Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

De ce Institutul Național de Statistica umfla salariul mediu brut

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Hint: ceea ce comanda cei de vizavi, INS executa.
PS: cine locuieste in Bucuresti, stie cine sunt cei de vizavi.

#20
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

 maccip, on 21 iunie 2023 - 21:53, said:

Ne-a fost dat inspre a crede faptul ca noi suntem mai puturosi si mai ineficienti ca altii. E o doza de adevar, insa o mica doza. Vanzatorul la carfur e la fel de eficient ca cel din Germania, dar castiga de 3 ori mai putin. Si asta-i doar un umil exemplu, de deschidere, de pofta.

Eu observ ca economia de piata/viata lucreaza, pentru ca lucratorul de la Car4 acum e din Asia.
Lucratorul roman se descurca vanzand pe Olx sau ca Agent Imobiliar, daca nu a plecat sa lucreze la Car4 in Franta.

#21
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

 Ahasverus, on 22 iunie 2023 - 05:54, said:

Eu observ ca economia de piata/viata lucreaza, pentru ca lucratorul de la Car4 acum e din Asia.
Lucratorul roman se descurca vanzand pe Olx sau ca Agent Imobiliar, daca nu a plecat sa lucreze la Car4 in Franta.
Lucreaza, dar in interesul proprietarului de capital si nu al fortei de munca. Lucratorul roman, care nu agreeaza sa traiasca inghesuit cu alti 4 intr-o garsoniera din Militari, este fortat sa plece sa munceasca in Vest. Nu cred ca exista chiar sute de mii de comercianti pe Olx/agenti imobiliari. Asta-i viata.

#22
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 utopium, on 21 iunie 2023 - 21:25, said:

Si totusi nevasta-mea are cam salariul mediu, deci exista. Personal stiu mult mai multi oameni platiti cu 10.000+ lei decat cu 2.500- lei (de fapt nu stiu personal oameni platiti cu mai putin de 2.500 lei).

asa functioneaza auto-segregarea oamenilor in functie de valori si venituri. In general suntem inconjurati de oameni cu valori si venituri asemanatoare cu ale noastre. E un proces natural al societatii si al oamenilor la nivel individual.

#23
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Traim in bule, fiecare dintre noi accede la niste informatii despre societate prin prisma noastra si a catorva cunostinte. Daca nu cumva avem ceva meserii prin care sa aflam informatii despre mai multe persoane diferite, avem senzatia ca toti sunt ca noi.
Romania nu e doar orasele mari. Iesiti la 20-30 km de orasele mari si de acolo incepe Romania adevarata, Romania majoritara.
Am prieteni IT-isti, toata ziua cu munca lor, se invart doar cu prieteni IT-isti, zici ca-s pe alta lume daca incepi sa le povestesti lucruri despre alti oameni, care nu-s IT-isti.

Sotia lucreaza in contabilitate si resurse umane, cand ne mai intalnim cu IT-istii si le povestim intamplari cu angajati din diferite firme, ce salarii au oamenii, ce intamplari se mai petrec prin firme, etc, toti raman cu gura cascata, "Cum se poate asa ceva?".

Edited by bai3tzash, 22 June 2023 - 09:48.


#24
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 bai3tzash, on 22 iunie 2023 - 09:48, said:

Traim in bule, fiecare dintre noi accede la niste informatii despre societate prin prisma noastra si a catorva cunostinte. Daca nu cumva avem ceva meserii prin care sa aflam informatii despre mai multe persoane diferite, avem senzatia ca toti sunt ca noi.
Romania nu e doar orasele mari. Iesiti la 20-30 km de orasele mari si de acolo incepe Romania adevarata, Romania majoritara.
Am prieteni IT-isti, toata ziua cu munca lor, se invart doar cu prieteni IT-isti, zici ca-s pe alta lume daca incepi sa le povestesti lucruri despre alti oameni, care nu-s IT-isti.

Sotia lucreaza in contabilitate si resurse umane, cand ne mai intalnim cu IT-istii si le povestim intamplari cu angajati din diferite firme, ce salarii au oamenii, ce intamplari se mai petrec prin firme, etc, toti raman cu gura cascata, "Cum se poate asa ceva?".

asa si eu stiu oameni care au salarii mai mici decat mine in IT sau care lucreaza la firme unde zielele libere legale sunt libere doar pe hartie,

dar sincer tot nu stiu pe nimeni care lucreaza pe salarii sub 3000 lei. Nu e ca si cum am discriminat oamenii pe principiul "oh, esti sarac, nu vreau sa fiu prieten cu tine", dar pur si simplu locuiesc si lucrez in Bucuresti, la fel si toti amicii mei plus partenerii/partenerele lor.

Romania "adevarata" e aia 20-30km distanta de orasele mari o fi adevarata, dar pur si simplu pentru multi e destul de departe de bula noastra. Sotia a crescut intr-un astfel de sat uitat de lume, dar si ea a pierdut total legatura cu acel sat de cand a mers la liceu intr-un oras resedinta de judet si apoi venit la facultate in Bucuresti. Pur si simplu, si toti amicii ei sunt cei veniti la facultate in Bucuresti si sunt cu salarii de Bucuresti.

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 Soulstream, on 22 iunie 2023 - 09:05, said:

asa functioneaza auto-segregarea oamenilor in functie de valori si venituri. In general suntem inconjurati de oameni cu valori si venituri asemanatoare cu ale noastre. E un proces natural al societatii si al oamenilor la nivel individual.
Sunt constient ca angajatii cu salarii sub 3.000 de lei sunt majoritari in Romania, dar da, nu in grupurile in care ma invart eu, vecinii la fel nu prea au cum sa aiba astfel de salarii (pentru ca locuintele in blocul meu sunt pe la 100mp/240.000 de euro), colegii nici ei nu prea se pot incadra in categoria asta (fiind angajati in IT), prietenii sunt si ei in mare parte IT-isti, ingineri, avocati, doctori, juristi, economisti, profesori/asistenti universitari, antreprenori, cam toti cu 10+ ani de experienta, deci de aia nu am oameni cu salarii mici in jur (nevasta-mea care are salariu mediu e printre angajatii cu venituri mici pe care ii cunosc). Dar sunt perfect constient ca o majoritate a angajatilor se incadreaza acolo, dar nu in Cluj si nu in domeniile/mediile prin care ma invart eu.

 bai3tzash, on 22 iunie 2023 - 09:48, said:

Iesiti la 20-30 km de orasele mari si de acolo incepe Romania adevarata, Romania majoritara.
Nu stiu daca aia e Romania "adevarata" sau majoritara, cel putin nu din punct de vedere a numarului de angajati. De exemplu in judetul Cluj zona metropolitana are 80% dintre angajatii judetului, deci cei 20% angajati din restul judetului n-au cum sa fie majoritari. Sigur, in alte judete resedinta de judet nu e asa de puternica, dar tot nu sunt majoritari angajatii din zone rurale/urbane mici.

Edited by utopium, 22 June 2023 - 10:52.


#26
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Pai e Cluj-Napoca, Timisoara, Constanta, Iasi, Bucuresti. In aceste zone e probabil cum zici tu. In rest, orase mici, comune, sate.

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Da, dar numarul de angajati la nivel national e destul de mic (doar vreo 25% din populatie) si concentratia e de cateva ori mai mare in orasele mari/resedintele de judet.

#28
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

 AztecWarrior, on 21 iunie 2023 - 19:24, said:

Cel mai grav - umfla de la trimestru la trimestru salariul mediu. Nu contează ca 20% din romani lucrează cu minimul, economia e în debandada, nici la buget nu prea se mai fac creșteri, salariul mediu creste! De ce??? De ce creste??? Va spun de ce!.
Ti-ai pus problema ca e din cauza ca cei din privat cu salariul minim raman pe salariul minim, in timp ce cei din domeniul bugetar beneficiaza constant de indexari cu inflatia si mariri?
Si cum inflatia e la cote mari... normal ca salariile in domeniul bugetar au crescut.

Dar si in privat s-au facut niste modificari legislative care incurajeaza umflarea salariului in acte cel putin provizoriu.
Si sa stii ca sunt categorii de bugetari carora le creste salariul odata cu salariul mediu.

Tu gandesti totul la nivel de microeconomie, aici e problema, ca n-ai viziunea sa te gandesti la nivel de macroeconomie.

#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 asffga, on 22 iunie 2023 - 12:43, said:

Ti-ai pus problema ca e din cauza ca cei din privat cu salariul minim raman pe salariul minim
Dar si salariul minim a crescut la inceputul anului de la 2.550 de lei la 3.000 de lei ... deci si cei care sunt pe salariul minim au avut o marire semnificativa de salariu.

#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,626
  • Înscris: 13.03.2005
Vezi că 3000 lei e brutul salariului minim, adică în mână ia doar 1898 lei....

Edited by wertyck, 22 June 2023 - 18:07.


#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Stiu, dar cresterea e crestere oricum.

#32
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020

 wertyck, on 22 iunie 2023 - 18:07, said:

Vezi că 3000 lei e brutul salariului minim, adică în mână ia doar 1898 lei....

ia 1898 fata de 1524 cat lua anul trecut la un brut de 2550. Cu alte cuvinte, un angajat cu minimul pe economie a avut anul acesta o crestere salariala de aproximativ 24.5% NET.

#33
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Cei care folosesc valoare bruta a salariului in exprimare ar trebui sa li se aplice amenda plus puscarie :)

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,626
  • Înscris: 13.03.2005
Cei care folosesc in discutie brutul pot fi de partea cealalta a baricadei, ca pe angajator il costa la buzunar BRUTUL angajatului, desi angajatul incaseaza doar NET-ul, adica cu 41,5% mai putin.

#35
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Cum le-a dat la marii IT-iști și patroni cifrele astea?Doh! Dintotdeauna am considerat ca rezultatele publicate de institutul respectiv (inclusiv cele despre recensamant) sunt masluite.
PS: poate se indura vreun user sa deschida subiect despre asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate