Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Topicul consumatorilor de publicitate

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
Postati aici reclame funny, originale, idei misto ale creativilor nostri. Incep eu, 6 mai 2023, ziua incoronatii lui Charles:

Attached File  IMG_9948.jpeg   53.98K   117 downloads


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wdY2mjaYK64?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Fane, 14 May 2023 - 15:47.


#2
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 22.10.2011
Mai veche:

De la lume adunate:

"TOTUL DESPRE MARKETING!

1. Vezi o fată superbă la o petrecere. Te duci la ea și îi spui: „Sunt foarte bogat. Mărită-te cu mine!” - Acesta este marketing direct.

2. Ești la o petrecere cu o grămadă de prieteni și vezi o fată superbă. Unul dintre prietenii tăi se duce la ea și îi spune: „E foarte bogat. Mărită-te cu el!” - Aceasta este reclama.

3. Vezi o fată superbă la o petrecere. Te duci la ea și îi ei numărul de telefon. O suni a doua zi și îi spui: „Bună, sunt foarte bogat. Mărită-te cu mine!” - Acesta este telemarketing.

4. Ești la o petrecere și vezi o fată superbă. Te ridici și îți aranjezi cravata, te duci la ea și îi iei ceva de băut, îi deschizi ușa, îi ridici poșeta de jos după ce o scapă, te oferi să o conduci acasă cu mașina și îi spui: „Apropo, sunt bogat. Vrei să fii soția mea?” - Acestea sunt relațiile publice.

5. Ești la o petrecere și vezi o fată superbă. Ea vine la tine și-ți spune: „Ești foarte bogat! Te însori cu mine? - Aceasta este recunoașterea mărcii.

6. Vezi o fată superbă la o petrecere. Te duci la ea și îi spui: „Sunt foarte bogat. Mărită-te cu mine!” Ea îți trage o mare palmă peste față. - Acesta este feedback-ul clientului.

7. Vezi o fată superbă la o petrecere. Te duci la ea și îi spui: „Sunt foarte bogat. Mărită-te cu mine! Și ea îți face cunoștință cu soțul ei. - Acesta este decalajul dintre cerere și ofertă.

8. Vezi o fată superbă la o petrecere. Te duci la ea dar până să apuci să-i spui ceva, altcineva vine și-i spune: „Sunt bogat. Vrei să fii soția mea?”, iar ea pleacă cu el. Aceasta e concurența care îți mănâncă din cota de piață.

9. Vezi o fată superbă la o petrecere. Te duci la ea dar până să apuci să-i spui ceva, apare nevastă-ta. Aceasta este restricția de a intra pe piețe noi."

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Oldies...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aySEdLaEDc8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Bc5VP_TDFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 22.10.2011
Reclama, sufletul comerțului
O fierărie a decis că este cazul să își mărească vânzările, așa ca s-au gândit la un mesaj general, dar foarte percutant:
"Vrei sa ai casa la munte? Vrei cea mai tare masina de pe piata? Vrei o vila la mare? Vrei sa iti petreci vacantele in Tenerife ? Vrei o amanta de nota 10?
Magazinul nostru iti ofera o gama variata de cuie in care sa-ti pui pofta.

Un director de marketing de la o companie explica cum a ramas fara job:
Mi-au dat un buget de publicitate de 3 milioane de euro si mi-au spus ca ori il folosesc cu grija, ori raman somer.
Azi, m-am urcat in Ferrari, si, in drum spre noua mea casa, i-am sunat si le-am spus: "Am decis sa raman somer".

Menține pe cei tari, ridică pe cei căzuți și-i adună pe cei rătăciți…
Nimic motivațional, doar o reclamă la sutiene…

Un tip sună la o agenție de publicitate:
- Bună ziua. Lucrez la un restaurant chinezesc, pe care tocmai l-am deschis în Sinaia și am vrea să îl promovăm drăguț.
Ați putea să ne faceți niște versuri? Mulțumim!
Nu peste mult timp, vine și răspunsul:
„În meniul nostru ai
Bunătăți ca la Shanghai:
Pulpe spate de cotoi
Cu mujdei de usturoi;
Șarpe cu orez umplut
Și apoi sushi făcut;
Ostropel de șobolani
8 lei și 50 de bani.
La Chinezu din Sinaia
Îți mănânci la prânz potaia!”

Acum două minute, urmăream un film...... si al dracu’. Când a aflat că-l urmăresc, a băgat publicitate.

Anunț la mica publicitate în Scoția: "schimb scobitoare folosită la un capăt cu hârtie igienică folosită pe o parte"

Un bețiv mergea pe stradă. La un moment dat, se oprește în fața unui panou publicitar. Se uită… se uită… și zice:
– La viața mea, beți criță am văzut, beți morți am văzut, dar beți pepsi … niciodată.

Culmea marketingului, sa dai aproape dublu și sa fii și mulțumit...

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cea mai buna reclama la prezervative... probabil

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v4jFqDGXjtk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
Attached File  6a7d9477-07df-4ebb-87a0-785eba747351.jpeg   122.9K   63 downloads

#7
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NLg41fw6cM0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Exista consumatori de reclame? Stiam ca pauza publicitara/promotionala (promo-emisiuni de la postul cu pricina) este ceva in care volumul televizorului si al aparatului de radio se da la 0. Sau Skip daca este pe Youtube, volum la 0 la 14 secunde obligatorii, de regula sunt 3 pana la Skip, dar exista reclame de 3 secunde si reclame cu 14 obligatorii.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
consumatori o sa existe, material bun sa fie, ca eu nu pot refuza
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X21mJh6j9i4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

o batranica, folosea masina sa faca piata
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zYpt1NFKyGQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MarianG, 15 May 2023 - 09:20.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View PostNeaceasca85, on 15 mai 2023 - 09:11, said:

Exista consumatori de reclame? Stiam ca pauza publicitara/promotionala (promo-emisiuni de la postul cu pricina) este ceva in care volumul televizorului si al aparatului de radio se da la 0. Sau Skip daca este pe Youtube, volum la 0 la 14 secunde obligatorii, de regula sunt 3 pana la Skip, dar exista reclame de 3 secunde si reclame cu 14 obligatorii.
exista pe vremuri la cinema "noaptea devoratorilor de publicitate" care aduna cele mai bune reclame din toata lumea. era interesant sa te duci sa fiindca majoriatea erau hazlii si originale. normal ca atunci cand vine pauza de publicitate si eu schimb postul, dar la reclame bune, originale imi place sa ma uit. si le vad o singura data, nu de 100 ori, ca la televizor.

Attached File  pxgowjk4mtza1.jpg   40.09K   23 downloads

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WUtE3QlTpKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
In anii 90 ma uitam la Culture Pub pe M6, prima emisiune dedicata publicitatii, Mai tin minte si acum cateva reclame pe care le-am vazut atunci.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XcfNxnY8l1Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
Attached File  gfklphjifhdsf .jpg   119.92K   40 downloads

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
Attached File  83bqhsltg63b1.jpg   65.46K   44 downloads

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
Attached File  IMG_0429.jpeg   339.44K   28 downloads

View Postvictor29cr, on 14 mai 2023 - 18:00, said:

Cea mai buna reclama la prezervative...
Astia de la durex au o groaza de reclame misto. Multe dintre ele facute sa fie difuzate numai pe internet.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BpnZXP-BV3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Fane, 11 June 2023 - 17:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate