Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Made in PRC sau China!?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Poate multi sunt (ca mine) alergici la produsele "Made in China" din varii motive (produse slab calitative, politice, drepturile omului, confidentiale date, etc.) DAR "Made in China" nu inseamna neaparat Republica Populara Chineza (PRC) ci poate fi si Republica Chineza (Taiwan, cum e cel mai des intalnita in presa).

De aceea poate cumparati un produs fabricat in China si credeti ca este din China dictatoriala (PRC) dar de fapt e din China dezvoltata tehnologic (RoC sau Taiwan).

"Made in PRC" sunt obligati cei din China "comunista" (comunism e doar pentru "sefi") sa inscriptioneze produsele pentru UE, SUA si Japonia (ei au fost primii, pentru a nu se confunda cacaturile chinei comuniste (chinezariile) cu produsele avansate din RoC) dar bineinteles ca tot ei sunt primii la contrafaceri ( o eticheta e nimic pentru PRC!).

Edited by breitner, 15 June 2023 - 14:19.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Majoritatea produselor taiwaneze sunt inscriptionate cu Made in Taiwan, eu n-am vazut decat foarte rar Made in ROC

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Nu cred ca o fabrică din Taiwan ar scrie Made in RPC vreodată.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Corect, Taiwan se diferenteaza de China cand vine vorba la Made in, pentru ca taiwanezii au si calitatea mult mai ridicata.

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Este vorba și despre politică, ei se consideră regiune autonomă, dar Chinezii spun că fac parte din teritoriul lor. Taiwan-ul vrea sa fie independent de China.

#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Oricum multe din ele ajung prin alte produse Made in EU, Made in Garaj a.s.o. :D

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
PRC = China

#8
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Acum e la moda "designed by [...] in [....], assembled in China"

Oricum mentiunea "Made in [...]", in afara de implicatiile vamale nu mai are nici o relevanta. Si nici atunci nu esti sigur. Matusa nasei mele lucra la o fabrica de confectii si de acolo hainele plecau direct cu eticheta "Made in Italy".

#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Pe mine mă amuză când vad piese auto pe care scrie BORSEHUNG Germany.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De obicei pe ce e facut in Taiwan  scrie "Made in Taiwan ROC"

"Made in China" sau "Made in PRC" - sunt China comunista.

#11
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Chinezii iti fac cam orice, indiferent de buget. Nu stiu de ce sunteti surprinsi ca ieftiniturile sunt de slaba calitate. Daca ar fi facute in alta tara, tot la fel ar fi fost, doar ca nu prea se poate d.p.d.v. al costului.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am observat ca aproape intotdeauna dupa "Made in", urmeaza "China".

#13
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
PRC =People's Republic of China, sau pe romaneste Republica Populara Chineza. Nu are treaba cu Taiwanul

Edited by rhdghdhs, 15 June 2023 - 17:14.


#14
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
China înglobează și fosta zonă industrială  Hong Kong.
Multe dintre produsele de înaltă tehnologie fabricate în China provin din acea zonă.
Acolo este un hub industrial  de niște dimensiuni greu de realizat, unde se fabrică tot,  de la subproduse indecent de ieftine,  păcăleli,  până la produse hig end,  de foarte bună calitate.

Eticheta nu mai este relevantă pentru lumea globală în care trăim.
Made in Germany înseamnă mai mult  ”asamblat în Germania,  adică băgat mufele și puse subansamblele făcute în Asia,  China”

Edited by antic, 15 June 2023 - 18:14.


#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Știu o poveste de la cineva care s-a dus în China (aia continentală) să cumpere să zicem biciclete pentru un mare lanț de magazine de la noi.

Chinezul i-a arătat mai multe modele, toate aparent identice, variind la preț să zicem de la 10euro l a100de euro.
Cu explicația:
- 10 euro model de bază
- 20 euro au roțile rotunde
- 30 euro au roți rotunde și frâne funcționale
....


cred că ați prins ideea, decizia e la cumpărător, câți bani vrea să dea și ce calitate vrea să cumpere.

Edited by DaculScoril0, 15 June 2023 - 18:17.


#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
In timp ce va plangeti voi de calitatea produselor din China, altii fac bani importand produsele alea proaste, care devin brusc bune dupa ce se inscriptioneaza un anume brand pe ele.
Eu stiu un fost coleg de munca, ajuns milionar in euro, care si-a facut un astfel de brand, vanzand doar pe emag marketplace, avand doar 3 angajati.
Da, produsele chinezesti sunt proaste. Asta pana cand scrii pe ele un brand, cand devin brusc bune si de incredere.

Edited by maccip, 15 June 2023 - 18:22.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 maccip, on 15 iunie 2023 - 17:01, said:

Eu am observat ca aproape intotdeauna dupa "Made in", urmeaza "China".

Exista o tendinta de cativa ani in a renunta la PRC pe eticheta si a lasa doar "China".
Posibil sa conteze si piata pe care urmeaza sa se anda produsele - cand eram in comunism pe toate scria PRC.

 antic, on 15 iunie 2023 - 18:13, said:

China înglobează și fosta zonă industrială  Hong Kong.
Multe dintre produsele de înaltă tehnologie fabricate în China provin din acea zonă.

Eticheta nu mai este relevantă pentru lumea globală în care trăim.
Made in Germany înseamnă mai mult  ”asamblat în Germania,  adică băgat mufele și puse subansamblele făcute în Asia,  China”
1. Hong Kong e un hub - dar nu ptr productie ci de distributie. Majoritateaa produselor high-tech se fabrica in zona invecinata - Shenzen.
2. Exista niste standarde legate de etichetele "Made in" si "Assembled in" Pot fi variatii in functie de tara, dar sunt reglementate. Pot contine obligatia ca sa contina un minim de 50% componente de fabricatie interna, sauin unel cazuri chiat 90%.

#18
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 maccip, on 15 iunie 2023 - 18:21, said:

In timp ce va plangeti voi de calitatea produselor din China, altii fac bani importand produsele alea proaste, care devin brusc bune dupa ce se inscriptioneaza un anume brand pe ele.
Eu stiu un fost coleg de munca, ajuns milionar in euro, care si-a facut un astfel de brand, vanzand doar pe emag marketplace, avand doar 3 angajati.
Da, produsele chinezesti sunt proaste. Asta pana cand scrii pe ele un brand, cand devin brusc bune si de incredere.
Asa este. Dar noi romanii suntem atat de orbiti sa epatam de firme renumite incat...
Sa luam doua exemple:
1. Motoarele Loncin, care echipeaza motosape, generatoare, masini de tuns etc. Initial chinezii le-au copiat dupa Honda. Oricine stie asta. Apoi au inceput sa se joace cu ele si usor usor, le-au facut sa fie mai bune decat mama lor. Atat de bune incat echipeaza echipamentele "produse" de Stanley - filiala a lui Black & Decker, SUA
2. Vestitele routere Huawei. Initial chinezii le-au copiat dupa Cisco. ATat de bine ca au luat inclusiv bug-urile. Oricine din IT stie asta. Acum sunt mai bune decat cele Cisco pentru anumite chestii. Iar cine vrea o solutie buna de securitate le foloseste pe amandoua!
China nu mai este un fabricant bun la toate, a inceput sa inoveze iar... unele tari sunt atat de in urma, incat viseaza si impun altora sa renunte la echipamentele chinezesti mai bune, dar care ar spiona... vrajeala celui care pierde teren zilnic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate