Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Trasee montane in Mtii Cozia, Capatanii, Lotrului, Parcul National Cindrel, Parcul National Buila-Vanturarita / update acces auto

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
Salutare, tuturor ! M-ar interesa ceva trasee / harti trasee / marcaje pe zona de mai sus.

Dupa cascada Lotrisor mai exista vreun traseu / schit etc de vizitat, stiu ca era un drum forestier acolo, pana unde continua ?

Am intrebat - telefonic - la Cabana Cozia si mi s-a spus ca se poate ajunge cu masina non 4x4 pana in fata cabanei dar as mai dori o parere.

Ce trasee ar fi cu punct de plecare Cabana Cozia ? Pe Google observ vascade, pesteri insa nu gasesc marcaje.

Alte trasee ?

Ursi prin zona ?

Multumesc !

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
https://muntii-nostri.ro/

ia si cauta cu spor

#3
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005
Cam asta am gasit https://cozia.ro/trasee.html
Traseul tipic este de jos de la Turnu spre Cabana Cozia si sunt 2 variante de ajuns. Una mai grea una o idee mai usoara. Pe langa manastiarea Stanisoara, pe unde duce traseul, ai o cascada faina de vazut.
Sau mai ai varianta comoda cu masina, doar ca intradevar nu trebuie 4x4 ,doar o idee mai inalta.
Ursi, bineinteles, ca au ajuns deja si la campie, aici fiind parc natural .... Doar ca eu nu m-am vazut cu ei. Dar sa stii ca e destul de circulat vara traseul.

Edited by trid_ovi, 29 June 2023 - 16:35.


#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
ursi sunt peste tot, asa ca ia-ti la tine petarde
daca nu ai petarde, recomand macar o vuvuzea sau un fluier

sau daca nu faci ca in bancul urmator:

La o partida de vanatoare un maestru impartaseste din experienta unor incepatori. Unul dintre acestia il intreaba:
- Maestre, daca apare acum un urs pe carare in fata noastra, ce trebuie facut?
- Nimic mai simplu: pui pusca la ochi, iti tii respiratia, ochesti si tragi!
- Dar, maestre, eu fiind incepator e posibil sa gresesc. Ce fac mai departe, ursul se apropie...
- Nimic mai simplu, pusca are doua gloante: o ridici, iti tii respiratia, ochesti si tragi!
- Dar, maestre, e foarte posibil sa gresesc si a doua oara, ursul se apropie, ce fac?
- In cazul asta iei o mana de rahat si i-o arunci in ochi!
- Dar, maestre, unde o sa gasesc eu rahat?
- Ohooo, o sa fiee, stai tu linistit...!

#5
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Trasee Cozia

#6
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023
La Cozia am urcat eu anul trecut cu Renault Megane.
Nu pot atasa poze, ca sa te convingi.
Trasee ai pe Valea Pausei sau de la Manastirea Turnu spre varf, ambele destul de lungi si cu peste 1 000 de metri diferenta de nivel, asadar nu prea usoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate