Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Bulgaria sau Republica Moldova?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
giogiosan

giogiosan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.04.2020
Salut!
Știu, cine întreg la minte ar considera aceste 2 opțiuni?
M-am hotărât să-mi cumpăr casă, neapărat cu un teren amplu pentru grădinărit, dar având în vedere că prețurile imobiliare din Romania sunt supraevaluate am căutat alte opțiuni, Bulgaria și Republica Moldova.
Ce păreri sau sfaturi aveți?

Lista mea de argumente pro și contra:

Bulgaria
+ aproape de rude, fiind originar de lângă granița cu Ruse.
+ apartenența UE
+ demersurile pentru achiziționare mult mai transparente și expeditive
+ iernile mai blânde
- limba
- tendința către creșterea temperaturilor medii și o posibilă deșertificare

Moldova
+ limba și o adaptare mai ușoară
+ prețurile aprox. 10-20% < Bulgaria
+ fertilitatea solului
- situația politică incertă
- infrastructura
- procesul de cumpărare a imobilului
- dobândirea dreptului de rezidență
( nu sunt foarte lămurit în privința celor 2 puncte anterioare, știu că trebuie să aplici întâi pentru un permis provizoriu, cât de facil i-ar fii unui român și oare se poate, fără acesta, achiziționa imobilul întâi?)


#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Bulgaria.

#3
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,896
  • Înscris: 25.12.2016
Dintre cele doua Bulgaria este optiunea evidenta.
Insa am vazut prin presa ca si in Ungaria s-ar vinde case bune cu terenuri destul de mari.

#4
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 06.08.2015
prin nicio comuna/sat nu ai gasit nimic pe pretul tau? in ro
eu nu as merge in niciuna din alea.
totusi daca ar fii sa ma intrebi unde -bg- de ce? ue si nato . strict sa ti raspund la intrebare

#5
giogiosan

giogiosan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.04.2020

View PostManasu, on 19 mai 2023 - 21:52, said:

Dintre cele doua Bulgaria este optiunea evidenta.
Insa am vazut prin presa ca si in Ungaria s-ar vinde case bune cu terenuri destul de mari.

Într-adevăr,și Ungaria ar fi o opțiune, am găsit câteva proprietăți sub 10.000€ la granița, limba este însă cel mai mare impediment.

View Postgogosaru100, on 19 mai 2023 - 21:53, said:

prin nicio comuna/sat nu ai gasit nimic pe pretul tau? in ro
eu nu as merge in niciuna din alea.
totusi daca ar fii sa ma intrebi unde -bg- de ce? ue si nato . strict sa ti raspund la intrebare

De aproape o lună mă uit constant, în România cu mare noroc găsești o proprietate pe zi sub 10.000€ cu un teren aferent de min 2000m², de casă nu mai vorbesc, 90% din cazuri trebuiesc demolate.
Pe de altă parte în Bulgaria găsești cel puțin 10 pe zi iar casele sunt în condiții mai mult decât decente.
Clar partea de Nord (Pleven, Ruse, Veliko, Shumen) unde terenul este mai plat și se poate cultiva. As vrea să devin complet independent, energetic și alimentar (nu , nu sunt vreun "hippie"😃), în plus ar fii și o investiție bună, prețurile acolo sunt clar sub nivelul pieței.
Din ce motive nu ai considera Bulgaria?

Edited by Dany_Darke, 19 May 2023 - 23:28.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
Bulgaria dar in zona de litoral spre sudul Burgasului daca vrei preturi mai mici. Clima e una foarte blanda fara extreme termice. Nu vei sti ce e aia canicula. Primorsko sau Sozopol de luat in calcul. Cladirile aduc un aer de Grecia. In 4 ore iti faci cumparaturile la Istanbul. Burgas e la doi pasi.

#7
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Bulgaria e o varianta mai safe pt acest "biznis" (daca mai alegi si coasta marii negre e super), R. Moldova are un anume potential ca dupa incheierea razboiului din Ucraina sa inceapa demersurile spre o aderare la UE. Momentan insa au conflictul in coasta, nu m-as stabili pe un asemenea teren instabil.

#8
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022
Bulgaria e o alegere buna!

#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Litoralul bulgar pana in Burgas. Am inteles ca in Burgas, 40% din proprietati apartin romanilor, deci... vei auzi des romaneste. Numai cine a fost pana la Burgas cu masina a vazut cate comune sunt. Iar zona este superba pentru pomicultura sau ce doresti sa cresti.
PS. Daca vrei sa gradinaresti numai pentru tine este super ok, dar daca vrei sa vinzi ce produci... stai in tara,

Edited by adip1962, 20 May 2023 - 06:23.


#10
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Orice limba o inveti la nivel basic in 6 luni, nu cred ca asta ar fi o problema.

Nu rade, ai luat in calcul Ucraina ? Cica au pament super fertil (daca asta e prioritatea ta), iar preturi mai mici ca acum nu vei gasi. Iar razboiul asta nenoricit se va termina la un moment dat si tara va fi ajutata sa creasca. Daca nu iti place ideea, Bulgaria e ce vrei. Pamant ok, Grecia/Romania aproape, tot ce vrei. In cativa ani Bulgaria va intra in Schengen, inca un +, zic.

#11
giogiosan

giogiosan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.04.2020
Mulțumesc pentru răspunsuri!

View PostLeo2006, on 19 mai 2023 - 23:23, said:

Bulgaria dar in zona de litoral spre sudul Burgasului daca vrei preturi mai mici. Clima e una foarte blanda fara extreme termice. Nu vei sti ce e aia canicula. Primorsko sau Sozopol de luat in calcul. Cladirile aduc un aer de Grecia. In 4 ore iti faci cumparaturile la Istanbul. Burgas e la doi pasi.

Interesant, o să caut și acolo, luasem inițial în considerare și zona de S-E datorită terenului plat dar instinctiv aș fi crezut că prețurile în zona de litoral sunt peste media țării și teama de secetă era un alt motiv.


View Posthorhescu, on 20 mai 2023 - 02:31, said:

Bulgaria e o varianta mai safe pt acest "biznis" (daca mai alegi si coasta marii negre e super), R. Moldova are un anume potential ca dupa incheierea razboiului din Ucraina sa inceapa demersurile spre o aderare la UE. Momentan insa au conflictul in coasta, nu m-as stabili pe un asemenea teren instabil.

Da, Moldova e clar varianta cea mai ieftină, găsești case renovate cu toate utilitățile sub 4.000€, care vine însă la pachet cu riscul menționat, iar conflictul poate dura ușor încă 2-3 ani.

View Postdon_King, on 20 mai 2023 - 06:33, said:

Orice limba o inveti la nivel basic in 6 luni, nu cred ca asta ar fi o problema.

Nu rade, ai luat in calcul Ucraina ? Cica au pament super fertil (daca asta e prioritatea ta), iar preturi mai mici ca acum nu vei gasi. Iar razboiul asta nenoricit se va termina la un moment dat si tara va fi ajutata sa creasca. Daca nu iti place ideea, Bulgaria e ce vrei. Pamant ok, Grecia/Romania aproape, tot ce vrei. In cativa ani Bulgaria va intra in Schengen, inca un +, zic.

La ei m-am dus cu gândul prima oară dar să știi că partea de Vest nu e așa de ieftină pe cât s-ar crede, marea parte a oamenilor au rămas în Lviv, unde au un trai mai ridicat decât al nostru, până și Ucrainenii credeau că sunt mai buni decât noi și că suntem rromi😂
Mai degrabă la Est de Dnipro înspre Kharkov dar e prea riscant acum.

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
In Ungaria, in primele sate de dupa vama Turnu, jumatate din satele respective is Aradeni. O sa ai o surpriza sa nu ai nevoie de maghiara prea mult, deoarece si localnicii vorbesc un minim de romana. Dezavantaje, miroase a ceapa si esti inundat vara de turisti romani veniti la strand.

#13
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
La cat de depopulate sunt satele din România nu vad nici un rost in a emigra in Bulgaria sau Moldova.

Ca nu sunt postate la vânzare pe internet e altceva, dar sigur sunt case de vânzare.
Alegi o zonă si mergi prin satele de acolo.
Vorbești nu cu primarul, ca ăla e cu figuri in cap, vorbesti cu poștașul. Afli instant cam tot ce e de vânzare.

#14
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postgiogiosan, on 19 mai 2023 - 22:06, said:

Din ce motive nu ai considera Bulgaria?

N-am acum link la-ndemana insa acum ceva ani am citit un articol destul de amanuntit legat de depopularea Bulgariei, cu accent pe zona dunareana...

#15
giogiosan

giogiosan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.04.2020

View PostCatean, on 20 mai 2023 - 10:19, said:

In Ungaria, in primele sate de dupa vama Turnu, jumatate din satele respective is Aradeni. O sa ai o surpriza sa nu ai nevoie de maghiara prea mult, deoarece si localnicii vorbesc un minim de romana. Dezavantaje, miroase a ceapa si esti inundat vara de turisti romani veniti la strand.

Mersi, chiar o să caut, poate fi o opțiune viabilă.
Dintre țările din zona, Ungaria ar fi ideală, mult mai dezvoltați decât noi dar cred că și prețurile sunt pe măsură.

View Postyekun, on 20 mai 2023 - 10:58, said:

La cat de depopulate sunt satele din România nu vad nici un rost in a emigra in Bulgaria sau Moldova.

Ca nu sunt postate la vânzare pe internet e altceva, dar sigur sunt case de vânzare.
Alegi o zonă si mergi prin satele de acolo.
Vorbești nu cu primarul, ca ăla e cu figuri in cap, vorbesti cu poștașul. Afli instant cam tot ce e de vânzare.

Ai dreptate, sunt conștient că trebuie să fi rămas mii de case în urma românilor plecați.
Ideea era că probabil majoritatea acestor case nu au actele în regulă, succesiuni de făcut, moștenitori fără număr, proprietarii plecați din țară...
Și ar mai fi ceva, românii sunt și agenți imobiliari de ocazie, se așteaptă să de-a lovitura cu casa veche de juma de veac care tocmai le-a căzut din cer.
Momentan cercetez, s-ar putea ca asta să fie scuza perfectă să fac un tur al României pe bicicletă.

View PostPiscopescu, on 20 mai 2023 - 14:56, said:



N-am acum link la-ndemana insa acum ceva ani am citit un articol destul de amanuntit legat de depopularea Bulgariei, cu accent pe zona dunareana...

Într-adevăr, asta a fost și concluzia mea după câte oferte am găsit, majoritatea caselor păreau abandonate, mai că-mi părea precum un Pripyat rural.
Personal, m-am săturat de oraș, un sat semi-abandonat ar fi perfect.

#16
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Off-topic. Gagauzia. Gagauzii sunt bulgari turciti ce iubesc Rusia. Deci ai fi in Moldova, Bulagaria, Turcia si Rusia in acelasi timp.

On-topic. Cum ti-au zis colegii mai sus, Bulgaria, Ungaria, dar mai ales Romania. Dar cel mai mult conteaza locul unde veniturile tale sunt muuuult peste cheltuieli, criminalitate scazuta, civilizatie. Ca n-o sa stai numai in casa.
UBI BENE, IBI PATRIA.

#17
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022
Spania :)

#18
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Asteapta sa se termine razboiul, daca asta e frica ta. Daca se transforma intr-unul mondial ai pus-o in oricare tara ai fi. Republica Moldova e un colt de rai. Sol fertil si inca nu a fost invadata de produsele proaste din UE si aia inca mai au voie sa aiba animale in curte, sa creasca porci si vite, nu le-a fost interzis pe motiv ca polueaza prin flatulenta :)) sau ca e vreo pesta sau vreo gripa si sa vina autoritatile sa le ia animalele. Acolo inca mai gasesti carne buna, locala. Nu mai zic de vin, mancare. Doar sa ai un job bun cu salariu bun, ca produse bune si naturale gasesti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate