Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Perfectionare, nivel avansat, informatica / C++ (copil 13 ani)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007
Salutare,
sunt in cautarea unor solutii pentru studiu si perfectionare, pentru baiatul meu (13 ani), care este pasionat de informatica, coding, C++ ...
A participat la cateva olimpiade nationale tematice si s-a situat "pe podium"; locuim in Bucuresti.

Este pasiunea lui si as dori sa-l ajut sa avanseze.
Din pacate, la acest moment profesorii de la scoala nu-l mai pot ajuta sa progreseze.
Are cineva idei sau informatii care ne-ar putea ajuta in acest sens?

Multumesc!

Edited by 9trace, 18 June 2023 - 23:10.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai incercat sa vezi cum merg treburile pe aici:
https://www.palatuln...d=79&Itemid=290

#3
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007

View Postpasilla, on 18 iunie 2023 - 23:47, said:

Ai incercat sa vezi cum merg treburile pe aici:
https://www.palatuln...d=79&Itemid=290

Da, multumesc! A fost deja pe acolo :)

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In cazul asta, poate ca ar fi bine sa il lasi in pace.
Ar mai trebui sa stii ca stapanirea unui limbaj de programare nu inseamna prea mult. E nevoie de multe alte cunostine, aferente altor domenii.

De ex. un biolog care cunoaste programare, e mult mai valoros, decat un programator care nu stie biologie.

Edited by pasilla, 19 June 2023 - 00:45.


#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Cursurile sunt de nivel de incepator. Eu nu situ de cursuri de avansati, sau daca se numesc asa sunt invatare vreunei tehnologii, dar tot la nivel de incepator. Eu zic ca daca a fost printre primii la concursuri e destul cu studiul. Solutia ar fi sa se implice in proiecte concrete,  sa caute pe google diferite bloguri de programare cand va avea o problema la care nu stie solutia.  La nivelul lui ca sa avansezi trebuie sa o faci pe cont propriu. Acum ar fi perioada optima fiind vara, are vacanta.

PS: C++  folosit pentru partea tehnica (drivere, interfata/sisteme operare, etc) unde trebuie sa stii ceva si din partea la care lucrezi. Daca in viitor intentioneaza sa mearga pe partea economica sau generala Java e mai folosita, dar trecerea de la C++ la Java nu e asa de grea.

Edited by vladut01, 19 June 2023 - 05:36.


#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Fa-ti un cont pe Upwork si lasa-l sa caute proiecte, va castiga si ceva bani dar si se va lovi de lucruri noi pe care trebuie sa le rezolve.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Ia-i un kit arduino.

#8
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
ai putea sa faceti aplicatii care poate exista deja dar scpul principal ar fi sa intelegeti de ce le faceti...

De ex o aplicatie de imobiliare sau ma rog orice.
Nu e extraordinar de important sa stii "coding", important e sa intelegi lucrurile de sus.
Facem loginul si drepturile pentru scopul curtare.
facem etc.

CA SI CUM AI VREA SA VINZI PROGRAMUL.
CE ARE PROGRAMUL MEU IN PLUS FATA DE CONCURENTA?

#9
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
1) Probleme din ce in ce mai grele pe infoarena.

2) Incearca sa iei legatura cu link
Acum 20 de ani pregatea olimpici pe la Vianu.

3) Vezi cine pregateste copiii pt olimpiade (de obicei scrie prof coordonator). Ii cauti pe linkedin/fb etc. Intrebi de meditatii.

Edited by lyanna, 19 June 2023 - 09:22.


#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
mă-ntreb: în urma situării pe locuri bune la acele olimpiade, nu și-a declarat nimeni disponibilitatea să-l ia sub „oblăduirea” sa? :o

#11
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007
Super, multumesc tuturor pentru sugestii si raspunsuri.

O precizare: eu unul sunt de parere ca scoala pune suficienta presiune pe copii si ca ei ar trebui sa aibe mai mult timp liber pentru joaca si socializare.
Insa aceasta este insa pasiunea lui si nu resimte niciun fel de greutate, este placerea lui, hobby-ul lui, isi doreste asta.
Baiatul sta mai mult cu mama lui (fiind divortati) si ea nu se pricepe suficient, de aceea mi-a cerut mie ajutorul.

Intr-adevar, exact la acest lucru m-am gandit si eu: proiecte concrete, aplicatii concrete unde sa poate sa observe cum teoria este pusa in practica, pentru ceea ce invata sau stie deja, cluburi sau bloguri de pasionati unde dezvolta ceva impreuna, cu care sa poata sa discute, la varsta lui, dar si sub indrumarea unui coach.

Si mai ales voluntariat, "internship", campusuri, cluburi pentru tineri dezvoltatori organizate de cei din industria de gaming (stiu ca EA si Ubisoft - si nu numai - sunt bine reprezentati in Romania). El a facut deja un mic joc pt Android (mai scheletic asa) si ar fi extrem de interesant pentru el daca ar putea sa-si bage nasul acolo unde se joaca baietii mai mari, haha. Numai ca nici eu nu ma pricep, nefind din domeniu, doar ca stau mai mult timp la computer si pe langa computer decat mama lui.

Am retinut si imi voi arunca o privire [cont pe Upwork, kit-ul arduino, InfoArena, Nerdvana (Catalin)]
Lyanna, asta nu stiu cum si unde sa caut [cine pregateste copiii pt olimpiade (de obicei scrie prof coordonator) linkedin/fb]

Edited by 9trace, 19 June 2023 - 14:08.


#12
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Post9trace, on 19 iunie 2023 - 13:58, said:

Lyanna, asta nu stiu cum si unde sa caut [cine pregateste copiii pt olimpiade (de obicei scrie prof coordonator) linkedin/fb]

Olimpiadele sunt cu totul alta mancare de peste fata de restul:
1) Upwork are presiunea ca trebuie sa livreze la timp. Mai ales daca are si scoala, poate nu vrei asta
2) Arduino. Acolo e alta programare, trebuie sa stii sa faci debug, de ce nu merge aia, de ce nu merge ailalta, sa citesti un datasheet, etc

Uite niste link-uri. Vad ca in ultimul timp au inceput sa anonimizeze.
http://olimpiada.inf...udet=47&clasa=9
http://olimpiada.inf...udet=44&clasa=5

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca iti iei un proiect si-i promiti marea cu sarea, da, s-ar putea s-o dai de gard altfel, eu n-am avut probleme.
La un proiect care dureaza undeva intre cateva minute si o ora, promisiunea de livrare e "The delivery time is usually less than a day. If it happens to come across a format that I already did then it might be a matter of minutes.". Cand am avut nevoie de mai mult timp s-au m-au prins ciudat, au inteles cu totii.

#14
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

View Post9trace, on 18 iunie 2023 - 23:10, said:

Din pacate, la acest moment profesorii de la scoala nu-l mai pot ajuta sa progreseze. Are cineva idei sau informatii care ne-ar putea ajuta in acest sens? Multumesc!
Carti, carti si iar carti. Insa sa-si puna bine la punct si engleza,.Au inceput sa apara si cursuri bunicele pe site-uri gen udemy si nu numai.

Acu' depinde si de directia in care doreste sa o ia. Nu se invata doar un limbaj sau altul, sunt niste seturi(stack-uri) de tehnologii(limbaje/liberarii/framork-uri/diverse tooluri) care difera destul de mult in functie de tipul aplicatiilor realizate(una e sa faci jocuri, alta e sa faci microservicii, alta site-uri web, alta embedded sau atomotive samd)

View Postlyanna, on 19 iunie 2023 - 09:21, said:

1) Probleme din ce in ce mai grele pe infoarena. 2) Incearca sa iei legatura cu link Acum 20 de ani pregatea olimpici pe la Vianu. 3) Vezi cine pregateste copiii pt olimpiade (de obicei scrie prof coordonator). Ii cauti pe linkedin/fb etc. Intrebi de meditatii.
Nope. Aia care o ard exagerat cu exersarea rezolvarii problemelor in stil olimpiada(unde de multe ori e mai mult matematica decat informatica) nu prea ajung in industrie, ci cel mult profesori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate