Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Placa de baza mini ITX - stocuri si non-stocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Incerc sa cumpar o placa de baza mini ITX fara procesor integrat dar ma lovesc de lipsa stocurilor la anumite modele.

De exemplu, cautand placa ASRock B660M-ITX/ac, pe site-urile de vanzari IT unde apare fara stoc este cu un pret intre 300 si 400 lei iar pe cele care o au in stoc e peste 6-700 lei. Nu e aceasta o placa destul de noua? A fost un moment pana la care se vindea cu maxim 400 lei si dupa acel moment se vinde cu peste 600 lei, cel putin dupa observatiile mele. E vorba de criza semiconductorilor? Sau care ar putea fi motivul?

Bineinteles, exista si alte placi care se inscriu in acest trend. In plus, sunt unele care nu se mai gasesc deloc, chiar daca sunt pentru platforme de procesor curente, nu vechi.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
daca placa nu e in stoc, atunci pretul ei este irelevant. cel mai probabil n-a mai fost actualizat de cand s-a vandut ultimul exemplar.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Motivul pentru care se cere pret mare e ca sunt putine pe piata. Nu e ca si cum oricine cumpara asa ceva.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
E o cerere foarte mare de pc-uri low power in intreaga lume. Se folosesc oriunde in comert, productie, servicii. Poate vor aparea si procesoare arm pentru Windows ca sa satisfaca cererea in continua crestere de minisisteme eco-friendly in industrie. Pana atunci preturile vor mai urca.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
pc-uri gata facute da, placi de baza sa-si faca omul pe bucati nu prea.  Doar astia cu htpc mai cumpara.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Eu caut o placa de baza mITX cu 6 SATA de vreo 2 ani... si nimic... dar nimic...
Sunt doar placi de baca cu procesoare lipite care sa aiba mai mult de 4 SATA

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
@mirel:
E normal sa aiba procesoarele lipite astea pe care le cauti fiindca (presupun) se folosesc la NAS, ce altceva sa faci cu 6 sata ?
Intreb pe bune ca nu-s cu retelistica.

Oarecum offtopic, am avut si sistem ITX (pe vremea Brazos/ Zacate :))
Acum observ dimensiunile masive ale carcaselor itx actuale ... sunt aproape cat a mea mAtx.

Edited by sirgoofy, 28 June 2023 - 11:12.


#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Da, vreau sa imi fac eu un NAS, pentru ca ce gasesc pe piata nu imi satisface toate nevoile... Sau daca gasesc e de 4 ori mai scump...

Eu vreau o placa de baza ce pot pune pe ea i3 gen 10/11/12/13
+ 32 GB DDR4/5
+6 HDD-uri 12TB WD Red (vor fi in RAID 5)
+1 M2 SSD - pentru sistem de operare
Carcasa Fractal Design Node 304 (cea mai mica carcasa in care intra 6 HDD-uri + placa de baza mITX).

Facut pe el server SMB, sa am acces din exterior ca si unitate de stocare. Da stiu trebuie sa deschid portul 445 si ma expun unor riscuri...
Din pacate placa de baza ma tine cu proiectul on hold...

Edited by mirel3003, 28 June 2023 - 11:24.


#9
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Pai ia placa pe care-o gasesti si iei un controller separat.


PS: SMB-ul scos direct in internet e un mega risc la cate belele de securitate a avut acest protocol.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 modoran, on 28 iunie 2023 - 10:21, said:

Motivul pentru care se cere pret mare e ca sunt putine pe piata. Nu e ca si cum oricine cumpara asa ceva.
Nu se gasesc pe piata libera, ca placile astea sunt folosite la minipc-uri, dinalea in carcase gen xbox sau custom mici. Majoritatea vin si cu wifi decent pe ele sa nu stai pe usb.

#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Arata-mi minim un producator de minipc-uri care poate folosi un stoc apreciabil de astfel de placi de baza si nu au design-uri custom.

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Ca sa intelegeti cum au evoluat preturile comparati care era pretul unui Raspberry Pi acum 2-3 ani si cat costa acum. E dileala totala. In plus nici nu se gaseste prea usor.

#13
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
PI-urile se folosesc masiv in industrie pentru fel de fel de automatizari. Practic a incetat sa mai fie un produs pentru hobby si din cauza asta sunt si probleme cu stocurile.

#14
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 02.03.2003

 cris2d2, on 28 iunie 2023 - 08:56, said:

A fost un moment pana la care se vindea cu maxim 400 lei si dupa acel moment se vinde cu peste 600 lei, cel putin dupa observatiile mele. E vorba de criza semiconductorilor? Sau care ar putea fi motivul?

 NikoroB, on 28 iunie 2023 - 12:19, said:

PI-urile se folosesc masiv in industrie pentru fel de fel de automatizari. Practic a incetat sa mai fie un produs pentru hobby si din cauza asta sunt si probleme cu stocurile.

Ar fi cazul să renunţaţi la găsirea de scuze logice firmelor implicate în vânzarea de echipamente IT.

Este un joc al capitalului şi al intereselor celor implicaţi în aceste afaceri.
Uneori dau vină pe taifunuri, alteori pe lipsa de materie primă sau cererea deosebită de pe piaţă sau pe cei care minează lumea celaltă.
Au fost crize ale hdd-urilor, ale memoriilor, ale plăcilor video iar acum ale plăcilor de bază.
Întotdeauna ceva lipseşte iar consumatorul final trebuie să fie stresat pentru a plăti cu uşurinţă preţurile mari de la acel moment.

Nu le mai găsiţi scuze celor ne iau banii.

#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
N-am gasit nicio scuza. Tu ce scuza ai vrea ca sa-ti vanda tie 1 bucata o data la 3 ani in loc sa vanda loturi de 1k bucati o data pe saptamana?

#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Miniaturizarea in IT e scumpă, și tehnologic și ca trend (aka fitze). mATX e cea mai echilibrată "normă preț/facilități/dimensiuni. Mai rar, se gasesc modelele mATX mai scurte decat normal.

Atât timp cât placa are sloturi PCIe, poți aduga o placă adaptor PCIe la SATA sau PCIe la USB
https://www.delock.c...TA---eSATA.html


#17
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Fiindcă mATX e doar puțin mai mare decat miniITX, există carcase special concepute pentru mATX?
Eu am căutat tot timpul placă miniITX fiindcă avem deja in casă doua unități cu carcase miniITX și m-am gândit să le upgradez cu minim de cheltuieli (in sensul că nu pun plăci de gaming) dar la ce preturi au plăcile simple miniITX față de suratele lor mATX, cred că voi renunța.
Totuși, mă gândeam, după ce am citit comentariile voastre și după ce am studiat ofertele, să încropesc, pentru început, un PC bazat pe mATX dar sunt curios dacă l-aș putea face cat mai compact, cum sunt și cele miniITX?! Sper să găsesc carcase mATX cât mai compacte, altfel ideea mea e sortită eșecului din  fașă.

#18
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Carcase mATX

8 litri
https://www.in-win.c.../cj-series/APAC

12 litri
https://www.antec.co...case/vsk2000-u3

Mai sunt multe alte variante

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate