Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Lag Mouse si tastatura pe Mac

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
De multa vreme aveam aceasta problema pe sistemele desktop mac si nu intelegeam de ce.
Parca se degrada ceva si deodata mouseul + tastatura aveau lag mic sau urias, adica de nefolosit.

S-a intamplat foarte des in ultimii ani si am tot cautat problema.

In acest caz folosesc la un Mac o tastatura+mouse antic Microsoft cu receiver radio USB si deodata nu o mai puteam folosi pentru ca era lag imens la tastatura.

Am cautat si majoritatea spuneu de probleme cu Bluetooth,c are trebuie resetat, dar la mine nu e pe BT!

Pana la urma am gasit pe un fosum explicatia:

E o lupta continua intre BT, router WIFi, placa WIFI si receiverul USB in banda 2.4 Ghz!

Cum computerul e conectat si pe cablu LAN, am dat disable la BT si WIFI de pe mac, iar problema a disparut "miraculos".

Acum caut sa imi iau tastatura si mouse Apple, desi urasc mouseul Apple.

#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
În primul rând nu prea mai e de folosit wifi pe 2,4 ghz. În al doilea rând problema asta o ai și la un PC pentru că USB-urile bagă bruiaj în banda asta. Eu doar cu lightspeed de la Logitech am reușit să am tastatură și mouse la PC care să nu aibă probleme.

Pe de altă parte au apărut combo-uri mouse/tastatură care merg pe 5 Ghz.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Cum ziceam, am niste tastaturi kit antice :)

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Pot fi și fabricate anul acesta, dacă sunt în 2.4 ghz fără lightspeed, tot dracul ăla e.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postbenis, on 27 mai 2023 - 09:54, said:

În al doilea rând problema asta o ai și la un PC pentru că USB-urile bagă bruiaj în banda asta.
Io am o pereche M+T de la HP wireless, pe 2,4 GHz.
Un singur receptor.
Si merge uns de cativa ani buni si la desktop, si la laptopuri(mai multe!)
Am si un kit HP cu adaptor USB Wi-Fi la care se conecteaza mouse-ul si tastatura BT la mouse. Imperecheate din fabrica, asa se vand!
Nici cu asta n-am probleme, dar l-am "pensionat" ca tastatura nu e ergonomica de loc.
Si am laptopi care merg numai pe 2,4, am telefoane/tablete care merg numai pe 2,4, am imprimanta cu Wi-Fi care merge numai pe 2,4.
Si nu sughita niciunul!
De la MS am un kit antic: Statia se conecteaza cu mufe PS/2 la desktop si M+T wireless la statie.
Si asta merge bine, fara probleme, dar nu prea mai e trendy cu mufe PS/2
Am avut pe mana si un Mac cu M+T wireless, originale Mac. Mergeau OK, dar nu m-au dat pe spate la ergonomie.

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Depinde și de distanță, dacă le folosești la 1 metru e una dar la 1 metru poți să folosești direct pe fir. La mine problemele apăreau de pe la vreo 2 metri. Până la urmă e și chestie de baftă, cât de bine sunt ecranate, rezistența la interferențe, etc.

Eu am avut probleme cu 2.4 ghz pe wifi inclusiv cu căștile bluetooth dar era vorba de un HTC care avea probleme de genul cunoscute.

#7
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Magic Mouse e cel mai inconfortabil mouse existent. Nu stiu ce a fost in capul lor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate