Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Vizitare ecluza din Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View PostNaijax, on 19 mai 2023 - 10:05, said:

Bo$$
O ecluza asigura trecerea barcilor intre doua suprafete de apa cu niveluri diferite
Acolo apa are acelasi nivel - se numeste "ecluza" pentru ca n-au gasit alta rima dar, e altceva

Spor

Daca n.as fi trecut prin ele poate chiar te.as fi crezut.

Cum au recomandat colegii mai sus, te poti bucura si de o plimbare la cazane si mai cauti ce poti face in zona sau pe traseul spre destinatie. Ai cu ce umple o zi.

Edited by Namidee, 19 May 2023 - 11:23.


#20
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Apare inclusiv pe GMaps ecluza care " nu exista ".

Attached File  portile de fier.png   1.78MB   63 downloads

Apropo, se poate vizita si sala turbinelor ( https://muzeulportil...e-la-gura-vaii/ )

Edited by cristiany, 19 May 2023 - 11:38.


#21
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,617
  • Înscris: 12.06.2010
La Agigea cobori pe langa pod (daca vii dinspre Constanta faci dreapta spre Selgros, daca vii dinspre autostrada faci dreapta inainte de pod) si exista drum de acces pana aproape de ecluza.

#22
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View Postcristiany, on 19 mai 2023 - 11:26, said:

Apare inclusiv pe GMaps ecluza care " nu exista ".

Attachment portile de fier.png

El a zis ca exista, dar nu este ecluza, e doar un fel de baraj, ca are acelasi nivel apa si inainte si dupa. Si dupa cum se vede in poza ta, ii dau dreptate(sic) :)

#23
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Daca este la acelasi nivel, cum se explica fenomenul din poza ?

Attached File  Muzeul Regiunii Porților de Fier.png   2.29MB   43 downloads

Edited by cristiany, 19 May 2023 - 11:37.


#24
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Initiator,
Portile de Fier se pot vizita si arata demential vazute din interior plus ca personalul e f amabil si dispus sa furnizeze tot felul de informatii pt curiosi.
Vezi ca sunt o gramada de oameni care ofera plimbari private cu barca (salupe rapide pt 4-6 persoane), poti da niste telefoane si te pot consilia si/sau sa iti faca o oferta ca sa vezi si de la suprafata ce se poate vedea.

#25
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View PostNaijax, on 19 mai 2023 - 09:57, said:

Bă băeţ ...
La Portile de Fier nu este ecluza
"E" chiar 2, nu una.

Edited by al bundy ro, 19 May 2023 - 11:48.


#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Acu cîțiva ani am tot pîndit și io o trecere cu vaporașul prin ecluza de la Herăstrău - Bordei. Era trecută în orar la casa de bilete, o dată pe zi, în weekend, dar de fapt nu se făcea. Pe urmă au golit lacul Floreasca și nu mai aveai unde să treci. Poate acum a revenit oferta cu trecerea prin ecluză, și se și face.
În rest, cred că la ecluzele de la Porțile de Fier e cel mai mare trafic, dar nu știu dacă ai de unde să vezi. Teoretic se vizitează hidrocentrala https://muzeulportil...e-la-gura-vaii/ Pe deasupra ecluzei trece șoseaua, dar e punct de trecere a frontierei, nu cred că ai voie să stai.
Nici deasupra celei de la Cernavodă nu cred că poți ajunge ca pieton.
În schimb la Porțile de Fier 2 pare că poți trece pe pod ca pieton, exact peste ecluză: https://www.google.c...!7i16384!8i8192
Mai rămîne să afli cînd trec vase pe acolo.
Uite siteuri de unde poți afla în mare traseul vaselor:
https://www.vesselfinder.com/
https://www.cruisemapper.com/

#27
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

View PostNaijax, on 19 mai 2023 - 10:05, said:

Bo$$
O ecluza asigura trecerea barcilor intre doua suprafete de apa cu niveluri diferite
Acolo apa are acelasi nivel - se numeste "ecluza" pentru ca n-au gasit alta rima dar, e altceva

Spor

Si, vrei sa zici, ca nu ai diferenta de nivel la Portile de Fier? Ai chiar intre 20 - 35 m.
Sursa: https://energie.gov....tile-de-fier-i/

Ma mir ca lumea inca mai are incredere in acest forum, deoarece aici in ultima vreme fiecare poate zice ce stie, ce nu stie, ce vrea si uneori chiar ce nu vrea, fara sa aiba habar de ceea ce vorbeste si niciodata nu poti fi sigur de raspunsurile primite.

Edited by dacibesti, 19 May 2023 - 12:22.


#28
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postabancor, on 19 mai 2023 - 12:06, said:

În schimb la Porțile de Fier 2 pare că poți trece pe pod ca pieton, exact peste ecluză: https://www.google.c...!7i16384!8i8192

nici la PF II nu prea te lasa jandarmii, dar teoretic se poate trece pe pod.
problema este ca navele prefera ecluza sarbeasca, senalul navigabil fiind pe acolo. un telefon ar trebui sa rezolve problema.

Pentru cine ajunge la PF II, e interesant de vazut si podul acesta. https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Edited by strongsss, 19 May 2023 - 12:20.


#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Pe pod poti sta in weekend daca "gresesti" si te asezi la coada cu numere de CS, care, de obicei, e mai lunga si cu timpi de control mai mari. Exact din cauza pe care v-o inchipuiti.

View PostNamidee, on 19 mai 2023 - 11:29, said:

ca are acelasi nivel apa si inainte si dupa. Si dupa cum se vede in poza ta, ii dau dreptate(sic) Posted Image

Tu nu carte? Fizica, geografie?

#30
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
pe care pod si care numere de CS, PF I si PF II sunt in Mehedinti!
si in ultimii ani nu prea mai este coada la trecerea in Serbia. daca ma gandesc bine, in ultimii 5 ani am prins o singura data o coada infernala de tir-uri, si m-am asezat ca prostu' in spatele lor, dar apoi mi-am dat seama ca autoturismele treceau pe langa.
dar asta ar fi o idee, sa prinzi niste tir-uri in fata si sa mai zabovesti pe pod. si sa ai noroc maxim, tocmai atunci sa fie si o ecluzare! am prins odata cand treceau niste barje pe care erau pale de eoliana. niste pale imense. ceva de genul asta. https://www.holleman...ine-eoliene/48/
atentie, in zona sarbilor nu e indicat sa opresti pe pod, ca astia nu stiu multe!

Edited by strongsss, 19 May 2023 - 13:38.


#31
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006

View Postcristiany, on 19 mai 2023 - 11:26, said:

Apare inclusiv pe GMaps ecluza care " nu exista ".

Attachment portile de fier.png

Apropo, se poate vizita si sala turbinelor ( https://muzeulportil...e-la-gura-vaii/ )
Daca copilul e pasionat, chiar recomand. Am fost prin 2004 sau 2005 si chiar daca aveam doar vreo 14 ani mi s-a parut foarte interesant. Era o vizita organizata pentru elevii de la olimpiada de fizica, asa ca nu stiu daca vizita s-a produs pe traseul obisnuit, dar am vazut si ecluza in actiune si am avut noroc si de deschiderea portilor pt supraplin. Fotografiatul era interzis fiind un obiectiv strategic(interzis pe bune, nu ca la muzeu).

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNamidee, on 19 mai 2023 - 11:29, said:

El a zis ca exista, dar nu este ecluza, e doar un fel de baraj, ca are acelasi nivel apa si inainte si dupa. Si dupa cum se vede in poza ta, ii dau dreptate(sic) Posted Image
Te-ai gindit sa te faci de ris si tu, nu doar naijax, care o face cu mult talent!?

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Poststrongsss, on 19 mai 2023 - 13:29, said:

pe care pod si care numere de CS, PF I si PF II sunt in Mehedinti!
si in ultimii ani nu prea mai este coada la trecerea in Serbia. daca ma gandesc bine, in ultimii 5 ani am prins o singura data o coada infernala de tir-uri, si m-am asezat ca prostu' in spatele lor, dar apoi mi-am dat seama ca autoturismele treceau pe langa.
dar asta ar fi o idee, sa prinzi niste tir-uri in fata si sa mai zabovesti pe pod. si sa ai noroc maxim, tocmai atunci sa fie si o ecluzare! am prins odata cand treceau niste barje pe care erau pale de eoliana. niste pale imense. ceva de genul asta. https://www.holleman...ine-eoliene/48/
atentie, in zona sarbilor nu e indicat sa opresti pe pod, ca astia nu stiu multe!

Nu ma intreba de ce, pentru mine aia a fost mereu situatia de cate ori am mai iesit la plimbare pe la PF1. Numere de CS in coada asteptand controlul. Probabil si pentru ca e saracia mai mare de la Orsova in sus.


#34
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Ce-i drept, de la Severin la Naidas nu mai este nici un punct de trecere a frontierei.
Au incercat la Svinita si la Moldova Noua, dar pe naval nu au avut clienti si s-a inchis taraba.
Am ceva rude in Severin si, cand ajung acolo, trecem in Kladovo. E mai usor de ajuns decat de la Piata Sudului la Piata Aviatorilor. n-am mai vazut de mult coada in vama nici la noi, nici in Serbia!

Edited by strongsss, 19 May 2023 - 18:13.


#35
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
@cristiany, sebulbus, tytysor....cel de mai jos a fost primul meu post in acest topic referitor la ce a zis naijax

View PostNamidee, on 19 mai 2023 - 11:21, said:



Daca n.as fi trecut prin ele poate chiar te.as fi crezut.


Se pare ca a functionat piatra :)

Edited by Namidee, 19 May 2023 - 19:55.


#36
YQZS

YQZS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.03.2022

Quote

Asi dori tare mult sa imi duc baiatul la unul din cele 3 ecluze, sa vada in timp real cum functioneaza o ecluza.
Daca ajungi in Constanta sau imprejurimi,(vacanta...)si inca esti interesat, da un semn! Cred ca pustiul o sa fie incantat sa vada cum arata o ecluza "interior, exterior". Si la cum vad eu traficul acum, si in vara vor fi sanse sa vada ecluzarea "pe viu".
In rest, sa speram ca pustiul o sa performeze!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate