Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Adaosuri comerciale practicate in diferite industrii.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
CGRX

CGRX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2023
Salutare, sunt interesat sa deschid o afacere si incercand sa imi fac anumite calcule am tot cautat si nu am gasit nimica despre ce adosuri comerciale se practica in diferite industrii. Tot ce am gasit scris pe unde este faptul ca atunci cand produci ceva ideal ar fi sa il poti revide de 3 ori mai scump decat costul de productie, dar eu mai mult sunt interesat de ce adaosuri comercial as putea sa practic ca si revanzator online de anumite produse (ex: adidasi, accesorii mobile sau alte chestii similare). Sunt constient ca in functie de puterea de cumparare putem obtine reduceri mai mari cand achizitionam marfa dar banuiesc ca in fiecare industri sunt anumite praguri sau standarde (nu stiu exact cum sa le spun) de adaosuri comerciale practicate.
Oare ce adaosuri comerciale practica Emag sau Altex la produsele electronice si electrocasnice?
Daca are cineva mai multe detalii despre acest subiect mi-ar fi de mare ajutor sa aflu mai multe informatii.

#2
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Supermarketurile au adaos de minim 100% din ce am putut vedea în baza de date a unuia din UE, presupun ca și la noi e la fel.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
pe tine prețul de ACHIZIȚIE să te intereseze

#4
CGRX

CGRX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2023

 EMPP, on 14 iulie 2023 - 08:31, said:

pe tine prețul de ACHIZIȚIE să te intereseze

Pai eu stiu pretul meu de achizitie dar nu-l stiu la competitie pretul de achizitie, de aceea am nevoie sa stiu ce adaosuri comerciale se practica si atunci cand voi compara preturile finale voi stii exact unde ma aflu eu.

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,623
  • Înscris: 13.03.2005
Contează doar ca ție să îți iasa ok profitul rezultat din prețul de vânzare minus prețul de achiziție și minus celelalte costuri ale tale.
Nu prea contează profitul concurenței,  dacă tu ești ok cu cât câștigi din businessul tău.
Sau te cramponezi de capra vecinului?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate