Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Când ați început să vă faceți vacanțele pe litoral în străinătate?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,081
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsandu222, on 14 iunie 2023 - 15:26, said:

Intrebarea e: de ce? si e valabila pentru toti colegii. Dar n-as vrea raspunsuri pe care le aud si la tv(ca-i mai curat, ca-i mai amenajat, ca-i all inclusive, ca te trateaza cu respect etc) . As vrea pareri sincere, de exemplu "ca asa vreau eu, ca am bani, ca vreau sa vizitez lumea etc"
Daca stau sa ma gandesc e chiar frumos in Eforie Sud unde ma duc eu. Am plaja de la Tuzla aproape, chiar ma duc pe jos de la Golful Lebedelor spre plaja Tofan, populatie putina aici,  mancarea-i buna, parcul ala e frumos, seara e animatie cocolareasca dar asta e.
- in primul rand pentru peisaje, la noi nu am ce vedea interesant la mare si chiar imi place sa am parte de peisaje faine in concediu
- in al doilea rand pentru vegetatie, chiar nu e nimic de comparat intre vegetatia din zonele mediteraneene si a noastra
- in al treilea rand pentru turisti/localnici/comercianti/chelneri/hotelieri mai civilizati, noi inca avem probleme la capitolul asta
- in al patrulea rand pentru obiective istorice/culturale/artistice/naturale, toate vacantele de litoral din strainatate le combin si cu niste vizite de obiective interesante
- in al cincilea rand apa (si ce poti vedea in apa), mai clara, mai calda, mai usor de inotat in ea de multe ori (valuri mai mici)
- in al saselea rand contactul cu cultura/gastronomia locala/traditii/etc
- in al saptelea rand pentru ca ajung mai repede (1.5-2 ore cu avionul) Posted Image desi in unii ani exista zboruri si spre Constanta (m-am uitat la un pret peste 2 luni, ma costa de 4 ori mai mult decat m-a costat zborul pana la Nisa)
- in al optulea rand pentru ca in strainatate nu am senzatia permanenta ca cineva vrea sa fie smecher, sa ma fraiereasca, etc.
- in al noualea rand pentru ca ultima data cand am fost la mare la noi cu fiica-mea, a trebuit sa o internez in spital pentru o infectie digestiva cand ne-am intors acasa, ceea ce nu s-a intamplat niciodata in strainatate
- in al zecelea rand pentru ca la noi nu imi face absolut nici o placere sa merg, atractia de a merge e inexistenta, asa ca nu vad sensul de a merge undeva daca nu ai nici o dorinta/satisfactie de a merge acolo, nu glumeam cand am zis ca daca mi-ar oferi cineva gratuit Mamaia 4 stele + avion direct, as zice pas

Ah, si nu am fost la all inclusive in strainatate niciodata. Am fost in schimb la noi la mare :D

Edited by utopium, 04 July 2023 - 10:22.


#56
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Inafara de 7 sunt total deacord. Masina e baza la mine in familie nu depind de un orar, de taxi, autobuze , trenuri, avion, sunt obisnuit cu drumuri lungi imi planific bine traseul si vad mai multe plus ca ies mai ieftin la transport daca suntem 4 si noy vizitam multe obictive in locuri unde pierzi o zi daca nu ai masina la un obiectiv, cu ea vizitez minim 3 locuri.
La 9 diferenta e ca eu fac alergie la noi, pe bune .

#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,081
  • Înscris: 14.08.2007
Am fost in 9 localitati pe Coasta de Azur saptamana trecuta, deci nu ma impiedica avionul sa vizitez (sigur, am avut masina inchiriata). O localitate a fost doar o oprire de 15 minute sa vedem o panorama, restul insa au fost vizite normale care au inclus plaja/baie, restaurante, cafenele, shopping, vizitat vile, gradini/parcuri, cladiri istorice, parfumerii, biserici, galerii de arta, sate medievale, plimbari de-a lungul coastei/plajei/porturilor, mers cu masina pe trasee spectaculoase, etc.

Edited by utopium, 04 July 2023 - 11:14.


#58
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.11.2022

View Postcrischir, on 04 iulie 2023 - 09:43, said:

Desigur multe litorale in lista @ bebe Posted Image

Hai ca sunt vreo 5-6.
Si am vazut ca au pus si altii liste cu destinatii.Am zis sa ma laud si eu-))))

#59
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,602
  • Înscris: 20.10.2006
Nu am inceput, merg in tara. O singura data am fost in strainatate - in Grecia dar prefer in tara, mai ieftin si totul sau aproape totul in limba romana, inclusiv (defapt in special) distractiile - pentru ele merg la mare nu pentru apa si/sau plaja.

#60
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,628
  • Înscris: 15.06.2004

View Postutopium, on 04 iulie 2023 - 10:15, said:

- in al optulea rand pentru ca in strainatate nu am senzatia permanenta ca cineva vrea sa fie smecher, sa ma fraiereasca, etc.
- in al noualea rand pentru ca ultima data cand am fost la mare la noi cu fiica-mea, a trebuit sa o internez in spital pentru o infectie digestiva cand ne-am intors acasa, ceea ce nu s-a intamplat niciodata in strainatate
8 - M-am intors acu de la Napoli - incarcau nota de plata la restaurant, pe autostrada politia vroia spaga... Ca la noi.
9 - Am patit-o in Grecia acum cativa ani - sigur nu a fost de la mancare ci un virus luat de pe undeva. Ceva coronavirus digestiv ziceau ei.( nu era Covidul atunci :D ) - transmis prin aer de la careva.. Dupa o noapte de cosmar a trecut - m-am mai simtit slabit vreo 2 zile si eram si cu 5kg mai usor...

#61
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,081
  • Înscris: 14.08.2007
Acu' la Napoli te poti astepta sa incerce sa te fraiereasca cineva, dar Napoli e mai degraba o exceptie :D

#62
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 15.01.2014
Am ieșit la mare in afara țării destul de recent, în 2008 parcă. Pe undeva pe lângă Barcelona.

De când cu criza vârstei a doua, am luat-o razna cu plajele. Merg la mare de 2-3 ori pe sezon, pur și simplu simt că nu are rost să mă mai rețin, nu se știe ce se întâmplă în viață.

Am venit de o săptămână din Mallorca, în august merg tot pe undeva prin Spania, iar în septembrie în Monte Carlo.

Nu e obsesie, pur și simplu profit de fiecare vară, că-s toate al naibii de numărate.

#63
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,806
  • Înscris: 09.01.2007
^sunt curios, ce faci pe plaja cateva saptamani pe sezon? Ca eu turbez dupa prima zi de stat degeaba. E problema principala pe care o am cu vacantele vara. :)

#64
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 15.01.2014
Pai nu stau numai pe plajă. Mai vizitez și împrejur, orașul, obiective turistice etc.
Și sejururile sunt mai scurte, 4,5 zile, 6 maxim.

#65
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Acceptati faptul ca este o diferenta de varsta mare intre voi doi. Posted Image

Edited by marga32, 04 July 2023 - 19:07.


#66
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,081
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTehCube, on 04 iulie 2023 - 18:52, said:

Ca eu turbez dupa prima zi de stat degeaba.
Cam asa si la noi, daca nu facem altceva interesant pe langa, dupa prima zi sau hai primele doua zile de plaja, deja ne saturam de plaja. De aia nici nu prea stam la plaja decat maxim 2 ore pe sesiune (de obicei 9-11 si/sau 16-18). N-am stat niciodata in strainatate la mare o saptamana in acelasi loc fara sa ies din localitate de macar cateva ori si sa merg altundeva. Cam macar o zi din doua trebuie sa plec undeva :D

View PostpexCom, on 04 iulie 2023 - 19:04, said:

Pai nu stau numai pe plajă. Mai vizitez și împrejur, orașul, obiective turistice etc.
Și sejururile sunt mai scurte, 4,5 zile, 6 maxim.
Si eu prefer mai multe mai scurte (3-4-5 zile) decat sa stau o saptamana in aceeasi locatie.

#67
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,806
  • Înscris: 09.01.2007

View PostpexCom, on 04 iulie 2023 - 19:04, said:

Pai nu stau numai pe plajă. Mai vizitez și împrejur, orașul, obiective turistice etc.
Okay, ai zis plaja si ma gandeam ca iti place sa stai la soare, ca si aia inteleg, dar cat sa stai degeaba totusi? :D

View Postmarga32, on 04 iulie 2023 - 19:07, said:

Acceptati faptul ca este o diferenta de varsta mare intre voi doi.
Nu cred. :D

O sa caut destinatii care combina stat la plaja intr-o zi si niste hiking in alta zi. Da' d-astea serioase de tip america de sud unde poti urca pe munte direct de pe plaja. Mi-ati dat idei. ^_^

#68
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 15.01.2014
La polul celălalt, am o colega la muncă, zice că mai puțin de 2 săptămâni nu merge. Și stă nu face nimic. Plajă, hotel, restaurant.
Dar are 2 copii mici, servici 9 ore pe zi, alte alea pe deasupra. 14 zile de stat degeaba e rai pentru ea.



View PostTehCube, on 04 iulie 2023 - 19:17, said:


Okay, ai zis plaja si ma gandeam ca iti place sa stai la soare, ca si aia inteleg, dar cat sa stai degeaba totusi? :D


Cum să nu îmi placă, dar nu pot sa stau de dimineață până seara pe plajă. Plus că ziua e lungă vara, ai ce face 12-14 ore.

#69
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Imi povestea acum cativa ani un cumnat ca a fost in Egipt si ca sa vada piramidele a trebuit sa adune operatorul un miniautocar cu turisti si sa fie insotiti de armata Posted Image
O cunostinta a fost in republica Dominicana,erau mai bine paziti decat puscariasii Posted Image

#70
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Uite ca am fost eu in Dominicana si nu m-a pazit nimeni si am plecat singur la plimbare pe acolo. Da, e saracie socanta dar nu-ti sare nimeni in cap. Ei vror doar sa faca un banut vanzandu-ti ceva sau luandu-te pe scuter undeva. Le-am experimentat pe toate.

#71
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,081
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcrischir, on 05 iulie 2023 - 09:56, said:

Imi povestea acum cativa ani un cumnat ca a fost in Egipt si ca sa vada piramidele a trebuit sa adune operatorul un miniautocar cu turisti si sa fie insotiti de armata Posted Image
O cunostinta a fost in republica Dominicana,erau mai bine paziti decat puscariasii Posted Image
Au fost ceva atentate acum ceva ani in zona Luxor sau la piramide (nu mai stiu care), probabil de aia ... acum nu cred ca mai e cazul de armata, dar tot e un drum mult prea lung de facut din Hurghada/Sharm El Sheikh.

#72
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

View PostTehCube, on 04 iulie 2023 - 18:52, said:

Ca eu turbez dupa prima zi de stat degeaba.

Genul care da coltul la 6 luni de la iesirea la pensie. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate