Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Cheltuielile asociației de proprietari pentru un imobil executat silit

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststrongsss, on 23 mai 2023 - 19:33, said:

cauta alt notar.
Nu cred ca e atat de simplu.
Pe adeverinta de la asociatia de proprietari e mentionata o datorie aferenta acelui apartament.
Notarul nu o poate ignora, e obligat sa o treaca in CVC, iar cumparatorul sa semneze ca e de acord.

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View PostNaijax, on 23 mai 2023 - 17:17, said:

Datoriile se prescriu doar daca asociatia NU se preocupa de recupere
Daca fac dovada ca "s-au agitat" = nu se prescrie nimic nici dupa 300 de ani
din cauza acelor datorii s-a vândut imobilul?dacă  DA atunci cei din asociație sunt mapeți.cumpărătorul a luat LIBER DE SARCINI imobilul

#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu tot nu pricep cum a putut asociatia sa execute silit un apartament din cauza datoriilor si sa nu-si recupereze banii…

#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

View Postpasilla, on 23 mai 2023 - 20:18, said:


Nu cred ca e atat de simplu.
Pe adeverinta de la asociatia de proprietari e mentionata o datorie aferenta acelui apartament.
Notarul nu o poate ignora, e obligat sa o treaca in CVC, iar cumparatorul sa semneze ca e de acord.

E chiar foarte bine ca fac asa. Mai ramane ca promisiunea de vanzare cumparare sa se faca sub rezerva indreptarii situatiei datoriei fata de asociatia de proprietari si ai tot ce trebuie ca asociatia sa suporte toate pagubele daca promitentul cumparator nu continua tranzactia.

#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 23 mai 2023 - 20:18, said:

Nu cred ca e atat de simplu.
Pe adeverinta de la asociatia de proprietari e mentionata o datorie aferenta acelui apartament.
Notarul nu o poate ignora, e obligat sa o treaca in CVC, iar cumparatorul sa semneze ca e de acord.
Normal ca nu e atat de simplu. am auzit insa de cineva care a rezolvat in acest mod. a gasit un notar care a retrimis adresa asociatiei, cerand datoriile nominale.
partial este si vina initiatorului. situatia dateaza din 2014, trebuia reglementata cumva. cum? chiar nu stiu la ora asta, recunosc.dar o situatie din asta, complicata, trebuie reglementata, altfel se intoarce impotriva ta.

Quote

Am solicitat eliminarea din lista de plată a acestor datorii restante ale foștilor proprietari, unde adresa imobilului și numele meu apar ca proprietar, dar mi s-a transmis printr-o adresa că acest lucru nu este posibil conform O.M.F.P 3130/2017, deoarece pentru același imobil nu pot exista înregistrate două familii distincte cu cheltuieli de întreținere proprii. Începând din 2014 și până în prezent, am achitat lunar cheltuielile de întreținere pentru imobil in functie de cum venea pe lista lunara curenta de plata.

Edited by strongsss, 24 May 2023 - 07:36.


#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007

View Postborn2lose, on 23 mai 2023 - 23:42, said:

eu tot nu pricep cum a putut asociatia sa execute silit un apartament din cauza datoriilor si sa nu-si recupereze banii…

executarea nu a fost facuta de asociatie ci de altcineva, cel mai probabil o banca. la momentul executarii asociatia nu avea notat in cartea funciara un privilegiu imobiliar (in termeni populari, un fel de ipoteca) pentru datorii restante,  iar executorul nu a solicitat de la asociatie vreo hartie, pentru ca nu era obligat. el era obligat doar sa publice un anunt ca apartamentul e la vanzare.
de aceea e bine ca, pentru datoriile mai vechi de 3 luni, asociatia sa fie foarte ferma.

#25
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 06.09.2017

View Postrazvanpetru1, on 23 mai 2023 - 16:26, said:

În anul 2014, am cumpărat un imobil executat silit, care la momentul achiziției avea datorii restante către asociația de proprietari în valoare aproximativă de 5000 RON, deținute de foștii proprietari.Aceste datorii nu mă vizau în calitate de noul proprietar, achizitionand imobilul liber de sarcini.
Eu nu inteleg ce ai scris aici, este de bezna mintii.
Ai achizitionat un apartament cu datorii catre bloc dar apartamentul nu are datorii catre bloc.
Te rog sa-mi explici.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststrongsss, on 24 mai 2023 - 09:08, said:

iar executorul nu a solicitat de la asociatie vreo hartie, pentru ca nu era obligat. el era obligat doar sa publice un anunt ca apartamentul e la vanzare.
Asta mi se pare o mare prostie/lipsa legislativa.
Executorii ar trebui obligati sa anunte direct creditorii probabili (asociatia de locatari, DITL, furnizorii de utilitati).
Publicarea aia inutila, sa fie doar pentru alti posibili creditori.

#27
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 06.09.2017
In Romania, executorii judecatoresti sunt adevarati camatari protejati 100% de legile statului.
Ei au doar drepturi si nicio obligatie.

Edited by Cool_Kick, 24 May 2023 - 09:54.


#28
razvanpetru1

razvanpetru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2016

View PostEMPP, on 23 mai 2023 - 21:11, said:

din cauza acelor datorii s-a vândut imobilul?dacă  DA atunci cei din asociație sunt mapeți.cumpărătorul a luat LIBER DE SARCINI imobilul

Nu din cauza acelor datorii, s-a vandut din cauza unei datorii bancare. Executorul a vandut imobilul, doar ca eu banuiesc ca asociatia de proprietari nu a inscris datoria ca creanta in cartea funciara ca  privilegiu imobiliar ori nu au raspuns cand au fost intrebati daca exista datorii la data executari.
Cu siguranta asociatia a gresit pentru ca nu a urmarit cum trebuia tot procesul.

View Postborn2lose, on 23 mai 2023 - 23:42, said:

eu tot nu pricep cum a putut asociatia sa execute silit un apartament din cauza datoriilor si sa nu-si recupereze banii…
Din nou, nu asociatia a executat silit, banca a executat silit printr-un executor judecatoresc.

View Poststrongsss, on 24 mai 2023 - 07:33, said:

Normal ca nu e atat de simplu. am auzit insa de cineva care a rezolvat in acest mod. a gasit un notar care a retrimis adresa asociatiei, cerand datoriile nominale.
partial este si vina initiatorului. situatia dateaza din 2014, trebuia reglementata cumva. cum? chiar nu stiu la ora asta, recunosc.dar o situatie din asta, complicata, trebuie reglementata, altfel se intoarce impotriva ta.
Da, imobilul a fost achizionat de catre mine liber de sarcini, datoria anterioara adjudecarii de catre mine a imobilului trebuia trecuta ca pierdere si impartita tuturor locatarilor sau chiar impusa ca plata celui care a gresit si nu si-a facut treaba. Insa asociatia .... incearca sa recupereze acea datoria prin orice mijloace, probabil nici executarea silita a fostului proprietar nu se mai poate.  

View PostCool_Kick, on 24 mai 2023 - 09:46, said:

Eu nu inteleg ce ai scris aici, este de bezna mintii.
Ai achizitionat un apartament cu datorii catre bloc dar apartamentul nu are datorii catre bloc.
Te rog sa-mi explici.
In anul 2014 am  adjudecat un imobil prin procesul de executare judecatoreasca. ( am castigat la licitatie). Acel imobil avea niste datorii la asociatie de la fostul proprietar... insa pentru ca a fost executare silita eu am adjudecat fara acele datori " liber de sarcini". Deci dupa 2014 de cand am adjudecat (ma rog eu am zis achizitionat) datoriile cu intretinerea sunt ale mele, cele de inainte sunt ale fostului proprietar si nu e treaba mea.
Cu alte cuvinte, prin adjudecarea imobilui la licitatie s-a facut transferul de proprietate, dar nu si transferul de create.

View Postpasilla, on 24 mai 2023 - 09:49, said:

Asta mi se pare o mare prostie/lipsa legislativa.
Executorii ar trebui obligati sa anunte direct creditorii probabili (asociatia de locatari, DITL, furnizorii de utilitati).
Publicarea aia inutila, sa fie doar pentru alti posibili creditori.
Poate s-a facut, poate nu s-a facut. Ideia e ca asociatia a stiut ca s-a transferat proprietatea ca am adus actele la ei. Eu banuiesc ca judecatorul a anuntat, (pentru ca asta intrebi prima data.. asociatia nu?) dar ei nu au fost capabili sa faca toata documentatia si sa-si inscrie creanta ca privilegiu imobiliar, sa nu mai zic sa urmareasca datoria....

#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Fa o cerere catre asociatie in care sa soliciti sa raspunda cu situatia platilor/restsntelor de la data cand ai devenit proprietar si pana la momentul solicitarii, mentionezi ca e necesara pentru insstrainare. Le atragi atentia ca imobilul a devenit liber de sarcini la data achizitiei prin executare silita. Si verbal le promiti ca ii chemi in judecata si le ceri diferenta de pret de la precontractul pe care il ai la valoarea cu care vei vinde ulterior daca pierzi cumparatorul si dobanzi pentru toata suma de acum si pana atunci.

Daca raspund cu altceva sau o dau in diverse ii reclami. Legea asociatiilor de proprirtari si prevederile din ea se aplica vanzarilor. Pentru recuperarea creantelor administratorii de asociatie au alte prevederi la dispozitie de care au ales sa nu se foloseasca.

#30
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 24 mai 2023 - 09:49, said:

Asta mi se pare o mare prostie/lipsa legislativa.
Executorii ar trebui obligati sa anunte direct creditorii probabili (asociatia de locatari, DITL, furnizorii de utilitati).
Publicarea aia inutila, sa fie doar pentru alti posibili creditori.

nu stiu acum situatia dar, in perioada in care spune initiatorul au fost destul de multe asemenea cazuri. apartament vandut la executare pentru datorii la banca  fara anuntarea asociatiei.
treaba ar trebui reglementata si asociatia ar trebui sa intre automat ca parte in acesta "masa credala" rezultata din vinderea unui imobil, urmare a executarii silite.

#31
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008

View Postrazvanpetru1, on 23 mai 2023 - 17:03, said:

Apartamentul a fost dat in executare silita din cauza datoriior,....
De asta se specifica expres in actul de executare silita ca imobilul este liber de sarcini.
Daca acea persoana tot are datorii, trebuie sa fie executat de alta bunuri ca sa se stinga datoria.
(Doar ca exemplu). Deci nu cred ca are sens darea in judecata a executorului. Si oricum nu cred ca e o solutie.

1. plata datoriei la asociatie inseamna ca ma las batut fara nici un fel de lupta.
2. Nici nu stiu de unde sa-l iau pe fostul proprietar.
3. Eu ma gandeam la o solutie, sa dau in judecata asociatia de proprietari, pe motiv ca nu e datoria mea si nu sunt obligat de lege sa achit acesti bani si sa nu ma blocheze pe mine ( cel care a fost corect) si sa se indrepte ea catre executor sau fostul proprietar ( sa o faca pe bune acum) .
Mai vinovat e cel care a scris 'gresit' in acte, nu crezi ?
De ce ai da in judecata asociatia, ce anume crezi ca vei castiga ?
E o datorie pe acel imobil, tu esti proprietarul actual, deci datoria e a ta.

Ai luat acel apartament cu bune si cu rele, singura cale de atac (dpmdv) e sa ataci cel care a facut actul cu "liber de sarcini",.. acolo e neregula.
S-a facut asa pt a rezolva/ scapa rapid de ap, altfel se complicau baietzii ... iti dai seama ca mai toate apartamentele astea au datorii si nimeni nu vrea sa le plateasca .
Prob se merge pe ideea ca noul proprietar va plati si aia e.
Se poate demonstra usor neregula in acte cu dovada de la asociatie ... la data respectiva apartamentul avea datoria x.

Edited by sirgoofy, 24 May 2023 - 13:13.


#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Gresesti. E textul de lege ca bunul executat ramane liber de sarcini. Nu mai aberati legat de ceea ce nu cunoasteti pe baza a cum va inchipuiti voi ca ar trebui sa fie. Legea e clara, game over.

Creditorii au dreptul sa isi faca toti cunoscute creantele si sa le recupereze cu ocazia executarii silite, dar trebuie sa faca ei personal demersuri, nu se sesizeaza cineva din oficiu pentru ei.

Iar datoriile vechiului proprietar sunt ale lui, pentru servicii de care a beneficiat personal si pentru care asociatia putea recupera costurile daca facea demersurile pe care legea i le ofera. In nici un caz nu sunt cheltuieli ale imobilului ca nu a baut imobilul apa, ci ocupantii.

Quote

(3) De la data intabulării, imobilul rămâne liber de orice ipoteci sau alte sarcini privind garantarea drepturilor de creanţă, creditorii putându-şi realiza aceste drepturi numai din preţul obţinut. Dacă preţul de adjudecare se plăteşte în rate, sarcinile se sting la plata ultimei rate.


#33
razvanpetru1

razvanpetru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2016

View Postsirgoofy, on 24 mai 2023 - 12:58, said:

Mai vinovat e cel care a scris 'gresit' in acte, nu crezi ?
De ce ai da in judecata asociatia, ce anume crezi ca vei castiga ?
E o datorie pe acel imobil, tu esti proprietarul actual, deci datoria e a ta.

Ai luat acel apartament cu bune si cu rele, singura cale de atac (dpmdv) e sa ataci cel care a facut actul cu "liber de sarcini",.. acolo e neregula.
S-a facut asa pt a rezolva/ scapa rapid de ap, altfel se complicau baietzii ... iti dai seama ca mai toate apartamentele astea au datorii si nimeni nu vrea sa le plateasca .
Prob se merge pe ideea ca noul proprietar va plati si aia e.
Se poate demonstra usor neregula in acte cu dovada de la asociatie ... la data respectiva apartamentul avea datoria x.

Gresit, datoria nu e a mea, eu am luat acel apartament liber de de orice ipoteci sau alte sarcini, si am achitat suma maxima la momentul licitatie. Asociatia de propietari trebuia sa urmareasca creanta si sa o inscrie ca privilegiu imobiliar, avea toate sansele sa isi primeasca datoria.
Art.51 alin.(1) din Legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari , potrivit carora ”Asociatia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra apartamentelor si altor spatii proprietati individuale ale proprietarilor din condominiu, precum si un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele datorate cu titlu de cota de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, dupa cheltuielile de judecata datorate tuturor creditorilor in interesul carora au fost facute.

Datoriile restante la intretinere NU pot in nici un caz sa cada in sarcina adjudecatarului, acesta dobandind bunul adjudecat liber de orice ipoteci sau alte sarcini privind garantarea drepturilor de creanta.

Si singurul lucru pe care il urmaresc este sa am o situatie clara, sa pot vinde si sa nu trebuiasca sa fiu obligat sa achit creantele vechiului proprietar, pentru ca asociatia imi cere ( sau imi da o adeverinta unde zice ca sunt datorii de platit si nu pot vinde imobilul fara ca eu sau cumparatorul sa le achit. Cu alte cuvinte eu sa urmaresc achitarea datoriei vechiului propietar si practic arunca in "curtea mea" treaba lor.)

Iar, eu nu stiu cine a gresit, si nu e treaba mea. Treaba mea este achitarea tuturor datoriilor de la achizitie pana la vanzare, si asociatia este obligata sa-mi spuna ca nu sunt datorii. Atat!
Ea la randul ei se poate indrepta catre cine considera ca e vinovat de aceasta situatie si sa-si recupere pierderea. (executor judecatoresc, fost proprietar, e.t.c. ).

#34
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 06.09.2017

View Postsebulbus, on 24 mai 2023 - 11:03, said:

Fa o cerere catre asociatie Si verbal le promiti ca ii chemi in judecata

Asociatia este EL. Adica o asociatie de proprietari este compusa din toti proprietarii.
Presedintele si comitetul sunt doar niste simpli reprezentanti.
Factorul decizional intr-o asiciatie este adunarea generala, adica majoritatea proprietarilor.
Daca se da vina "catre asociatie" ca nu a facut ceva, se poate oricand convoca adunarea generala si un proprietar curajos cu coaie de otel sa se ia la tranta si la sabii cu responsabilitatile si actiunile legale ce trebuie intentate, evident contra unei remuneratii lunare pentru care s-a inteles initial.

Dar e mai comod sa te ascunzi in apartament dupa perdea si sa arunci vina+responsabilitati in stanga si dreapta.

Edited by Cool_Kick, 24 May 2023 - 14:48.


#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Semantics. Eu zic ca sunt "ei" cand si denumirea are forma de plural a cuvantului chiar daca juridic sunt copartasi intr-o singura entitate.

Ideea ramane valida. Presedintele raspunde in fata membrilor pentru ce face in numele lor. Am impresia ca are si asigurare de raspundere civila profesionala, sau poate sa aiba.

#36
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Postborn2lose, on 23 mai 2023 - 23:42, said:

eu tot nu pricep cum a putut asociatia sa execute silit un apartament din cauza datoriilor si sa nu-si recupereze banii…
au fost alții mai pe fază și i-a lăsat pe ăștia cu ochi-n soare.eu am cumpărat ceva ce vindeau doi executori,unul a luat cașcavalul și celălalt nimic

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate