Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bilete wizz pt Venetia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 mannyx92, on 22 mai 2023 - 21:15, said:

Omul vrea City Break in Venezia si tu ii recomanzi cazare in Verona si avion in Milano...
Trenul ala Milano-Venezia costa cat avionul Cluj-Milano sau Cluj-Treviso... ce dracu ma?Ganditi si voi cand dati niste sfaturi.
Cu ce se alege in 3 zile? Cu alergatul din stanga in dreapta?
Eu merg la inceputul lui iunie in zona, cu avionul la Bergamo, si s-ar putea sa ajung si la Venetia intr-o zi (desi initial nu era in plan, acum iau in considerare si Venetia intr-una din zile). Dar ma cazez undeva la jumatea distantei intre Bergamo si Venezia. Am mai fost de 2 ori la Venezia, niciodata n-am stat mai mult de 8 ore si a fost suficient. Mi-am propus sa vizitez intre 6 si 8 localitati in 3 zile (dar da, unele sunt la 10 minute una de alta si sunt niste comune/statiuni, nu orase, dar genul de localitati cu peisaje faine/puncte interesante de atractie) Posted Image Sigur, avantajul e ca inchiriez masina si imi fac programul cum vreau. Cand merg undeva, nu imi propun sa vizitez toate punctele majore de atractie, la Venetia/Florenta/Roma stiu ca voi reveni periodic, asa ca nu am de ce sa merg sa stau 3 zile doar in Venetia.

Edited by utopium, 22 May 2023 - 22:21.


#20
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
la cate sfaturi s-au dat pana acum, daca alexandersch nu e ametit suficient, vin si eu cu cateva din experienta proprie sau din folclor Posted Image


Din categoria auzite de la altii: cica vara e cam puturoasa situatia in Venetia. Nu stiu, am fost doar spre toamna /iarna. Pot confirma cei care au vizitat in lunile mai calduroase.


Din Cluj cu Wizz,  vrei nu vrei, pe Treviso aterizezi.  
Nu e cazul sa iti faci probleme cu transferul spre Venetia intrucat baietii de acolo sunt deja bine organizati. Chiar la iesirea din aeroport am dat peste doua gherete care vindeau bilete la autobuzele spre Mestre / Venetia. Pretul este similar, deci singura intrebare esentiala este:  care pleca primul? Timpul petrecut pe drum aprox 1 ora.

Cand alegi varianta intre  marti -sambata / sambata -marti sa iei in calcul ca una din ele necesita o noapte de cazare in plus

Legat de durata sederii, fa un plan clar cu ce vrei sa vizitezi. Daca vrei strict Venetia, cred ca 3 zile sunt suficiente. Vrei Murano si Burano? mai adauga o zi, Vrei si Padova + Verona? Inca o zi.

Cazarea in Mestre este ideala. Insa daca decizi sa iei hotel in Venetia, ai grija la ce  bagaj aveti cu voi. Nu ai decat vaporetto ca mijloc de transport si astea nu ajung totdeauna chiar la scara hotelului. In plus, exista riscul sa te ratacesti pe alei iar trasul unui troller supradimensionat dupa tine e extrem de amuzant doar pentru cei care te privesc.


Recomand o vizita spre apus  aici: https://www.dfs.com/...rooftop-terrace
E gratis dar cu rezervare, Vederea spre Grand Canal e spectaculoasa


Si ultima chestie, pt ca cineva a pomenit de site-uri de agregare:
Asa arata Skyscanner cand dai cautare fara o destinatie precisa, sau o data fixa (pentru exemplificare, am ales plecare din Cluj in luna Iulie)
https://www.skyscann...Screen=HOMEPAGE

Indiferent de ce destinatie / linie aeriana alegi, rezervareo o vei face direct pe site-ul oficial. Lasa intermediarii la o parte chiar daca au pretul mai atractiv.
Eventual, faci plata cu card de credit pentru situatiile gen BlueAir cand se anuleaza zborul  si ti se refuza cererea de refund.

#21
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Mai ai varianta sa zbori de la Bucuresti si asa ai zboruri in fiecare zi catre Venetia cu Wizz, sau macar unul din segmente sa fie catre/dinspre capitala.

Edited by G1q, 23 May 2023 - 09:53.


#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Pierde mai mult timp cu timpul extra de transfer Cluj-Bucuresti decat cu Bergamo/Bologna - Venetia vs Treviso - Venetia. Realist vorbind, nu prea o sa vezi pe nimeni sa aleaga solutia asta din Cluj cand sunt multe alte solutii mai bune.

#23
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Timp si bani. Cat dai pe bilet de avion dus-intors Cluj-Bucuresti, plus ca cine stie cat ai de stat in aeroport sau altundeva ca sa astepti avionul de Venetia, mai bine te duci in Venetia din Cluj, cu orarul ala, ca probabil iesi la acelasi pret, dai in plus pentru 1-2 zile de cazare, dar macar esti in Italia, nu in Romania tot mutandu-te dintr-o parte in alta.

E mai usor transferul in Italia, mai ieftin si mai curat. Trenurile din Italia si la super-economy sunt mai de lux decat trenurile de lux din Romania.

Edited by bai3tzash, 23 May 2023 - 10:04.


#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 bai3tzash, on 23 mai 2023 - 10:01, said:

Timp si bani.
De bani nu am mai zis pentru ca acolo depinde la ce pret prinzi trenurile respective. Eu unul am multe zile de concediu de aia prefer sa imi iau o zi-doua libere decat sa caut zboruri doar pe weekend (care oricum ar insemna sa stau totusi prea putin). Sigur, sunt mai multe implicatii cand trebuie sa merg in timpul saptamanii, trebuie sa o invoiesc pe fiica-mea de la scoala, trebuie sa-si ia si nevasta-mea liber, dar si ea are multe zile libere.

Ideal mi se pare sa pleci vineri dimineata la prima ora si sa te intorci duminica seara, asa stai trei zile si platesti doar 2 nopti de cazare. Sau pleci sambata dimineata la prima ora si te intorci luni seara.

#25
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Ceea ce credeam ca e o mica formalitate se dovedeste tot mai mult a fi o pacoste. Deja dintr-un mic citybreak mi plin capul de calcule care ma depasesc. Si inca nici concediul de vara nu l-am programat. Ma termina planificarile astea tot mai mult. Zici ca asa is facute lucrurile incat sa nu mergi nicaieri cu familie. Doar pe cont propriu cu cort si cu 1 euro in buzunar PNV cum s-ar zice, ce tot atata trenuri si taxiuri si balarii, iei o ocazie si pa. Tata s-a dus pe jos in germania si cu mana in fund si a venit acasa cu o caruta de bani. Acum ca am bani nu pot merge cu familie in concediu ca totul e facut doar sa te boicoteze, si zboruri si drumuri si pasapoarte is cazare si pandemie si cursul valurar si toate rahaturile.

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Le complici tu. E la fel ca o plimbare în orașul de alături, atat ca drumul îl faci cu avionul.

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 alexandersch, on 23 mai 2023 - 23:14, said:

Ceea ce credeam ca e o mica formalitate se dovedeste tot mai mult a fi o pacoste. Deja dintr-un mic citybreak mi plin capul de calcule care ma depasesc. Si inca nici concediul de vara nu l-am programat. Ma termina planificarile astea tot mai mult. Zici ca asa is facute lucrurile incat sa nu mergi nicaieri cu familie.

Acum ca am bani nu pot merge cu familie in concediu ca totul e facut doar sa te boicoteze, si zboruri si drumuri si pasapoarte is cazare si pandemie si cursul valurar si toate rahaturile.
Nu e simplu sa calatoresti pe cont propriu, trebuie sa te implici in organizarea vacantei daca vrei sa iasa bine lucrurile. De aia unii prefera mersul cu agentii si la all inclusive.

Eu n-am fost niciodata cu agentie in strainatate si da, nu e simplu sa planific singur totul:
- te asiguri ca nu expira buletinele/pasapoartele/permisul/cardurile
- luat bilete avion/facut checkin
- transferuri spre cazare/inchiriat masina
- cazare/cautare review-uri hoteluri
- masa/cautare review-uri restaurante
- studiat zona ca sa faci lista de obiective (de obicei in X localitati)
- asigurari de calatorie
- activare roaming/verificare ca ai trafic in roaming
- download harti offline pt GPS, marcat hotel/puncte de interes pe harta
- schimb valutar/alimentat Revolut
- listare rezervari avion/hotel/masina inchiriat
- verificat conditii utilizare drona foto/video (activare subscriptie in unele tari ca sa o poti folosi legal)
- rezervat anumite chestii din timp (bilete la ceva care are cerere mare)

Daca vrei sa iasa bine totul, trebuie sa te implici. Daca vrei si pretul sa fie bun, incepi cu multe luni inainte (minim 6).

#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Io iau bilete și cazare pe Booking. Periodic mai caut cazări, foarte rar am ajuns la prima cazare, întotdeauna găsești mai bun/mai ieftin.
In dimineața zborului constat ca nu am făcut bagajul. Arunc o pereche de blugi și un tricou în geanta. Nevasta își pune mai multe. Eu ma țin după ea comentând ca ce naiba ii trebuie atâtea, nu ne mutam acolo. Fuga la avion, când ajung vad io ce fac acolo.

#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
De bagaje se ocupa nevasta-mea, pe mine nu ma intereseaza ce haine am, oricare sunt ok, eventual le mai reduc ca sotia pune oricum prea multe. Eu ma ocup de incarcatoare, dispozitive electronice, bani, acte, in rest de haine, papuci, medicamente, cosmetice se ocupa sotia. Asta pe langa lista din postarea anterioara, pe care le fac tot eu.

Edited by utopium, 24 May 2023 - 08:32.


#30
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Eu fac tot ce scrie mai sus, mai putin drona ca nu avem. Sotul se ocupa de masini (daca e a noastra - de condus si tot ce are legatura cu ea, daca e de inchiriat la fel, se ocupa el). Eu ma mai interesez ce vignete trebuie si ii aduc aminte sa le cumpere. El se mai ocupa de rezolvat cartele/internet/telefon local daca mergem in afara UE.

Bineinteles ca ii mai cer parerea cu privire la plan, la alternative, la cazari, dar mai mult asa ca sa imi validez optiunile, poate are el vreun alt punct de vedere. In general e de acord cu ce propun eu.

Dupa ce ai ceva experienta nu-ti mai bati capul, roamingul stii ca-ti merge, actele ca nu expira, din astea.

Pasii sunt:
- prima oara definesc in mare ce vreau de la vacanta, ce vrem sa vedem/facem in principal si cam cate zile putem sa alocam
- apoi caut variante de transport, cum se mapeaza pe ce doresc
- apoi ma gandesc unde e cel mai bine sa ne cazam date fiind punctele 1 si 2, pentru a minimiza timpii petrecuti aiurea
- studiez preturile, vad daca intra in buget

Si apoi incep rezervarile:
- intai avion, daca mergem cu avionul
- apoi cazare/cazari
- apoi sau in paralel bilete la diverse atractii, care trebuie cumparate sau rezervate din timp, masina de inchiriat daca e nevoie, rezervat transport local sau cercetat optiunile
- imi fac un Google Doc pt fiecare vacanta unde pastrez rezultatul cercetarilor, notez ce am rezervat, cumparat, orar de zbor, orare de tren/autobuz/ferryboat, link-uri tot.

Cu scurt timp inainte cercetez restaurante, mai fac cate o rezervare, eventual.

Cu o saptamana inainte incep sa ma asigur ca toate hainele de care avem nevoie in vacanta sunt spalate (respectiv pe pun la spalat daca e nevoie), ma uit la prognoza si incep sa gandesc bagajul. Cu o zi inainte chiar il fac :)

Edited by mdt, 24 May 2023 - 09:06.


#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 mdt, on 24 mai 2023 - 09:01, said:

Dupa ce ai ceva experienta nu-ti mai bati capul, roamingul stii ca-ti merge, actele ca nu expira, din astea.
Noi avem amandoi abonamente noi Vodafone si am avut surpriza ieri sa constat ca al meu avea activat roamingul si al sotiei nu (desi avem acelasi tip de abonament si au fost facute deodata). Mai mult, nici nu mergea sa-l activez din aplicatie, a trebuit sa contactez suportul. Plus ca data trecuta cand am fost cu telefon nou in strainatate, nu mi-a intrat roamingul initial desi era activat ... a trebuit sa dau un restart din ceva motiv (desi telefonul era setat ok). Deci si chestiile care teoretic ar trebui sa fie rezolvate si sa mearga, cateodata nu merg :D

#32
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Si mie mi se intampla sa nu-mi gaseasca reteaua din prima dar mai intru in settings, dau pe manual si inapoi, in ultima instanta restartez telefonul si pana la urma merge.

Cu intratul in roaming asa e, cand iesi prima oara din tara le un abonament nou poti sa ai probleme, am patit-o si eu la Vodafone. Dupa aia merge.

#33
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Stai sa vezi cand ai si copii... Posted Image
Totul se amplifica.

 slai, on 24 mai 2023 - 08:03, said:

Io iau bilete și cazare pe Booking. Periodic mai caut cazări, foarte rar am ajuns la prima cazare, întotdeauna găsești mai bun/mai ieftin.
In dimineața zborului constat ca nu am făcut bagajul. Arunc o pereche de blugi și un tricou în geanta. Nevasta își pune mai multe. Eu ma țin după ea comentând ca ce naiba ii trebuie atâtea, nu ne mutam acolo. Fuga la avion, când ajung vad io ce fac acolo.

 utopium, on 24 mai 2023 - 08:31, said:

De bagaje se ocupa nevasta-mea, pe mine nu ma intereseaza ce haine am, oricare sunt ok, eventual le mai reduc ca sotia pune oricum prea multe. Eu ma ocup de incarcatoare, dispozitive electronice, bani, acte, in rest de haine, papuci, medicamente, cosmetice se ocupa sotia. Asta pe langa lista din postarea anterioara, pe care le fac tot eu.

Si in ceea ce ai scris mai sus dar si in ceea ce ai scris in acest post, ma regasesc. Eu sunt cu organizarea si logistica. De hainele ei si a copiilor se ocupa sotia, cosmetice si medicamente la fel.
De hainele mele, electronice, incarcatoare, bani, acte, calcule de costuri, analiza de preturi pt bilete, rezervari, plati si contact cu proprietarii / Booking, masina, benzina, vignete, ma ocup eu (cand mergem cu masina). Ar fi culmea sa se ocupe tot ea...
Ea se mai uita si dupa obiective, am uitat sa zic, dar ma mai uit si eu si ne completam reciproc.

@initiator, nu e complicat, daca esti organizat, daca iti place, daca ai nervii necesari. Daca nu, agentie de turism, la care platesti comisionul de rigoare pt fix aceleasi lucruri, doar ca nu le mai faci tu. Dar doar unele chestii, restul raman.

Edited by Magicwisewolf, 24 May 2023 - 12:03.


#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 Magicwisewolf, on 24 mai 2023 - 11:49, said:

Stai sa vezi cand ai si copii... Posted Image
Totul se amplifica.
Asa e, chiar si sa gasesti camere triple e o bataie de cap serioasa extra de multe ori, oricum mult mai multa bataie de cap decat o dubla pentru ca optiunile sunt mult mai limitate si de multe ori la un pret exagerat fata de duble.

#35
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 mdt, on 24 mai 2023 - 09:01, said:

Eu fac tot ce scrie mai sus, mai putin drona ca nu avem. Sotul se ocupa de masini (daca e a noastra - de condus si tot ce are legatura cu ea, daca e de inchiriat la fel, se ocupa el). Eu ma mai interesez ce vignete trebuie si ii aduc aminte sa le cumpere. El se mai ocupa de rezolvat cartele/internet/telefon local daca mergem in afara UE.

Bineinteles ca ii mai cer parerea cu privire la plan, la alternative, la cazari, dar mai mult asa ca sa imi validez optiunile, poate are el vreun alt punct de vedere. In general e de acord cu ce propun eu.

Dupa ce ai ceva experienta nu-ti mai bati capul, roamingul stii ca-ti merge, actele ca nu expira, din astea.

Pasii sunt:
- prima oara definesc in mare ce vreau de la vacanta, ce vrem sa vedem/facem in principal si cam cate zile putem sa alocam
- apoi caut variante de transport, cum se mapeaza pe ce doresc
- apoi ma gandesc unde e cel mai bine sa ne cazam date fiind punctele 1 si 2, pentru a minimiza timpii petrecuti aiurea
- studiez preturile, vad daca intra in buget

Si apoi incep rezervarile:
- intai avion, daca mergem cu avionul
- apoi cazare/cazari
- apoi sau in paralel bilete la diverse atractii, care trebuie cumparate sau rezervate din timp, masina de inchiriat daca e nevoie, rezervat transport local sau cercetat optiunile
- imi fac un Google Doc pt fiecare vacanta unde pastrez rezultatul cercetarilor, notez ce am rezervat, cumparat, orar de zbor, orare de tren/autobuz/ferryboat, link-uri tot.

Cu scurt timp inainte cercetez restaurante, mai fac cate o rezervare, eventual.

Cu o saptamana inainte incep sa ma asigur ca toate hainele de care avem nevoie in vacanta sunt spalate (respectiv pe pun la spalat daca e nevoie), ma uit la prognoza si incep sa gandesc bagajul. Cu o zi inainte chiar il fac Posted Image

UAU ! Sigur esti femeie, nu ne minti ? Posted Image

 utopium, on 24 mai 2023 - 11:54, said:

Asa e, chiar si sa gasesti camere triple e o bataie de cap serioasa extra de multe ori, oricum mult mai multa bataie de cap decat o dubla pentru ca optiunile sunt mult mai limitate si de multe ori la un pret exagerat fata de duble.

Exact. Plus ca sunt si mai putine, pe langa limitate. Dar am vazut ca asta predomina la noi. In afara nu am avut batai de cap prea mari, nici in Bulgaria, nici in Grecia, nici in city break-uri. La noi insa, zici ca ceri cine stie ce. Ori iti dau 2 camere, ori nu prea gasesti, ori nu sunt pe unde ai nevoie.

 utopium, on 24 mai 2023 - 09:21, said:

Noi avem amandoi abonamente noi Vodafone si am avut surpriza ieri sa constat ca al meu avea activat roamingul si al sotiei nu (desi avem acelasi tip de abonament si au fost facute deodata). Mai mult, nici nu mergea sa-l activez din aplicatie, a trebuit sa contactez suportul. Plus ca data trecuta cand am fost cu telefon nou in strainatate, nu mi-a intrat roamingul initial desi era activat ... a trebuit sa dau un restart din ceva motiv (desi telefonul era setat ok). Deci si chestiile care teoretic ar trebui sa fie rezolvate si sa mearga, cateodata nu merg Posted Image

Se intampla. Nu se localizeaza automat si trebuie restartat, apoi merge. Am observat si eu, dar nu se intampla mereu.

Edited by Magicwisewolf, 24 May 2023 - 12:00.


#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 Magicwisewolf, on 24 mai 2023 - 12:00, said:

Se intampla. Nu se localizeaza automat si trebuie restartat, apoi merge. Am observat si eu, dar nu se intampla mereu.
Faza e ca atunci eram cu masina si ma bazam pe navigatie ... si nu mergea :D Initial am zis ca nu o fi semnal in zona, dar dupa vreo jumate de ora pe autostrada mi-am dat seama ca ceva nu e ok. Bine, eu de obicei imi pun si navigatie offline, downloadezi harti pentru diverse tari, am patit ca nu aveam semnal prin anumite locatii si nu ma puteam baza pe Waze, asa ca am si navigatie offline.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate