Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

inregistrare de pe PC pe VCR

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
wrt4tw

wrt4tw

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2020
Buna ziua, as vrea sa stiu care ar fi forma cea mai simpla de a putea inregistra de pe PC pe VCR, am un VCR cu o singura mufa scart, si din cate am inteles as trebuii sa-mi cumpar unul cu 2 mufe scart, si un adaptor SCART la HDMI. Dar as vrea sa stiu daca nu exista vreo solutie in care pot folosi VCR-ul ce il am acuma, sau o solutie si mai simpla de atat?

multumesc anticipat pt.eventualele sugestii

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
ce placa video ai?
daca are doar iesiri digitale, ai nevoie de un convertor digital la analog

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postwrt4tw, on 18 iunie 2023 - 08:47, said:

din cate am inteles as trebuii sa-mi cumpar unul cu 2 mufe scart, si un adaptor SCART la HDMI.
N-am mai folosit SCART de mult dar din ce stiu eu are si video input si video output deci nu vad de ce ai avea nevoie de 2 mufe.
Adaptor HDMI la SCART gasesti pe emag, ieftin chiar, dar trebuie sa ai grija la directie (adica trebuie sa fie HDMI Input -> SCART output, cum e asta - https://www.emag.ro/...5/pd/DT2WD6MBM/ sau VGA la SCART daca nu ai HDMI - https://www.emag.ro/...5/pd/DRHVZSMBM/ )
Dar presimt ca o sa ai o gramada de probleme, cu rezolutia, refresh rate, etc. VHS-ul e o tehnologie cat se poate de moarta, care-i scopul final? Ce vrei sa faci cu casetele respective? :)

#4
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

View Postwrt4tw, on 18 iunie 2023 - 08:47, said:

am un VCR cu o singura mufa scart,

De ce mai ai? Posted Image Chiar așa, e o tehnologie moartă și ultradepășită. Fă-i-l cadou lui djl și treci la digital.

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
..

Edited by baribalu, 18 June 2023 - 11:05.


#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
forma cea mai simpla pentru a inregistra analog de pe pc e sa ai placa video cu iesire analogica. adica destul de veche. asta inseamna ca respectiva placa video ar da exact acelasi tip de semnal dorit de recorderul tau si nu ai avea nevoie decit de niste cabluri sa faci legaturile intre dispozitive.

daca nu ai o astfel de placa, treaba se complica mult. implica tot felul de dispozitive convertoare. insa, pentru un raspuns cit mai la obiect, trebuie sa ne spui ce placa video ai.

LE
o singura mufa scart poate fi suficienta. verifica sa ai intr-adevar recorder - daca ai buton de inregistrare, e ok.
poti da si modelul vcr-ului...

Edited by tEo, 18 June 2023 - 11:26.


#7
wrt4tw

wrt4tw

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2020
NVIDIA GeFOrce GTX 970

View PostTehCube, on 18 iunie 2023 - 10:16, said:



am vrut sa le fac cadou la un unchi foarte incapatanat cu technologia.

sigur nu trebuie invers SCART input, cum a zis altcineva?

Edited by Dany_Darke, 18 June 2023 - 17:30.


#8
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
o mufa scart suporta si intrare si iesire. daca video-ul tau este recorder si nu mai ai alte mufe, SIGUR scartul ala (mufa mama) are si intrare!

din pacate gtx970 nu are iesiri analogice. trebuie si ceva adaptor, cum ar fi asta. nu am lucrat insa cu astfel de adaptoare, asa ca sa nu iti pot spune nimic despre calitate.

#9
wrt4tw

wrt4tw

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2020

View PosttEo, on 18 iunie 2023 - 21:08, said:

o mufa scart suporta si intrare si iesire. daca video-ul tau este recorder si nu mai ai alte mufe, SIGUR scartul ala (mufa mama) are si intrare!

din pacate gtx970 nu are iesiri analogice. trebuie si ceva adaptor, cum ar fi asta. nu am lucrat insa cu astfel de adaptoare, asa ca sa nu iti pot spune nimic despre calitate.

am vazut un tutorial cu adaptorul ala, si necesita un VCR model american, ce are RCA in si RCA out respectiv, cred ca asta mii singura soluti

#10
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
prin mufa rca (in, out) si euroscart (in, out) trece acelasi semnal! doar forma mufei difera!
de aceea exista adaptor de la rca la scart care arata asa:

[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/2/12771_large_11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si care poate fi folosit pentru transmiterea semnalului in AMBELE SENSURI (adica si pentru inregistrare si pentru redare) (ignora mufa rotunda, aia e pt semnal SVHS, teoretic mai bun decit VHS dar pt videouri mai scumpe, care cunosc acest tip de semnal).

asa ca scoate-ti din cap ideea de "VCR model american". aici e vorba de producator, care in cazul tau a ales sa echipeze modelul tau cu euroscart. dar exista modele de vcr-uri cu ambele mufe!  iar acolo unde nu sint, exista adaptorul din poza data de mine mai sus.

adaptorul pe care l-ai pus tu, pare si el in regula, atentie, trebuie si alimentat in timpul trecerii semnalului (are alimentator in cutie). din nou, nu ma pot pronunta la ce calitate face conversia semnalului.

#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt sanse sa nu ai iesire analog pe placa video. Verifica daca ai conector DVI-I (adica d-asta: https://www.bocris.r...e Connector.png ) pe placa video. Daca ai, teoretic ar trebui sa poti pune acolo un cablu DVI la VGA si apoi sa folosesti un convertor VGA-Scart.
Emphasis on "teoretic", nu am nicio incredere in adaptoare video ieftine. Si alea scumpe dau rateuri des, dar trecem peste.

View Postwrt4tw, on 18 iunie 2023 - 11:21, said:

sigur nu trebuie invers SCART input, cum a zis altcineva?
Pai... tu vrei sa scoti semnal din placa video (HDMI out, ca nu ai VGA) si sa-l bagi in VCR ca sa poti inregistra cu el.
Deci din placa video ai nevoie de Video OUT (nu ca ai avea de ales ca altceva nu are placa video) si la VCR iti trebuie Video IN.
Astfel, adaptorul trebuie sa scoata semnal pe SCART, ca tu sa folosesti un cablu SCART tata-tata sa iei din adaptor semnalul video si sa-l bagi in VCR. Deci trebuie SCART output, ca altfel nu vei avea semnal video de intrare in VCR.
Deci lantul va fi: VGA out -> VGA in -> SCART out -> Scart VCR (care-i conector in/out, teoretic, dar la tine va fi folosit doar ca intrare video).

Si acum intelg intr-un final de ce ai nevoie de 2x SCART. Tu vei injecta video in VCR, dar avand o singura mufa, nu vei avea cum sa mai conectezi acel VCR la un display ca sa vezi ce se intampla.
DAR, ar trebui sa poti inregistra si daca nu vezi ce face efectiv VCR-ul (teoretic). Bagi caseta goala, il conectezi la VGA, dai record 1 minut, si apoi il conectezi la display si vezi ce-a inregistrat.

Cu cablu DVI-I la VGA si apoi adaptor VGA-SCART cred ca iesi cel mai ieftin. Totusi, posibil sa ai probleme cu setat rezolutie si alte alea, pentru ca nu ai cum sa vezi ce semnal intra in VCR, asa ca o sa fie destul de mult chin cu configuratia. Avea dreptate cine ti-a sugerat sa gasesti unul cu 2x SCART, sau SCART + VGA, etc., ca sa poti conecta si un display out la VCR in acelasi timp.

Edited by TehCube, 19 June 2023 - 09:12.


#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
ba are cum conecta vcr-ul la televizor in timp ce inregistreaza: prin mufa de antena!
nu am vazut video care sa nu aiba asa ceva!
evident, pe televizor trebuie gasit canalul de RF pe care emite videoul!

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Da, recunosc ca habar n-am, n-am mai vazut un VCR fizic de multi ani. :D
Dar atat timp cat mai are orice iesire video ar trebui sa fie ok, macar pentru teste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate