Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Cazare langa Balaton cat mai aproape de Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Salutare, merg spre Croatia, unde imi sugerati sa ma cazez cat mai aproape de Balaton cat sa vad lacul de aproape si posibil sa fac baie si sa fiu cat mai aproape de Croatia ca sa pot pleca devreme spre Croatia sa ajung cat mai repede ? Ms

#2
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
Mergi pana la coada lacului, spre capatul vestic si opreste-te in Heviz - o statiune renumita si frecventata de multi austriceci si nemti.
Are lac termal plin cu nuferi, si un centru spa mare, chiar deasupra apei. Poti inota printre nuferi, ghidat de o mana curenta din inox, pana spre mijlocul lacului.

Altfel, daca vrei chiar pe Balaton, sunt multe statiuni, noi am stat si in Balaton-fured.
Dar du-te la Heviz daca esti doar in trecere.

Edited by canarel, 21 June 2023 - 11:14.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce inseamna cat mai aproape si cat mai repede ?

De la Keszthely pan' la Zagreb sunt vro' 2 ore de condus
Pentru mine este si repede si aproape  Posted Image

#4
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Suna bine Heviz doar ca eu nu stiu sa inot. (doar pe spate) Tinta e sa ajung in Plitvice (Croatia) cat mai repede a doua zi ca sa pot vizita parcul si sa imi ajunga timpul ca pe seara sa ajung in Zadar. Fiind cu familie si copii, am zis sa fac o oprire in Ungaria sa nu fie prea obositor drumul.

#5
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postalexandersch, on 21 iunie 2023 - 11:27, said:

Suna bine Heviz doar ca eu nu stiu sa inot. (doar pe spate) Tinta e sa ajung in Plitvice (Croatia) cat mai repede a doua zi ca sa pot vizita parcul si sa imi ajunga timpul ca pe seara sa ajung in Zadar. Fiind cu familie si copii, am zis sa fac o oprire in Ungaria sa nu fie prea obositor drumul.
Mai bine du-te si cauta o cazare langa Plitvice, e mai simplu sa pleci dimineata in primul grup pe traseu pentru ca va dura multe ore plimbarea...

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postd-ardeleanu, on 21 iunie 2023 - 11:30, said:

Mai bine du-te si cauta o cazare langa Plitvice, e mai simplu sa pleci dimineata in primul grup pe traseu pentru ca va dura multe ore plimbarea...
Vine de la Cluj (900 km, aprox 11 ore de mers)

#7
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010

View Postalexandersch, on 21 iunie 2023 - 11:27, said:

Suna bine Heviz doar ca eu nu stiu sa inot. (doar pe spate)

tocmai de-aia e mana curenta, te tii de ea si mergi prin apa.
in plus, au de-nchiriat colaci, saltele.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
La Balaton, statiune, cu multi ani in urma a iesit un sarpe din apa ca pe mana, avea treaba pe iarba.  Ziua aia am stat doar in piscina de la subsol.

#9
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
Loch Ness Posted Image

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019

View Postoverseas, on 21 iunie 2023 - 12:16, said:

La Balaton, statiune, cu multi ani in urma a iesit un sarpe din apa ca pe mana, avea treaba pe iarba.  Ziua aia am stat doar in piscina de la subsol.
Am vazut acum cativa ani si la Corbu-Capul Midia, in Marea Neagra. Iar pe mal, o vidra.
Bine, nu-i chiar statiune... Si inca nu-s piscine sa te refugiezi. Nici macar WC-uri.:)

Edited by __Dan__, 21 June 2023 - 12:42.


#11
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Bun deci am stabilit. Fara baie in Balaton ca serpi, fara baie in Heviz ca nu stiu sa inot. Acestea fiind zise, ce variante am ca sa pot eventual sa vad ceva obiective daca tot sunt acolo o seara ?

#12
j_1492

j_1492

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.01.2006
Salut!
de exemplu, pe malul estic:
https://visithungary...tina-din-tihany

de pe peninsula Tihany ai o priveliste superba asupra lacului

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Si eu as fi interesat. Eu m-am cazat la István Parkhotel and Restaurant in Sormas. E chiar la 2 pasi de granita si de autostrada. Mancare buna, cazare asa si asa, dar cred ca va fi plin in August.

Edited by Bursul, 21 June 2023 - 19:29.


#14
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Siofok capitala turismului la Balaton, atentie cazarea sa fie in zona ultracentrala, punct de reper Hotel Park, Molo Siofok, acolo sunt foarte multe cazari, pe cealata parte de gara centrala acolo unde este si intrarea spre lac. dar  esti in sezon si preturile sunt sus in zona aia. Merita vizitata zona aia, am fost de mai multe ori, pana aproape de Siofok esti pe autostrada.

#15
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
Eu zic sa cauti cazare in Keszthely. Nu ai treaba cu serpii si nu te ineci in Balaton,obosesti pana ajungi la apa adanca.

#16
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Am renuntat. Variantele nu au fost multumitoare. Calitate pret si localizare nu au fost ok. Am luat ceva langa Zagreb langa autostrada, pret bun calitate buna. Voi avea ceva mai mult de condus dar ma va ajuta a doua zi sa fiu mai aproape de destinatie. Ms

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate