Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Revendicare terenuri

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Legea 18/1991 reconstituie/constituie terenurile aduse in cooperative sau preluate de catre stat in mod abuziv sau in baza unor legi/decrete.
Din cate stiu, dreptul de reconstituire in baza acestei legi a expirat.

Cu ocazia unor lucrari de cadastru s-au descoperit doua terenuri care n-au fost aduse in cooperativa si nici confiscate/preluate de stat.
Ele au apartinut unei persoane care nu a avut mostenitori directi, fiind mostenita de un frate care atunci era in puscarie.
Fratele a avut un accident si a murit la foarte scurt timp de la eliberare. N-a avut timp nici sa se inscrie in cooperativa, nici sa deschida succesiune
Nevasta a luat copilul si a plecat, s-a maritat cu un altul

Terenurile acestea care au zacut atatia ani in uitare ar trebui sa fie ale mostenitorilor acelui frate decedat. Traiesc si copilul si fosta nevasta.
Ele mai pot fi revendicate? In baza carui temei legal?

Acte de proprietate nu exista sau daca exista le are cineva care nu le scoate la iveala, femeia omului nu stia ca este mostenitoare,
(cred ca nici nu este, doar copilul) doar niste mentiuni pe un vechi registru agricol si ceva informatii descoperite in istoria unui rol financiar

Edited by n_priceputu, 30 May 2023 - 10:37.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003
Nevasta poate deschide succesiune din urma... cat timp terenul nu a fost vandut de proprietar. Dar pe etape, trebuie facut ce nu s-a facut in trecut si probabil va costa mai mult.

Edited by andreic, 30 May 2023 - 10:49.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
In primul rand este nevoie de certificat mostenitor
Adica - sotia (fosta) + copilul trebuie sa mearga la notariat pentru succesiune
Dupa aia - se pot face verificari in Cartea Funciara + arhiva fostului notariat de stat + registrul agricol al primariei + timp + bani

Cam asta e in mare

#4
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Timp, bani si alergatura
Multumesc, le voi spune, dar nu cred ca se vor inhama la jug. Cred ca sunt cam 1,3 - 1,5 Ha. Habar n-am daca merita
Neexistand acte de proprietate, ce poti sa ceri la notariat?
Vecinii cu terenurile lor i-au recunoscut, asa s-a descoperit ca terenurile erau ale nimanui. Dar Legea 1/2000 s-a dus
Cred ca se va gasi un samsar de drepturi succesorale care le va da ceva.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
Fără să scrieți la mișto nu se poate? Chiar nu vă puteți abține?

#6
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
din păcate legile sunt făcute să profite unii... :(
la o asemenea cărută nu m-aș înhăma, deoarece prețul plătit ar depăși de fo' 10x valoarea terenului...

doar să fie ceva sentimental...

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 01.10.2004
Daca terenurile nu au fost luate in evidenta de catre CAP (m-ar mira sa fi fost lasate niste insule, activitatea fiind desfasurata intre 1949-1962), legea si modificarile ulterioare referitoare la retrocedari nu este aplicabila, nefiind nimic confiscat. Prezumtivii mostenitori trebuie sa dovedeasca pe cale notariala sau in instanta ca sunt mostenitorii de drept ale acelor terenuri, sa dezbata mostenirea si sa solicite acte de proprietate.
Apropo, cei de la registrul agricol al primariei ce zic? Are cineva rol deschis (deci titlu de proprietate) pe acele terenuri? Ca terenurile disponibile la nivel de comuna s-au impartit intr-o veselie intr-o anume etapa... si nu cred ca au ramas, in continuare, niste insule pe care nu le-a revendicat nimeni sau nu le-a folosit, drept pentru care sa se foloseasca de uzucapiune.

#8
maratona

maratona

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 01.12.2022
https://www.raspunsu...enirea-vacanta/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate