Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

DAC/AMP (?) si casti noi de rasfat :)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Daca ar fi o singura casca inregistrata in acel clip, da, ar fi aproape total irelevant. Dar asa, macar iti faci o mica idee despre diferenta de tonalitati dintre ele.
Tipul pare sa se fi chinuit cat-de-cat cu setup-ul, apreciez efortul, e greu sa-ti faci o idee despre casti daca nu le asculti, asa ca orice ajuta, cat-de-cat.

Din ce-mi dau eu seama din clip, nu suna rau dioko in comparatie cu restul, dar nici pe restul nu le-am ascultat vreodata "pe viu" asa ca tot mi-e greu sa-mi fac o idee. Hexa nu prea imi place din acel clip, T3 e ok, Hola e ok pentru $20, S12 iar pare ok comparat direct cu T3 dar nu sunt convins ca nu conteaza mult si pe ce piesa le asculti. Din pacate, ce-ascult eu nu prea are treaba cu piesele de "demo" de-acolo. Am avut la un moment dat niste Ultimate Ears, am uitat ce model, care se auzeau la fel, putin exagerat pe inalte, si ma deranja ca unele piese nu se potriveau deloc pe ele (gen hiphop).

I-am luat canalul la purecat si am gasit si asta - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tW2NVwO3VoY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] unde sunt piese mai apropiate de ce ascult de obicei. M-a impresionat cat de "aproape" se aud de alea MEST la $1300 si ma gandeam ca probabil sunt niste prostii de casti (alea scumpe) pana la ultimul cantec unde intr-adevar alea MEST erau altceva. :)
Ma rog, overall nu m-a convins sa le cumpar, desi in continuare as vrea sa le ascult. Poate gasesc vreun prieten care cauta casti in bugetul asta sa-l corup. :D

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am mai zis - Dioko suna la fel cu Salnotes Zero ca tonalitate. Doar dinamica e mai buna ptr ca sunt planare - curba de reproducere insa e aceeasi.
Dac le-ai ascultat pe-astea proaspat achizitionate, nu stiu dac mai are sens sa te zbati ptr Dioko.

#21
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Nu eu sunt OP, n-am ascultat nici Salnotes Zero. :)
Da' e bine de stiut, daca am ocazia o sa le ascult si alea . Si de zbatut nu cred ca ma zbat oricum, acasa am ceva mai bun, pe strada am ceva mai prost dar wireless si-mi convine asa. Am incercat de cateva ori cu casti pe fir la sala, nu suport.

#22
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Desesperados de Rauw Alejandro
Korn Freak On A Leash
Limp Bizkit Rollin
Tokyo Ghoul Opening Theme (Unravel)
Tzanca Uraganu Tiganca Balcanica
Ozuna Mar Chiquita
Linkin Park In The End
I Stand Alone de Godsmack

Din primele 5 secunde am simtit cat de 1000% mai bune sunt decat 7Hz Salnotes Zero.
Am primit QKZ HBB, imediat le-am pus, si am ascultat in jocul Inscryption astea
Deci sunetul este indiscutabil, dar care e chestia, sunt fizic mai bune si influenteaza, le var adanc in ureche simplu si usor, si asta le face sa sune at their best, stau bine in ureche, ma rog, mai degraba de subliniat ca sunt comode pe bune, le simt in ureche, stiu ca sunt acolo dar nu ma violeaza sau jeneaza, si le simt usoare, ca si cum m-ar mangaia cineva, lol. Firul pare mai flexibil, apreciez. Imi place cum arata, au si un stylish imprint cu un fulger amenintator, tuningul este facut de Bad Guy Good Audio Reviews, el asculta mult rock in special din acela mai Classy ca Dire Straits Brother In Arms gen, dar eu am fost uluit de la acea melodie latino romance de la Rauw Alejandro dar si Ozuna, se simt Foarte bine, si deci concluzionez ca o sa fie bine pentru oricine, se aud superb, clar, cum sa descriu, inspre tine, in afara, deschis, OPEN, cum descriam la Dioko, dar nu este asa Zero deoarece la Zero e clar ca ascult la o jucarie, un Toy, nu e funn sau funny, e mai sad sau cringe poate daca e sa o luam... QKZ HBB are un sunet cald, REAL, Realist, nu asa deschis la " CULOARE " ca Zero, si bag piciorul cine manca rahat ca este pentru bass heads ca si cum imi spun mie ca e ceva in neregula cu ce simt acum, daca se aude bine, se aude si Sunt EI prosti si Cretini, asa o luam, ca atare, for real.
In timp ce scriam am ascultat Hoobastank ~ Crawling In The Dark, Mudshovel ~ Staind, Soulfly ~ Jumpdafuckup , , sunt comode, au forma NUpatratoasa, daca cumva ies din canalul urechii poti sa impingi usor si nu doare.

Cred ca o sa le dau cadou pe cele zero pentru ca sunt zero fata de QKZ si este Foarte ironic imho fiindca Crinacle a avut o casca facuta cu KZ si unii zic ca QKZ si QKZ sunt aceeasi firma cu adevarat, dar nu stiu sa ma pronunt, aveam si eu reticente si eram paranoic, KZ au avut un scandal cu casca lui Crinacle avand drivere moarte care nu faceau absolut nimic si mai erau si lipite cu lipici de driverul singurul care mergea, caterinca, Romania peste tot in lume. Am cumparat QKZ HBB datorita parerii apasate a lui Dan Audio reviews de la care v-am si trimis un link, avea un video despre IEMs pentru relax si astea erau cele mai bune si clar ca si raport calitate pret, ca asa ar mai fi un fel de underdog care au un bass extraordinar si caldura dar si extraodinar de mare detail retrieval si open scene, imbanind doua lumi ceea nu prea vezi in IEMs dar costa ceva in jur de 100 de parai si i-am exclus, daca sunteti interesati o sa ma reinteresez sa va trimit linkul de la videoul lui si siteul producatorului ca sa vedeti, nu stiu, nu ma iau la cearta cu Eiffel, nu zic ca nu e baiat inteligent, pentru ca este, dar eu vreau sa aud, vreau o comparatie directa, o diferenta palpabila si nu BS, si Dan este cam singurul ce face pe bune astea.

Oricum: Nu cumparati Zero, cumparati QKZ HBB. Si daca vreti ceva si mai bun ca aveti mai multi bani, ziceti.

Apropo, Zero au fost mai scumpe decat QKZ HBB, imagineaza-ti ca dadeam 60 de euro pe Crinacle Project Red... Am sa tin un ochi pe ce face HBB asta in future, Crinacle e cam BS spreader si pseudointelectual, daca eu nu pot vedea atunci este pseudo, foarte simplu, aveti grija la Hype, ca voi nu dati banii pretiosi sa cumparati cuvintele unor rotofei parveniti de pe internet, dati un ban sa stii o treaba, ca te simti bine.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de gusturi si de player. Au sunet total diferit.
https://makelifeclic...-salnotes-zero/
Mie nu-mi plac QKZ HBB..

Au prea mult bas ptr gustul meu.

Edited by eiffel, 02 August 2023 - 13:32.


#24
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

 TehCube, on 02 august 2023 - 12:34, said:

Nu eu sunt OP, n-am ascultat nici Salnotes Zero. Posted Image
Da' e bine de stiut, daca am ocazia o sa le ascult si alea . Si de zbatut nu cred ca ma zbat oricum, acasa am ceva mai bun, pe strada am ceva mai prost dar wireless si-mi convine asa. Am incercat de cateva ori cu casti pe fir la sala, nu suport.

E doar hype, nu fii prost, ca eu nu imi iau banii inapoi, am impuscat un milion, puteam sa iau o manga buna de banii aia, Ascult la muzica de fundal acum cu QKZ HBB, e genial jocul Posted Image)) iubesc muzica asta tribala, e asa atmosferic, zici ca ma uit la vreun film western la cinema si este horror cu niste amerindieni razbunatori

si este pronuntat totul si are detalii si are o scena Larga si totodata parca e genul ala de chestie cum ti-ar soptii cineva foarte aproape de ureche, scena larga, Mare, dar totodata, foarte aproape de tine, simti ca esti in acea lume poate

Edited by eiffel, 02 August 2023 - 13:31.


#25
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

 eiffel, on 02 august 2023 - 13:31, said:

Au prea mult bass...

You've been brainwashed brother. si o spun clar si raspicat fara niciun dubiu, ascultand la aceste casti acum. Domnule eu am dat BANI, pe Amandoua! Am dat Mai Mult de Zero, si de ce naiba le zice Zero ca sunt mult mai proaste decat HBB in orice privinta :))))

Ce vrei tu de la niste casti de fapt? Si stiu ca nu o sa imi poti raspunde, cuvintele sunt LIMITATE, nu putem sa transmitem trairi, e doar gargara lol, asta este prelata lui Elon Musk cu Neuralink, are niste argumente foarte solide Sarpele nascut in bani.

Poate doar daca asculti cu cineva aceeasi piesa la aceeasi casti si incerci sa evidentiezi unele lucruri dar sa ascultati la fel, nu prin intermediul internetului, dar pe viu. Cum ai spus tu. Eu sunt kind of ok with my purchase avand QKZ HBB acum.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si eu m dat bani pe ele, dar nu am pastrat HBB-urile. Le-am dat cadou ca nu-mi placeau cum sunau pe bas.
Am zis mai sus - depinde de gusturi si de player.

Ptr mine Zero sunt perfecte.

Evident, la banii astia.

#27
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Sa stii ca nu am abonament de Tidal si amp/dac cu player de 1000$, ascult la PS4 HAHAHHAHAHAHHAHAHAHHAAHAHAHA

 eiffel, on 02 august 2023 - 13:26, said:

Depinde de gusturi si de player. Au sunet total diferit.
https://makelifeclic...-salnotes-zero/
Mie nu-mi plac QKZ HBB..

Au prea mult bas ptr gustul meu.

Nu stiu daca titlul lor este chiar corect, nu prea poate sa faca outperform daca sunt din arii diferite, dar eu te iubesc si iti spun tie sincer, ma fac sa ma simt mai bine HBB decat Zero. Ce anume urmaresti? Ce asculti? Ce DETII? Cat asculti? Unde asculti? De ce asculti? M-ai facut curios. Prea mult bass? Ai avut 7hz Timeless?

Ce ciudat este ca eu am avut Etymotic ear raping odata, de la un amic, dar eu nu stiam ce erau la vremea respectiva, habar nu aveam de IEMuri, LOL, le-as fi furat cred, poate...
Unii zic ca daca suporti penetrarea craniala, Etymotic Sunt cele mai bune IEMs PUNCT, ce parere ai?

Edited by bigpanz3r, 02 August 2023 - 13:45.


#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Timeless-urile sunt prea scumpe ca sa dau banii pe ele. Astea in-ear le folosesc doar in concedii ( in masina, la plaja ), deci nu merita.
Am ceva playere de la Fiio - M3 Pro, M5, X5II - la astea ascult.

Prefer castile care suna neutru. Nu-mi place nici prea mult bas si nici prea multe inalte.

Etymotic nu am folosit niciodata.

Daca zici ca iti place sunetul asta, vezi ca mai sunt si niste planare de la KZ tunate de baiatul rau din Haawaii - https://www.amazon.d.../dp/B0C3R7GZHZ/
Dar se pare ca nu sunt foaret fiabile.

#29
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Uite am pus iar in ureche pe Zero, si aceasta amintire false izvoraste poate din faptul ca nu imi statea la inceput bine in ureche si imi facusem parere proasta, imi mult si Zero cred, dar, este cam Laid Back, adica, e si chestia ca eu sunt o fiara, un animal, ceva bazat pe trairi puternice si intense, vreau sa simt endorfine si neuroadrenalina, si asa si dopamina, daca esti irascibil si obosit / worn and used, poti sa asculti prin Zero ca sunt mai impersonale/mai scientific objective listening, ca si cum as asculta un podcast sau daca as lucra Quality Control Analyst pe aria Audio, si ai nevoie de critical listening, atunci Zero este alegerea, nu te inteapa.

Eu se poate sa dau rage repede si exagerez unele caracteristici si ca sa le evidentiez pentru ceilalti sa inteleaga clar ce mi se pare neadecvat, in orice caz, daca as avea de ales doar 1 casca as alege atunci HBB. Apropos, care e diferenta intre IEMs / Earphones din nou? Ca un earphone nu penetreaza asa adanc in canalul urechii si un IEM face asta pentru critical listening pentru muzicieni?

 eiffel, on 02 august 2023 - 13:53, said:

Timeless-urile sunt prea scumpe ca sa dau banii pe ele. Astea in-ear le folosesc doar in concedii ( in masina, la plaja ), deci nu merita.
Am ceva playere de la Fiio - M3 Pro, M5, X5II - la astea ascult.

Prefer castile care suna neutru. Nu-mi place nici prea mult bas si nici prea multe inalte.

Etymotic nu am folosit niciodata.

Daca zici ca iti place sunetul asta, vezi ca mai sunt si niste planare de la KZ tunate de baiatul rau din Haawaii - https://www.amazon.d.../dp/B0C3R7GZHZ/
Dar se pare ca nu sunt foaret fiabile.

Nah, acum am casti cacalau, dar peste doi ani sa imi dai un push cu ce stii mai bun :)))  poate un Etymotic as mai lua,

Uite acum ascult un album de la Ozuna cu Salnotes Zero si este totul bine, aveam probleme cu potrivirea castii si sunetul a suferit si am picat stramb.

Crezi ca KZ sunt QKZ? Huaweii au facut o jmakerie pe vremea lui Trump ca sa poata vinde si in Amerika iar au facut o alta firma care este in core tot Huaweii dar mai ok ca OS din cauza ca nu au fost pedepsiti de Google. Honor este sub-brandul acela.

Si parca aceste subtitilati shady isi pierd din nuanta in momentul in care ma gandesc la ce zicea Bad Guy ca QKZ HBB au fost facute in aceeasi fabrica de aceeasi oameni care au facut si Zero, parea destul de serios: " trust me bro, I GOT PEOPLE ", nu stiu ce oameni are in beci dar ma rog, pentru ei.

imi place ca sunt cu chestiile astea la urechi/pe langa/in jurul urechii, care faciliteaza stabilitatea pozitiei castii la ureche, sa nu miste/cada, si faptul ca are o montare modulara sau ceva, cum poti schimba castile, eu spre exemplu aud doar cu ureche, asa ca o sa pastrez doar un IEM/casca in fir si pastrez celalalt in cutie in caz ca o sa imi cada pe jos/in lichid sau in calc in picioare, asa ca am doua vieti teoretic vorbind, si cu ear tipsurile. Cati nu am patit sa le pierdem? De aia au canalele/ gaturile alea asa rigide? Ca sa fie mai stabile si sa nu cada? Nu stiu, ma simt putin Hackerman cand reusesc sa pun tipul pe casca, lmao. Cringe.

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Honor era o marca ieftina a lui Huawei - multe firme au asa ceva.
Cand s-a pus embargoul au vandut firma respectiva ca sa nu sufere si ei de sanctiuni.

Legat de cele doua marci:
QKZ : Quality Knowledge Zenith
KZ : Knowledge Zenith

Un chinez pe Head-Fi zice ca KZ ar fi parte din grupul QKZ, pe de alta parte cei de la KZ neaga orice afiliere cu QKZ... Intelege fiecare ce vrea.
Totusi uneori produsel KZ s-au vandut sub brandul QKZ...

Oricum la firmele atea mai mici de la chienzi de multe ori e o singura fabrica si mai multi vanzatori care isi pun brandul pe ele.
Ocazional pot fi mai multe fabrici care fabrica ptr mai multe branduri din zona respectiva. Primesc schitele si se pun pe lucru.

KZ imi pare ca are si brandul CCA - oricum vand produsele lor pe site-ul firmei, plus ca unele semana de nu se poate.

Edited by eiffel, 02 August 2023 - 14:27.


#31
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
CCA aduci vorba de ei datorita CCA CRA? (btw very racist)

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Au mai multe modele.

#33
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022
Pe partea calitate/pret cred ca varianta cea mai buna este totusi player ->casti > telefon->dac.-> casti (playerul iti dau un  sunet mai bun decat Dac-ul)
Si poate nu am inteles eu bine, cred ca in ordinea importantei: Player-ul/DAC , Casti, Telefon
Bugetul meu total este 5500 lei (ar trebui sa cumpar si player/dac si castile si eventual sa imi schimb telefonul care ii am A32 Samsung Galaxy )

Edited by AzADumitru, 16 September 2023 - 08:55.


#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
SIncer nu inteleg ce vrei sa zici acolo...

Exista playere stand-alone, poti folosi si telefon ca player... Toate au un DAC incorporat ca altfel nu ar scoate sunete.
Playrele mai scumpe si unele telefoane de top au si un DAC dedicat, strict ptr redarea de inalta calitate.
La telefoanele mai noi - cu functie USB OTG - poti conecta si un DAC dedicat pe USB.

Si evident ptr a auzi ceva ai nevoie de casti - pe fir.

In cazul in care se folosesc casti wireless nu mai ai nevoie de un DAC dedicat - castile au DAC-ul lor inclus in chipul Bluetooth.
Poti folosi telefonul ca player bluetooth si asculti direct in casti.

Evident mai sunt si DAC-uri dedicate cu bluetooth - conectezi castiel pe fir la el si pe el il conectezi prin bluetooth la telefon care e folosit ca player.

Dar pe bluetooth calitatea e ceva mai slaba - insa cu un codec LDAC se obtine o calitate asemanatoare CD-ului.

#35
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022

View Posteiffel, on 17 septembrie 2023 - 07:53, said:

SIncer nu inteleg ce vrei sa zici acolo...

Exista playere stand-alone, poti folosi si telefon ca player... Toate au un DAC incorporat ca altfel nu ar scoate sunete.
Playrele mai scumpe si unele telefoane de top au si un DAC dedicat, strict ptr redarea de inalta calitate.
La telefoanele mai noi - cu functie USB OTG - poti conecta si un DAC dedicat pe USB.

Si evident ptr a auzi ceva ai nevoie de casti - pe fir.

In cazul in care se folosesc casti wireless nu mai ai nevoie de un DAC dedicat - castile au DAC-ul lor inclus in chipul Bluetooth.
Poti folosi telefonul ca player bluetooth si asculti direct in casti.

Evident mai sunt si DAC-uri dedicate cu bluetooth - conectezi castiel pe fir la el si pe el il conectezi prin bluetooth la telefon care e folosit ca player.

Dar pe bluetooth calitatea e ceva mai slaba - insa cu un codec LDAC se obtine o calitate asemanatoare CD-ului.

Multumesc pentru raspuns.
Ce am scris mai sus se referea la faptul ca calitatea cea mai buna cred ca este varianta prima : player - casti  vs varianta a doua telefon->dac.-> casti
Ma intereseaza varianta cea mai buna financiar pentru un sunet mai bun pe casti .
Intital ma gandeam sa cumpar un DAC insa cred ca varianta finala va fi un player.
Si da, varianta cu fir. Desi m-ar placea sa pot sa folosesc castile si ptr alergat cand fac sport, cred ca nu prea stau foarte bine pe cap cand alergi (transpiratie, etc).

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai e aceesi calitate de principiu

Daca playerul are un DAC de aceeasi calitate cu DAC-ul care il conectezi la telefon pe USB - nu sunt diferente.
Poate doar daca sunt producatori diferiti sa fie diferente la sunet - de la implementare.

Sunt casti ptr alergat - cu protectie la umezeala si sisteme de fixare mai buen sa nu cada la alergare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate