Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Hardware neacceptat

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Din motive personale vreau sa raman cu Windows 8.1 insa imi tot apare mesajul din poza de mai jos.
[ https://i.imgur.com/SwUjthg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stie cineva sa ma invete cum sa scap de aceasta atentionare  pe care o urasc de cand ma trezesc si pana ma culc?
Pc-ul are procesor AMD Ryzen 5 1600 si o placa de baza ASRock B450 Pro4.
Restul componentelor nu cred ca sunt importante pentru problema mea dar daca gresesc le scriu si pe celelalte.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exista o solutie. Insa eu nu as face asa ceva. Trebuie sa instalezi Wufuc
Windows 10 este practic un windows 7 la interfata. Adica nici nu o sa iti dai seama de diferenta. As merge oricand pe win10 in detrimentul win7 ori 8.

edit: solutia evident ca nu este oficiala. Deci mare grija sa nu iti bulesti windowsul si ce alte documente importante mai ai in PC.


https://www.majorgee...completion.html




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FXgKC_ekLUg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 06 July 2023 - 05:42.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Windows 8 nu mai are suport deja - nu mai primeste update-uri de securitate.
Iar acel mesaj il primesti ptr ca ai un hardware prea nou iar Windows 8 nu are drivere ptr el, inclusiv ptr procesor - nu il foloseste eficient.

Microsoft nu a mai oferit suport ptr componentele noi ptr 7 si 8 ptr a forta trecerea la 10.

Recomandarea mea - treci pe 10 cat mai exista ca intr-un an jumate va trebui oricum sa treci pe 11.

Sincer nu vad de ce ai sta pe 8 - nu sunt diferente majore intre 8 si 10. Singura chestie care e pe 8 in plus fata de 10 e Media center.

In rest... poti face 10 sa arate ca 8.

ba intr-o vreme imi pare ca se putea forta si instalarea Media Center pe 10.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpetre-vitan, on 06 iulie 2023 - 05:23, said:

Din motive personale vreau sa raman cu Windows 8.1 insa imi tot apare mesajul din poza de mai jos.
Nici Firefox nu mai suporta windows 8 si 7 din versiunea 115. Incearca 10 si o sa vezi ca nu e nicio problema decat peste cativa ani in care vei trece la 11 Posted Image

Edited by andreic, 06 July 2023 - 08:11.


#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Sau ai putea foarte bine sa ignori si sa lasi asa. windows 10 nu mai are viata foarte lunga de acum incolo, iar windows 11 nu e compatibil cu procesorul tau  ( fara draciile de modificari bine stiute ), e un model prea vechi.  Oricum faci cum crezi.

#6
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postmodoran, on 06 iulie 2023 - 08:14, said:

Sau ai putea foarte bine sa ignori si sa lasi asa. windows 10 nu mai are viata foarte lunga de acum incolo, iar windows 11 nu e compatibil cu procesorul tau  ( fara draciile de modificari bine stiute ), e un model prea vechi.  Oricum faci cum crezi.
Scuze ca te contrazic dar am avut instalat Windows 11 avand acelas procesor si aceias placa de baza. Bineinteles ca nu m-am descurcat prea bine cu Windows 11 si am revenit la Windows 10 pana in ziua cand Opera Browser si-a facut un update si a modificat foarte mult interfata, ca spre exemplu a luat butonul Home de sus din stanga care pe mine ma ajuta foarte mult. Acum poti sa-l pui inapoi dar jos in bara din stanga unde sunt mai multe icoane scurtaturi spre diferite site-uri si de acea am ales sa raman la Windows 8 pentru ca din fericire pentru mine Opera nu isi mai face actualizari si am interfata cu care m-am familiarizat in toti acesti ani.
Revenind la propunerea ta, am tot ignorat acea fereastra din primul post dar a inceput sa apara la fiecare minunt si asta ma enerveaza foarte tare.
Despre actualizarile de securitate nu prea ma intereseaza pentru ca navighez pe maxim 10 site-uri si stiu ca sunt "curate" dar cred ca pana la urma tot va trebuie sa trec la un Windows cu o versioune superioara.
Ce nu inteleg eu este de ce Microsoft ma obliga sa trec la Windows 10 gratis daca eu am licienta platita pentru Windows 8.1 si vrea sa raman cu acesta?
Modul asta de update ar fi foarte bun daca as cumpara un Logan si peste 3 ani firma care mi-a vandut masina sa spuna ca imi da alta gratis mai superiora Posted Image

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu nu ar mai trebui sa poti trece la 10 gratis - asta de cativa ani.  fost o oferta promotionala doar.
Doar ca din cauza de persoane cu dizabilitati, a ramas neoficial posibilitatea.
Plus ca daca ai pus odata 10 pe hardware-ul ala prin upgrade, se leaga o licenta de el pe serverele Microsoft.

Iar legat de Opera... sa fim seriosi. Puteai sa opresti update-urile si gata.

Nu e safe, dar daca asta se inatmpla oricum pe 8....
Macar in 10 mai primeste sistemul actualizari inca un an jumate.,

#8
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View PostMembruAnonim, on 06 iulie 2023 - 05:35, said:

Exista o solutie. Insa eu nu as face asa ceva. Trebuie sa instalezi Wufuc

Omule esti un geniu. A functionat fara nicio problema. Multumesc frumos pentru ajutor. Posted Image

#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
nu e mai simplu sa-i spui lui opera sa nu se updateze si sa ramii la versiunea dorita de tine?



#10
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Posteiffel, on 06 iulie 2023 - 09:03, said:

De principiu nu ar mai trebui sa poti trece la 10 gratis - asta de cativa ani.  fost o oferta promotionala doar.
Doar ca din cauza de persoane cu dizabilitati, a ramas neoficial posibilitatea.
Plus ca daca ai pus odata 10 pe hardware-ul ala prin upgrade, se leaga o licenta de el pe serverele Microsoft.

Iar legat de Opera... sa fim seriosi. Puteai sa opresti update-urile si gata.

Nu e safe, dar daca asta se inatmpla oricum pe 8....
Macar in 10 mai primeste sistemul actualizari inca un an jumate.,
Intr-adevar, acum ceva timp am primit mesaj de la Microsoft ca pot trece la Windows 10 gratis. Am trecut si probabil ca este asa cum spui tu, sa legat o licienta de mac-ul placii de baza.
La opera nu poti sa opresti update sau cel putin nu  stiu eu cum sa fac asta.

View PosttEo, on 06 iulie 2023 - 09:08, said:

nu e mai simplu sa-i spui lui opera sa nu se updateze si sa ramii la versiunea dorita de tine?
Daca imi arati cum iti raman dator cu cateva beri

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postpetre-vitan, on 06 iulie 2023 - 09:09, said:

La opera nu poti sa opresti update sau cel putin nu  stiu eu cum sa fac asta.
https://forums.opera...-auto-update/13

Ai doua solutii acolo - una sa modifici shortcut-ul de pe desktop - sa adaugi ceva.
Al doilea care cred ca ar fi mai ok in cazul tau - cel cu modificarea denumirii executabilului responsabil cu update-ul ( chiar stergerea sa ) - probabil ar merge si dezactivarea lui prin task Manager sau servicii.

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
https://forums.opera...f-auto-update/4

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate