Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Proceduri recuperare medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare,
Se mai aplica chestia aia ca ai 10 proceduri sau sedinte (nu stiu exact) de fizio/kineto din partea statului, cu bilet de la medicul de familie? A accesat cineva?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Se mai aplica.
Da trebue isa cauti sa vezi pe unde te primeste cu trimiterea.
Si uneori sunt insuficiente - depinde ce ai.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Da, se aplica.
Trebuie sa vezi loc liber la centrul respectiv.
Se prea poate sa astepti o luna sau doua.

#4
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Daca nu stai intr-un oras mic, in afara de spitale sunt si foarte multe policlinici private unde se fac acele proceduri. La unele este complet gratis, la altele trebuie sa platesti ceva.  Ai de unde sa alegi.

#5
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View PostTalkabout, on 15 mai 2023 - 08:22, said:

Se mai aplica chestia aia ca ai 10 proceduri sau sedinte (nu stiu exact) de fizio/kineto din partea statului, cu bilet de la medicul de familie?

Da, trebuie sa ai trimitere de la medicul de familie. Din cate stiu se deconteaza 2 vizite pe an (la 6 luni distanta) x 10 (zile/sedinte - fiecare cu mai multe proceduri in functie de necesitate)

#6
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 vladut_v, on 15 mai 2023 - 14:39, said:

Da, trebuie sa ai trimitere de la medicul de familie. Din cate stiu se deconteaza 2 vizite pe an (la 6 luni distanta) x 10 (zile/sedinte - fiecare cu mai multe proceduri in functie de necesitate)
Deci medicul de familie imi da trimitere la recuperare medicala (la orice clinica), unde inca o data tre sa fac un consult, ca asa e procedura la mai toate. Ala costa? Ca medicul de familie nu poate sa-mi dea direct ce proceduri sa fac.
Si cum as putea afla ce fel de proceduri de fizioterapie sunt decontate? Ca sunt o gramada (curenti, TECAR, laserterapie, unde scurte, etc.).

Edited by Talkabout, 11 July 2023 - 10:06.


#7
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Iei biletul de trimitere si mergi la policlinica si acolo te vede medicul care iti va scrie ce proceduri  trebuie sa faci,nu iti alegi tu singur ce sa faci, ci medicul in functie de probleme de sanatate iti recomanda. De obicei in spital nu se plateste nimic. Dar la particular se plateste o suma nu foarte mare.

#8
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 laur_radu, on 12 iulie 2023 - 13:26, said:

Iei biletul de trimitere si mergi la policlinica si acolo te vede medicul care iti va scrie ce proceduri  trebuie sa faci,nu iti alegi tu singur ce sa faci, ci medicul in functie de probleme de sanatate iti recomanda. De obicei in spital nu se plateste nimic. Dar la particular se plateste o suma nu foarte mare.
Particularu' in cele mai multe cazuri are contract si cu CAS-ul. Cam orice clinica privata la care am fost.
Mi-e greu sa cred ca cineva face proceduri de recuperare la un spital de stat, acolo sunt doar aia internatii.

Edited by Talkabout, 12 July 2023 - 15:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate