Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Ce plante recomandati in zonele umbrite permanent?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
te ia copacu-n brate deci :)

#20
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Artar japonez, heuchera, hosta, hortensii, bambus sfant, euonymus, pieris. Ultimele 3 sunt vesnic verzi.
Cam la toate coniferele vad ca cerinta este soare, dar am si eu un loc umbrit, doar cu 30m soare si ma bate gandul sa pun unul columnar, gen tuia sau chiparos. Cum le merge coniferelor la umbra?

Edited by drein, 28 May 2023 - 21:56.


#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Hortensie, Rododendron.

#22
softpad

softpad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 24.05.2023

View Postmirela17m, on 28 mai 2023 - 20:09, said:

Ferigile, Hostas, iedera (Hedera helix) și Imortele (Helleborus) https://informatiazi...rite-permanent/

Aceste plante se pretează și pentru ghivece mai mari? Eventual niște ghivece din beton sau din tabla groasa, am înțeles ca ghivecele din plastic nu sunt adecvate mai ales iarna, deoarece exista riscul de îngheț.

#23
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Hortensii; tufe sau cataratoare. Artari japonezi, Azalee, Rhododendroni, Camelii, Hoste, Cladaruse, Lupini (cafelute), Cerceii Doamnei, Astilbe, Brunnera, Vinca, Heuchera, ferigi, lacramioare, Creeping Jenny. Astea fiind doar cele de care m-am bucurat si ma bucur eu.
Spor!

Aproape toate (mai putin Rhododendronul si anumite Hortensii) pot fi plantate in ghivece. Lupinii au nevoie de ghivece foarte inalte, fiindca au radacini pivotante, adanci. Lacramioarele se extind repede si pot umple ghiveciul. Vinca este acoperitore de sol dar (ca si iedera, pe care n-am mentionat-o, din motive subiective) poate creste in ghiveci, ca "spiller". La fel si Creeping Jenny.
Ma gandesc ca, in ghivece, le vei amesteca dupa regula de baza: thriller, filler, spiller. In "traducere" o planta sau un grup de plante de impact, cateva de umplutura, si unele care sa curga.

View Postdrein, on 28 mai 2023 - 21:55, said:

[...] Cum le merge coniferelor la umbra?

Rau! Pinii si brazii din marginea paduricii mele sunt chei, pe o parte; pe partea cu padurea. N-au soare, nu le cresc nici crengi.

Edited by DIY, 29 May 2023 - 17:28.


#24
softpad

softpad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 24.05.2023
Conifere am i certat eu, pini, tuia de toate felurile și s-au uscat toate.



Mi-ai dat de treaba, acum trebuie  sa le analizez pe toate și sa încerc sa construiesc un peisaj Posted Image)

Edited by Dany_Darke, 29 May 2023 - 20:32.


#25
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Daca tot ti-am dat de treaba Posted Image retine, te rog, ca plantele, de mai sus, sunt perene. Daca vrei sa imbogatesti aranjamentele cu niste anuale, poti lua, in calcul: Begoniile, Impatiens (care au fost, deja, mentionate), Coleus, panselutele ( doar cele inchise, la culoare), Regina noptii, Lobelia.

Mai sunt si altele dar cred ca ajunge atata informatie Posted Image

Mie-mi plac, foarte mult, gradinile de umbra. M-am putut juca cu plante mai sculpturale, cu frunze frumoase (vezi Lupinii, Hostele si Brunerra, spre exemplu) care arata bine si dupa  ce trece perioada de inflorire. Imi plac si nuantele de verde ale plantelor de umbra; mai adanci, mai clare. High definition, adica Posted Image Dar cel mai mult imi place sa-mi admir plantele sau sa-mi bau cafeaua, cu ele, fara ca soarele sa ma bata in cap! Din pacate, in contextul actual, am prea putina curte in umbra ... Prea putina, dupa gustul meu, adica.

Uite aici o lista amanuntita, cu mai multe tipuri de clasificari ale plantelor pentru umbra, in climat (mai) rece:
https://www.rhs.org....ulbs-perennials

Edited by DIY, 30 May 2023 - 08:29.


#26
mirela17m

mirela17m

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 08.05.2023

View Postsoftpad, on 29 mai 2023 - 14:58, said:

Aceste plante se pretează și pentru ghivece mai mari? Eventual niște ghivece din beton sau din tabla groasa, am înțeles ca ghivecele din plastic nu sunt adecvate mai ales iarna, deoarece exista riscul de îngheț.

Daca ai posibilitatea sa nu folosești ghivece fa-o. In caz contrar numai ghiveci mai mari sa folosești.

Edited by mirela17m, 30 May 2023 - 10:28.


#27
softpad

softpad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 24.05.2023
Am comandat deja ghivece din tabla de 3 mm grosime în funcție de dimensiunile zonei u de creau sa le amplaseze. Au dimensiuni de circa 1 m x0,5 m, iar înălțimea de 60 cm.

View PostDIY, on 30 mai 2023 - 08:27, said:



Ai idee de unde putem cumpara plantele?

Edited by Dany_Darke, 31 May 2023 - 21:12.


#28
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Eu am cumparat foarte multe plante de la sweetgarden.ro si m-au multumit atat calitatea plantelor cat si serviciul.
Am mai cumparat si de la gardenexpert.ro si, tot asa, plante de calitate. Ambalate un pic cam neglijent, insa. In plus, plantele trimise in perioada lor, de inflorire, aveau lastarii de flori, taiati. E ok pt transport doar ca am pierdut primul an de inflorire.
De la pepinieramizi.ro ... ce platesti, aia primesti. Plante ieftine si foarte mici. Dar cumpar, in mod constant, si de la ei. Stiind, desigur, la ce sa ma astept.
De la brazi-argintii.ro am cumparat cu mare grija Posted Image , fiindca sunt foarte scumpe. Plantele, insa, de foarte buna calitate.
In rest, de la marile magazine de constructii, care au si zona de gradina, de la centre de gradinarit si de la pepiniere locale sau pe langa care am trecut, in drumurile mele.

In momentul asta ...cam slabuta oferta. Unele website-uri iti arata si ce nu mai au in stoc, altele nu. Unii iti spun si cand revine stocul, altii nu.
Am ratat Creeping Jenny, in prima tura - ca sa zic asa. Cand a reaparut, am iesit afara, am mai evaluat nevoile si, osciland intre 11 si 13 plante am facut comanda de 2 Posted Image . Adica pe "toate" doua, care mai erau in stoc. Aproape sa ratez si tura asta. Doua, sunt muuuult mai multe decat deloc. In general, e bine sa-ti faci o "harta" a plantarilor, o lista cu ce vrei si a incepi aprovizionarea. O gradina, fie ea de ghiveci Posted Image, nu se face intr-un sezon; nici macar intr-un an.

Spor!

#29
softpad

softpad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 24.05.2023
De la sweetgarden am luat mar tip columna, vreo 5 bucăți, s-au prins toți și sunt în regula.

#30
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Un pic, mic, despre ghivece.

In cazul unei gradini fara soare, poti folosi ghivece cat de mici vrei tu si cat de subtiri "in carne". In orice ghiveci, cat ar fi el de mare, pamantul si, respectiv, plantele vor ingheta. Intr-o tara in care linia de inghet este, de obicei, la -80cm, nu ai cum proteja ghivecele impotriva inghetului.
Problema, insa, nu este generata de faptul ca plantele inghetata. Cele mai multe supravietuiesc. Cele care nu supravietuiesc vor fi inlocuite cu alte specii. Ciclurile, repetate, de inghet - dezghet, sunt cele care distrug atat plantele cat si ghivecele. Procesul acesta este mai periculos in timpul iernii; cand, ziua, apare soarele iar, noaptea, temperaturile coboara sub 0*C. O gradinina care nu are lumina directa (soare!) este mai protejata imotriva acestui fenomen.

Spor!

#31
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Brunnera in teren neudat, neirigat

Idem ferigi

Idem Hosta

Idem Heuchera

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate