Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Exista vreo boală a inflamației, iritației mucoaselor in tot corpul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
Militaru2016

Militaru2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2023
Buna ziua,

Exista vreo boală anume legata de iritația, inflamația mucoaselor din tot corpul?
De 8 ani sufăr de dureri in tot corpul, am fost la foarte mulți medici în diverse specialități, am cheltuit o avere și eu sunt in aceiași stare.
La fel este și mama.
Mama are 72 de ani eu am 44.

Am exclus cancerul, bolile autoimune și alergiile.

Prima data au început durerile de gingii de la măsele. Mi-am spus că e de la problemele dentare.
Apoi secreții nazale și polipi pe care i-am operat de 2 ori. Mi s-a spus că recidivează alergic. Mi-am făcut panelul respirator alergic și a ieșit negativ peste tot. Nici urmă de alergii.

Apoi dureri mari in gât care propagă și în ureche.
M-am operat la amigdale cu criptoliza laser. Dar simptomele persistă de 8 ani.
Am căutat microbi. Mama are bronșectazie și m-am gândit că am luat microbi de la ea. Am fost la Matei Balș. Nu au găsit nimic. Pulmonar mi-am făcut raze și tomograf. Nu am nimic, nici bronșectazie, sunt in regula.

Un medic ORL-ist mi-a spus că este o mutație genetică a mucoaselor in gât. De ani de zile nu pot bea apa nici măcar la temperatura camerei, ci doar încălzită.
Exudatele faringiane, secreții nazale.nici un microb. Am căutat fungi, bacterii pe mucoase. Nimic.

Apoi au dat-o pe reflux gastro esofagian. Am refux și o hernie hiatală dar minora, nu e de operat. Am tratat și tratez refluxul.
Apoi dureri și arsuri la colon și rect. Mi s-a pus diagnosticul de colon iritabil pe sistem nervos. Am făcut tratament și fac in continuare.
Mi s-au prescris și medicamente de liniștire pentru sistemul nervos. Le-am luat și le iau mereu.
Am senzația că irită și ele, când le iau mă arde mai rău colonul și hemoroizii, fisura anală.
Am tratat și tratez hemoroizii.

Am făcut tot ce a fost posibil. Chiar nu mai știu unde să merg și ce să fac.
In ciuda tuturor tratamentelor am același dureri mari in gât (câteodată nu mai pot înghiți alimente de durere) și în urechi, secreții nazale mereu care curg in gât, tuse, dureri de colon și rect de nici nu mai pot sta pe scaun.

Este vreo boală aceasta inflamație, iritație a mucoaselor din tot corpul? Poate fi un microb (fungi, bacterii) neidentificat de mijloacele actuale de analiza? Mama a locuit în mediu cu mucegai și a avut răceli grave, pneumonii, pleurezii in urma căreia are focare de bronșectazii bilaterale. Și are același simptome. Dureri in tot corpul.
Deci tot tractul digestiv este inflamat, doare.

Poate fi de la tratamente? Mâncare? Cafea?
Nu consum alcool, nu fumez.
Tratament iau de colon iritabil, de hemoroizi și de liniștire pentru sistemul nervos.

Vă mulțumesc!

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMilitaru2016, on 17 mai 2023 - 07:12, said:

Am fost la Matei Balș. Nu au găsit nimic.
Daca nici aia nu au gasit nimic, ce sa zicem noi.

Acum ca o ultima incercare ti-as recomanda sa mergi la un medic naturist, dar nu la oricare si din pacate nici nu stiu vreunul. Acum unii vor spune ca zic prostii, dar cunosc 1 caz de leucemie in care a fost trimis acasa de doctori sa moara, dar dupa niste vizite la naturist traieste bine mersi. Si inca doua cazuri, tot asa SF-uri.

#3
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Ia cu un gram de sare ce spun eu (nu sunt doctor).

Ai eliminat din alimentatie tot ce genereaza inflamatie ? Poate organismul ta e mai sensibil si reactioneaza violent la tot ce e inflamator. Da-i o pauza de 6 luni fara stimuli in care sa se reechilibreze.
Citeste despre ghimbir, testeaza si vezi daca il tolerezi. In principiu orice aliment/condiment cu efect antiinflamator pe care il tolerezi trebuie folosit. Turmeric, etc.

Testeaza cate un pic, nu lua cu polonicul .... vezi reactia corpului. Pasi marunti astfel incat sa fii cat mai safe. Nu renunta la nici un medicament dat de doctor.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Scoate total laptele dulce si orice derivat (poti pastra iaurt, kefir - chestiile fermentate).
Ar trebui sa testezi eliminarea painii si a zaharului adaugat,

Tine-o 7-10 zile pe banane, mere, orez fiert (poate fi in abur, e mai gustos), carne f. slaba, ou fiert (macar albus), salate, cu rezerva sursei de provenienta, pesticide etc
ideea e sa incerci un regim cu alimente sigure, o perioada, macar sa stii daca e de la alimentatie.

View PostBursul, on 17 mai 2023 - 09:04, said:

Daca nici aia nu au gasit nimic, ce sa zicem noi.

Acum ca o ultima incercare ti-as recomanda sa mergi la un medic naturist, dar nu la oricare si din pacate nici nu stiu vreunul. Acum unii vor spune ca zic prostii, dar cunosc 1 caz de leucemie in care a fost trimis acasa de doctori sa moara, dar dupa niste vizite la naturist traieste bine mersi. Si inca doua cazuri, tot asa SF-uri.


Recomand clinica Dr. Vanatoru, daca o gasesti in Bucuresti, pentru partea de fitoterapie. ocazional omul practica si acupunctura, eu nu cred si nu recomand.  Dar strict cu plante a rezolvat multe.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMilitaru2016, on 17 mai 2023 - 07:12, said:

...
Deci zici ca au fost excluse bolile de colagen, bolile autoimune etc. Atunci posibil sa fie o combintie de IBS + reflux + BMS (burning mouth syndrome)

#6
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Citeste acest articol ...link     ( pentru varianta in romana trebuie sa folosesti google translate, daca e nevoie)
E un punct de plecare prin a intelege cum functioneaza.
Nu stiu daca te ajuta concret cu ceva ... dar nu se stie niciodata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate