Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Drona FHD pentru incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Sunt total paralel cu subiectul dar mi-ar placea sa-mi iau una cu care sa incep sa filmez una alta in jurul casei si a gradinii.
Se gaseste ceva decent intr-un buget de 500/800 Ron?

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Cea mai ieftina drona decenta e DJI Mini sau Mini2....

Cauta ceva SH ca noi nu gasesti... Drone fac doar DJI restul sunt jucarii....

#3
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Intai iti iei licenta de pilot A1/A3 si abia dupa aia cumperi si zbori cu drona.

#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 murdar, on 29 iunie 2023 - 18:44, said:

Intai iti iei licenta de pilot A1/A3 si abia dupa aia cumperi si zbori cu drona.
Si pe proprietate privata?

#5
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Daca nu ridici drona mai sus decat cel mai inalt punct al proprietatii private, gen cosul de fum de pe acoperis, nu ai nevoie de licenta.

Daca o ridici peste cel mai inalt punct al proprietatii, intri in spatiul aerian national, care nu mai apartine proprietatii deasupra caruia se afla. Prin urmare iti trebuie licenta de pilot pentru categoria specifica a dronei.

Edited by murdar, 29 June 2023 - 18:57.


#6
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Dronele sub 250g se inregistreaza la autoritatea aeronautica civila (se face online), dar nu necesita licenta de pilot. Totusi sunt zone unde nu poti zbura, sau ai nevoie de aprobari. Harta e aici, se modifica des: https://flightplan.r...it/drones/index

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

 yo9hrb, on 29 iunie 2023 - 20:31, said:

Harta e aici, se modifica des: https://flightplan.r...it/drones/index
Pe harta aia nu sunt restrictii peste nici un oras (mare). Ma indoiesc ca-i legal sa le plimbi deasupra unor unitati militare - avand afisat indicatorul "Fotografia interzisa" - sau Palatului Cotroceni, de exemplu.

Edited by __Dan__, 29 June 2023 - 21:24.


#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Dronele (cel putin cele de la DJI) au o baza de date No Fly Zone actualizata frecvent, n-o sa te lase sa zbori oriunde.

#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

 __Dan__, on 29 iunie 2023 - 21:20, said:

Pe harta aia nu sunt restrictii peste nici un oras (mare). Ma indoiesc ca-i legal sa le plimbi deasupra unor unitati militare - avand afisat indicatorul "Fotografia interzisa" - sau Palatului Cotroceni, de exemplu.

Eu văd că peste 98% din București e oprită lansarea. Cum nu sunt restricții?

#10
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Subscriu la cele recomandate mai sus. DJI Mavic Mini sau Mini SE, diferenta e ca al doilea are motoare o idee mai harnice si merge cu bateriile de la Mini 2, dar si cu alea de la Mini 1, cu recomandarea sa nu te duci sub 20% zeama in baterie. Ca alea LiPo au o gama mai larga de incarcare/descarcare. Ah, si MiniSE/Mini 2/Mini 2 SE cu bateria de la Mini 1 sare de 250 grame, nu cu mult, dar... sare.
Luat SH, oferte pe OLX sunt destule. Eu sunt la al doilea Mini 1 - primul l-am trosnit de o pensiune la munte, la drone e ca la masini in trafic, doar o data gresesti - si tot SH l-am luat. Cere-i proprietarului sa iti arate count-ul la ciclul de incarcare al bateriilor, daca e peste 100 sa stii ca te apropii de achizitionarea alteia. Desi folclorul spune ca n-ai avea probleme pana la 200 de cicluri, depinde mult si cum a intretinut fostul proprietar bateriile.
Si mai suplimenteaza la bani, ca un Mini 1 joaca in 1000-1300 RON gama de pret la mana e doua, desi ai sanse sa gasesti si unul resigilat/nou.
O chinezarie nu are suport, cand s-a dus bateria e bibelou ca nu mai gasesti, plus ca majoritatea au transmisia video direct pe telefon, nu prin remote ca la DJI.
Si da, inregistrare la AACR, cu serialul dronei, model, greutate, si numar de inregistrare. Nu stii cine te admira si-ti face bucuria sa te raporteze. Am o banuiala ca amenzile de la autoritatea aeronautica romana sunt mai piperate ca alea mentru masini, asa ca...
LE aplicatia DJI FLY de la Mavic te fereste de belele, daca incerci sa o ridici intr-o zona cu interdictie, pur si simplu nu armeaza motoarele, orice i-ai face. Da, poti folosi un third party app - cum e Litchi, care e cu bani - da o faci pe portofelul tau

Edited by Raz0rblade, 30 June 2023 - 09:12.


#11
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Nicivorba. DJI Fly te lasa sa zbori peste tot unde nu exista restrictii aeronautice.

Poti sa zbori bine-mersi acolo unde iti trebuie aviz foto video de la mapn. Adica acolo unde amenda e 15.000 de lei daca zbori fara autorizatie.

Deci daca te bazezi pe harta de restrictii a aplicatiei DJI ti-o iei in gura urat de tot de la securistii mapn.

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
colegilor, mai răsuflați un pic!
omu' a cerut o dronă să-și filmeze grădina și hornul...
pt așa ceva sunt foarte multe jucării!!!
n-are el nevoie de DJI-uri și alte sefeuri...

deci, știți jucării bune pt el?
(io nu știu, dar învăț! Posted Image )

Edited by gushpi, 30 June 2023 - 11:35.


#13
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

 murdar, on 30 iunie 2023 - 09:19, said:

Nicivorba. DJI Fly te lasa sa zbori peste tot unde nu exista restrictii aeronautice.

Poti sa zbori bine-mersi acolo unde iti trebuie aviz foto video de la mapn. Adica acolo unde amenda e 15.000 de lei daca zbori fara autorizatie.

Deci daca te bazezi pe harta de restrictii a aplicatiei DJI ti-o iei in gura urat de tot de la securistii mapn.

Nici nu merita sa mai risti acea amenda. Cererile pentru aviz se completeaza super usor aici si primesti raspuns in 2-3 zile. Mie o singura cerere mi-au respinso-o partial; nu am fost atent si la unul dintre puncte am inclus o unitate militara. In rest, se misca foarte bine treaba in legatura cu autorizatiile de la MApN si cele de la turnul de control.

#14
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

 gushpi, on 30 iunie 2023 - 11:35, said:

colegilor, mai răsuflați un pic!
omu' a cerut o dronă să-și filmeze grădina și hornul...
pt așa ceva sunt foarte multe jucării!!!
n-are el nevoie de DJI-uri și alte sefeuri...

deci, știți jucării bune pt el?
(io nu știu, dar învăț! Posted Image )
Ce jucarii? Din alea cu camera de 0.1 mpx care cica filmeaza 8K?

#15
sorin_frumuseanu

sorin_frumuseanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.11.2005

View Postgushpi, on 30 iunie 2023 - 11:35, said:

colegilor, mai răsuflați un pic!
omu' a cerut o dronă să-și filmeze grădina și hornul...
pt așa ceva sunt foarte multe jucării!!!
n-are el nevoie de DJI-uri și alte sefeuri...

deci, știți jucării bune pt el?
(io nu știu, dar învăț! Posted Image )

Exact asa ceva cat si eu. buget maxim 500 lei. Nu stiu daca se vede link de comparare de la emag https://www.emag.ro/...9MBM,DDL9RJBBM/
O gramda de recenzii ok. Vreo sugestie? Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate