Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

E doar preconceputa (falsa) ideea ca la uman ajung elevii mai slabi, sau...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

Poll: La uman ajung elevii mai slabi? (43 member(s) have cast votes)

E adevarat ca la uman ajung elevii mai slabi (statistic, probabilistic, in general), care nu ar fi reusit sa intre la real, sa faca fata unui profil de real etc

  1. Da (22 votes [51.16%])

    Percentage of vote: 51.16%

  2. Nu (21 votes [48.84%])

    Percentage of vote: 48.84%

Vote Guests cannot vote

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011
Stateam si citeam asta: https://putereaacinc...MeqjUPnq9iPz6Bs si de multe ori auzeam ca pe la istorie, litere, psihologie etc, sunt oameni care nu au habar, care fac chiar greseli de ortografie, deci slabi chiar pe domeniul lor etc - nu e prima data cand aud asta..

Si pe vremea mea, la liceu, la profil uman (dar si la biologie-chimie, care e totusi un feld e STEM), ajungeau de obicei prin alunecare elevii mai slabi (mai ales la matematici sau alte domenii de real evident). Putini erau dedicati sau voiau intr-adevar sa ajunga la uman/biochimie, si cei foarte buni (olimpici, cei care dadeau la medicina pe vremuri etc) erau si mai putini, cativa intr-o clasa. Restul erau doar de umplutura, loaze si slabi indeosebi la materiile de real.

Credeti ca la noi ideea de mai sus (la uman ajung elevii mai slabi - la liceu si la facultate) este in general adevarata (statistic, probabilistic), sau nu? Stiu ca nu avem cu sa aflam stiintific, nefiind facute studii pe tema asta (cel mai probabil), dar va invit sa veniti cu exemplele din jurul vostru...

Stiu ca in general calitatea absolventilor de liceu a scazut in ultimii 30 de ani (incl la real), dar mentin intrebarea de mai sus...

Edited by aaaa4567, 23 June 2023 - 18:54.


#2
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016
tot statistic, stiu destule cazuri unde la uman (filologie de exemplu) s-a intrat cu medii mai mari; pur si simplu oamenii fugeau de matematica si restul (STEM); nu stiu neaparat daca intra mai slabi (in general vorbind) dar cu siguranta ies oarecum mai slabi din punct de vedere al ferestrei de oportunitati si restul; la uman se face multa teorie (in general in scoala romaneasca se face multa teorie, nu doar la uman) dar vreau sa zic ca cu baza de cunostinte de la uman ai putine directii in care te poti indrepta pentru a  te dezvolta pe piata muncii

de exemplu, de la mate info / bio chimie tot mai iesi cu ceva matematica, poti face ceva inginerie sau ceva related sau daca chiar nu iti place domeniul STEM si ramurile astea, nu e nimic - poti trece destul de usor pe uman (incepi sa citesti diverse lucruri etc), in schimb daca termini la uman e mai greu sa treci pe partea de STEM  (matematica si restul - nu o poti deprinde doar citind); deci de aici cu adaptarea / gasirea de oportunitati pe piata muncii

Edited by JustSm, 23 June 2023 - 19:07.


#3
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Pai uitate in jur, toate scursurile societatii provin de la uman, magistrati,politai,medici,politicieni,practic toti cei care lucreaza la stat
deci nu e doar o idee preconceputa

Edited by dtd234, 23 June 2023 - 19:20.


#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 02.08.2021
Daca te uiti in actualul Guvern vezi multi ingineri pe acolo. Posted Image

#5
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,011
  • Înscris: 16.07.2015
Și cu cei care nu-s "scursuri", ce facem?
Poate materiile reale nu au fost de ei, în special modul de predare, rigid. Mie nu mi-au plăcut materiile reale, precum matematica, fizica, chimia, în sensul în care nu pot acum să-ți spun, pe loc, nu știu ce formula, dar știu destule alte chestii, îndrăznesc să spun, pe care destui care au tocit pe pâine nu au habar.

Edited by Vlad_22, 23 June 2023 - 19:25.


#6
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.06.2023
Nu prea....acum 15 ani acolo intrau copiii cu mediile mari. Ceilalti se duceau la profil real. Se aplica si la facultati...la inginerie se intra cu medii mici, chiar si la buget. E si o vorba, intra cine vrea, iese cine poate.

Bataie era pe locuri la facultati cu profil uman.

Am pe cineva care a facut liceul acum 4-5 ani...s-a dus la uman. Era bataie acum pe locurile de la real.

#7
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.06.2023

 Vlad_22, on 23 iunie 2023 - 19:23, said:

Și cu cei care nu-s "scursuri", ce facem?
Poate materiile reale nu au fost de ei, în special modul de predare, rigid. Mie nu mi-au plăcut materiile reale, precum matematica, fizica, chimia, în sensul în care nu pot acum să-ți spun, pe loc, nu știu ce formula, dar știu destule alte chestii, îndrăznesc să spun, pe care destui care au tocit pe pâine nu au habar.

Noi suntem romani, suntem prea prosti ca sa intelegem altceva...tara te vrea inginer, n-ai diploma esti un nimeni, ai bani esti un hot etc.

In loc sa adresam problema in mod real...noi ne jucam de-a scoala...

Nu mai retin cine a zis ca scoala e mai mult pentru profesori decat pentru elevi, probabil s-a inspirat de la Steve Jobs. Foarte adevarat. E un loc unde preda profesorul, nu un loc unde invata elevul.

La fel cum e cu parlamentarii..."noi suntem aici sa va reprezentam interesele"....da...ne reprezinta interesele de nu mai pot.

E o problema de sistem....sistemul e facut pentru anumiti oameni, nu pentru noi, cei de jos.

#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,772
  • Înscris: 30.07.2008
1. la anumite facultati din strainatate se cere sa fi dat examen la matematica la Bacalaureat. Un caz de facultate sociologie a refuzat cererea pt ca nu avea mate la bac si explicatia a fost "pt noi ne dorim studenti inteligenti" ...deci se poarta si la altii discriminarea pe baza de matematica

2. pe vremuri la psihologie se dadea matematica la admitere

..dar asta nu implica faptul ca la uman sunt "slabi"...pt ca nu stiu cu ce sa comparam, slabi in raport cu ce ?
La un concurs de compuneri cred ca acestia de mai sus ii bat pe ingineri pt ca ei au privirea inteligenta dar se exprima greu :))))

#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011

 superm, on 23 iunie 2023 - 19:31, said:

1. la anumite facultati din strainatate se cere sa fi dat examen la matematica la Bacalaureat. Un caz de facultate sociologie a refuzat cererea pt ca nu avea mate la bac si explicatia a fost "pt noi ne dorim studenti inteligenti" ...deci se poarta si la altii discriminarea pe baza de matematica

2. pe vremuri la psihologie se dadea matematica la admitere

..dar asta nu implica faptul ca la uman sunt "slabi"...pt ca nu stiu cu ce sa comparam, slabi in raport cu ce ?
La un concurs de compuneri cred ca acestia de mai sus ii bat pe ingineri pt ca ei au privirea inteligenta dar se exprima greu Posted Image)))
Aoleo, asa discriminare, au spus asta? Vaaaaiiiii....

Eu ziceam, totusi, de romanesti.

La psihologie... nici nu stiu, se da admitere?

Chiar, la ce facultati se mai da admitere? La ce afcultati mai sunt macar 3/loc?

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009
Greselile de ortografie si/ sau gramatica nu tin musai de profil, tin de lipsa de citit.

Eu am fost ultimii 1.5 ani la filo pentru ca nu am vrut sa dau bac la mate. Am ajuns IT-ist cu tot cu matematica :lol: Din fostii colegi de la filo, cativa farmacisti, medicina, si restul non STEM.

#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cu referite la titlu, in realitate este exact invers.
La uman ajung elevii care exceleaza in stiinte umaniste, sociale si chiar arte, iar la real cei bazati in matematica, fizica, chimie etc. Procentul primilor este mult mai mic in societatea actuala.

#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011

 superm, on 23 iunie 2023 - 19:31, said:

..dar asta nu implica faptul ca la uman sunt "slabi"...pt ca nu stiu cu ce sa comparam, slabi in raport cu ce ?
La un concurs de compuneri cred ca acestia de mai sus ii bat pe ingineri pt ca ei au privirea inteligenta dar se exprima greu Posted Image)))
Cu cei care se duc la real, cum cu ce?

Sa o luam si altfel... multi dintre elevii de liceu anodini, submediocri, nepreocupati de nimic alegeau pe vremuri si cred ca si acum filosofie, sport etc. Aproape nici unul fizica sau matematica.

Aceiasi studenti, fara preocupari speciale la romana etc luau 7-8-9 la romana si doar 5-6 la fizica, chimie etc, asta daca luau!

 adip1962, on 23 iunie 2023 - 19:39, said:

Cu referite la titlu, in realitate este exact invers.
La uman ajung elevii care exceleaza in stiinte umaniste, sociale si chiar arte, iar la real cei bazati in matematica, fizica, chimie etc. Procentul primilor este mult mai mic in societatea actuala.
Permite-mi sa nu te cred, altfel Maci nu ar fi spus ce a spus in articolul ala. Tocmai ca studentii la romana, istorie nu sunt buni nici macar la scris, la materiile lor etc etc.Ca la restul nu am pretentia. Rarisim am vazut elev bun la istorie care sa fie macar de 7-8 la mate. Invers am mai vazut (matematician sa scrie poezii etc)...

Edited by aaaa4567, 23 June 2023 - 19:42.


#13
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,011
  • Înscris: 16.07.2015

 dtd234, on 23 iunie 2023 - 19:19, said:

Pai uitate in jur, toate scursurile societatii provin de la uman, magistrati,politai,medici,politicieni,practic toti cei care lucreaza la stat
deci nu e doar o idee preconceputa
Gata, la asta se rezumă totul... Sunt destule scursuri și cu pretenții de intelectuali. Mulțumesc că ne-ai lămurit.

Edited by Vlad_22, 23 June 2023 - 19:45.


#14
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 dtd234, on 23 iunie 2023 - 19:19, said:

Pai uitate in jur, toate scursurile societatii provin de la uman, magistrati,politai,medici,politicieni,practic toti cei care lucreaza la stat


Toți ăștia reprezintă scursurile societății ?
Cred ca nici comuniștii nu aveai idei atât de crețe...

#15
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,011
  • Înscris: 16.07.2015
Vezi că și medicina e un domeniu vast, precum IT-ul și acolo pe anumite ramuri, nu strică deloc să știi puțină matematică, fizică, vezi instrumentele medicale, de exemplu.

Edited by Vlad_22, 23 June 2023 - 19:46.


#16
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 24.07.2022
si eu cred la fel, la uman e abureala...totusi ce inseamna stem in acest caz?

#17
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 12.03.2010
Babaeti, luați si vedeți cîți din nemernicii si ticăloșii lumii asteia n-au citit decit cărți de specialitate la viața lor si cîți dintre ăștia au terminat un profil real, si așa o sa va explicați multe lucruri.

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
La romani, in teorie e doar alba sau neagra, desi tot timpulin practica e colorata.

Pentru ca in Romania baza materiala a invatamantului este la pamant de foarte mult timp, componenta practica a disparut.
Si am rams cu Real vs Restul (aia care nu se descurca sa mimeze ca inteleg Matematica).


Problema este ca restul = Uman, unde fel de condamnare limitativa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate