Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Sub tigla beton, cu folie sau fara?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
adisome

adisome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 25.01.2008
Acoperis nelocuibil si tigla beton. Are rost sa pun folie anticondens?
Tigla beton nu inchide ermetic, deci o sa circule aer pe sub tigla, deci nu seamana deloc cazul cu al tiglei metalice. Ati vazut vreodata condens pe suprafata interioara a tiglelor de beton? (e o intrebare, nu sunt ironic).
Ce rost are sa pun folie daca exista ventilatie si daca in cativa ani folia se coace? Am citit ca in aprox 5 ani folia se coace. Daca oricum, din viata totala a acoperisului, aprox 30 ani, o sa stam mai mult fara folie decat cu, care e motivul pentru care o mai punem?
Nu vreau sa fiu carcotas, dar am de schimbat  invelitoarea si la folie nu gasesc argumente solide ca sa o cumpar.

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Am vazut casa la care tigla (de teracota) avea 80 de ani cand a fost schimbata. Pusa fara folie. Asa ca si eu am pus fara folie, tot tigla de teracota, cu tigle de ventilatie la fiecare metru si cu coame ventilate. Cred ca vei fi ok fara acea folie :)

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,275
  • Înscris: 06.07.2007
Nu-i vorba neaparat de condens ci de faptul ca e posibil sa se sparga vreo tigla si-ti ploua in casa.. De regula chestia asta se intampla cand esti in concediu 2 saptamani.
Eu nu am auzit ca dupa 5 ani sa se coaca folia. Sigur ca se mai intampla, dar o folie groasa, de calitate nu cred ca are astfel de probleme in urmatorii 15 ani.
Eu as pune macar sub sipci chiar daca nu pui astereala. Nu-i asa scumpa, iar daca tot schimbi acoperis nu cred ca stai in aia 2000 de lei dati in plus.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Pui cu folie, pt ca atunci cand bate vantul si in tra apa, care se prelinge in casa pe capriori, ai sa regreti ca nu ai pus si folie.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 mannick, on 16 iunie 2023 - 08:09, said:

Am vazut casa la care tigla (de teracota) avea 80 de ani cand a fost schimbata. Pusa fara folie.
Pe vremea aia nu exista folie - se punea eventual carton cu smoala. - ulterior carton bituminat.

#6
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,489
  • Înscris: 19.03.2022
Am intalnit multe case fara acea folie.
Eu am casa cu acoperis din carton bituminos si fara folie. Asa am primit casa.
La acoperis de tabla chiar nu stiu la ce foloseste din moment ce nu se sparge ca tigla.
Banui ca izoleaza termic in mica masura.
Pentru tzigla arsa sau de beton zic ca e mai precaut sa folosesti in caz ca e grindina cat un ou.

#7
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 Paco_ste1, on 16 iunie 2023 - 11:04, said:

.
La acoperis de tabla chiar nu stiu la ce foloseste din moment ce nu se sparge ca tigla.
Banui ca izoleaza termic in mica masura.
Pentru tzigla arsa sau de beton zic ca e mai precaut sa folosesti in caz ca e grindina cat un ou.
Ptr. condens, punct de roua. Auzeam pe unii ce-i drept la o hala industriala montata fara acea folie, unde ploua mai abitir inauntru decat afara.

#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Fără folie. Așa e la mine, zero condens și nici un picur de apă la ploi. Țiglă din aia grea de beton. Problema îi că se face cam cald vara fără aerisire.

Edited by sandel1, 16 June 2023 - 17:05.


#9
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Uite niste motive pentru care sa iti pui folie ( pozele sunt in josul paginii, nu stiu sa le pun imediat dupa text ).

Marele dezavantaj al tiglelor ( atat cele ceramice, cat si cele de beton ), este ca se sparg, fara sa te anunte in prealabil ca au o problema ( sau, cel putin nu se observa, astfel incat sa poti sa iei masuri ).

Daca ai o folie montata sub invelitoare, aceasta va prelua infiltratiile care apar, si le va drena in jgheab, scapandu-te de niste probleme ulterioare.

 adisome, on 16 iunie 2023 - 07:56, said:

Acoperis nelocuibil si tigla beton.

Cand ai spus "acoperis nelocuibil", banuiesc ca te refereai la faptul ca ai pod, si ca nu il vei face mansarda.

Intrebarea este: esti sigur ca in timp nu vei izola si spatiul dintre capriori ( chiar daca podul ramane "nelocuibil" ?. Poate o sa constati dupa un timp ca ai nevoie de o termoizolatie suplimentara, si atunci vei avea o problema daca nu ai o folie sub invelitoare.

 adisome, on 16 iunie 2023 - 07:56, said:

Ce rost are sa pun folie daca exista ventilatie si daca in cativa ani folia se coace? Am citit ca in aprox 5 ani folia se coace. Daca oricum, din viata totala a acoperisului, aprox 30 ani, o sa stam

Folia se "coace" mai ales sub invelitorile din tabla, la tigla de beton acest lucru intamplandu-se mult mai putin. Asta am observat eu la acoperisurile pe care le-am "deschis" in decursul timpului ( unele dintre ele aveam si peste 20 de ani vechime ).

 adisome, on 16 iunie 2023 - 07:56, said:

Nu vreau sa fiu carcotas, dar am de schimbat  invelitoarea si la folie nu gasesc argumente solide ca sa o cumpar.

Dar ce argumente solide ai sa nu o cumperi ?

 mannick, on 16 iunie 2023 - 08:09, said:

Am vazut casa la care tigla (de teracota) avea 80 de ani cand a fost schimbata. Pusa fara folie. Asa ca si eu am pus fara folie, tot tigla de teracota, cu tigle de ventilatie la fiecare metru si cu coame ventilate. Cred ca vei fi ok fara acea folie Posted Image

Fara suparare, dar daca ne raportam la ce se facea acum 80 de ani, si facem lucrurile la fel, nu vom evolua.

Era normal sa nu vezi folie la acoperisuri de acum 80 de ani pentru ca nu exista. Podurile erau ventilate cu ajutorul unor lucarne, chepenguri sau a unor aerisiri laterale. Iarna era la fel de frig in pod ca si afara, lucru pe care sigur nu il mai doresti la o casa din zilele noastre. Oamenii aveau mult mai putin confort acum 80 de ani ( gandeste-te doar cum stateau imbracati iarna in casa ), si de aceea nu ar trebui sa ne raportam la ceea ce era atunci, si sa luam ca fiind un model bun de urmat.

 Paco_ste1, on 16 iunie 2023 - 11:04, said:

Eu am casa cu acoperis din carton bituminos si fara folie. Asa am primit casa.

Tu ai un alt sistem de invelitoare, care nu intra la categoria invelitorilor ondulate ventilate.

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 17 June 2023 - 05:21.


#10
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

 razvan-softpedia, on 17 iunie 2023 - 05:18, said:

Dar ce argumente solide ai sa nu o cumperi ?
Îți dau eu un argument solid: cum schimbi țiglele care se sparg?

#11
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 sandel1, on 17 iunie 2023 - 08:38, said:

Îți dau eu un argument solid: cum schimbi țiglele care se sparg?

Sincer sa fiu nu am inteles "argumentul" tau. Ce treaba are schimbatul tiglelor care se sparg, cu folia anticondens ?

#12
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018

 razvan-softpedia, on 17 iunie 2023 - 05:18, said:

Intrebarea este: esti sigur ca in timp nu vei izola si spatiul dintre capriori ( chiar daca podul ramane "nelocuibil" ?. Poate o sa constati dupa un timp ca ai nevoie de o termoizolatie suplimentara, si atunci vei avea o problema daca nu ai o folie sub invelitoare.

A fost destul de clar ca podul nu va fi mansardat, nu ar fi pus intrebarea altfel, atunci ar fi avut absoluta nevoie de folie. Daca va dori termoizolatie suplimentara, o va face la tavan/podeaua podului, evident, cu folie de vapori si tot restul. In plus, un pod nelocuit va asigura mai mult confort vara daca va fi bine ventilat decat daca ar fi izolat inutil la capriori, caldura se va acumula repede la temperaturi mari si nu va putea fi evacuata suficient de repede.

 razvan-softpedia, on 17 iunie 2023 - 05:18, said:

Fara suparare, dar daca ne raportam la ce se facea acum 80 de ani, si facem lucrurile la fel, nu vom evolua.
Era normal sa nu vezi folie la acoperisuri de acum 80 de ani pentru ca nu exista. Podurile erau ventilate cu ajutorul unor lucarne, chepenguri sau a unor aerisiri laterale. Iarna era la fel de frig in pod ca si afara, lucru pe care sigur nu il mai doresti la o casa din zilele noastre. Oamenii aveau mult mai putin confort acum 80 de ani ( gandeste-te doar cum stateau imbracati iarna in casa ), si de aceea nu ar trebui sa ne raportam la ceea ce era atunci, si sa luam ca fiind un model bun de urmat.

Nicio suparare. Schimbam lucrurile atunci cand trebuie. Doream doar sa exemplific cu acoperis de tigla fara folie care a rezistat in conditii bune peste 60 de ani. In ultimii 20 au inceput sa apara probleme datorita degradarii tiglei (apa nu a ajuns niciodata in casa, dar se vedeau urmele de prelingere pe capriori in jos), insa ma indoiesc ca o folie ar mai fi fost intreaga dupa 60 de ani. Oamenii stiau sa-si faca casele confortabile si acum 80 de ani, existau sobe, evident, iar bunicii mei stateau in camasa in casa. Pentru a aplica folie va avea nevoie de inca o retea de stacheti, o cheltuiala suplimentara care nu este absolut necesara. Tiglele, daca se sparg, pot fi inlocuite din interior sau sigilate cu amestecuri epoxidice/folii pe interior sau exterior. Nu spun ca nu poate fi o masura de precautie utila, dar sunt cazuri in care nu este necesara (trebuie avute in vedere panta acoperisului, forma acestuia, calitatea tiglelor, modul de asamblare a acestora (spunea cineva de eventuale infiltratii ale ploii datorita vantului, lucru care nu se intampla niciodata la un acoperis cu tiglele asamblate conform specificatiilor. Daca lucrezi cu meseriasi neprofesionisti si materiale ieftine, atunci da, folia este absolut necesara. Vorbesc, cum am mai spus, din experienta.

Edited by mannick, 17 June 2023 - 10:20.


#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

 razvan-softpedia, on 17 iunie 2023 - 10:02, said:

Sincer sa fiu nu am inteles "argumentul" tau. Ce treaba are schimbatul tiglelor care se sparg, cu folia anticondens ?
Cum ce treabă are? Tu nu știi că nu mai poți schimba țiglele prin pod dacă ai folia pusă? Te sui pe casă și-ți rupi gâtul, asta pățești...pentru un amărât de celofan.

#14
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 sandel1, on 17 iunie 2023 - 11:21, said:

Cum ce treabă are? Tu nu știi că nu mai poți schimba țiglele prin pod dacă ai folia pusă? Te sui pe casă și-ți rupi gâtul, asta pățești...pentru un amărât de celofan.

In primul rand ar fi trebuit sa specifici sa nu puna nici astereala, ca sa poti schimba tiglele din pod. Degeaba nu ai folie sub invelitoare daca ai astereala batuta, ca nu o sa poti schimba niciodata tiglele din interior. Initiatorul nu a spus ca nu ar avea astereala batuta. In momentul de fata, 99% din casele care se fac au astereala, deci de unde ai tras tu concluzia ca la aceasta casa nu se va pune ?

 mannick, on 17 iunie 2023 - 10:19, said:

A fost destul de clar ca podul nu va fi mansardat, nu ar fi pus intrebarea altfel, atunci ar fi avut absoluta nevoie de folie. Daca va dori termoizolatie suplimentara, o va face la tavan/podeaua podului, evident, cu folie de vapori si tot restul. In plus, un pod nelocuit va asigura mai mult confort vara daca va fi bine ventilat decat daca ar fi izolat inutil la capriori, caldura se va acumula repede la temperaturi mari si nu va putea fi evacuata suficient de repede.

Si eu vreau sa imi fac casa, tot cu pod, tot cu placa izolata in pod, dar cu siguranta imi voi face si izolatie intre capriori. Ventilatia o voi asigura cu niste ferestre de mansarda VELUX. In acest fel am o temperatura ok atat vara, cat si iarna. Nu vreau sa am un pod ventilat la modul propus de tine, prin care iarna sa bata crivatul si sa fie mai frig decat afara.

 mannick, on 17 iunie 2023 - 10:19, said:

Oamenii stiau sa-si faca casele confortabile si acum 80 de ani, existau sobe, evident, iar bunicii mei stateau in camasa in casa.

Exact despre asta vorbeam. Oamenii percepeau confortul altfel acum 80 de ani. Daca tu mai consideri acum confortabila varianta cu sobe si incalzire cu lemn, eu nu sunt de aceeasi parere. Ca sa nu mai vorbim de partea cu eficienta energetica si poluare. Si eu ma duceam la bunici care aveau sobe de teracota, si trebuia sa ai grija sa intreti focul pe parcursul zilei, iar dimineata era destul de rece ( intr-adevar, si iernile parca erau altfel ).   Vremurile alea au apus. Acum discutam de total alte solutii ( pompe de caldura, incalzire in pardoseala, ventilatie cu recuperare de caldura, etc. ), menite sa iti ofere un confort sporit, cu un consum cat mai mic.

 mannick, on 17 iunie 2023 - 10:19, said:

Vorbesc, cum am mai spus, din experienta.

Crede-ma, si eu vorbesc din experienta. Posted Image  Lucrez in acoperisuri de vreo 22 de ani, si in ultimii 6 ani am desfacut peste 100 de invelitori, mai noi sau mai vechi, de diferite tipuri ( tigla ceramica sau beton, tigla metalica, tabla plana, sindrila bituminoasa ).

#15
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Se subînțelege cã dacă nu pui folie nu pui nici aștereala, care este absolut inutilă și mai mult încurcă în situația de față.

#16
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 sandel1, on 17 iunie 2023 - 13:04, said:

Se subînțelege cã dacă nu pui folie nu pui nici aștereala, care este absolut inutilă și mai mult încurcă în situația de față.

De unde se subintelege ? Eu am vazut mizerii de genul asta ( s-a pus astereala, si peste direct tabla ).

Ca idee, in unele tari vestice se pune folie si caroiaj de spci, fara astereala, dupa care se pune tigla ( Germania ).

Oricum, este clar ca avem pareri diferite despre ce inseamna un acoperis facut corect.  Posted Image

#17
adisome

adisome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 25.01.2008
razvan-softpedia, ai desfacut acoperisuri cu tigla mai vechi de 10 ani? Cum era folia, intacta? Oricum putem zice ca era alta tehnologie. Ideea mea este ca la tigle creste probabilitatea sa se sparga dupa 10-15 ani. Ma gandesc ca dupa 10-15ani si folia o sa fie deteriorata. Singurul motiv pt care as pune folie este pt aceasta protectie, in caz ca se fisureaza vre-o tigla. Dar ma tem ca n-o sa apuce folia sa ma protejeze, pt ca ea o sa se deterioreze mai repede ca acoperisul.

#18
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 adisome, on 19 iunie 2023 - 07:35, said:

razvan-softpedia, ai desfacut acoperisuri cu tigla mai vechi de 10 ani? Cum era folia, intacta? Oricum putem zice ca era alta tehnologie. Ideea mea este ca la tigle creste probabilitatea sa se sparga dupa 10-15 ani. Ma gandesc ca dupa 10-15ani si folia o sa fie deteriorata. Singurul motiv pt care as pune folie este pt aceasta protectie, in caz ca se fisureaza vre-o tigla. Dar ma tem ca n-o sa apuce folia sa ma protejeze, pt ca ea o sa se deterioreze mai repede ca acoperisul.

Da, am desfacut. In unele cazuri folia se prezinta foarte bine, in altele foarte rau. Posted Image  Depinde foarte mult de ce folie s-a folosit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate