Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Best budget smartphone and WHY

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
honor x8a vs honor magic 5 lite vs nokia g60 vs moto g62 vs moto g72 vs moto g82 vs realme 10 vs poco x5 vs oneplus nord ce3 lite

Nu cred ca o sa cumpar acum, vreau sa stiu, macar de dragul versusului si al debateului si a ramane in trend cu tehnologia

nokia ofera cel mai bun suport cu updateuri OS si security, si Nokia si Motorola nu au bloatware care sa le ucida fara mila peste cativa ani (am vorbit cu cineva ce mi-a zis cum samsung au fost prinsi in flagrant ca faceau strategical planned obsolescence, bloatware sudat in coreul osului si updateuri ce sabotau impreuna telefonul, facandu-l mult mai lent sau dead pe telefon, si cunosc pe cineva ce are un noname ce nici nu mai exista acum ce la cateva sute de lei inca merge brici si bateria il tine o saptamana ( de la o saptamana jumate, LOL, s-a "ramolit" naibii ) si il foloseste zilnic. Nu stiu ce face piata. Noua tableta de la Nokia este foarte buna cu un super sunet si f mic pret si suporta si card sim, sa fie tableta nokia peste vreun motorola oled de 5000 ma? Elaborati, nu va limitati doar la ce am intrebat fix,sunt miliarde de modele cu specs f similar...

#2
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008
Nokia si Motorola (ca tot i-ai pomenit) au fost mai mult inexistenti pe piata in ultimii 5-10-15 ani. Momentan nu par a fi concurenti (sau un pericol) pentru restul producatorilor de smartphone-uri.

Daca e sa vorbim de "sabotat" softul telefonului, cred ca majoritatea producatorilor o fac. Aici ii includ si pe cei de la apple. Citisem despre mai multe cazuri si vazusem si pe youtube persoane care aveau iphone 4 fara nici un update, iar telefonul functiona la fel ca in prima zi, fata de un iphone 11-12-13 cu update-urile la zi. Cu siguranta fac la fel cu totii, pentru ca isi doresc sa vanda noile modele.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
1500 lei un xiaomi

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

 Hazideon, on 29 iunie 2023 - 01:03, said:

Nokia si Motorola (ca tot i-ai pomenit) au fost mai mult inexistenti pe piata in ultimii 5-10-15 ani. Momentan nu par a fi concurenti (sau un pericol) pentru restul producatorilor de smartphone-uri.

Daca e sa vorbim de "sabotat" softul telefonului, cred ca majoritatea producatorilor o fac. Aici ii includ si pe cei de la apple. Citisem despre mai multe cazuri si vazusem si pe youtube persoane care aveau iphone 4 fara nici un update, iar telefonul functiona la fel ca in prima zi, fata de un iphone 11-12-13 cu update-urile la zi. Cu siguranta fac la fel cu totii, pentru ca isi doresc sa vanda noile modele.
Și Apple și-a asumat că a făcut-o.
Huawei și-a bătut joc de ei că Huawei nu face. Și le dau dreptate. Și nici Xiaomi. Acum am un Xiaomi care se apropie de venerabila vârstă de 4 ani. Ca în prima zi.
https://rb.gy/yrshx
https://news.softped...ly-523475.shtml

#5
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Confirm. Am un huawei p40 lite care a împlinit 3 ani. Bateria duce lejer o zi iar ca viteza e ca în prima zi. Ideal e să-i dai o revenire la setările de fabrică cam odată la un an.

#6
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Oppo Reno 8 5g sau honor magic 5 lite este 5g(este huawei nova 5T de fapt)

#7
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006
Nu sunt un impatimit al telefoanelor, in general cumpar un mid range, il tin pana oboseste si iau altul.
Nu prea pot recomanda Motorola G72 din modelele enumerate. Pe hartie ar trebui sa fie ce trebuie, in mana nu-i. Am inlocuit un P Smart Z 2019 care se cam apropia de sfarsitul vietii si care mi s-a parut exceptional, folosit 3 ani si jumatate.
Ce imi place la G72: fara bloatware si destul de rapid, asta da.
Ce NU imi place - bateria tine mult mai putin decat ar trebui; ecranul e prea intunecat (in soare nu prea face fata cu luminozitate 100%) - asta o fi de la tehnologia ecranului, dar am fost dezamagit; iar camera e departe de adevar. Stiu, trebuie instalat un GCAM si jucat cu el, dar nu am timpul necesar, mai ales ca batrana mea camera Panasonic din 2007 il bate la fund.
Din aceste aspecte cel mai mult ma deranjeaza bateria. Chiar cu ecranul setat la 60 Hz, se duce prea repede comparat cu P Smart Z. Nu garantez ca nu e un lot cu probleme, ca pe multi aud ca G72 are o baterie de vis.

In principiu, desi nu e un telefon de aruncat la gunoi, G72 si best budget smartphone nu merg in aceeasi propozitie.

#8
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Nu cunosc pe un cineva dar stau si fac o paralela cu windows, macos etc. Vreti soft cu mai multe optiuni, mai rapid si securizat? Pai trebuie sa aiba un suport hardware, iar procesoarele evolueaza f rapid. Apple a trecut de la Intel la M-uri, windows 11 iti cere cipul hardware de criptare, probabil si procesoarele mobile codifica hardware fel de fel de optimizari, ca nu vorbim doar de viteza, au o limita si tehnologia.
Asa ca nu prea imi vine sa cred ce fac producatori, pur si simplu versiunile noi de sisteme cer mai mult. Acum da, de ce un producator ar sta sa optimizeze un telefon de peste 2 ani de zile.

Edited by cipinet, 29 June 2023 - 11:10.


#9
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 bigpanz3r, on 29 iunie 2023 - 00:26, said:

honor x8a vs honor magic 5 lite vs nokia g60 vs moto g62 vs moto g72 vs moto g82 vs realme 10 vs poco x5 vs oneplus nord ce3 lite

Nu cred ca o sa cumpar acum, vreau sa stiu, macar de dragul versusului si al debateului si a ramane in trend cu tehnologia

nokia ofera cel mai bun suport cu updateuri OS si security, si Nokia si Motorola nu au bloatware care sa le ucida fara mila peste cativa ani (am vorbit cu cineva ce mi-a zis cum samsung au fost prinsi in flagrant ca faceau strategical planned obsolescence, bloatware sudat in coreul osului si updateuri ce sabotau impreuna telefonul, facandu-l mult mai lent sau dead pe telefon, si cunosc pe cineva ce are un noname ce nici nu mai exista acum ce la cateva sute de lei inca merge brici si bateria il tine o saptamana ( de la o saptamana jumate, LOL, s-a "ramolit" naibii ) si il foloseste zilnic. Nu stiu ce face piata. Noua tableta de la Nokia este foarte buna cu un super sunet si f mic pret si suporta si card sim, sa fie tableta nokia peste vreun motorola oled de 5000 ma? Elaborati, nu va limitati doar la ce am intrebat fix,sunt miliarde de modele cu specs f similar...
https://www.gsmarena...review-2036.php
POCO F5
Eu am avut mai multe Xiaomi, acum am telefon de la firma (Samsung, sucks) dar daca mai cumpar in viitor telefon din banii mei mai intai ma uit la Pixel.
Lui fiu-meu i-am luat Motorola Edge 30 anul trecut, e foarte multumit, mie mi-a placut ecranul de 144 hz, iar telefonul se misca bine si bateria e iarasi buna.

Edited by d-ardeleanu, 29 June 2023 - 13:30.


#10
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
orice telefon de buget face rabat la ceva. vrei procesor bun si ecran amoled,primești camere nașpa. legat de baterie,cu cât cresc performantele telefonului, cu atât crește si consumul. dar la cât de repede se incarcă acum bateria,  5000mah ar trebui să fie ok. nu poți compara consumul unui ecran lcd cu unul amoled,nici un un chipset 4g cu unul 5g.
poco f5 nu prea e de buget. e pe 19 la scor pe antutu. la 2000 lei poco-f5 e un best buy. plus că vine cu incărcător și husă in pachet.

#11
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

 cipinet, on 29 iunie 2023 - 11:06, said:

Nu cunosc pe un cineva dar stau si fac o paralela cu windows, macos etc. Vreti soft cu mai multe optiuni, mai rapid si securizat? Pai trebuie sa aiba un suport hardware, iar procesoarele evolueaza f rapid. Apple a trecut de la Intel la M-uri, windows 11 iti cere cipul hardware de criptare, probabil si procesoarele mobile codifica hardware fel de fel de optimizari, ca nu vorbim doar de viteza, au o limita si tehnologia.
Asa ca nu prea imi vine sa cred ce fac producatori, pur si simplu versiunile noi de sisteme cer mai mult. Acum da, de ce un producator ar sta sa optimizeze un telefon de peste 2 ani de zile.


SI cum facem sa avem cum a zis @Hazideon cu iPhone 4 ?

@ambr0zie Stii ca Motorola are OLED ? E misto in caz de netflix Posted Image De aia de duce bateria mai repede decat la alte telefoane cu aceeasi capacitate si alt ecran

Nu stiu ce inseamna performanta telefonului pentru ca eu sunt impotriva gamingului pe telefon, vreau sa faca fluid browsing & netflix.

am un iPhone 8 plus si se incinge rau, facea si in Candy Crush si acum face si in browsing. Daca sunt multe taburi deschise are o treaba? Nu de alta dar cred ca ar fi trebuit sa se focuseze doar la ce ma uit si sa nu distribuie resurse aiurea, sa le lase hibernate/inactive, si un singur tab primeste resurse in momentul in care intru pe el. Imi aduce aminte de niste documentare care demonstreaza ca traim intr-un joc video/simulare ca in Rick & Morty.

Spre exemplu ati vazut poate acel video ce exiplica de ce Rage a fost mare chestie la vremea lui si cum are toata lumea incarcata dintr-o data in loc sa arunce resurse doar in zona unde userul isi focuseaza privirea. E o analogie, sa nu bata cineva campii ca nu are nicio treaba un joc pe topicul cu telefoane...

Edited by bigpanz3r, 03 July 2023 - 12:39.


#12
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Mare adevar ca pe hartie toate sunt prea asemanatoare. Poco este alegerea unui gamer, nu ma prea intereseaza 120 hz, vreau sa aiba culori mai decente totusi, si sa nu se incinga, sa nu se blocheze...

Am o tableta Lenovo Yoga. Foarte veche, merge ca naiba, nu stiu ce as putea sa ii fac sa se miste fluid "ca in prima zi"... sa intri in safe mode sau cu un third party software sa faci downdate ( sa schimbi updateul OSului cu primul stabil simplu din lansare de exemplu) ?

#13
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
probabil o sa pastrez iPhoneul sa il am mai ca telefon si o sa iau o tableta sa fie pentru navigare web. Care este dupa parerea voastra si dupa experienta voastra tableta mai ieftina si fluida/cu un ecran decent ? (Poate nici sa nu aiba camera, atat de mult imi pasa de camera)

#14
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Eu am un Realme 8 luat la 700 de lei fix acum 1 an. Best 700 lei ever spent. Poze decente, baterie ok, nu are lag in aplicatii.

#15
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
best buy-ul momentului: poco f5 / poco f5 pro luat din afara.

#16
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Despre A54 ce stiti? Si-a luat cineva? Ce parere aveti? Se plangeau unii ca se incinge.

#17
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Un telefon la 300-400$ e budget? Posted Image

Edited by tclau, 11 July 2023 - 06:47.


#18
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

 tclau, on 11 iulie 2023 - 06:46, said:

Un telefon la 300-400$ e budget? Posted Image

10 milioane

 tclau, on 11 iulie 2023 - 06:46, said:

Un telefon la 300-400$ e budget? Posted Image


cati ani ai? lol dar tu cati dai pe el?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate