Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Tururi ghidate prin Bucuresti

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Buna dimineata, dragii mei, si bine m-ati regasit! Nu am mai postat in ultima vreme deoarece am fost foarte ocupat cu plimbarile. Urmeaza sa va povestesc pe unde am fost in tururi ghidate. Il stiti pe Damian Anfile, supermegaghidul Bucurestiului? Cel pe care l-a promovat Sorin Constantinescu in vlogurile sale. Omu' stie extraordinar de multe lucruri si are si darul vorbirii. Insa nu despre el e vorba acum, ci despre Cristi Radu (raidenbucharest), un alt urban storyteller. Mie, personal, imi place de amandoi la fel de mult. Insa doar cu cel din urma am avut onoarea de a ma desfata plimba.
Pe la sfarsitul primaverii, s-a tinut Bazar de Cotroceni. Adica bogatasii, ma rog, locuitorii de-acolo scot la vanzare (in fata portii sau chiar in curte) ceea ce nu mai poarta sau lucruri pe care nu le mai folosesc. Pe ici, pe colo mai zaresti niste formatii necunoscute de muzica. Eu m-am dus acolo din curiozitate, sa vad despre ce e vorba. Aveam in gand sa ma duc apoi intr-un mall, sa beau si sa mananc, sa imi iau haine si adidasi scumpi de care nu aveam nevoie. In fine, ma plimb eu pe la oamenii astia prin curti si ma indrept spre statia lui 104 de la Opera. Dar intr-un parculet (mi se pare ca era langa Biserica Elefterie) am zarit un palc de oameni. Ce-o fi acolo? Era insusi Cristi (acest Damian Anfile mai mic) despre care nu stiam absolut nimic, inconjurat de cei cu care isi daduse intalnire pe Facebook. Treaba era organizata, doar ca eu eram pe langa subiect. Il ascult 10 minute, incepe sa-mi placa si mi-am bagat picioarele in el de mall. Hai cu Cristi si cu ceilalti!
Mai, si tare frumos vorbea omul asta. Mie-mi place sa cred despre mine ca stiu multe lucruri (inutile). Ascultandu-l pe omul asta, mi-am dat seama ca stiu 10% din ce stie el. Ne povestea despre oameni si locuri, despre cum s-a format cartierul Cotroceni, ce oameni de seama au trait in acele locuri. Iar eu ii sorbeam fiecare cuvintel. Era cald afara, eu nu luasem apa si mancasem dimineata. Ii sorbeam fiecare cuvintel si uitasem de durerea de picioare. Omu' asta e o arhiva istorica in sine. Si punea suflet in ceea ce povestea. Ba chiar avea si pareri persoanel impotriva actualei clase politice.
Mai jos va las cateva poze facute de mine in graba. Urmeaza episodul de pe Calea Victoriei.

Primele trei poze sunt de la Bazar in Cotroceni. In celelelalte il veti recunoaste usor pe omul zilei.

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am urmarit si eu niste tururi din astea (pe YT).
Sunt extraordinare, dar din pacate mai sunt intercalate si legende urbane, din necunoastere, ori dorinta de a capta atentia audientei.

E bine ca sunt si asa. Bravo lor !

Edited by pasilla, 09 July 2023 - 19:22.


#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Stiu la ce te referi. Sunt ghizi si ghizi. La fel ca tine, am urmarit foarte multe vloguri cu ghizi si am reusit sa fac diferenta intre un ghid bun si unul mai putin bun.

Edited by Puferiu_, 09 July 2023 - 19:33.


#4
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,013
  • Înscris: 30.11.2021
Nu vreau sa para ca sunt zgarcit si nici nu vreau sa va intreb pe ocolite?
Tururile astea ghidate is moca?

#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Nu. La turul de mai sus, nestiind cum sta treaba, am lasat 50 de lei, desi eram doi. La urmatoarele, 50, de persoana.

La Damian Anfile am vazut ca tariful incepe de la 100 de lei, cu plata inainte. Dar acolo e si alt nivel.

Plm, am 17 perechi de adidasi, unde cea mai ieftina pereche m-a costat 200 de lei, sh. Am fost la un spectacol la care am dat 300 de lei si am stat in picioare. Si lista poate continua. 50 de lei pentru culturalizare e un scuipat.

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Pentru ca imi sunteti dragi si ne stim de atata timp, impartasesc cu voi bucuria de a ne revedea sambata asta, de la 10. Confirmati-va prezenta cu numele vostru la adresa de mai jos.
https://www.facebook...reply&ref=notif

Neaparat sa va incaltati cu pantofi comozi, sa aveti o sticla cu apa si ceva de rontait.

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Intre 22-23 Iulie il gasiti pe Danial Anfile la Conacul Sfântul Sava Brancovici din Ineu, unde va tine o conferinta.  Gasiti tarifele de cazare pe pagina oficiala.

#8
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Wow.Sunt interesante aceste tururi :)

#9
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Chiar sunt. Mai ca-mi vine sa ma duc din nou la cel din linkul de mai sus. Adevarul e ca imi si place omul ala cum vorbeste, cum prezinta, cum gesticuleaza. Si nu, nu a vorbit gayul din mine, ci imi place ca om.

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,013
  • Înscris: 30.11.2021
Par interesante.
Bravo Puferiu!

#11
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View PostPuferiu_, on 10 iulie 2023 - 06:30, said:

Pentru ca imi sunteti dragi si ne stim de atata timp, impartasesc cu voi bucuria de a ne revedea sambata asta, de la 10. Confirmati-va prezenta cu numele vostru la adresa de mai jos.
https://www.facebook...reply&ref=notif

Neaparat sa va incaltati cu pantofi comozi, sa aveti o sticla cu apa si ceva de rontait.
zilele urmatoare se anunta temperaturi de 38-40 grade, cel mai bun moment sa te plimbi prin soare. ar trebui sa va luati de mana cu pensionarii care se duc la piata numai intre 11:0 si 16:00 si dupa aia suna la salvare ca li s-a facut rau de la caldura

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,013
  • Înscris: 30.11.2021
Iei umbrela.
Era in dimineata asta o domnita faina cu umbreluta.
Iei umbrela, iei mandra de manuta si daca chiar esti curios, te duci.

#13
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De ar fi caldura singurul lucru din cauza caruia nu invata romanii istorie...

#14
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Ce am primit recent pe email:
„Vineri, 14 iulie, ora 18:30 Plimbare pe str. Popa Soare I (numere impare)
Sâmbătă, 15 iulie, ora 18:00 De la Ulița franceză la Biserica Sf. Dumitru (tur în premieră)
Vineri, 21 iulie, ora 18:30 Plimbare pe str. Popa Soare II (numere pare)
Sâmbătă, 22 iulie, ora 18:00 Plimbare pe Blvd. Dacia I (din Calea Griviței până la Parcul Ioanid) (tur în premieră)
Vineri, 11 august, ora 18:30 Plimbare pe Blvd. Dacia II (de la Grădina Ioanid la str. Icoanei)
Sâmbătă, 12 august, ora 18:00 Plimbare pe str. Gr. Alexandrescu
Vineri, 25 august, ora 18:30 Plimbare pe str. Ctin. Coandă
Sâmbătă, 26 august, ora 18:00 Plimbare pe str. Transilvaniei (cu Patricia Lupuțiu)
Putem organiza și tururi private, dacă doriți să reluăm alte trasee de arhitecți sau străzi/zone pe care le-am cercetat.
Înscrieri: [email protected]
Publicații ArhiTur
Avem în pregătire la Editura Istoria Artei, mai multe numere ale publicației culturale ArhiTur: strada Batiștei, zona Ateneului Român, Parcelări din zona Dorobanți și strada Brezoianu.
Pentru comenzi în avans în perioada 1 iulie - 30 august: [email protected] la 75 lei/număr, 120 lei/2 numere, pachet promoțional de 200 lei/4 numere
Numerele recent apărute, dedicate zonei Mântuleasa, C. A. Rosetti și Gen. Ctin. Budișteanu pot fi procurate din Librăria Mihai Eminescu și de pe Patrimonescu.ro
Vă mulțumim și vă așteptăm!

--
Asociația și Editura Istoria Artei
http://asociatiaisto...ei.blogspot.ro/
https://www.facebook...48542555412414/
www.eia.ro”

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,883
  • Înscris: 28.11.2006
Pun si eu o intrebare, ca unul de la "taranoaia" (vorba lui neaceasca): daca vreau sa vin cu un grup de elevi de la tara, sa vizitam la pas chestiile importante din Bucuresti, cu cineva care sa explice pe intelesul unui copil de gimnaziu (fara sa se bage prin detalii neinteresante), as gasi asa ceva?

A, si sa nu le ia pielea de pe ei. 50 de lei mi se pare mult. Daca e grup mai mare, 20 de lei mi s-ar parea OK. Zic si eu, nu dau cu paru'.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sigur gasesti, iar ghizii astia au un limbaj captivant pentru orice varsta.
Multe sunt gratuite, dar e normal sa rasplatesti cu ceva si ghidul.

Edited by pasilla, 10 July 2023 - 22:28.


#17
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Adolescentii nu stiu cata rabdare vor avea la un asemenea tur. 3-4 ore sa stai mare parte numai in picioare, caldura, subiecte care nu sunt pe gustul lor... Mai bine cauti alte activitati potrivite pentru varsta lor.

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Ce am primit recent pe email:
„Vineri, 14 iulie, ora 18:30 Plimbare pe str. Popa Soare I (numere impare)



Deci veniti pe la mine pe acasa ....  :)   hahahaha

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate