Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Surfing la Marea Neagra?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

O sa merg fara sotie exceptional cu baietii la mare si ma gandeam sa facem toti trei un pic de surfing. Acolo sa invete sa stea cu burta pe o placa, sa cada in apa, nu visez la minuni din alea de prin filmele cu Patrick Swazy, parca el era intr-unul din filme.
Cel mic are 9 ani.

Dar asa de fun, si poate si invatam ceva.

Acum, rezerva pe care o am eu, e ca ma gandesc ca o sa fie alti oameni in apa, si sa nu-i lovesc.
Am gasit pe google o companie:
https://www.windsurf...ing-piccadilly/
cu instructori. As lua pentru noi 3 un instructor mai multe zile, dar vad ca locatia, din cate ghicesc eu e pe undeva Mamaia hotel Victoria, pai acolo o sa fie oameni in apa.

Apoi daca nu prea sunt valuri ce faci?

Ce ziceti merita aventura?
Banii nu sunt o problema, daca e nevoie platesc doi instructori, si scopul e sa ne distram sa mai cadem in apa, sa mai ne ridicam...
Baiatul mai mare s-a dat cu o placa din aia de burta anul trecut si i-a placut. Anul asta cumpar inca doua.

Cel mare stie sa inoate bine, cel mic, stia dar de 1-2 ani nu prea mai vrea sa inoate in piscina. La mare e altfel acolo e balaceste, si a fost cu scoala intamplator anul trecut in tabara au facut o zi doua de dat cu placa pe apa si i-a placut.

Am mai gasit o companie, ei zic ca fac pe undeva prin sudul litoralului si doar daca sunt valuri. O sa-i contactez.
https://www.supacade...f-marea-neagra/

A incercat cineva? v-a placut? cum a fost?

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Oameni nu prea o sa fie ca vantul necesar nu este atat de aproape de tarm. Pentru windsurf conteaza vantul, nu atat de mult valurile.
Precizeaza windsurf, am crezut ca a ajuns oceanul in Romania si ne apucam de surf Posted Image

Edited by Sef-chenko, 25 June 2023 - 13:24.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006
Fara suparare, fite de parveniti.
Aruncati banii pe instructori in mod aiurea.
Pentru asa ceva e nevoie de valuri, valuri imense.Exact ca in filmele cu Patrick Swazy.
Iar despre varianta vantoasa a surfingului, adica windsurfing, nici atat. Marea Neagra nu-i pentru asa ceva.
Daca vrei doar sa cazi in apa de pe placa atunci e in ordine. Poti sa numesti asta cum iti convine, chiar si surfing.

#4
copite_oparite

copite_oparite

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.06.2023
Cu kite-ul este distractiv, dar pentru copiii este destul de solicitant, necesita ceva efort. In tandem cu instructorul nu stiu cat de mult merita, o zi cred ca este suficient.

#5
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019
Gasesti ce vrei pe plaja la navodari kitesurfing.
te tii dupa zmeu :)

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

 leny29, on 25 iunie 2023 - 13:09, said:

Acolo sa invete sa stea cu burta pe o placa, sa cada in apa, nu visez la minuni din alea de prin filmele cu Patrick Swazy, parca el era intr-unul din filme.
Point Break ii zice la filmul la care te referi, e cu Swayze si Keanu. La windsurfing nu vad cum sa mergi cu burta pe placa, pentru ala iti trebuie vant. Pentru surfing iti trebuie valuri. Teoretic windsurf-ul poate fi mai fezabil in Romania (in zilele potrivite).

Eu unul as incepe cu un SUP, cu ala poti merge linistit si la noi, chiar si pe lacuri.

#7
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Surfing sunt slabe sanse sa faci la noi insa daca ai ceva noroc de valuri poti face SUP surfing, din pacate iti trebuie o placa rigida de SUP si asta implica probleme de transport si depozitare.
Daca vrei ceva versatil si distractiv poti cumpara pentru fiecare cate o placa de SUP gonflabila. Pentru sub 60 kg placile de 8-9" sunt perfecte, deca mergi spre 80-90 kg si peste te uiti la 11". Gasesti destule pe Decathlon (vaslele si pompa se cumpara separat).
La Piccadilly se invata windsurf pe lac, nu pe mare, se incepe cu cursuri pe uscat si apoi se trece pe lac. Cursurile costa destul de mult si ca timp stai putin pe apa, mai depinzi si de instructor daca e liber sau daca ai vant. O alta varianta e sa-ti cumperi un windSUP gonflabil, si o vela mica, mai ai nevoie si de tendonul de prindere. Poti invata pe ele toata ziua, duci placa dincolo de zona unde fac baie turistii si acolo incepi sa ridici vela. Va trebui sa iei si vasla dupa tine pe placa pentru ca la inceput nu vei avea nici o sansa sa aduci placa la locul de unde ai plecat, mai ales cu vant slab si vela mica, asa ca asezi vela pe placa fara fie necesar sa o desprinzi si vaslesti frumusel inapoi Posted Image . In cazul copiilor n-ar strica sa stai pe aproape pe un SUP in cazul in care nu se descurca cu vaslitul si la inceput oricum e foarte obositor si faceti cu randul. Merge sa inveti fara probleme pe vant usor si mai comod la inceput ar fi undeva intr-un golf mai protejat de valuri. Apa sa fie macar pana la piept pentru cand pici in ea ca placinta :) . Vela de 2 mp e perfecta pentru inceput pana te obisnuiesti s-o ridici din apa, n-o sa prinzi nici macar 5 km/h cu ea insa va fi fun.

Edited by tomcatsk8, 25 June 2023 - 14:35.


#8
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 utopium, on 25 iunie 2023 - 14:22, said:

Point Break ii zice la filmul la care te referi, e cu Swayze si Keanu. La windsurfing nu vad cum sa mergi cu burta pe placa, pentru ala iti trebuie vant. Pentru surfing iti trebuie valuri. Teoretic windsurf-ul poate fi mai fezabil in Romania (in zilele potrivite).

Eu unul as incepe cu un SUP, cu ala poti merge linistit si la noi, chiar si pe lacuri.

Scuze daca s-a inteles gresit, eu ma refeream la surfing pe placa, nu Windsurfing.
Da, filmul ala, m-a marcat, belea.
Merge si SUP, eu ma gandeam ca la inceput pentru copiii e mai usor sa stai cu burta pe placa.

Eu am incercat SUP pe mediterana, cu valuri si n-am reusit mai mult de stat in genunchi pentru ca erau valuri, de aia ma gandeam sa incerce copiii mai pe la mal, cu o placa ca parca ar fi mai usor pe burta. Dar poate ma insel. E ok si SUP in principiu. O sa cumpar doua placi de la decathlon de stat pe burta.

Eu am reusit saptamana trecuta un SUP, dar am stat stresat ca nu aveam slipul la mine :), eram in bermude. Am reusit sa nu cad , dar a fost greu ca aveam risc mare sa cad in fata si in spate. Era pe mare, dar era calma intr-un golfulet pe langa Lisabona.

#9
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 leny29, on 25 iunie 2023 - 14:33, said:

O sa cumpar doua placi de la decathlon de stat pe burta.

Se numesc bodyboards si sunt absolut inutile daca nu ai valuri, mai ai noroc prin Olimp la plaja de la restaurant Delfinul insa destul de rar. In rest plutesti pe ele si cam atat.
Pe placile SUP n-ai nici o problema sa inveti in cateva zile daca iti iei la dimensiunile potrivite. O placa mica pentru copii si una mai mare pentru adulti. Nu uita de vasle si pompa. Pompa electrica e buna pe langa masina iar cea manuala daca mergi cu placa in rucsac pana pe plaja, util e sa le ai pe ambele. Placile se umfla la 15 psi, mai jos sunt instabile iar mai sus pot pierde aer.

Edited by tomcatsk8, 25 June 2023 - 14:43.


#10
maratona

maratona

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.12.2022
Am vazut anul trecut la Vama Veche niste baieti care faceau parasurfing
Ca, asta poti sa faci la Marea Neagra

#11
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 maratona, on 25 iunie 2023 - 16:24, said:

Am vazut anul trecut la Vama Veche niste baieti care faceau parasurfing
Ca, asta poti sa faci la Marea Neagra
Vrei sa zici kitesurfing?
Se face si surfing in Marea Neagra in Bulgaria in zona de pe langa Ahtopol, dar trebuie sa ai norocul fii acolo in alea cateva ore cand se aliniaza astrele si se desfunda chackrele, candva la jumatatea toamnei dupa vreo furtuna. Cu alte cuvinte sa locuiesti prin apropiere sau sa te anunte vreun cunoscut, localnic. Sau pe la 2 Mai si Vama Veche cu placi mai mari, mai degraba SUP surfing.

 leny29, on 25 iunie 2023 - 14:33, said:

Scuze daca s-a inteles gresit, eu ma refeream la surfing pe placa, nu Windsurfing.
Pai daca ai pus un link catre o scoala de windsurfing si i-ai mai numit si "companie" :D .
Poti vorbi si la supAcademy insa pentru surf mai mult vei sta sa astepti pe plaja sa vina valurile.

Daca vrei un sfat, cumpara placi de SUP gonflabile pentru tine si copii si distrati-va impreuna invatand singuri sa mergeti pe ele. Nu iti trebuie instructor ca sa inveti sa bagi o padela in apa si sa vaslesti cu ea si iti ofera libertatea de a nu mai fi legat de plaja si a te plimba si sari de pe placa. Singura conditie, tricouri si colanti UV, plus palarie de plaja, altfel e cea mai buna reteta pentru insolatie si arsuri solare.

Edited by tomcatsk8, 25 June 2023 - 17:22.


#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
incearca la Tuzla, s-ar putea sa prinzi ceva valuri si vant

#13
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 adisz, on 25 iunie 2023 - 13:38, said:

Fara suparare, fite de parveniti.
De ce invidia e un pacat major in toate religiile ?  (ca mori ca prostu' de inima rea pentru ce are altu')
Fara suparare !

#14
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 adisz, on 25 iunie 2023 - 13:38, said:

Iar despre varianta vantoasa a surfingului, adica windsurfing, nici atat. Marea Neagra nu-i pentru asa ceva.
Fara suparare, ai habar de vreun sport de genul asta sau ai vazut vreodata asa ceva in afara de Eurosport si simti nevoia sa comentezi aiurea? Sau nu ai fost pe litoralul Marii Negre si vorbesti din auzite? La Navodari e H2O, plaja de kite, windsurf si foil, e lacul Siutghiol, la 2 Mai la fel, se da lumea si la Corbu si Vadu, daca treci la bulgari deja sunt si mai multe spoturi plus cluburile nautice din Varna si Burgas. Sporturile nautice cu vant se practica la Marea Neagra. Pana si pe vremea lui Ceausescu strainii puteau inchiria windsurfuri de la Club Med care era langa hotelul International, acum Rex.

Edited by tomcatsk8, 25 June 2023 - 21:33.


#15
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Sarumana tomcatsk8, si celorlalti forumisti care au raspuns on-topic.
Deci tu zici sa imi cumpar de la Decathlon doua SUP-uri unul pentru mine altul pentru copiii si sa ne dam pe ele, sa ne distram, asta in loc de instructor? sau mai bine sa incerc la inceput cu instructor?
Cam cat de grele sunt toate de carat?

Pot sa iau doar un SUP mai mare si sa-i pun pe copiii pe el, si sa le tin eu SUP-ul? adica sa-i ajut? presupun ca ar fi mai stabil. Si daca le place si lor mult le cumpar si un SUP pentru ei.

Revin la intrebarea de baza, presupun ca trebuie sa gasesc un loc unde sunt mai putini oameni in apa ca altfel mai dai peste ei cu placa, cand eram mic a cazut o tanti mai dolofana peste mine in apa si m-a cam traumatizat...


Varianta cu vela ma atrage mai putin acum.

Asa ca discutie un pic off-topic mi-a trimis un prieten un filmulet despre o placa care iese afara din apa, pare belea. si apoi poti sa si reglezi inaltimea care iese din apa. Pare futuristica dar e realitate. Parca are si un joystick...

#16
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Ce ai vazut tu este o placa hidrofoil cu motoras electric, de aia ti se pare ca sta pe apa intr-un bat, foilul e sub apa Posted Image
Pentu greutate sub 60 kg recomand placa asta, vine in kit cu tot ce trebuie, pentru adult asta, la fel kit intreg. Din Decathlon trebuie sa cumperi separat placa, vasle, pompa.
Placa mare are 10-11 kg si se cara foarte usor in rucsacul ei. Placile mici vreo 7 kg. In apa te urci pe ele dincolo de zona unde inoata turistii si daca ti-e frica de apa mare cumperi si o vesta. La inceput vaslesti stand in fund si in genunchi, dupa cateva zile vei reusi sa te ridici in picioare. Daca vaslesti stand in fund pe placa poti iesi fara probleme si pe valuri moderate. Evident ca nu ai nevoie de instructor, e o placa si o padela, nu cine stie ce tehnologie inalta. Ia cate o placa pentru fiecare copil, nu una pe care sa stea amandoi, nu fiti mamaligi, e un sport usor si frumos si nimeni nu-si sparge capul, copii vor invata sa stea in picioare pe ele inaintea ta. Daca ai placa nu te mai intereseaza cat de frumoasa e plaja pentru ca vei face plaja pe placa. Si inca o data ca sa vezi ca treaba e foarte serioasa, costume de protectie UV si palarie, asta nu e optional.

Edited by tomcatsk8, 26 June 2023 - 07:09.


#17
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Va multumesc frumos,
@tomcatsk8 am cumparat stand-up padelul si m-am carat cu el dupa mine in fiecare zi in masina, si de multe ori nu l-am folosit, pentru ca erau valuri, dar de putinele dati cand le-am folosit a fost belea, mi-a placut, si copiilor la fel. Intr-o zi aproape ca nu erau valuri de loc, si eu m-am plimbat destul de departe.

Padelul l-am lasat in Constanta, o sa-l folosesc la anul, doar ca nu l-am curatat, nu stiam ca trebuie curatat, are ceva nisip pe el...

Apoi am fost in Austria pe niste lacuri cu alt padel unul mai mic, si acolo am mers mai mult decat in marea neagra si am cazut foarte rar, dar tot sunt stresat pe padel, cu toate ca imi place :) Daca ma relaxez prea tare nu e bine ca mai vine un val mic si te mai deztabilizeaza cat de linistita ar fi apa. Baiatul cel mare, merge fara nici o problema. Ii place si lui mult. Si cu cel mic am mers impreuna, o experienta foarte placuta.

Va multumesc

#18
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postleny29, on 09 august 2023 - 22:43, said:

Padelul l-am lasat in Constanta, o sa-l folosesc la anul, doar ca nu l-am curatat, nu stiam ca trebuie curatat, are ceva nisip pe el...
Teoretic placa ar trebui spalata cu apa dulce si uscata insa cine naiba face asta? Eu le curat nisipul cu peria insa de obicei ajung in sacul de transport umede de apa sarata :D .

Edited by tomcatsk8, 10 August 2023 - 09:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate