Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Analize alergii

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Mi se intampla uneori sa am scaun foarte moale. Fara sa merg inca la doctor pentru asta, am inteles ca este posibil sa am o alergie la ceva sau o infectie. Intrebarea este: se poate descoperi o alergie facand niste analize?
  Iau varianta asta in calcul deoarece nu stiu cum pot depista treaba asta doar luand in calcul ce mananc. Spun asta deoarece unele alimente se digera mai repede, altele mai incet si probabil conteaza si ce ai mancat inainte sau dupa o masa. Cateodata poti sa ai o reactie la cateva ore dupa o masa, iar alta data dupa 12-24 ore, in functie de ce ai mancat cu o zi inainte.
   Ce sfaturi aveti?

  Daca raspundeti cu intentia de a trolla, mai bine cautati alt topic pentru asta.

P.S. O sa ma duc si la doctor, dar azi e Duminica. Pana ajung acolo o sa mai treaca cateva zile si voiam sa aud o parere de la cineva cara se pricepe sau care a fost in situatia mea si a rezolvat problema.

Edited by mrsme21, 25 June 2023 - 09:55.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Vei merge la medicul de familie care îți va face anamneză, examen clinic și trimitere la laborator.

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Ce ai tu nu se numește alergie, dacă aveai alergie, te umflai tot, nu știu dacă mai reușeai să scrii. Dar poate fi o intoleranță, cea mai des întâlnită e la produse lactate.

Deci poți încerca oricând o dietă prin eliminare.

Edited by benis, 25 June 2023 - 10:48.


#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
^ exact, si mai grosier ar fi:
Ce-ai mancat inainte (cu ~1 zi ) sa ai scaun moale ?

Apoi elimini grupe de alimente,... dar DE TOT, nu mananci "fara lactate" 1 saptamana insa ai mancat prajitura ce contine lapte ... de ex.

Edited by sirgoofy, 25 June 2023 - 11:22.


#5
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 sirgoofy, on 25 iunie 2023 - 11:17, said:

^ exact, si mai grosier ar fi:
Ce-ai mancat inainte (cu ~1 zi ) sa ai scaun moale ?

  La asta m-am gandit prima oara. Azi voi manca acelasi lucru sa vad ce se intampla.

#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Exista panel pentru alergii, se detecteaza din sange, prin detectia IgE (aer/alimente)
E costisitor, dar vezi care e treaba.
https://www.synevo.r...eni-alimentari/
Acum e si reducere (recomand sa iei panel standard si extins)
https://www.synevo.r...nte-alimentare/

2. Adesea exista probleme cu flora intestinala, care se pare ca are un impact enorm asupra calitatii vietii si asupra aparitiei multor boli de natura neurologica.

Alergiile pot fi mai mari sau mai mici, de ex eu asa ama flat ca sunt partial alergic la secara, deci acum ma uit cu atentie la ce contine painea.

Edited by Ahasverus, 25 June 2023 - 11:39.


#7
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 Ahasverus, on 25 iunie 2023 - 11:38, said:

1. Exista panel pentru alergii, se detecteaza din sange, prin detectia IgE (aer/alimente)
E costisitor, dar vezi care e treaba.
https://www.synevo.r...eni-alimentari/
Acum e si reducere (recomand sa iei panel standard si extins)
https://www.synevo.r...nte-alimentare/

2. Adesea exista probleme cu flora intestinala, care se pare ca are un impact enorm asupra calitatii vietii si asupra aparitiei multor boli de natura neurologica.

Alergiile pot fi mai mari sau mai mici, de ex eu asa ama flat ca sunt partial alergic la secara, deci acum ma uit cu atentie la ce contine painea.

   Merci. Eu gasisem asta


https://www.synevo.r...R0aAqf0EALw_wcB

#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Yep, cum au zis si baietii, varianta de acasa e prin eliminare.

Incepi cu cele mai cunoscute, in special lactate.
Apoi ca ordine ar fi sa verifici cantitatea de grasimi. In cantitati mari, provoaca indigestie foarte rapid.

Daca nu merge asa, faci invers.
Mananci un singur fel de mancare. Constati ca e ok, mai adaugi unul, si tot asa.
Cum apare simptomul, stii ce ai adaugat ultima data si il elimini.

#9
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 victor29cr, on 25 iunie 2023 - 13:07, said:

Yep, cum au zis si baietii, varianta de acasa e prin eliminare.

Incepi cu cele mai cunoscute, in special lactate.
Apoi ca ordine ar fi sa verifici cantitatea de grasimi. In cantitati mari, provoaca indigestie foarte rapid.

Daca nu merge asa, faci invers.
Mananci un singur fel de mancare. Constati ca e ok, mai adaugi unul, si tot asa.
Cum apare simptomul, stii ce ai adaugat ultima data si il elimini.

   Mancasem spanac ieri. Posibil de la el. Daca e de la el, e de inteles. Are efect laxativ. Dar parca prea repede s-a digerat. Am mancat pe la 11 si dupa 3-4 ore deja au inceput vizitele la wc.

#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

 mrsme21, on 25 iunie 2023 - 12:30, said:

   Merci. Eu gasisem asta

Ai găsit un laborator de analize dar nu te aştepta să fie cheia tuturor problemelor.
Rezultatele pot diferi în funcţie de mulţi factori dintre care enumăr: calitatea probelor, dieta din ziua anterioară, calitate reactanţilor, interesul laboratorului, pregătirea biologilor, etc.

Repeţi de mai multe ori testul şi alegi mai multe laboratoare.

Sunt situaţii în care analizele făcute în ţară ieşeau negative la anumiţi microbi iar în vest rezultatul era pozitiv.
Medicul şi-a pus problema calităţii analizelor atunci când bolnavul răspundea la tratament antibiotic dar dpdv al analizelor era sănătos.

#11
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
Nu stiu ce virsta ai , dar in functie de asta se poate incepe cu o colonoscopie.
In rest  nu prea iti recomand o abordare "personala" a problemei deorece e o diferenta intre intoleranta si alergie.

#12
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Se poate si recolta panel mixt/respirator alergen sau Test Alex.

#13
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Postvallywally, on 25 iunie 2023 - 16:32, said:

Nu stiu ce virsta ai , dar in functie de asta se poate incepe cu o colonoscopie.
In rest  nu prea iti recomand o abordare "personala" a problemei deorece e o diferenta intre intoleranta si alergie.
Nu e cam nasoala colonoscopia? Parca te sedeaza, nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate