Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Soundbar HISENSE HS218

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.08.2006
Am cumparat ieri acest soundbar si am o nelamurire. Ca sa pot asculta la un volum moderat noaptea, trebuie sa urc volumul la bara pana la 30. La TV imi apare gradatia 50. Practic volumul e la peste jumatate ca sa am un sunet minim. La volum 20 nu iese nimic din boxe. Am o boxa portabila de 14W care se aude mai tare la jumatate de volum. La gradatia de 40 se aude suficient de tare cam ca o boxa de 15W. Mai mult de 20W nu pare sa scoata. La vechiul LG SJ6 de 300W nu i-am ridicat volumul mai mult de 10-15 gradatii la afisarea pe tv. E de 10x mai puternic ca acest Hisense de care nu s-a plans nimeni prin review-uri. L-am schimbat pentru ca nu coopera cu tv-ul Hisense si nu detecta conexiunea ARC. Conectarea e prin HDMI dar face la fel si pe bluetooth. Practic e lesinat pe bluetooth. Ciudat ca la magazin pe modul demo si cu un stick in el, sunetul se auzea foarte puternic.
O sa incerc sa-l resetez cumva si sa mai fac niste teste. Daca volumul e la fel de anemic cred ca ajunge la garantie.
https://manuals.plus...ubwoofer-manual
https://altex.ro/sou...u/cpd/HTSHS218/

#2
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,446
  • Înscris: 06.11.2014
Garantie.. de ce?! Atat poate! Doar nu cumva ai picat in plasa Watts-ilor afisati pe eticheta...

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,636
  • Înscris: 08.03.2017
Posibil sa aiba nevoie de intrare semnal de peste 200 mV iar tv-ul nu scoate , in aceasta situati nu soundbar-ul e vinovat .
Poti scoate semnal din alta parte sa verifici, pe optic , coaxial dar se pierde arc-ul

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.08.2006
La volum maxim se aude suficient de tare dar la sub 20 de gradatii sunetul e inexistent.
Subwoferul are un consum maxim de 30W si bara tot de 30W. Nu are cum RMS-ul sa fie doar de 20W. Cam pe aici bate comparativ cu o boxa portabila de 14W.
Am specificat si ca problema se manifesta pe intrarea digitala. Nu are treaba nivelul semnalului digital cu volumul maxim. Doar la semnal analog conteaza semnalul de intrare. La un semnal digital slab, boxa poate doar sa intrerupa sau sa nu mai functioneze deloc. Semnalul de volum este transmis digital prin HDMI catre etajul de comanda al barei de sunet care regleaza etajul de amplificare.

#5
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 16.08.2010

View PostLeo2006, on 30 iunie 2023 - 21:43, said:

Subwoferul are un consum maxim de 30W si bara tot de 30W.

... și scoate 200W   Posted Image ... o minune, nu alta

"Soundbar HISENSE HS218, 2.1, 200W"

#6
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,666
  • Înscris: 14.10.2004
200 W Qingdao Posted Image
Cam scumput soundbarul asta pentru ce stie.Posted Image
Dar cum de ai luat asa ceva cand sunt 16 produse resigilate?
Daca e luat online, retur si scapi de belea.

Edited by xymzar, 01 July 2023 - 07:43.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.08.2006
Are o curba de crestere a volumului mai ciudata. Volumul tv-ului e mai ridicat decat la bara pana la gradatia 20 din 100 afisata de TV. Ai impresia ca bara a dat-o in bara rau.
L-am luat pentru ca TV-ul e Hisense si nu se imperecheaza de fiecare data cu o bara LG mai veche. La ascultarea unei piese muzicale, sunetele din backstage sunt sterse si efectul de surround e inexistent dar pe ansamblu la sunet sta mai bine decat vechea bara LG care nici mediile nu le rada pline. Mai am niste boxe de raft Edifire R2730 care pot reda clar orice instrument de percutie din backstage. Soundbarul merita pentru claritate, bass si reducerea de pret. Comparativ cu ce sunet are tv-ul e o imbunatatire imensa. Acum l-am conectat prin bluetooth si volumul e la 20 din 50 pe afisajul barei si maxim pe tel pentru un sunet linistit care sa nu deranjeze pe altcineva din cealalta camera. Chiar acum ascult "Sound of silence" Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate