Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Gasesc echipa de proiectare pentru Bucuresti intr-un anumit buget ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

Gasesc o echipa de proiectare (arhitectura/rezistenta/instalatii) pentru obtinerea autorizatiei de construire in Bucuresti pentru o casa cu amprenta de 80mp (suprafata totala desfasurata 240mp pe 3 nivele) la un pret de 2000 euro ?

Mersi.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
La banii aia, nu gasesti arhitect pe planeta asta Posted Image
Se taxeaza la mp de suprafata proiectata - tu ai 240
Nu (mai) stiu cat costa dar sa tot fie 15 EUR/mp

Mai departe socotesti singurel

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Poate gasesti, daca te multumesti cu un proiect din sertar, lucrat pentru altcineva.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017

View Postdagobar, on 01 iunie 2023 - 17:27, said:

Salut.

Gasesc o echipa de proiectare (arhitectura/rezistenta/instalatii) pentru obtinerea autorizatiei de construire in Bucuresti pentru o casa cu amprenta de 80mp (suprafata totala desfasurata 240mp pe 3 nivele) la un pret de 2000 euro ?

Mersi.

Acum 5 ani am dat 15 euro pe metru patrat pentru arhitectura/rezistenta/instalatii pentru casa de 190mp in Bucuresti Sector 4. Inclus aici si alergatul dupa certificat urbanism, AC, avize si diverse alte chestii care ar necesita vreun drum pe la primarie sau alte institutii.

#5
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View Postgeorge_alexandru, on 01 iunie 2023 - 18:01, said:


Acum 5 ani am dat 15 euro pe metru patrat pentru arhitectura/rezistenta/instalatii pentru casa de 190mp in Bucuresti Sector 4. Inclus aici si alergatul dupa certificat urbanism, AC, avize si diverse alte chestii care ar necesita vreun drum pe la primarie sau alte institutii.

In cazul meu eu o sa fac alergatura pentru avize.

#6
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,483
  • Înscris: 04.05.2007

View Postdagobar, on 01 iunie 2023 - 17:27, said:

Salut.

Gasesc o echipa de proiectare (arhitectura/rezistenta/instalatii) pentru obtinerea autorizatiei de construire in Bucuresti pentru o casa cu amprenta de 80mp (suprafata totala desfasurata 240mp pe 3 nivele) la un pret de 2000 euro ?

Mersi.

Daca nu iti permiti proiectarea, ma intreb totusi cum iti permiti constructia unei case de 240mp?
Sau urmeaza un alt topic despre cum gasesti un constructor care sa iti construiasca casa asta la un buget de 15000 Eur (doar manopera)?

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
da, se gadeste
cat platesti atata ai.
in final paguba o sa fie la carpeli, materiale si manopera inutila

#8
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postdagobar, on 01 iunie 2023 - 17:27, said:

Salut.

Gasesc o echipa de proiectare (arhitectura/rezistenta/instalatii) pentru obtinerea autorizatiei de construire in Bucuresti pentru o casa cu amprenta de 80mp (suprafata totala desfasurata 240mp pe 3 nivele) la un pret de 2000 euro ?

Mersi.


Gasesti si mai ieftin, desigur....

Edited by Ca Castelul Bran, 01 June 2023 - 21:45.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Desi tu ai impresia ca se proiecteza o casa unicat, aia e de fapt ceva standard, cu unele mici modificari, care nu necesita calcule deosebite.
Pentru ca exista o legislatie si pentru ca exista o casta, atunci si costurile de proiectare vor fi pe masura.

#10
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
In cazul in care stiti variante la acest pret astept datele de contact in P.M.

Mersi.

#11
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.09.2016
Ca ordin de mărime, ca să îți facă cineva un proiect "corect" și "complet", proiectarea pleacă de la 3% din valoarea lucrărilor. Deci în cazul tău ar fi "de la" 7000 euro în sus. Probabil prețul corect ar fi dublu, că e și suprafața mică, și probabil mai ai și vecini și e mult mai complicat decât o casă în mijlocul unui teren de 3000 de mp.

Sunt unii proiectanți care fac doar o documentație minimală pentru DTAC, dar dacă vei construi doar pe baza DTAC (ceea ce în mod normal nu e legal, deși mulți au făcut asta), la final vei constata că mai bine mai plăteai în plus la proiectare.

Referitor la suma de 2000 euro. Să zicem că găsești pe cineva. Respectivul are o firmă, plătește salarii, chirie, utilități, software etc. Să zicem că sunt arhitecți și ingineri care se mulțumesc la finalul lunii să câștige 1000 euro. Asta înseamnă că trebuie să încaseze măcar 3000/lună. Adică 150/zi. Deci la tine vor lucra cel mult 14 zile toți. Incluzând telefoane întâlniri vizite pe amplasament, tipărit și semnat documentații șamd. Asta dacă plătești tu separat verificările tehnice. Dacă se ocupă tot ei, rămân 10 zile. Dacă mai ai nevoie și de expertize tehnice că ai vecini la calcan, rămân 8 zile. 1 zi instalatorul, 3 zile structuristul, rămân 4 zile la arhitect. Cam asta poți să primești de banii ăia. Un proiect făcut de un arhitect care câștigă 1000 euro/lună și care lucrează cel mult 4 zile pentru tine (inclusiv telefoane, întâlniri, mailuri etc.). Succes!

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005
Proiect pentru autorizare în patru zile nu e imposibil dar ce iese e la minima rezistență atît din punct de vedere arhitectural - zero gîndire, zero idei, zero personalizare - cît și din punct de vedere conținut dosar.
Și da, sînt unii colegi care fac dumping serios. Rezultatele se văd cu ochiul liber prin oraș și împrejurimi.

P.S. - dosarul de autorizare la partea de structură conține doar fundațiile iar la instalații niște scheme sumare. Dacă încerci să construiești după documentația de A.C. o să ai niște surprize costisitoare ulterior.

View Postpasilla, on 02 iunie 2023 - 00:30, said:

Desi tu ai impresia ca se proiecteza o casa unicat, aia e de fapt ceva standard, cu unele mici modificari, care nu necesita calcule deosebite.
Pentru ca exista o legislatie si pentru ca exista o casta, atunci si costurile de proiectare vor fi pe masura.
Depinde. E ca în orice meserie - ai grijă cum alegi interlocutorul. Și ce-ți dorești. Și unde faci economii.
Legislația aia există ca să avem  niște case care să nu cadă în capul beneficiarilor la primul cutremur serios. Ce va fi după un cutremur tip 1977 vom vedea. Părerea mea e că vor apărea multe terenuri virane și că în unele zone clădirile nu vor cădea dar vor arde frumos.

#13
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@pasilla
Treaba cu legislatia este valabila DOAR in Bucuresti, in restul tarii sunt destui care si-au construit casa fara sa aiba autorizatie de construire... si nici macar nu se agita sa intre in legalitate.
Chiar daca exista o casta numarul de clienti platitori (aka solvabili) a scazut simtitor si criza este abia la inceput dar poate articolul de mai jos este doar o manipulare...

https://economedia.r...lui-trecut.html

Eu nu sunt grabit sa construiesc o noua casa... am unde sa locuiesc... in plus mai avem si spatiu suplimentar de dat in inchiriere... iar la ce preturi sunt in momentul de fata materialele chiar nu este nici o graba sa incep constructia. M-am gandit ca intre timp as putea obtine autorizatia de construire pe care odata obtinuta am posibilitatea sa o prelungesc sau sa solicit emiterea unei noi autorizatii de construire daca nu fac modificari fara alte avize si hartogarie... doar ca sa fiu pregatit pentru cand o sa consider ca este un moment oportun sa incep constructia.
Pe de alta parte mai pot astepta o vreme si cu autorizatia de construire... sunt convins ca mai sunt si altii care gandesc asa sau care din lipsa banilor sunt nevoiti sa actioneze asa... chiar si asa cei care lucreaza pe aceasta piata au mai putine lucrari iar legea cererii si a ofertei este valabila si aici... :)

Asa ca poate or sa apara si alte oferte...

#14
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 06.10.2019

View Postdagobar, on 02 iunie 2023 - 22:00, said:

@pasilla
Treaba cu legislatia este valabila DOAR in Bucuresti, in restul tarii sunt destui care si-au construit casa fara sa aiba autorizatie de construire... si nici macar nu se agita sa intre in legalitate.
Chiar daca exista o casta numarul de clienti platitori (aka solvabili) a scazut simtitor si criza este abia la inceput dar poate articolul de mai jos este doar o manipulare...

https://economedia.r...lui-trecut.html

Eu nu sunt grabit sa construiesc o noua casa... am unde sa locuiesc... in plus mai avem si spatiu suplimentar de dat in inchiriere... iar la ce preturi sunt in momentul de fata materialele chiar nu este nici o graba sa incep constructia. M-am gandit ca intre timp as putea obtine autorizatia de construire pe care odata obtinuta am posibilitatea sa o prelungesc sau sa solicit emiterea unei noi autorizatii de construire daca nu fac modificari fara alte avize si hartogarie... doar ca sa fiu pregatit pentru cand o sa consider ca este un moment oportun sa incep constructia.
Pe de alta parte mai pot astepta o vreme si cu autorizatia de construire... sunt convins ca mai sunt si altii care gandesc asa sau care din lipsa banilor sunt nevoiti sa actioneze asa... chiar si asa cei care lucreaza pe aceasta piata au mai putine lucrari iar legea cererii si a ofertei este valabila si aici... Posted Image

Asa ca poate or sa apara si alte oferte...

Este foarte adevarat ca exista o legatura importanta intre cerere si oferta, dar la partea de servicii ( cum este si arhitectura ), nu cred ca va fi o scadere mai mare de 15-20%. Acum, tu sti daca merita sa mai astepti, sau nu.

Din punctul meu de vedere, cred ca relatia cu arhitectul este foarte importanta, si daca sti pe unul cu care ai o chimie, si iti place ce face, nu mai astepta sperand ca o sa mai scada din pret. Eu as prefera sa stiu ca am platit putin mai mult, dar ca si-a dat interesul, si a iesit ce trebuia.

#15
DurasDiurpaneus

DurasDiurpaneus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2009
Am intrebat arhitectele care mi-au proiectat casa P+2+mansarda in Bucuresti. DTAC (documentatie pentru obtinerea autorizatiei de construire) + PT (proiect tehnic - arhitectura + rez + instalatii) + DE (detalii de executie) - minim  25 euro/mp, deci cam 6000 euro

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate