Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Problema arenda

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Adelina199823

Adelina199823

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.06.2023
Bună ziua.
Doresc sa iau în arenda exploatatia completa a buncului meu care este decedat. Soția dansului, bunica, este încă în viata, la registrul agricol toate pământurile sunt pe ea, la apia sunt pe ea, banii de la apia intra în contul ei. Mi s-a zis ca trebuie sa facem moștenirea succesiunea n ideei de cum sa stricam cât mai mulți bani, ca nu se poate lua arenda decât dacă se fac aceste documente,dar în jurul meu vad oameni cu situație asemănătoare care dau liniștiți pământul în arenda.
Am înțeles ca exista o hotărâre de guvern în care scrie ca, cel care este înscris cu pământurile la registru agricol, poate sa le dea și în arenda, implicit sa ia bani de la apia etc..
Întrebarea mea este, exista acea hotărâre de guvern? Știe cineva numărul ei, s-a mai confruntat cineva cu acest lucru?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai unul din documentele necesare la incheierea unui contract de arenda se numeste - certificat de mostenitor
Probabil bunica ta nu are asa ceva deci ... trebuie succesiunea

Cazurile alea de care pomenesti, ar putea fi similare dar ... profund diferite Posted Image

#3
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
In primul rand faci ceva confuzii cu "banii de la "Apia".
Prin aniii 2000 si ceva s-a dat o lege/HG prin care un pensionar care vinde terenul agricol propietate personala unui agent econimic cu profil agricol sau aredeaza terenul tot catre un agent economic cu profil agricol va incasa anual o prima de stat platita prin APIA, 100 euro /ha in caz de vanzare, 50 /euro hectar pentru arenda pe toata durata vietii.
Daca bunica ta are teren agricol in arenda incaseaza de la APIA anual suma o suma de bani raportata la suprafata de teren data in arenda,
Daca are 1 ha 50 de euro, pentru un pogon-5000 mp 25 euro, pentru 10 ha 500 euro.
Suma de bani incasata este ANUALA.
Banii incasati ca arenda sunt separati, conform intelegerii contractuale dintre bunica si arendas.
Dar.....................
Legea respectica nu mai este in vigoare de prin 2012 daca nu ma insel.
Adica daca bunica moare, adio plata APIA.
Daca tererenul agricol este impartit mostenitorilor tot bunica va incasa ceva bani de la APIA, suma in cota corespunzatoare cu imparteala "averii".
Ceilalti nu veti primi bani de la APIA, NU aveti acest drept.

Edited by danutzu22, 26 June 2023 - 17:27.


#4
Adelina199823

Adelina199823

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.06.2023
Pe mine nu ma interesează prea tare apia, pe mine ma interesează sa pot lua în arenda

#5
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 Adelina199823, on 26 iunie 2023 - 17:30, said:

Pe mine nu ma interesează prea tare apia, pe mine ma interesează sa pot lua în arenda

Daca ai societate comerciala cu cod CAEN 0111 poti sa incerci sa iei pamant in arenda.
Absolut nici o legatura cu bunica si succesiune dupa bunicul.
In caz de succesiune si devii propietara de "pamant" atunci ai posibitatea SA dai in arenda.
Ce te sfatuiesc eu.................?
Sa te impaci cu bunica si sa asculti de bunica,
Bag se seama ca "ai nevoie de bani", pentru ce nu stiu si nici nu vreau sa stiu, pentru sucesiune se necesita bani, daca bunica care are actele pentru pamant nu vrea sa deschida succesiunea singua optiune este proces in instanta judecatoareasca, alti bani necesari pentru cheltuieli cu avocati.
Foarte probabil sa intalnesti un "rechin" mare amator de drepturi litigioase care sa te ademeneasca pentru o suma modica.
Asta inteleg eu din cele scrise de tine, vrei bani dar nu stii de la cine,ce si cum.

Edited by danutzu22, 26 June 2023 - 18:26.


#6
Adelina199823

Adelina199823

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.06.2023
Nu e vorba de bani,sau ca am nevoie de ei. Credeam ca eu ca întreprindere individuala puteam sa iau în arenda pământul ca să îl lucrez. Nu exista divergente în familie, doar între mine și primăria care nu vrea sa îmi dea adeverinta pe arenda respectiva. Voi face succesiunea de pe bunicul pe bunica și părinți doar credeam ca exista o alta "portiță"

#7
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
O persoana fizica sau juridica cu principala ocupatie sau domeniul de actvitate "dat cu sapa" poate sa beneficieze de subventie APIA pentru suprafetele agricole lucrate.
Subventiile APIA se acorda cu niste cereri de indeplinit si conditionari.
Terenul agricol poate fi propietate personala sau teren luat in arenda.
Bunica ta daca are teren dat in arenda NU incaseaza subventie APIA pentru culturile agricole, subventia o incaseaza arendasul.
Din ultimul post inteleg ca tu vrei sa te ocupi de pamantul bunicii , sa incasezi tu subventia.
Primaria are dreptate pana la un punct.
Daca terenul bunicii este in acest moment in arenda in primul rand este necesar sa denunti acel contract de arenda.
Conform cu conditiile de incetare contract arenda dintre bunica si arendas.
Abia dupa acest pas te faci demersurile necesare la primarie si APIA.
Sau dupa succesiune.
Birocratie multa dar nu de neinvins.
Banii de la APIA nu vor veni inainte, adica in avans si deseori cu intarziere.Terenul agricol va necesita sa fie lucrat la "zi", orice abatere de cerintele APIA va insemna adio subventie pentru respectivul an agricol.

Edited by danutzu22, 27 June 2023 - 07:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate