Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Schimbare obiectiv DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
majocfifa19

majocfifa19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.06.2019
Salut, am un Nikon D7500 cu următoarele obiective: Nikon AF-S DX 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR si Tamron 70-300mm, le folosesc pentru fotografii în natura, pasari, animale etc. Recent am început sa fac și fotografii portret, street photo și fotografii la diverse evenimente unde m am folosit doar de cel 18-140mm. As dori sa vând acest 18-140mm și sa cumpăr unul de 35/50mm 1.8 pentru a ma axa mai mult pe pozele tip portret/evenimente și sa păstrez tamron 70-300 pentru natura. Ce recomandări de obiective aveți? Mulțumesc!

#2
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Cele mai bune variante cred ca sunt Nikon 35mm f1.8 (DX) si 50mm f 1.8 (FX). Cu primul te descurci mai bine in spatii inchise, camere, ca iti cuprinde mai mult in imagine. 50mm e un pic mai clar si scoate portrete mai frumoase (perspectiva mai buna), dar daca vrei sa cuprinzi un om de la brau sau in picioare, trebuie sa te dai cativa pasi mai in spate daca ai loc. Nu mai zic de grupuri de oameni, care devin dificil de cuprins cu 50mm intr-o camera mai mica (camera de locuit, adica, nu camera foto).

Poti face o chestie, sa folosesti 18-140 setat la 35mm si 50mm cateva zile fiecare, sa vezi cu care te simti mai bine, iar in functie de asta, cumperi.

O alta varianta ar mai fi un zoom bun, gen Sigma 18-35mm f1.8 DX sau una din variantele 24-70mm f2.8 pentru FX-uri. Eu am un Tamron FX 24-70 f2.8 pe o camera DX Nikon D3300 si rupe, depaseste 35mm si 50mm f1.8 de la Nikon in claritate. Nu ai f1.8 disponibil, dar oricum, obiectivele sunt cam nasoale la deschidere asa mare, tot de la f2.8 incep sa aiba claritate decenta.

Edited by VarfulOmu2505, 27 June 2023 - 17:37.


#3
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
85mm/1.8

#4
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Am avut si eu Nikon 85mm f1.8, este peste 35mm f1.8 si 50mm f1.8 la claritate, pot spune ca este un obiectiv extraordinar, insa asta devine strict de portret. Daca intri intr-un living de apartament cu el, chiar ca numai portret poti face. Chiar si la un bust, trebuie sa trimiti subiectul in coltul opus al camerei sa-l poti cuprinde. Adica se preteaza mai mult la photoshooting decat la ceva pe nepregatite.

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 majocfifa19, on 27 iunie 2023 - 15:15, said:

pentru a ma axa mai mult pe pozele tip portret/evenimente și sa păstrez tamron 70-300 pentru natura. Ce recomandări de obiective aveți? Mulțumesc!
pentru evenimente eu recomand zumuri.
La eveniment e important să fii mobil, să prinzi momentul, nu stai să schimbi obiective sau să te plimbi până găsești încadrarea.

#6
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Daca vrei sa ai obiectiv luminos si flexibilitate mare pe DX, un Sigma 18-35 f1.8 ar fi solutia, dar costa mai mult decat Nikon 35mm si 50mm f1.8 la un loc. Oricum, la evenimente, daca sunt la interior, te bazezi mult pe blituri, nu doar pe obiectiv.

Edited by VarfulOmu2505, 29 June 2023 - 12:26.


#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Tot in blitz mi-as pune baza, caz in care merge si cu ob. de kit, setat pe f8 sau daca vrei fundal mai pufos il pui la f3.5...parerea mea.
Chiar si cu ob. f1.2 tot cred ca iti trebuie blitz, la portret/evenimente lumina poate fi destul de nepotrivita, si aici nu vorbesc de cantitate ci ma refer la calitate, si un f1.2 nu poate compensa asta.

Edited by crokodilu, 29 June 2023 - 14:18.


#8
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Nu mai spun ca la f1.2 sau chiar si f1.8 e posibil sa nu prinzi prea mult in focus. Am vazut poze de eveniment facute sub f3.5 cu cate 2-3 persoane in poza, dar din care numai una era in focus cum trebuie din cauza deschiderii. Oricum, mie nici la portrete nu imi place sub f3.5, cand se vad ochii in focus, iar nasul in ceata sau uneori nici macar ambii ochi in focus, ci doar unul. Asta cu deschiderea mare cred ca e un fetish al unora pe care eu nu il inteleg. Dupa mine, deschiderea maxima de f1.8 sau f2.8 semnalizeaza faptul ca la f3.5 sau f5.6 pozele vor fi foarte clare.

#9
majocfifa19

majocfifa19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.06.2019
Salut, am tot cautat îndrumări și am comandat sigma 18-35 f1.8 HSM. Ca și blitz ce recomandări ați avea? Pana acum, în puținele momente când am avut nevoie de lumina am folosit blitz ul default cu care vine aparatul dar nu pare a fi soluția bună.

#10
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Eu nu ma pricep la blituri si nu am recomandare (poate au altii), pentru ca fac poze doar ziua si nu la oameni, ce stiu e ca blitul integrat este pentru situatii de urgenta sau in cel mai rau caz pentru fill in (cand bate soarele din spatele omului pozat si bagi blitul sa reduci umbrirea). Daca il folosesti la interior sau pe intuneric, oamenii vor arata ca prinsi in farurile de la masina, va fi o lumina dura, fasciculara, ce va aplatiza partea luminata si baga in umbra completa restul.
Pentru rezultate bune, lumina trebuie sa vina din mai milte directii si cat mai difuz. Unii isi monteaza lumini in pozitii diferite, dar poti folosi si un singur blit mai puternic cu care sa lovesti in tavan si care sa fie capabil sa strapunga si un capac de difuzie. Fotografia de eveniment este dificila, cere echipament, antrenament, inspiratie de moment.

Edited by VarfulOmu2505, 30 June 2023 - 06:00.


#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Blitul onboard merge dar eventual cu o blenda. Cel extern are cateva avantaje foarte misto la portret/eveniment: bounce, putere, autonomie, pozitie etc.

#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 VarfulOmu2505, on 29 iunie 2023 - 15:46, said:

Nu mai spun ca la f1.2 sau chiar si f1.8 e posibil sa nu prinzi prea mult in focus. Am vazut poze de eveniment facute sub f3.5 cu cate 2-3 persoane in poza, dar din care numai una era in focus cum trebuie din cauza deschiderii. Oricum, mie nici la portrete nu imi place sub f3.5, cand se vad ochii in focus, iar nasul in ceata sau uneori nici macar ambii ochi in focus, ci doar unul. Asta cu deschiderea mare cred ca e un fetish al unora pe care eu nu il inteleg. Dupa mine, deschiderea maxima de f1.8 sau f2.8 semnalizeaza faptul ca la f3.5 sau f5.6 pozele vor fi foarte clare.
Obiectivele sunt unelte.
Tu descrii cazuri in care o unealta a fost folosita in mod nepotrivit.
F1.2-3.5 FF isi au rostul lor, dar asemenea deschideri de diafragma sint pentru cei care stiu bine ce au de facut.
Altfel, recunosc ca la viata mea am mai batut si eu tinte cu patentul...

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
un bliț extern (cel puțin) e absolut necesar.
Eu am trei, cele mai puternice din gama Canon, că asta folosesc.

Sfatul meu e să cumperi cel mai puternic bliț din gama producătorului aparatului pe care îl folosești.
Adaugi pe parcurs mai multe, după necesități.

paranteză: am și lumini de studio, de nșpe de ori mai puternice decât un bliț pe aparat.

 crokodilu, on 30 iunie 2023 - 09:23, said:

Blitul onboard merge dar eventual cu o blenda.
ce blendă crezi că poți pune pe o lampă de o juma de centimetru?
zic să și conteze.
să nu obtureze obiectivul.

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 DaculScoril0, on 03 iulie 2023 - 12:20, said:

ce blendă crezi că poți pune pe o lampă de o juma de centimetru?
zic să și conteze.
să nu obtureze obiectivul.
Decat deloc mai bine cu blenda. Se simte nitel efect si la blitul onboard...
Oricum, decat obiectiv parca mai curand un blitz extern, deschide noi dimensiuni.

Edited by crokodilu, 03 July 2023 - 12:29.


#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 crokodilu, on 03 iulie 2023 - 12:27, said:

Decat deloc mai bine cu blenda. Se simte nitel efect si la blitul onboard...
se simte deloc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate