Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Am nevoie de o lamurire despre: MPEG-4 4:2:2

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 16.05.2005
Sunt interesat de sa receptionez feed-uri care transmit evenimente sportive live si vad ca la unele scrie "Transmis en: MPEG-4 4:2:2" .

Ce inseamna receptia MPEG-4 care foloseste acest tip de codec 4:2:2 ? Poate fi receptionat cu receptoare normale (eu am un Vu+ Duo 4K SE si un Octagon SF8008) ? Sau am nevoie de alt tip de echipament pentru a receptiona aceste feed-uri ? Gen o placa DVB de la TBS sau altele echivalente ?

As dori cateva lamuriri pertinente.

#2
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 23.02.2010
4:2:2 nu se referă la un codec, ci la o metodă de compresie a culorii care sacrifică informația cromatică în favoarea celei luminoase, care e percepută mai puternic de ochiul uman. Videourile/transmisiunile care ajung la consumatorul de rând au o compresie mai puternică a crominanței pe verticală (4:2:0).

La 4:2:2, într-o regiune de 4x2px, sunt 4 coloane, 2 eșantioane de crominanță (o dată la două coloane deci) și 2 deltauri (diferențe) de crominanță între primul și al doilea rând. La 4:2:0, crominanța rămâne la fel între rândurile 1 și 2, rămânând doar diferențe de luminozitate.

Practic, transmisiunea primită de televiziuni e ceva mai fidelă (și mai puțin comprimată) decât ce trimit ele mai departe telespectatorilor.

#3
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 16.05.2005
Anumite feed-uri au aceasta compresie 4:2:2 sunt receptionabile cu receptorele mele (Vu+ Duo 4K SE si un Octagon SF8008) ?

Sau am nevoie de o placa DVB: https://tbs-technolo.../?lang=en  ??

#4
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 23.02.2010
Ai luat în calcul criptarea feedurilor? Pentru că la multe dintre transmisiunile astea, dacă nu ești broadcaster autorizat, nu cred că ai cartela necesară pentru decriptare. Din câte am văzut pe alte forumuri, însă, există persoane care știu cum să deducă o cheie de decriptare în timp util.

Sincer, eu nu am recepționat niciodată feeduri de pe satelit, doar am primit de la alții (după ce au fost transmise) versiuni decriptate. Având în vedere asta și felul în care se face subeșantionarea cromatică (care nu e gândit pentru privitorul de acasă), cred că ai avea șanse mai mari să decodezi și să redai astfel de transmisiuni cu un setup mai flexibil, adică tuner/placă pentru PC și softuri corespunzătoare lucrului pe care vrei să-l faci. Eu unul așa aș încerca dacă aș face asta pentru prima dată.

Edited by andreyyshore, 14 June 2023 - 01:07.


#5
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 16.05.2005

 andreyyshore, on 14 iunie 2023 - 01:03, said:

Ai luat în calcul criptarea feedurilor? Pentru că la multe dintre transmisiunile astea, dacă nu ești broadcaster autorizat, nu cred că ai cartela necesară pentru decriptare. Din câte am văzut pe alte forumuri, însă, există persoane care știu cum să deducă o cheie de decriptare în timp util.

Sincer, eu nu am recepționat niciodată feeduri de pe satelit, doar am primit de la alții (după ce au fost transmise) versiuni decriptate. Având în vedere asta și felul în care se face subeșantionarea cromatică (care nu e gândit pentru privitorul de acasă), cred că ai avea șanse mai mari să decodezi și să redai astfel de transmisiuni cu un setup mai flexibil, adică tuner/placă pentru PC și softuri corespunzătoare lucrului pe care vrei să-l faci. Eu unul așa aș încerca dacă aș face asta pentru prima dată.

Nu ma intereseaza sa retransmit nicaieri acest tip de transmisii, doar sa am acces la el pentru mine, sunt un avid consumator de sport si evenimente sportive live, plus ca mai si pariez uneori. Bineinteles ca ma intereseaza si decriptarea acestor feeduri cand sunt criptate. Da-mi mai multe detalii te rog frumos, inclusiv alte siteuri si formuri de unde ma pot informa.

De asemenea ce placi ar trebui sa folosesc ?

Multumesc frumos

#6
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 23.02.2010
Pe Sat Universe (în engleză) am văzut o grămadă de topicuri despre orice înseamnă recepții pe satelit, inclusiv topicuri despre plăci, decodoare, decriptarea feedurilor și sugestii de programe.

#7
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

 serpiko33, on 14 iunie 2023 - 01:53, said:

Nu ma intereseaza sa retransmit nicaieri acest tip de transmisii, doar sa am acces la el pentru mine, sunt un avid consumator de sport si evenimente sportive live, plus ca mai si pariez uneori. Bineinteles ca ma intereseaza si decriptarea acestor feeduri cand sunt criptate. Da-mi mai multe detalii te rog frumos, inclusiv alte siteuri si formuri de unde ma pot informa.

De asemenea ce placi ar trebui sa folosesc ?

Multumesc frumos

Feed-urile cu, compresie 4:2:2 sunt receptionate cu receptoare profesionale - tip IRD ex: [ https://ai-sat.com/wp-content/uploads/2018/03/Ericsson-RX8220.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

montabile in rack-uri.

Posibil sa fie si placi DVB care sa poata face asta. De asemenea datorita cerintelor tehnice de receptie, intr-o masura covarsitoare ele nu sunt codate.

Edited by fabian23, 29 June 2023 - 08:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate