Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Exercitii "Lat Pulldown" - diferente

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Exista diferente intre cele doua aparate atunci cand se executa exercitiul Lat Pulldown? Lucreaza muschiul diferit? Care este recomandat? Cel la helcometru sau la "masina"?

Merci anticipat

Attached Files



#2
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 16.07.2008
Da, semnificativa. Cablu permite trisarea - sa te lasi pe spate, si sa transformi un lat-pulldown intr-un row. Al doilea, oricat te-ai lasa pe spate, greutate oricum trebuie sa coboare. Maxim poti utiliza spinal erectors ca sa initiezi miscarea, dar asta e usor de controlat. La sala mea, sunt ambele si al doilea (o variatie) este aparatul meu preferat.

#3
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Prefer helcometru. Al doilea are traiectoria in forma de arc de cerc si de multe ori nu corespunde cu traiectoria naturala a bratelor. La helcometru ai mai multa libertate.

View Postmkdan2004, on 22 mai 2023 - 12:21, said:

Al doilea, oricat te-ai lasa pe spate, greutate oricum trebuie sa coboare.

Exact, si daca tu te lasi pe spate iar miscarea devine aproape perpendiculara fata de corp, nu tot ramat devine?

#4
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 16.07.2008
Nu cred ca este foarte realizabil la acest aparat sa te lasi pe spate suficient incat sa transformi micarea intr-un row (poate daca efectiv iti propui asta). Mai mult, la acest aparat, in partea de jos a "range of motion", esti nevoit sa stai cat mai drept ca sa poti finaliza miscarea, adica sa aduci pana la nivelul umerilor manerele. Asta inseamna ca la acest aparat, practic oricand ai coatele in fata corpului, iar eu gasesc ca asta este cam cel mai bun indiciu pentru un "pull-down" fata de un "row". Evident, fiecare este construit diferit si poate ce functioneaza pentru mine, nu merge pentru altul.

#5
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
N-am gasit prea multe rezultate privind diferente sau asemanari intre aparate cu exceptia acesteia.

Attached Files



#6
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
daca op vrea sa cumpere unul din cele 2, eu as alege helcometrul.

1. poti sa ii schimbi bara si sa folosesti o bara in V, ceea ce iti da putina varietate in plus fata de aparat
2. daca-i pui o funie poti face si triceps si deltoizi posteriori (nu e optim, dar daca il iei ca sa lucrezi pentru acasa .... )
3. hecometrul dpdv al mentenantei e mai usor de intretinut fiindca are mai putine piese in miscare

in rest,  diferente legate de masa musculara antrenata nu prea sunt

asta cu chestia ca la helcometru te poti lasa mai pe spate, who tf cares....

Edited by takillya, 23 May 2023 - 08:00.


#7
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Posttakillya, on 23 mai 2023 - 07:53, said:

daca op vrea sa cumpere unul din cele 2, eu as alege helcometrul.

asta cu chestia ca la helcometru te poti lasa mai pe spate, who tf cares....

   Daca la mine te referi, nu vreau sa cumpar aparat, doar ca mi-am facut abonament la o sala unde sunt aparate de genul "masini" sau prese pentru piept etc pe care nu le-am mai folosit pana acum. In salile unde mergeam eu nu prea au existat asa ceva. Se faceau antrenamente cu gantere si cu bara. Asta pentru ca in unele cazuri asa erau timpurile pe la noi, de exemplu cand mergeam la CSS5 la Dan Enuta, Rasca etc si unde se antrena si Virgil Buruiana, iar in ultimii 15 ani pentru ca m-am tot dus la o sala care apartine de Academia Militara (Universitatea Nationala de Aparare Carol I) doar ca asta la care ma duc acum e mai apropae de mine, mai mare si mai dotata. In general imi plac salile goale, asa cum se intampla la Academie. 80% din cazuri eram singur in sala.
  Si la salile astea nu aveam aparat pentru umeri, nu aveam presa pt piept, nu aveam pec fly & rear delt machine etc. Aveam doar bancute si cabluri.

#8
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
atunci situatia e si mai simpla, ambele lucreaza muschii practic la fel, foloseste-o pe cea care e mai libera in ziua respectiva :lol:

#9
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Posttakillya, on 23 mai 2023 - 10:24, said:

atunci situatia e si mai simpla, ambele lucreaza muschii practic la fel, foloseste-o pe cea care e mai libera in ziua respectiva :lol:

   E destul de liber. Sunt doua cabluri si o "masina"

#10
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postmkdan2004, on 23 mai 2023 - 07:42, said:

Nu cred ca este foarte realizabil la acest aparat sa te lasi pe spate

Aparatul ala nu-i o imitatie de Hammer, care are si spatar ca sa nu te poti lasa pe spate?

#11
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 16.07.2008
Nu am vazut niciodata un astfel de aparat cu spatar. Inteleg ce sens ar avea dar toate pe care le-am intalnit erau fara spatar.

#12
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postsandu222, on 23 mai 2023 - 13:51, said:



Aparatul ala nu-i o imitatie de Hammer, care are si spatar ca sa nu te poti lasa pe spate?

   O sa ma uit maine la cel din sala mea. Nu mai tin minte daca are. Dar parca nu are.

Edited by mrsme21, 23 May 2023 - 15:48.


#13
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postmkdan2004, on 23 mai 2023 - 14:21, said:

Nu am vazut niciodata un astfel de aparat cu spatar. Inteleg ce sens ar avea dar toate pe care le-am intalnit erau fara spatar.

Ma refeream la aparatul Hammer, ca are spatar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate