Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Barajul peste Nipru al centralei nucleare de la Nova Kahovka avariat!

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Nu urmaresc stirile insa am fost sunat de prieteni panicati precum ca apa care pleaca din barajul avariat ajunge in marea neagra, apa fiind radiata face innotul in mare sa vina cu un risc mare, cel putin asa imi spun prietenii. Dini ce stiu eu acea apa e folosita la racirea centralei nucleare nu ca trece prin elementele nucleare fiind iradiata, cel putin din punctul meu de vedere nu are sens sa iradiezi sute de tone de apa. In afara de pericolul ca centrala sa nu aiba suficienta apa pentru racire nu vad altceva.
Initial am zambit insa mi-a venit si un gand secundar, "bai daca totusi au dreptate in ce zic" :)
Voi ce parere aveti ?
Stirea se gaseste aici: https://www.digi24.r...pericol-2376035

Multumesc anticipat!

#2
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Problema e ca se extinde in Mediterana...

#3
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013
Pe noi inca nu ne-au bunghit ca poluam de ani de zile Marea Neagra prin Dunare de la centrala nucleara Cernavoda. :)


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O prostie.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
In mod normal apa folosita pentru racire in centralele nucleare esti foarte putin spre deloc contaminata.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 maladetz, on 11 iunie 2023 - 16:58, said:

....
centrala nucleara la Nova Kahovka? de cand?

#7
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Sincer?
Mă mira faptul că vă mai scăldați după centrala Cernavodă....
Tare mă mai mir ... și n-are baraj!!!!

Edited by adnana2121, 11 June 2023 - 17:17.


#8
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022

 arg, on 11 iunie 2023 - 17:15, said:

centrala nucleara la Nova Kahovka? de cand?
Toti sunt experti nucleari in ultimul timp.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nu iradierea e problema (aia era centrala hidro afaik), ci faptul ca au fost scurse tone de lubrifiant industrial care vor ajunge in Marea Neagra.

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Deci pana la urma nu e centrala nucleara ci hidrocentrala, nu?

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
In principiu, aceste tone de lubrifiant sunt de fapt cutii sigilate care vor afecta gradual si la nivel de periculozitate medie fauna acvatica a Marii Negre. De fapt autoritatile Ucrainiene incearca sa sensibilizeze politica europeana in favoarea lor. Nu se cunoaste nimic despre ce tone de lubrifiant plutesc pe Nipru. Deocamdata e pur razboi psihologic. In 3 ani zona va deveni o delta infloritoare iar natura isi va recupera in totalitate terenurile pierdute.

Edited by Leo2006, 11 June 2023 - 17:33.


#12
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
E ok. Daca te-ai si vaccinat + scaldatul in marea neagra cu apa radianta, acum sigur o sa prinzi semnal 5G oriunde ai fi.

Eu o vad ca pe un win-win situation.

Era mai grav daca centrala aia era o hidrocentrala. Sa fi vazut atunci ce curenti ar fi fost in apa aia. Te luau pe sus de pe plaja la Costinesti

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
fi serios, in 3 ani de cand se termina reazboiul hidrocentrala aia e la loc

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Buna dimineata!
subiectul s-a tot discutat pe topicul  Razboiul Rusiei lui Putin in Ucraina.
barajul hidrocentralei Nova Kahovka a fost distrus acum 5-6 zile, a inundat o zona destul de mare, deja apa se retrage.
explozia a fost in sala masinilor si nu se stie cat ulei s-a dus, dar la cata apa a curs din baraj, nu mai conteaza!
daca mai asteptai un pic, reconstruiau astia barajul.
Centrala Nucleara Zaporojie e la Energodar,si pentru racirea reactorului trage apa din lacul format in amonte de Nova Kahovka. decamdata nu sunt pb cu nivelul apei de racire

Edited by strongsss, 11 June 2023 - 17:49.


#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
n-are nici o legatura una cu alta... sunt o gramada de centrale care varsa in Dunare, nu tot acolo ajunge?

#16
eagle_xl

eagle_xl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 10.01.2019

 maladetz, on 11 iunie 2023 - 16:58, said:

Salutare,
Nu urmaresc stirile insa am fost sunat de prieteni panicati precum ca apa care pleaca din barajul avariat ajunge in marea neagra, apa fiind radiata face innotul in mare sa vina cu un risc mare, cel putin asa imi spun prietenii.
Prietenii tai sa stea linistiti! Se va gasi in continuare porumb(proaspat!) fiert pe plaja la Mamaia! Sezlonguri vor fi destule. Apa marii va fi putin colorata de la alge. In plus,Greta Thunberg s-a suparat si ii va trage pe rusi de urechi!

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 eagle_xl, on 11 iunie 2023 - 17:57, said:

In plus,Greta Thunberg s-a suparat si ii va trage pe rusi de urechi!

Pai nu era ocupata cu schimbul de mesaje cu fratii Tate? sau a renuntat la mesaje si acum schimba fluide!

Edited by strongsss, 11 June 2023 - 18:00.


#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

 maladetz, on 11 iunie 2023 - 16:58, said:

Nu urmaresc stirile insa am fost sunat de prieteni panicati precum ca apa care pleaca din barajul avariat ajunge in marea neagra, apa fiind radiata face innotul in mare sa vina cu un risc mare, cel putin asa imi spun prietenii.

tocmai din aceeas cauza, "dismanul de casa" iti pune o intrebare logica si simpla .. pina acum, apa din acel baraj, unde s-a varsat?
le vedeam pe prompteristele de la "stiri" ca se isterizau ca pe fundul lacului erau namoluri radioactive, pai mai fetele taichii, au devenit periculos radioactive odata cu demolarea barahului? pina acun nu au fost radioactive?

considera-le niste intrebari de o logica simpla ale unui antenist spalat pe creier ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate