Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Informatii - masini din Suedia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Buna seara!
Doresc la final de an sa schimb masina si momentan studiez piata. Uitandu-ma pe net, am dat si peste un site din Suedia. M-am uitat sa vad ce si cum au si cand m am uitat la pret mare mi a fost mirarea ca sunt mult mai ieftine ca la noi. Atasez 2 linkuri ca idee:
1. https://kflbil.se/bi...820874    - aprxoimativ 29000 E
2.https://kflbil.se/bilar-i-lager/#/details/ce4f027b-729c-4b0f-995b-9ad7b4b5f48a    - aprxoimativ 29000 E

Aveti idee care sunt costurile de a aduce o masina de acolo? Ce conditii se impun?
In tara la banii astia nu te incadrezi la asa ceva..

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Masinile din Suedia sunt mai ieftine deaorece astia, 6 luni pe an, au iarna. Prin urmare, 6 luni pe an, drumurile lor sunt pline de antiderapant (clorura de calciu si nisip, ca nu mai dau demult cu sare) motiv pt care masinile ruginesc mai repede.
Stiu pe cineva care aducea masini din Suedia, nu prea i-a mers, lumea stramba din nas, invocand ce am scris mai sus. El zicea ca masinile sunt OK, dar asa spun toti samsarii..

#3
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 strongsss, on 08 iulie 2023 - 20:38, said:

Masinile din Suedia sunt mai ieftine deaorece astia, 6 luni pe an, au iarna. Prin urmare, 6 luni pe an, drumurile lor sunt pline de antiderapant (clorura de calciu si nisip, ca nu mai dau demult cu sare) motiv pt care masinile ruginesc mai repede.
Stiu pe cineva care aducea masini din Suedia, nu prea i-a mers, lumea stramba din nas, invocand ce am scris mai sus. El zicea ca masinile sunt OK, dar asa spun toti samsarii..

Si in Romania iarna tine 5 luni si dau astia cu toata salina pe drumuri =) Nu m am gandit la asta.
Din cate m am informat, nu stiu daca este adevarat, dar am inteles ca -s foarte seriosi, nu umbla cu km inapoi si tot felul de chestii.
Eu vreau sa o iau pe firma, pot deduce oare TVA-ul?

#4
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Depinde prin ce zona din Suedia a umblat masina.
Jumatatea de jos are o clima mult mai ok decat in Romania, nu au nevoie sa dea cu antiderapant

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Norocul tãu, cã înțelegi limba  😂
Pãi încearcã, ce ai de pierdut?

Asta cu probleme de la sare sau alte substanțe, se aplicã și nu prea, depinde de marca de mașinã, ce sistem de protecție are mașina pe podea & etc.

Nu toate mașinile sînt protejate la fel.

Attached Files


Edited by crisstonne, 09 July 2023 - 02:34.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
o mașinuță frumoasă - bibelou adusă din zonă acum vreo 5-6 ani  anul acesta nu a mai primit itp-ul pe motiv de găuri în praguri dar gaura era aproape cât pragul.toată era coaptă de-a abandonat-o.despre Rav4 vorbesc

#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vorbeam odata cu un samsar de masini... omul spunea clar ca evita masinile aduse din nordul Germaniei deoarece are probleme la vanzare (le vindea greu). Asta se intampla din cauza umezelii - deci nu a zapezii, clorurii etc. - care afecta tablaria si masina pe sub ea. Nu stiu daca ati vazut dar mai nou cam toate masinile au niste scuturi de plastic pe dedesubt. Cu toate acestea, puntile, pragurile si teava de esapament sunt expuse si ele sunt primele atacate. Si oricine fuge cand vede rugina, oriunde ar fi ea.
Cam asta ar trebui sa se intample si cu masinile din Suedia.
La polul opus este o emisiune pe Discovery cu un dealer de masini. Omul prefera masinile din California deoarece acolo nu ploua sau ploua foarte rar. Tabla lor era impeciabila.

#8
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Înseamnã cã asta ar fi problema...nu înțelegeam de ce preturile sunt așa bune. Din poze ele arata impecabil:))

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Baietii unde fac eu geometria imi spun ca s-au saturat de suruburi deblocate cu flacara sau taiate si inlocuite la bijuterii din astea. Mai ales zonele de coasta sufera de la ceata salina, dar sare pe drumuri inca folosesc toate statele in extraurban. Asta se vede si pe restul tinichelelor de sub masini.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Elvetia care e majoritar montana are masini impecabile, astia ce folosesc?

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 GlCA_Contras, on 09 iulie 2023 - 09:42, said:

Elvetia care e majoritar montana are masini impecabile, astia ce folosesc?
masinile din Elvetia, cand incep sa nu mai arate impecabil, sunt vandute in Romania!

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu le vand ei special ptr. Romania... dar oricum arata perfect si dupa 8-10 ani de folosinta

#13
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 legeamist, on 08 iulie 2023 - 21:03, said:


Si in Romania iarna tine 5 luni si dau astia cu toata salina pe drumuri =)
Iarna 5 luni la noi?? asta era poate cu decenii in urma!
Cel putin in sudul Romaniei, nici nu stiu de cand nu am mai avut o luna/an de iarna autentica!

#14
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Hmm. Nimeni cu mașina luatã de pe acolo?

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Colegu", pui omul/proprietarul, să trimită o filmare cu podeaua, dacă este un om corect, trimite, că doar există și la ei rampe/elevatoare/etc.

#16
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021

 legeamist, on 09 iulie 2023 - 14:36, said:

Hmm. Nimeni cu mașina luată de pe acolo?

Am luat eu din DK, e aproape de suedia si e o gramada de rugina pe masina pe la electronice, volan, acceleratie, dar in mod misterios nu la sasiu, poate o fi fost schimbat nu stiu

#17
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Probabil că e așa cum spuneți dar văd mașini din 2020 cu 6-7000 de km. Câtă rugină poate aduna în 2 ani și jumătate și 7000 de km?

#18
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 arsmundis, on 10 iulie 2023 - 13:26, said:

Probabil cã e așa cum spuneți dar vãd mașini din 2020 cu 6-7000 de km. Câtã ruginã poate aduna în 2 ani și jumãtate și 7000 de km?

Sunt mile suedeze. 1 milã = 10km

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate