Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

1.0 Gbps duplex

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
De astazi, de la ora 14, a inceput (iar) sa o ia razna routerul. Conectare, deconectare la interval de cateva secunde, pana pe la ora 17. Mentionez ca e router nou achizitionat, de la DIGI, acum vreo cateva zile instalat. I-am dat reset (de doua ori!!), l-am lasat vreo jumatate de ora sa se odihneasca si el si apoi si-a revenit. Dar, surpriza, la speed and duplex am doar 1.0 Gbps duplex, nici vorba de full duplex si am ajuns la o viteza de download de 90 Mbps, atat pe LAN cat si pe wifi. Asta, in conditiile in care, inainte aveam in jur de 850-900 Mbps pe LAN si 350 Mbps pe wifi! Problemele cu internetul au inceput acum vreo luna si sistematic, ma dispera zilnic. Ceva idei?

Edited by bbseptik2017, 05 July 2023 - 18:37.


#2
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Simptome de mufe care nu fac bine contact, cablu rupt/indoit/atenunat pe undeva sau chiar portul din router/ONT pe duca.
Verifici in ordine: mufe, cablu, porturi.

Edited by Rares95, 05 July 2023 - 18:46.


#3
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View Postbbseptik2017, on 05 iulie 2023 - 18:36, said:

router nou achizitionat, de la DIGI, acum vreo cateva zile instalat

View Postbbseptik2017, on 05 iulie 2023 - 18:36, said:

Problemele cu internetul au inceput acum vreo luna
Problemele nu sunt la tine, du-te si le rupe urechile.

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
E cumva un router Asus?

#5
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View PostArgv, on 05 iulie 2023 - 19:21, said:

E cumva un router Asus?
Nope. E TP-Link.

View PostRares95, on 05 iulie 2023 - 18:43, said:

Simptome de mufe care nu fac bine contact, cablu rupt/indoit/atenunat pe undeva sau chiar portul din router/ONT pe duca.
Verifici in ordine: mufe, cablu, porturi.
Li s-a parut si lor ciudat ca in timp ce aveam la speed 1.0 Gbps, viteza de download ajungea doar la 90 Mbps. Au zis ca sunt cateva cauze posibile: Fie a cazut serverul in perioada respectiva, fie s-a facut update de soft la router cam in aceeasi perioada, fie a fost fibra indoita, desi au verificat si fibra era in regula, dau au zis ca poate cine stie cum am miscat panaramele de cabluri si a luat-o vreunul pe aratura..

Edited by bbseptik2017, 05 July 2023 - 19:54.


#6
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Am patit si eu, l-am schimbat si acum merge bine.
In trecut mi se mai stricase si o placa de retea, am schimbat-o si pe aia, apoi a mers iar intr-un gigel.

#7
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Folosesti si conexiuni pe cablu UTP ? Daca da, deconecteaza tot din router, restarteaza-l si apoi te conectezi la wi-fi si faci testul de viteza.

#8
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008

View Postphoenix76, on 06 iulie 2023 - 05:23, said:


View Postbbseptik2017, on 05 iulie 2023 - 18:36, said:

inainte aveam in jur de 850-900 Mbps pe LAN si 350 Mbps pe wifi! Problemele cu internetul au inceput acum vreo luna si sistematic, ma dispera zilnic. Ceva idei?
el foloseste router wireless, PRIMESTE semnalul de la digi prin wireless, nu cablu utp

#9
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Primește pe UTP, conexiunea ONT -> Router e pe cablu și acolo e problema.

#10
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

View Postbbseptik2017, on 05 iulie 2023 - 18:36, said:

De astazi, de la ora 14, a inceput (iar) sa o ia razna routerul. Conectare, deconectare la interval de cateva secunde, pana pe la ora 17. Mentionez ca e router nou achizitionat, de la DIGI, acum vreo cateva zile instalat. I-am dat reset (de doua ori!!), l-am lasat vreo jumatate de ora sa se odihneasca si el si apoi si-a revenit. Dar, surpriza, la speed and duplex am doar 1.0 Gbps duplex, nici vorba de full duplex si am ajuns la o viteza de download de 90 Mbps, atat pe LAN cat si pe wifi. Asta, in conditiile in care, inainte aveam in jur de 850-900 Mbps pe LAN si 350 Mbps pe wifi! Problemele cu internetul au inceput acum vreo luna si sistematic, ma dispera zilnic. Ceva idei?

Salut, bbseptik2017,

Daca vrei sa verificam situatia semnalata poti sa-mi trimiti un mesaj privat cu datele de identificare ale contractului.

#11
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
In mod ciudat, singura solutie care functioneaza (deocamdata, cel putin!) este sa deconectez routerul, cablul de internet il bag direct in portul calculatorului, refac conexiunea pppoe, am internet, deconectez calculatorul de la net, refac conexiunea pe router si merge iar netul, cu tot cu router! Poate im explica si mie cineva cum vine asta

Am ajuns sa ma uit la router din 5 in 5 minute, cu ochii pe leduri, mai ceva ca atunci cand astept rezultatele la Titularizare, pe site-ul Ministerului!

Edited by Ravy, 06 July 2023 - 11:55.


#12
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Nu ar strica să menționezi aici ce device ai de la rds, ce router tplink, cum este legat (cabluri, porturi și setări) tplink de cel rds, cum este legat calculatorul (wifi sau cablu, porturi, setări, ip-uri) calculatorul de tplink pentru a ne putea da cu părerea...

#13
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Nu ne-ai spus mare lucru despre reteaua interna. Repet sfatul meu, lasa conectat doar PC-ul, si routerul, elimina celelalte dispozitive din retea care sunt conectate fie pe UTP, fie pe WIFI si refa testele. Am avut cazuri in reteaua interna ( care este foarte mare, nu de apartament ) cand probleme au facut, imprimantele, unele switchuri simple, sau accidental cand Dorel a facut un loop in retea.

#14
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View PostRavy, on 06 iulie 2023 - 11:58, said:

Nu ar strica să menționezi aici ce device ai de la rds, ce router tplink, cum este legat (cabluri, porturi și setări) tplink de cel rds, cum este legat calculatorul (wifi sau cablu, porturi, setări, ip-uri) calculatorul de tplink pentru a ne putea da cu părerea...
Router TP-link Archer AX10, ONT Fiberhome SR1041Y. ONT-ul e in bridge, conexiunea pleaca din LAN1 pe ONT, ajunge in WAN-ul routerului, din LAN1 pe router pleaca la calculator. Calculatorul e legat prin cablu la router, nu am IP de categoria CGN, placa de retea a calculatorului a fost verificata ieri si e in regula, ce altceva vrei sa iti mai spun? S-a facut update de soft la router acum 2 zile.

View Postphoenix76, on 06 iulie 2023 - 12:21, said:

Nu ne-ai spus mare lucru despre reteaua interna. Repet sfatul meu, lasa conectat doar PC-ul, si routerul, elimina celelalte dispozitive din retea care sunt conectate fie pe UTP, fie pe WIFI si refa testele. Am avut cazuri in reteaua interna ( care este foarte mare, nu de apartament ) cand probleme au facut, imprimantele, unele switchuri simple, sau accidental cand Dorel a facut un loop in retea.
Momentan, doar PC-ul si routerul mai sunt conectate.
Later edit: am mai conectat 2 tel pe wifi si un xbox si nu a cazut reteaua, nici nu a scazut viteza.

Edited by bbseptik2017, 06 July 2023 - 12:37.


#15
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postbbseptik2017, on 06 iulie 2023 - 12:30, said:

Router TP-link Archer AX10, ONT Fiberhome SR1041Y. ONT-ul e in bridge, conexiunea pleaca din LAN1 pe ONT, ajunge in WAN-ul routerului, din LAN1 pe router pleaca la calculator. Calculatorul e legat prin cablu la router, nu am IP de categoria CGN, placa de retea a calculatorului a fost verificata ieri si e in regula, ce altceva vrei sa iti mai spun? S-a facut update de soft la router acum 2 zile.


Momentan, doar PC-ul si routerul mai sunt conectate. Viteza a ramas la fel, 900 Mbps download si vreo 800 upload.

View PostRares95, on 06 iulie 2023 - 07:45, said:

Primește pe UTP, conexiunea ONT -> Router e pe cablu și acolo e problema.
La asta m-am gandit si eu, dar conectat pe direct, fara router, tot la 900 Mbps download ajunge!
Later edit: am mai conectat 2 tel pe wifi si un xbox si nu a cazut reteaua, nici nu a scazut viteza.

Alte idei?

Edited by bbseptik2017, 06 July 2023 - 12:53.


#16
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Ai o mufa cu probleme care nu face contact cum trebuie, pentru gigabit ai nevoie ca toate cele 8 fire din cablu sa faca contact bine in mufa, iar mufa in router. Pentru 100 Mbps ai nevoie de minim 4 fire, iar 10 Mbps, 2 fire.

#17
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postphoenix76, on 06 iulie 2023 - 05:23, said:

Folosesti si conexiuni pe cablu UTP ? Daca da, deconecteaza tot din router, restarteaza-l si apoi te conectezi la wi-fi si faci testul de viteza.
Ceva de genul am facut, cu cateva adaosuri, de a mers.

View PostRares95, on 06 iulie 2023 - 12:54, said:

Ai o mufa cu probleme care nu face contact cum trebuie, pentru gigabit ai nevoie ca toate cele 8 fire din cablu sa faca contact bine in mufa, iar mufa in router. Pentru 100 Mbps ai nevoie de minim 4 fire, iar 10 Mbps, 2 fire.
La mufe m-am gandit si eu dupa ce am eliminat celelalte posibile cauze, dar au venit aseara, s-au uitat la mufe, au testat si cablurile, nu le-a dat nimic cu virgula. Ba mai mult, acus de ce merge conexiunea pe Gigabit, cu aceleasi mufe??

Edited by bbseptik2017, 06 July 2023 - 12:59.


#18
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Cum le-au testat? S-au uitat la ele sau cu tester adecvat? Daca ai prin casa un cablu din ala scurt care vine cu routerul in pachet si distanta dintre router si ONT iti permite, schimba-l pe cel actual cu acela si rezolvi daca e o problema fizica. Daca e ceva hardware/software mai e de investigat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate