Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Probleme sol - turba

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
marga07

marga07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.05.2020
Bună ziua,
Am cumpărat un teren și este primul an în care cultiv pe el. Pământul este negru, cineva zice că e turbă 100%. Problema mea e că nu crește nimic din ce pun. Plantele au răsărit dar se usucă înainte să crească, parcă se ard. Aveți ceva sugestii? Ce să fac, să investighez?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
O analiza de sol la un laborator specializat Posted Image

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Si dupa rezultatul analizelor, daca sunt "draguti" sau ii faci tu "draguti" iti spun si ce poti sa cultivi cu succes in acel sol.
Vecinii ce cultiva? SI la ei este aceasi situatie?

#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
1. Daca vecinii se pricep si ii vezi ca-s interesati, atunci te iei dupa ei, altfel nu.
2. Casa mea de tara e la deal. 15-20 cm sol sa zic negru, apoi argila/pamant galben. 3 ani am tot plantat pomi luati de prin dedeman, leroy etc., cu procent de prindere 25%.
3, Am intrat pe softpedia/pomicultura si am citit, am intrebat etc. Am inceput sa inteleg.
4. Am ajuns la concluzia ca pamantul meu este prost si trebuie ameliorat. De asemenea, ca pomii se cumpara din pepiniere si nu de la market-uri. Este valabil si la plante.
5. De cand am inceput sa sap gropi de 60x60x60, sa adaug in fiecare groapa un sac de 40-50 l de substrat, mi-a mai murit doar un pom (procentul ar fi 3%), dar era cires si e scuzabil.
Acum am vreo 50 de pomi noi de diferite specii/soiuri. Plus cei vechi pe care i-am pastrat.

Edited by adip1962, 17 May 2023 - 16:38.


#5
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Si astea is probleme? Pai turba e o suta de lei sacu. mai profitabil decat sa cultivi ceva.

#6
marga07

marga07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.05.2020

View Postviceroy56, on 17 mai 2023 - 15:45, said:

Si dupa rezultatul analizelor, daca sunt "draguti" sau ii faci tu "draguti" iti spun si ce poti sa cultivi cu succes in acel sol.
Vecinii ce cultiva? SI la ei este aceasi situatie?
Vecinii incep tot acum sa sadeasca, acolo a fost o pășune, proprietarul a parcelat și a vândut
A mai zis cineva sa aducem pământ normal și să facem un amestec. E ca și cum ar fi prea concentrat

#7
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Nu exista asa ceva, pamant prea concentrat, ar trebui sa ai o dezvoltare luxurianta macar la o parte din plante
Daca terenul a fost parcelat pentru vanzare e posibil ca fostul proprietar sa fi folosit un erbicid preemergent pentru a mentine curat terenul fara bataie de cap
Unele erbicide, cum e Dipiril au remanenta destul de mare si practic nu ai ce face pana nu se descompune

#8
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Fara o analiza a solului nu se poate siabili nimic concret! Numai dupa ce ai rezultatele analizei poti sti ce ai si ce poti face ca solul sa devina fertil.

#9
marga07

marga07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.05.2020
Am revenit. am apelat la un laborator pt analiza solului, a reiesit ca ph-ul este neutru, deci nu e el vinovat. dupa un dialog mi-a explicat agronomul de acolo ca de vina ar fi apa in exces.
Terenul se afla intr-o zona care a fost mlastionasa, sunt 20 cm de turba (pamant negru) apoi urmeaza nisip si pietris, prima panza freatica este la aprox. 80 cm. spune ca motivul pentru care se usuca plantele este apa in exces, care urca prin stratul de pietris si tine solul umed in permanenta.
aveti sfaturi, sugestii? eu voiam sa infiintez acolo o gradina de legume si sa pun plante decorative de orice fel, verde sa fie.
Vecini cu gradini amenajate nu sunt in zona

View Postvalidoe, on 17 mai 2023 - 20:43, said:

Nu exista asa ceva, pamant prea concentrat, ar trebui sa ai o dezvoltare luxurianta macar la o parte din plante
Daca terenul a fost parcelat pentru vanzare e posibil ca fostul proprietar sa fi folosit un erbicid preemergent pentru a mentine curat terenul fara bataie de cap
Unele erbicide, cum e Dipiril au remanenta destul de mare si practic nu ai ce face pana nu se descompune

PUZ-ul a fost intocmit in 2012, cam de atunci nu a mai fost cultivat. terenul a fost tinut curat cu ajutorul oilor, este o stana in apropiere.

#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
În primul rand ca turba nu e totuna cu pământul negru. Turba e turba, pământul e pământ.
În al doilea rand, apa nu urca prin pietriș, asta e o idioțenie.
În al treilea rand, chiar dacă apa ar urca și mai mult, ceva tot creste acolo. Stai liniștit ca nu ești nicidecum singurul care are freaticul asa sus.

Ca fapt divers, ce păstrau oile alea dacă nu creste nimic?
Ai senzația ca un ardei sau o roșie sau porumbul au radscina mai profunda comparativ cu nu știu ce alte bălării?


Oamenii nu știu iar când nu stiu unii au tendința sa dea tot felul de explicații tâmpite  a să para ei mai deștepți.



#11
marga07

marga07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.05.2020

View Postparintele, on 26 mai 2023 - 14:02, said:

În primul rand ca turba nu e totuna cu pământul negru. Turba e turba, pământul e pământ.
În al doilea rand, apa nu urca prin pietriș, asta e o idioțenie.
În al treilea rand, chiar dacă apa ar urca și mai mult, ceva tot creste acolo. Stai liniștit ca nu ești nicidecum singurul care are freaticul asa sus.

Ca fapt divers, ce păstrau oile alea dacă nu creste nimic?
Ai senzația ca un ardei sau o roșie sau porumbul au radscina mai profunda comparativ cu nu știu ce alte bălării?


Oamenii nu știu iar când nu stiu unii au tendința sa dea tot felul de explicații tâmpite  a să para ei mai deștepți.

M-au speriat mai multi localnici care spun ca acolo e pamantul prost si nu crește nimic. Solul este negru precum carbunele, eu nu ma pricep sa spun daca e turba sau altceva, ciobanul care se invarte pe acolo zice ca e turbă si se usuca ff usor si arde plantele.
Crește niste iarba tare si pitica, cimbrișor. Încerc sa pun din toate felurile de plante, vad ce funcționează. Nu am întâlnit si nu credeam ca exista pamant unde sa nu creasca plantele, flori ori zarzavat
Ramane de văzut. Primavara asta a fost ff frig la Brașov

#12
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

View Postparintele, on 26 mai 2023 - 14:02, said:

În primul rand ca turba nu e totuna cu pământul negru. Turba e turba, pământul e pământ.
În al doilea rand, apa nu urca prin pietriș, asta e o idioțenie.


Nu cred că-i pietriș curat, ci în amestec cu nisip!

#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postmarga07, on 26 mai 2023 - 13:36, said:

........
Terenul se afla intr-o zona care a fost mlastionasa, sunt 20 cm de turba (pamant negru) apoi urmeaza nisip si pietris, prima panza freatica este la aprox. 80 cm. spune ca motivul pentru care se usuca plantele este apa in exces, care urca prin stratul de pietris si tine solul umed in permanenta.
aveti sfaturi, sugestii? eu voiam sa infiintez acolo o gradina de legume si sa pun plante decorative de orice fel, verde sa fie.
SImplu. Ia o casma si-o lopata si verifica ce ti s-a spus. Din vorbe...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate