Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Bosnia sau Muntenegru ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Obiective de vacanta:
- vizitez si Dubrovnikul dar sa nu ma cazez in Croatia
- sa ma cazez intr-un loc in care am ce vedea/vizita prin zona
- hotel cu demipensiune (mic de jun si cina) (cat mai) pe plaja

Intrebari:
- recomandati bosnia (neum) sau muntenegru (budva) ?
- adultii au nevoie de pasaport in una din aceste 2 tari ? dar copiii pot cu pasaport provizoriu ?

#2
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
nu e nevoie de pasaport pt adulti

copii au nevoie de pasaport.

Recomandarea este de Muntenegru, dar nu Budva.  La cativa km mai spre Sud, este Sveti Stefan.  Loc pitoresc, imprejurimi frumoase. Plaja regelui /reginei, etc

Curse regulate de autobuz spre Budva sau Kotor.

restaurante bune. cei 7 km pana la Budva se pot face pe plaja

pentru internet./ date mobile, trebuie cumparata o cartela locala.

Drumul prin Serbia este destul de lung.


Attached File  IMG_20180620_144854_HDR.jpg   550.8K   70 downloadsAttached File  IMG_20180616_191439_HDR.jpg   451.59K   71 downloadsAttached File  IMG_20180616_191839_HDR.jpg   738.3K   68 downloads

Edited by andrei_221, 14 May 2023 - 20:23.


#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Nici eu nu recomand Budva.
Acum doi ani, am stat in Budva dupa ce statusem Dubrovnik si mi s-a parut naspa. Nu era nimic pitoresc.
As incerca sa ma cazez in Kotor. Depinde si cat vrei sa stai.
Si DA, in spatiul ex-iugoslav drumurile sunt relativ proaste, serpuite si cu limite de viteza imposibil de respectat. In Muntenegru era limita de 20 km/h pe unele poduri.

Edited by strongsss, 14 May 2023 - 20:33.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,548
  • Înscris: 30.08.2017
Am stat acum 10 ani in Budva...statiune nu era rea, mi s-a parut un fel de Mamaia a lor (cu tot cu cocalarimea aferenta), dar parca mai ok era Kotor, pe unde doar am trecut in drum spre Dubrovnik.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
La fel si acum doi ani, Mamaia curata.

Edited by strongsss, 14 May 2023 - 20:40.


#6
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Doar ca nu gasesc hoteluri in kotor decat 1 cu 4000 euro pentru 2 adulti si 2 copii 7 zile. (demipensiune). Am gasit unul in Bosnia cu 2000 de euro in schimb. are 7.7 pe bookings.

Si inca o chestie. Anul trecut am platit 8600 in croatia si anul asta la acelasi hotel ma costa 10600 in aceeasi perioada exact totul la fel.

PNV as merge la un apartament si m-as gospodari singur. Cu familie, as merge mai chill-mode, sa mancam dimi si seara si pe timp de zi sa exploram si pranzul sa il luam prin oras. Dar nu prea gasesc

#7
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
in principiu cauta cu airbnb, booking

peste tot s-au scumpit cazarile.

Edited by andrei_221, 14 May 2023 - 21:50.


#8
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
budva mie imi place, depinde de ce perioadă a anului mergi. paote să fie superbă și autentică sau plină cu cocalari.

kotor este superb, cu mențiunea că este greu să prinzi cazare.

cand am fost la dubrovnik am fost cazat pe strada asta, o atmosferă superbă:

https://www.google.r...E!5m1!1e4?hl=en


pt a vizita dubrtovnik - îți recomand 2 zile pline alocate ca să simți atmosferă, nu e de vizitat pe fugă.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Depinde de perioada. Daca esti in sezon, din Muntenegru pana in Dubrovnik va fi mai greu decat pe Valea Prahovei.. As incerca mai degraba BH, e si mai aproape, mai ales ca nici nu este atat de "frecventata" inca.
Legat de Muntenegru, acolo ai ce vedea, in afara de celebrul Kotor, care-i magnific.

Dar Kotor in plin sezon e un chin din punct de vedere al circulatiei auto.

#10
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Stat in Budva si vizitat Dubrovnik in 2019. Ca sa merg la Dubrovnik cu masina in conditii decente am plecat la 5.30AM din Budva.

#11
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Sunt putin buimacit. Deci targetul meu era Dubrovnik dar pentru ca e atat de plin si de scump mi s-a recomandat sa ma cazez undeva langa si sa merg sa vizitez mai apoi, variantele erau Neum sau Budva. Acum in schimb, cand vreau sa rezerv in una din astea 2 locatii oamenii imi zici ca traficul e in asa fel incat nu ai cum sa ajungi din locatiile astea 2 in Dubrovnik. Deci nu am facut nimic. Cum sa plec cu copil de 7 ani la ora 5 jumate AM din budva ca sa ajung in dubrovnik ? Macar ziceti-mi, drumul invers e la fel de anevoios ? Iar daca ma cazez in bosnia, tot prin serbia trebe sa vin ? (din cluj) Ideea e sa vizitez zonele astea  din sud ale croatiei, as vizita si budva si kotor apoi dubrovnik si am itneles ca si in neum sunt locuri faine de vizitatat, e posibil pe 8 zile sa bifez ceva de aici ? Sau efectiv nu ai nici o sansa. Cum imi sugerati sa fac ?

Mergem in partea a doua a lunii iulie...

#12
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Stat pe langa Dubrovnik inseamna Zaton sau Cavtat sa prin imprejurimi. La granita Croatia - Muntenegru poti sta si 4 ore la coada vara.

Edited by mdt, 15 May 2023 - 10:34.


#13
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 mdt, on 15 mai 2023 - 10:33, said:

Stat pe langa Dubrovnik inseamna Zaton sau Cavtat sa prin imprejurimi. La granita Croatia - Muntenegru poti sta si 4 ore la coada vara.

si e ceva optine de cazare buna ? ai ce vedea in zonele alea ? practic nu ai venit cu nici o solutie. ai zis sa merg sa dau ceva mii de euro ca sa stau in niste sate de prin croatia nemaiauzite de nimeni care cel mai probabil nici nu stiu ce e aia hotel...aia nu e vacanta

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Stai unde crezi, eu doar ti-am dat o idee.

#15
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Daca "targetul" e intr-o tara, nu te cazezi in alta ca sa-l vezi. Te cazezi in zona. Cum sa te cazezi in Budva daca targetul e Dubrovnik? Nu are Croatia destule localitati frumoase in zona Dubrovnikului, asta daca chiar nu vrei sa te cazezi in oras? Am zis-o de vreo 3 ori si cine stie de cate ori au mai zis-o altii pe topicul dedicat ca la vama cu Muntenegru in sezon se sta multe ore. Zaton si Cavtat chiar sunt variante bune.
"ai zis sa merg sa dau ceva mii de euro ca sa stau in niste sate de prin croatia nemaiauzite de nimeni care cel mai probabil nici nu stiu ce e aia hotel...aia nu e vacanta" ... la asta nici nu ma obosesc sa mai raspund, atatea prostii scrise intr-o singura propozitie n-am mai vazut de mult. Stai unde vrei, tu de fapt nu vrei recomandari se pare, ci doar sa te certi cu cei care vor sa te ajute.

Edited by camelia19, 15 May 2023 - 11:32.


#16
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Problema e ca intitiatorul vrea ceva teoretic bine gandit, adica sa se cazeze undeva pe langa Dubrovnik sa evite preturi mari si aglomeratie, poate la 1h de condus(asa m-as gandi eu) maxim insa sa fie totul facil.
Din pacate dupa cum mi s-a explicat si mie, vama MNE-Hr e aglomerata in sezon, deci pt o plimbare de zi e la mare risc, probabil te enervezi.
Dubrovnik e scump la toate din start, posibil printre cele mai scumpe locatii din Hr.

Eu de ex am cazare luata din iarna, o tripla la o pensiune in Tivat(MNE) cu 49E/noapte x 6 nopti in perioada ~ 1 august 2023.
Acum am vazut in zona Tivat(MNE) ca orice pensiune e de la 70-80E miiinim pe noapte(o dubla simpla) si trece de 100E pe noapte la prima strigare orice hotel.
In Zaton sau Cavtat sunt 90+ % pline cazarile, deci nu mai ai ce sa cauti pe acolo, e mult prea tarziu, trebuia prin iarna sa cauti sa gasesti ceva decent.
Cazarile au luat-o in sus rau de tot peste tot mai peste tot, asa ca , ce a fost anul trecut, ramane anul trecut.
Acum, depinde de bugetul tau. Daca ai 200+euro/noapte pt cazare, atunci : la o cautare chioara, Hotel Lero,Dubrovnik  , 4 stele, 1364euro 24-30iulie(pret de booking level 3), 6 nopti, md inclus si termini balciul.

Edited by AdrianHH, 15 May 2023 - 12:11.


#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Montenegro daca m-as duce, m-as duce pentru mare. Budva este de tineret, petreceri, nebunii, cum spun si colegii ca si la Mamaia, doar ca ceva mai curat. Kotor e ok de vazut, dar e mic, plictiseala rapida. Daca vrei pentru plaja etc, trebuie sa mergi in nordul sau sudul Budva. In sud ai Sveti Stefan, in nord ai Jaz Beach, Mogren Beach.

In Bosnia am fost cu motocicleta. Este ok, pitoresc, ramas in urma, dar nimic wow. Pe langa asta te descurci foarte greu cu engleza acolo, chiar si in Sarajevo mi-a fost greu. Dar ai preturi foarte scazute, oameni primitori si linistiti.

Eu ti-as recomanda chiar si Albania. La Saranda este minunat si esti aproape si de Ksamil unde la fel e foarte frumos, dar din ce in ce mai turistic. Dar mare grija la albanezi, ca astia sunt ca noi si te trag in teapa unde pot.

#18
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
[...]

 AdrianHH, on 15 mai 2023 - 12:05, said:

Problema e ca intitiatorul vrea ceva teoretic bine gandit, adica sa se cazeze undeva pe langa Dubrovnik sa evite preturi mari si aglomeratie, poate la 1h de condus(asa m-as gandi eu) maxim insa sa fie totul facil.
Din pacate dupa cum mi s-a explicat si mie, vama MNE-Hr e aglomerata in sezon, deci pt o plimbare de zi e la mare risc, probabil te enervezi.
Dubrovnik e scump la toate din start, posibil printre cele mai scumpe locatii din Hr.

Eu de ex am cazare luata din iarna, o tripla la o pensiune in Tivat(MNE) cu 49E/noapte x 6 nopti in perioada ~ 1 august 2023.
Acum am vazut in zona Tivat(MNE) ca orice pensiune e de la 70-80E miiinim pe noapte(o dubla simpla) si trece de 100E pe noapte la prima strigare orice hotel.
In Zaton sau Cavtat sunt 90+ % pline cazarile, deci nu mai ai ce sa cauti pe acolo, e mult prea tarziu, trebuia prin iarna sa cauti sa gasesti ceva decent.
Cazarile au luat-o in sus rau de tot peste tot mai peste tot, asa ca , ce a fost anul trecut, ramane anul trecut.
Acum, depinde de bugetul tau. Daca ai 200+euro/noapte pt cazare, atunci : la o cautare chioara, Hotel Lero,Dubrovnik  , 4 stele, 1364euro 24-30iulie(pret de booking level 3), 6 nopti, md inclus si termini balciul.

Problema e ca am cautat incat de anu trecut, si in iarna si in primavara si siteul asta dadea toate ocupate, de fapt ce cred ca se intampla e ca nu au deschise sloturi si atunci ti le afiseaza ca fiind adio, cand de fapt ele nici nu au fost scoase pt noul sezon. Ideea e ca de vara trecuta caut si nu am gasit nimic bun, de unde deduc ca niciodata nu e nimic la pret mai accesibil oricat de din timp ai cauta. Iar referitor la cazare, eu teoretic mi-as dori demipensiune, dar croatii is prea prosti sa stie ce inseamna aia. Ei vor sa te cazeze doar in colibe sa garsoniere infecte la bani de apartament de lux la untold cluj. Cam asta e problema pe care o vad. In nord se mai gasesc locatii pt ca acolo nu e asa de mare ingramadeala, doar ca nordul l-am vazut, a fost fain si as mai merge acolo dar nu acum, acum as vrea sa vad si sudul doar din dorinta de a explora ca sa termin cu tara asta si sa merg la alta mai apoi, dar nu gasesc solutii. Mergem cu copii, dupa 1 an de munca grea, parca n as merge acolo ca ca sa mananc din lidl sau sa mi fac sandwichuri singur acasa dimineata...parca as merge sa ma si relaxez putin. Nu stiu de ce se ataca unii pe aici si imi zic ca vreau sa ma cert ca nu ma cert cu nimeni, doar pentru ca nu pot sa accept o solutie de 2 bani data de o persoana nu inseamna ca vreau sa ma cert cu cineva, vreau doar sa enjoy un concediu placut alaturi de familie si nu e ca si cum as vrea sa merg de gratis ca sunt dispu sa scot cateva mii de euro dar nici chiar 5000

 business11, on 15 mai 2023 - 14:32, said:

Montenegro daca m-as duce, m-as duce pentru mare. Budva este de tineret, petreceri, nebunii, cum spun si colegii ca si la Mamaia, doar ca ceva mai curat. Kotor e ok de vazut, dar e mic, plictiseala rapida. Daca vrei pentru plaja etc, trebuie sa mergi in nordul sau sudul Budva. In sud ai Sveti Stefan, in nord ai Jaz Beach, Mogren Beach.

In Bosnia am fost cu motocicleta. Este ok, pitoresc, ramas in urma, dar nimic wow. Pe langa asta te descurci foarte greu cu engleza acolo, chiar si in Sarajevo mi-a fost greu. Dar ai preturi foarte scazute, oameni primitori si linistiti.

Eu ti-as recomanda chiar si Albania. La Saranda este minunat si esti aproape si de Ksamil unde la fel e foarte frumos, dar din ce in ce mai turistic. Dar mare grija la albanezi, ca astia sunt ca noi si te trag in teapa unde pot.

face sens ce zici, am notat. doar ca as simplifica. recomanda-mi ceva hotel unde as putea servi demipensiune undeva cat de cat in apropiere de dubrovnik deci in croatia daca tot ziceau oamenii ca sa iau in aceeasi tara, si daca se poate sa aiba si un pret accesibil cu atat mai bine. noi suntem mai putin pt mare mai mult pt vizitat, dar din 8 zile, 4 vom merge la mare clar ca nu suntem chiar atat te aroganti

Edited by Barboso, 19 May 2023 - 12:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate