Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Recomandare portofel / portofele Crypto ?

  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
SorinEu

SorinEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 25.12.2018
Salutare la colegii de pe Softpedia

Am o rugaminte la colegii priceputi sa incerce sa faca o recomandare pentru un portofel Crypto ( sau doua / trei recomandari ) care imi poate oferi ce am eu nevoie .
Folosesc de cateva ori pe an
portofel Crypto pentru a cumpara diferite ''lucruri'' de pe net, cand nu se pot achizitiona acele '' lucruri '' decat cu monede Crypto .

Cerinte legate de acel / acele portofele crypto :
- sa poata fi alimentat  rapid ( chiar si instant daca se poate ) prin Card bancar sau prin IBAN .
-  sa aiba vechime pe piata
-  sa aiba comisioane mici ( ca si un exemplu : in urma cu vreo doua luni a trebuit sa cumpar ceva urgent ... si la plata prin portofelul Trastra.com , la  trimiterea unei plati de 0.005829 BTC mi au luat  fees / comisioane de 0.002097 BTC ... un comision enorm ... in trecut , nu aveau astfel de comisioane enorme )

Repet , folosesc de cateva ori pe an ... nu fac investitii in crypto , nu fac speculatii cu crypto ...Doar mici achizitii .

Multumesc frumos pentru eventualele recomandari .

O zi excelenta .

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt recomandari ca sa reduci costurile de operare al retelei (network fee).
https://ebutemetaver...st-wallet-fees/

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Daca vrei sa acoperi toata gama de plati cu cripto iti trebuie macar 2 portofele + Binance (care include si serviciul Binance Pay, prezent in mai multe tari)
Daca faci plati cu BTC On-Chain si vrei taxe cu 4 zero-uri dupa virgula (0,00002 de ex.) poti utiliza fara probleme portofelul LUNO... este pe piata de 10 ani si poate fi alimentat instant prin SEPA ei avand conturile la o banca din Elvetia!.
In plus, printr-un cod de invitatie LUNO, primesti si 50 EURO Bonus in BTC (dupa exact 30 de zile, daca alimentezi contul cu 250 EURO si faci un schimb cu toata suma in ce cripto vrei din portofel).
Cu aia 50 EURO primiti iti acoperi cel putin 50 de taxe de tranzactii BTC (gasesti invitatie in semnatura mea)!.

Al doilea portofel trebuie sa fie pentru plati cu BTC via Lightning Network... in cazul acesta taxele sunt infime iar ca portofel iti recomand Blink Wallet deoarece este global si ai posibilitatea de a pastra banii si in USD nu doar in BTC (faci swap fara costuri din BTC in USD, daca vezi ca incepe sa scada BTC).

Mai jos este un transfer recent de-al meu, din LUNO si cu suma sub 50 Euro... taxele de retea au fost sub 0.7 Euro(e la fel si pentru sume mai mari dar depinde si de cat este de ''incarcata'' reteaua deci taxele sunt variabile). Prin SEPA nu au taxe cei de la LUNO iar inainte nu au avut nici pentru carduri VISA dar acum au pus 3% atat pentru VISA cat si pentru Mastercard

Attached Files


Edited by rz, 12 July 2023 - 09:49.


#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Am remarcat ca si in Revolut se pot cumpara bitcoins. Revolutul nu poate fi folosit ca un portofel crypto? Nu cunosc subiectul pentru ca nu am avut nevoie niciodata.

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Se poate si din Revolut dar taxele sunt mai mari... in sensul ca isi trage si Revolut un comision, pe langa taxa de retea!
In Revolut merita doar sa faci hold 2-3 ani si sa vinzi tot in Revolut, atunci cand profitul te satisface si eclipseaza taxele de buy/sell (la 200% sau 300% profit nu mai conteaza atat de mult 3-4% taxele de cumparare/vanzare).
Am facut un test in Revolut si tot cu suma de 0.001 BTC... o sa fac putin mai tarziu (tot cu 0.001 BTC) si in Trust & Exodus, cele doua portofele importante si descenralizate

Attached Files


Edited by rz, 12 July 2023 - 11:32.


#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Poate fi folosit doar pentru BTC, pentru alte criptomonede Revolut nu permite transferul către un Portofel extern.

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
99,9% dintre comerciantii care accepta cripto la plata au inclus BTC-ul... problema nu e asta ci sistemul invechit de plati cu BTC pe reteaua nativa adica on-chain.
Abia de un an si ceva a inceput cu adevarat extinderea platilor cu BTC via Lightning Network - practic acesta este sistemul viitorului de plati cu Bitcoin, avand in vedere rapiditatea cu care se extinde Lightning Network (sunt deja PoS-uri, carduri NFC, inele NFC toate functionale pe LN deci fara vreo legatura cu Visa/Mastercard)
Uite de ex. taxa ZERO pentru o inghetata sau o cafea platita cu BTC via Lightning Network... pe reteaua nativa BTC ai fi avut de platit cel putin 50 de eurocenti taxe.
Sau taxa perceputa de un portofel descentralizat (tranzactie tot pe Lightning Network) pentru o pizza... practic nu ai cum sa compari taxele percepute pe reteaua nativa BTC cu astea percepute pe LN

Attached Files


Edited by rz, 12 July 2023 - 12:29.


#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sa revenim la sistemul invechit de plata cu BTC la comercianti... repet ca astea sunt taxele acum, cand reteaua nativa nu este suprasolicitata (ele pot creste destul de mult atunci cand reteaua este supraaglomerata).
In ordine:

- Exodus (descentralizat)
- Trust (descentralizat)

- Binance (centralizat)

Attached Files


Edited by rz, 12 July 2023 - 13:31.


#9
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 02.12.2012
'' portofelul LUNO... este pe piata de 10 ani si poate fi alimentat instant prin SEPA ei avand conturile la o banca din Elvetia!. ''

Info utila pentru cei interesati  : la mine alimentarea contului LUNO, a durat cam 14 ore, am initiat tranzactia din BUNQ, seara pe la ora 20  si a doua zi pe la ora 10 banii erau in contul LUNO .

Edited by noname44, 20 October 2023 - 09:44.


#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Posibil sa dureze mai putin daca initiezi transferul pana in ora 11 dimineata... pacat ca nu mai au oferta cu VISA mai exact alimentarea fara comisioane cu orice card VISA (acum 3.5% comision, din pacate).
Oricum e bine si asa, tinand cont ca e cam singura varianta de alimentare fara taxe suplimentare

Edited by rz, 20 October 2023 - 13:22.


#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Daca tot s-a vorbit despre portofelul LUNO... iata ca dupa MATIC a ajuns si DOT in acest wallet.
Sper sa aduca si USDT caci acum au doar USDC ca stablecoin... lista actuala se poate vedea in capturile de mai jos

Attached Files



#12
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Pt cineva care vrea sa cumpere BTC și să mai retragă doar profit din când în când ,(rar) ce portofel recomanzi ?
Nu as vrea sa mă complic cu mai multe portofele, vreau doar sa știu că am moneda și eventual sa schimb parțial în eur/lei daca va fi nevoie sa fac o achiziție de bunuri .

Binanace plus portofelele au comisioane lunare sau doar de tranzacționare?

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Daca este vorba despre cateva sute de $ (ori pana in 3-4K) poti sa iti instalezi 2-3 aplicatii cu card inclus si sa faci acolo tot, schimb in fiat si apoi plata cu cardul la comercianti... instalezi 2-3 aplicatii ca sa nu ai tot cripto doar intr-un loc (cripto este in custodia platformei, nu a ta).
Nexo, CryptoCom, Wirex, Tap Global au rezistat fara probleme in anul falimentelor (2022)
Daca vrei portofele descentralizate (unde tu detii cripto), vezi mai sus insa vei avea taxe in plus la conversii ori trimitere cripto in alte platforme... o solutie ar fi Trust sau Exodus si de acolo trimiti Bitcoin in ZEN iar ZEN iti schimba direct in fiat insa cu 1% comision. Platesti apoi cu cardul ZEN peste tot in lume. La ZEN e bine sa ai macar planul Gold (costa doar 0.9 EURO lunar)

Edited by rz, 09 January 2024 - 10:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate