Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cu ce compilator sa incep ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012
Am un mic background vechi in compilatoare gen Borland C/C++ dar de multi ani nu am mai cochetat cu zona asta.
Acum recent as vrea sa dezvolt o aplicatie (soft) in windows unde sa desenez o schema electrica monofilara (cu linii, comutatoare) si fiecare comutator sa aiba doua stari (ON si OFF). Starea comutatoarelor astea as vrea sa o trimit unei placi externe (pe care urmeaza sa o fac) care sa comande niste relee fizice.
Am pus pe hartie pasii si cred ca rezulta trei pasi mari si lati:

1). dezvoltare aplicatie care sa ruleze sub Windows 10/11 pentru desenarea aplicatiei unde sa desenez schema electrica monofilara

2). cred ca va fi necesar un driver care sa comunice cu viitoarea placa externa cu relee, driver compatibil cu Windows 10/11  !!!?

3). dezvoltare placa cu relee.

Pasul 3 sa zicem ca ma descurc cat de cat.

Intrebarea mea pentru cei cu experienta in software/coding - cu ce compilator sa incep ca sa dezvolt pct.1) si pct.2 de mai sus, care sa fie mai usor de invatat, voi ce imi recomandati ? Un coleg de munca imi recomanda C#. Nu prea am auzit.
De unde as putea descarca niste tutoriale si compilatoarele ca sa incep treaba, sa zicem, pentru inceput soft-ul de la pct. 1). ???

Edited by tony2012, 01 June 2023 - 06:51.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Arduino.
Poti incarca softul direct in placa. Sau poti sa-l comanzi din Windows, daca vrei musai.

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Daca vrei sa "desenezi", incearca cu LabView.
Poate apela fara probleme Raspberry, Arduino sau in functie de necesitati si posibilitati, via Serial, USB, Ethernet (etc) -- orice placa suporta modul acesta de lucru.

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Referitor la "De unde", este gratuit pentru 30 de zile si daca nu ma insel exista un "Community Edition".
Pentru intrebari despre cum ar trebui sa incepi, de vreme ce nu exista nici o categorie "LabView" pe aici, ma poti intreba direct (daca alegi sa mergi pe calea aceasta).

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 tony2012, on 01 iunie 2023 - 06:50, said:

Un coleg de munca imi recomanda C#. Nu prea am auzit.
E oarecum mai simplu cu C# in raport cu C sau C++ si mai ales daca nu faci o profesie din asta.
Poti descarca gratuti de aici: https://learn.micros...2/release-notes

 tony2012, on 01 iunie 2023 - 06:50, said:

2). cred ca va fi necesar un driver care sa comunice cu viitoarea placa externa cu relee, driver compatibil cu Windows 10/11  !!!?
Daca faci prin port serial (azi cu adaptor usb) nu mai trebuie asa driver complicat.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Nu ai vrea sa incerci cu Eagle partea de proiectare circuit, si cu limbaj de programare parte de control / driver ?

Vrei sa faci ceva de genul asta ?
https://www.optimusd...-micro-usb.html

sau asa

https://www.optimusd...etail-pack.html

 pelikanu, on 01 iunie 2023 - 09:20, said:

Pentru intrebari despre cum ar trebui sa incepi, de vreme ce nu exista nici o categorie "LabView" pe aici, ma poti intreba direct (daca alegi sa mergi pe calea aceasta).
Sub MATLAB scrie LabView
https://forum.softpe...rum/838-matlab/

Edited by MarianG, 01 June 2023 - 11:19.


#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

 MarianG, on 01 iunie 2023 - 11:23, said:

Nu ai vrea sa incerci cu Eagle partea de proiectare circuit, si cu limbaj de programare parte de control / driver ?

Vrei sa faci ceva de genul asta ?
https://www.optimusd...-micro-usb.html

sau asa

https://www.optimusd...etail-pack.html

Sub MATLAB scrie LabView
https://forum.softpe...rum/838-matlab/

Nu am remarcat niciodata, dar este bine de stiut Posted Image.

#8
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022
Eu am facut ceva de genul cu niste matrici de leduri si un Arduino. Am un program pt Windows in Python, si cu un cablu USB-serial poti sa setezi ce text sa fie afisat (text derulant, ca la reclamele luminoase.).
As putea sa-ti adaptez sistemul asta pt. 8/16 relee - eu doar iti dau schema si codul, si bineinteles lista de comenzi.

#9
alexmro

alexmro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.06.2021
Pe Windows cel mai recomandat mediu de dezvoltare integrat (IDE) este Microsoft Visual Studio (versiunea 2022 la această dată). Acesta oferă diferite așa numite volume de lucru (workload). Îl alegi pe cel pentru aplicații desktop cu C++ și te pui la treabă (dacă n-ai mai lucrat cu C++ n-ai nici o șansă să faci ce vrei pentru că este nevoie de cunoștințe destul de avansate care iau ani de zile pentru a fi acumulate, mai ales pentru crearea acelui driver dar și pentru interfață pentru ca trebuie să cunoști API-urile din Windows - există și librării dar nici acelea nu sunt floare la ureche). Asta ar fi metoda standard recomandată, totul se face dintr-o singură soluție cu două proiecte și într-un singur limbaj.

Driver-ul și toată partea de nivel scăzut oricum va trebui să le faci într-un limbaj de nivel scăzut (C, C++, Assembly sunt cele mai folosite dar cam toate limbajele de uz general oferă această posibilitate). Poate în Python, de exemplu, ar fi mai ușor pentru un începător. Cât despre interfața grafică, poți folosi ceva precum Electron.js (personal îl urăsc) cu care poți crea aplicații folosind HTML și CSS3, limbaje care nu sunt greu de învățat și folosit (din ce în ce tot mai mulți "programatori" se bagă pe cadre de software de genul). Poți inclusiv să desenezi schema aia electronică în SVG (cu InkScape sau Adobe Illustrator dacă ești "chiabur") și apoi să folosești Javascript pentru a controla evenimente precum clicuri.

Oricum, dacă nu ești programator te bagi dintr-o dată într-o chestie prea mare. Poți începe cu ceva plăcuțe Arduino sau Raspberry Pi care sunt indicate amatorilor programatori electroniști

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 alexmro, on 01 iunie 2023 - 20:47, said:

Raspberry Pi care sunt indicate amatorilor programatori electroniști
Pai daca nu stii Linux si programarea acestui sistem de operare, e la fel de complicat.

Nu exista progamare pt. unii sau altii, exista doar programare cu toate rigorile ei.

Edited by neagu_laurentiu, 01 June 2023 - 22:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate