Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Venetia - Bucuresti, popasuri.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Buna seara
la inceputul lui august avem planificata o vacanta prin Italia, turul prin Ungaria si Austria, returul vreau sa-l facem prin Slovenia, Croatia, Serbia.
Cum din Venetia-Bucuresti, pe Maps timpul este de cel putin 16 ore, merg doua opriri, de odihna si relaxare. Sunt convins ca sunt multe de vazut pe traseu, din experienta voastra ce recomandati?

Attached Files



#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Sa nu uiti sa treci prin penis, Croatia.

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Aiciam oprit in Slovenia cand am fost la Venetia.

Liniste, priveliste, mancare buna, langa autostrada. Recomand!

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu uita de vigneta parca in Slovenia, ca te jumulesc bine baietii si sunt niste semne mici de totin limba lor despre vigneta, apoi PAC, filtru si amenda babana.

Am facut acel drum si sincer nu am gasit nmic memorabil, iar Belgradul e extrem de trist.

#5
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
As recomanda traseul prin Ungaria, unde te poti opri in Budapesta sau la Balaton daca vrei si o noapte de repaos.
Plus mi putin timp pierdut la o singura granita decat 2
Plus mult mai multa autostradda.

#6
Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.09.2021
Eu as evita sa trec prin Slovenia. Mi se pare un risc in plus tind cont ca politia pe acolo e pusa pe fapte. Ruta prin Ungaria si Austria mi se pare cea mai sigura. Vinieta pentru Ungaria se poate cumpara din Romania de la o benzinarie Mol, iar cea pentru Austria se poate achizitiona dupa ce treci granita dintre Ungaria si Austria de la o benzinarie de pe Autostrada.

#7
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Returul e departe de orice punct de atractie ,in locul tau as merge via Austria,cu o oprire la Klagenfurt sau in Graz, si o a doua in Budapesta.
De la Budapesta poti cobori la Belgrad daca tii neaparat sa vizitezi un oras fantoama,un Bucuresti al anilor 90.

#8
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Ce bine ca Sovenia e mai putin cunoscuta turistilor romani!

#9
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postyonut_a, on 14 mai 2023 - 08:11, said:

As recomanda traseul prin Ungaria, unde te poti opri in Budapesta sau la Balaton daca vrei si o noapte de repaos.
Plus mi putin timp pierdut la o singura granita decat 2
Plus mult mai multa autostradda.

Plus că e mai ieftină vigneta ungurească decât autostrăzile croate şi sârbeşti.
Plus că eşti doar în UE, adică eviţi Serbia, cu internetul şi roamingul foarte scumpe.

De vizitat poţi vizita cu o mică abatere ceva peşteri şi/sau castele din Slovenia (Postojna, Skocjan, Predjama etc.). Plus altele, tot în Slovenia.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 14 May 2023 - 10:47.


#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Daca te intereseaza o oprire in Slovenia alege ceva pe gustul vostru de aici: https://www.slovenia.info/en

Vigneta slovena parca era 15 euro, ce austriaca parca 10 dar nu mai stiu exact, trebuie verificat.

Atentie la inceputul lui august pentru ca:
- vama Croatia - Serbia va fi super aglomerata datorita eticilor turci rezidenti in vestul europei care merg sa-si petreaca vacanta in Turcia
- centura Budapestei precum si autostrada Budapesta - Nadlac va fi aglomerata din cauza romanilor rezistenti in vest care vin in vacanta in Ro precum si a turcilor (o parte o iau prin Ungaria si apoi cotesc spre Novi Sad).

Oricum ai lua-o va fi aglomerat si se lasa cu cozi in trafic si la granite la inceput de august spre Romania. Alegerea e a ta.

#11
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postmdt, on 14 mai 2023 - 10:52, said:

Oricum ai lua-o va fi aglomerat si se lasa cu cozi in trafic si la granite la inceput de august spre Romania. Alegerea e a ta.

Doua alternative la Nadlac(atat 1 cat si 2) din Ro:
M43 - Mako - Cenad - Biled - Satchinez - Ortisoara - A1  - Biled - Satchinez e refacut nou nout
M43 - Battonya - Turnu - A1
Daca da domnul sa deschida si punctul de la Beba Veche ar fi superb.

Eu unul, din experienta mea de roadtripuri - returu il faci cat mai rapid sa ajungi acasa, fiindca de obicei energia si cheful sunt minime la retur. Eventual la tur poti sa il lungesti cu popasuri. La intors as alege Slovenia - Ungaria cu oprire la Balaton sau Veszprem(Capitala europeana culturala) sau de ce nu Budapesta, si eventual o oprire in Romania(Sibiu).

Iar despre traseul initiatorului, mai degraba as baga doua nopti la dunare pe partea sarbeasca.Adica sa ma fortez sa ajungi dintr-o bucata de la Venetia la Dunare in zona Golubac - Donji Milanovac.

Edited by qew, 14 May 2023 - 11:34.


#12
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004

View Postyonut_a, on 14 mai 2023 - 08:11, said:

As recomanda traseul prin Ungaria, unde te poti opri in Budapesta sau la Balaton daca vrei si o noapte de repaos.
Plus mi putin timp pierdut la o singura granita decat 2
Plus mult mai multa autostradda.
Pai dusul este prin Ungaria si Austria, voiam ceva diversitate la intoarcere.

#13
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Suntem 3 familii,.
Prin Budapesta si  Viena eu am mai fost de doua ori. Oricum ne oprim si pentru ceilalti.
In Italia destinatia principala este Val Gradena, Daca tot batem drumul pana acolo incerc sa fac un traseu atractiv pentru toti.
Am zis sa trecem prin Verona, Venetia pe care eu le-am vazut dar ceilalti nu.
Si in Belgrad am petrecut o zi, acum 4-5 ani, intradevar, un Bucuresti mai mic si mai trist, Dar am mancat o plescavita, cu painici pe vatra......

#14
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postistratei, on 14 mai 2023 - 17:41, said:

... voiam ceva diversitate la intoarcere.

Ai diversitate dacă în loc de Austria treci prin Slovenia. Autostrada slovenă este foarte pitorească. Prin Croația și Serbia nu prea are rost nu e la fel de pitoresc comparativ cu Slovenia, poate doar dacă vreți să parcurgeți cazanele Dunării pe malul sârbesc.

Dar, în fine, va fi frumos indiferent ce veți alege.


Sînătate și drum bun !

#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Daca in cele 3 familii aveti si copii puteti opri pentru o zi la un aqua parc in Slovenia (de ex la Ptuj unde si oraselul e pitoresc sau la Podcertek) sau in Ungaria. Sau puteti vizita o pestera in Slovenia, sau ferma de cai de la Lipica, sunt multiple variante si posibilitati in functie de ce va intereseaza.

Sau puteti merge la dus pe traseul de mai sus, va fi frumos la Cazanele Dunarii pe partea sarbeasca iar o seara la Belgrad, pe pietonale si pe la Kalemegdan va fi placuta dupa o zi pe masina. Prindeti si cozi mai rezonabile la vama sarbo-croata (turcii inca nu se intorc asta de multi spre Germania la sfarsit de iulie). Si atunci va intoarceti cu diasporezii romani prin Viena si Budapesta, cu oprire in una din ele sau in ambele.

Edited by mdt, 14 May 2023 - 19:41.


#16
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

 istratei, on 13 mai 2023 - 21:50, said:

Buna seara
la inceputul lui august avem planificata o vacanta prin Italia, turul prin Ungaria si Austria, returul vreau sa-l facem prin Slovenia, Croatia, Serbia.
Cum din Venetia-Bucuresti, pe Maps timpul este de cel putin 16 ore, merg doua opriri, de odihna si relaxare. Sunt convins ca sunt multe de vazut pe traseu, din experienta voastra ce recomandati?
Daca te intorci din Val Gardena, poti sa iei in considerare in Slovenia : Bled(merita macar 1 zi), Vintgar Canyon(Soteska vintgar)- macar o plimbare de 2h cel putin pe poteca si Lubljana(cu nani sau //  macar o vizita de-o zi).
De la Venetia-retur(Buc) am plecat la 12:00 am facut oprire in Palmanova(2h centru), castelul Miramare(2h), apoi linie si am ajuns pe la Arad la 3 dimineata praf.
Deci, trebuie neaparat o oprire intermediara, mai ales ca sunteti cu, copii.
Spre Italia/Croatia m-am mai cazat intermediar+vizitat Maribor respectiv Varaždin, merita, insa din pacate sunt pe ruta spre Budapesta iar voi vreti spre Cazane ,caz in care intre Zagreb si Drobeta in afara de Belgrad(unde am oscilat daca sa ramanem sau nu peste noapte prin 2013) e cam drum intins. Iar zona sarbeasca a Dunarii neaparat de vazut pe zi, noi am ajuns noaptea si a fost un calvar(bezna, trafic zero noaptea si bolovani cazuti pe jos) iar la final un vames pus pe cerut malai.

 qew, on 14 mai 2023 - 11:26, said:

Eu unul, din experienta mea de roadtripuri - returu il faci cat mai rapid sa ajungi acasa, fiindca de obicei energia si cheful sunt minime la retur. Eventual la tur poti sa il lungesti cu popasuri.
Noi suntem fix invers, sau cel putin pe retur ne dorim sa nu se mai termine concediul si o lalaim pe oriunde merita o lalaiala pe drum spre casa :D

Edited by AdrianHH, 15 May 2023 - 10:19.


#17
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

 Adm, on 13 mai 2023 - 23:30, said:

Nu uita de vigneta parca in Slovenia, ca te jumulesc bine baietii si sunt niste semne mici de totin limba lor despre vigneta, apoi PAC, filtru si amenda babana.

Am facut acel drum si sincer nu am gasit nmic memorabil, iar Belgradul e extrem de trist.
Hai bre ca semnele  pentru vigneta sunt mari si vizibile. Sunt semne chiar si la intrarea in Slovenia  din Italia.  Eu mi-am luat-o prima data cand am intrat, nu am intrat la prima benzinarie, nu am intrat la a doua si gata am luat-o, era o masina a smecherilor de la autostrada care m-a tras pe dreapta.
Acum inteleg ca se face cu e-vigneta deci nu este mare deranj. de vizitat Slovenia este o tara frumoasa, merita sa te opresti sa vizitezi Ljublijana. Si pestera de la Postojna. Croatia pe unde te duce pe tine traseul nu cred ca e mare lucru de vazut. In Serbia vezi ca e o cetate pe Dunare pana sa ajungi la frontiera. iar Cazanele  sectorul sarbesc sunt  de vazut. Chiar merita. Oamenii sunt prietenosi si mancarea excelenta pe la pensiunile lor.

#18
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Sau puteti opta pt interraill( abonament tren). Este mult mai comod, si puteti sta toti in 2 cusete. Puteti alege orice traseu, platiti in plus doar daca optati pt vagon cuseta/dormitor.Popasuri faceti doar in orasele mari. Cred ca totusi este mult mai scump decat cu masina.
Drum bun , vacanta placuta !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate