Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Pretul pietii la kg de grau sau alte cereale

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Am un contract de arenda si imi da contravaloarea a 1000kg de grau pentru fiecare hectar
Cum determina arendasul pretul pietii? Exista un loc, exista vreo hotarare de guvern sau de consiliu judetean?

#2
___Dude___

___Dude___

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.05.2022
Aici poți găsi o cotație de la ANAF:
https://static.anaf....icole_2023.html

Cam la prețul ăsta te poți aștepta.
Mie așa mi-a decontat arendașul pe ultimii trei ani.

Am aceeași înțelegere ca tine.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Arendasul e interesat sa-l vanda la un pret cat mai bun. Il vinde pe tot, nu doar 1 tona. Acum e 235 euro/t la bursa.
https://agriportal.ro/

Edited by Leo2006, 13 May 2023 - 10:24.


#4
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Pretul de piață, după cum îi arată și numele, este prețul la care grâul se vinde în piață - că dacă era stabilit de un organism de stat (Guvern, Consiliu județean) era pret reglementat de stat.
Cum determină arendașul acest preț ? - foarte simplu - este prețul pe care cumpărătorii sunt dispuși să îl plătească pentru grăul lui.
Dacă arendașul vinde 1Kg de gău cu 1 leu, acel este pretul pieții pentru el și implicit pentru tine, dacă vinde cu 2 lei acela este prețul și așa mai departe - ai înțeles ideea.

#5
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Daca esti dispus sa te duci la targuri si sa vinzi graul cu sacul, vei obtine un pret mult mai bun...

#6
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View Postn_priceputu, on 13 mai 2023 - 09:57, said:

Am un contract de arenda si imi da contravaloarea a 1000kg de grau pentru fiecare hectar
Cum determina arendasul pretul pietii? Exista un loc, exista vreo hotarare de guvern sau de consiliu judetean?
Tu cat grau recoltezi de pe un hectar? Am dat o cautare pe google si media apare la 5 tone, deci tu primesti 20% stand cu mainile in san.
Inteleg ideea ca esti ingrijorat sa nu fi tras in piept, dar pe de cealalta parte daca nu iti convine te poti apuca in orice moment sa iti lucrezi pamantul daca simti ca esti tras in piept.
20% mi se pare extrem de generos.

Totusi lasand la o parte toate calculele financiare, mai ingrijorat ar trebui sa fi de felul cum este exploatat pamantul si ce chimicale se baga in el, industria agricola de scare larga e pe o panta periculoasa care degradeaza solul intr-un ritm fara precedent, eliminand diversitatea (se taie inclusiv copacii de pe terenuri) si favorizand monocultura, care este un magnet pentru boli si daunatori.

Cat timp vine chifteaua la burtica, nu prea ne pasa ce si cum fac altii, oricum momentan nu are nimeni o solutie de scara larga pentru aceste monoculturi pe suprafete imense.

#7
___Dude___

___Dude___

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.05.2022

View Postn_priceputu, on 13 mai 2023 - 09:57, said:

Cum determina arendasul pretul pietii?
Arendașul nu îți dă ție prețul pieței și nici prețul cu care a reușit el să vândă.
Cel mai probabil nu-ți va spune prețul real cu care vinde el.
Dimpotrivă se va plânge cât de prost merge treaba. Și pe undeva e normal, ăsta e comerțul de mii de ani.


Treaba merge așa:

Cand arenda este exprimata in natura, se va stabili, prin contract, nivelul arendei in kg/ha, precum si modalitatile si termene de plata a acesteia. In cazul platii in natura, se pune problema modalitatii de impozitare a veniturilor rezultate din cedarea folosintei bunurilor, in intelesul art.83 din Codul fiscal. Intrucat aceste venituri sunt impozabile, evaluarea în lei a arendei se face pe baza preţurilor medii ale produselor agricole, stabilite prin hotarari ale consiliilor judetene si, respectiv, ale Consiliului General al Municipiului Bucuresti, ca urmare a propunerilor directiilor teritoriale ale Ministerului Agriculturii şi Dezvoltarii Rurale, hotarari ce trebuie emise inainte de inceperea anului fiscal.

Dacă de exemplu ești din Hunedoara, anul acesta vei lua 1.060 lei pe tona de grâu.
https://www.cjhunedo...ransparenta.pdf

Trebuie să cunoști hotărârea consiliului județean în care se găsește terenul tău.

#8
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

View Post___Dude___, on 13 mai 2023 - 10:15, said:

Aici poți găsi o cotație de la ANAF:
https://static.anaf....icole_2023.html

Cam la prețul ăsta te poți aștepta.
Mie așa mi-a decontat arendașul pe ultimii trei ani.

Am aceeași înțelegere ca tine.
Acolo scrie niste prostii... Vad ca pretul mediu la cartofi este de 2 lei, la ceapa de 3,6 lei la rosii 5,2 lei, pere 4,8 lei si asa mai departe... Unde vezi tu preturile astea?
Daca te uiti de exemplu in judetul Buzau, sunt preturi de acum 10 ani... 0,5 lei cartofii. 1 leu ceapa...

Edited by rhdghdhs, 13 May 2023 - 11:34.


#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,954
  • Înscris: 15.04.2019
Plata pentru cultura recoltata iti permite sa platesti impozitul si un pic peste. Atat. Si daca alegi sa vinzi terenul mai mult de 3 euro/m2 nu iei. Deci ori il cultivi tu (nu cred ca poti), ori accepti firimiturile de la arendas. Stiu asta din situatia parintilor mei.

Edited by __Dan__, 13 May 2023 - 12:26.


#10
___Dude___

___Dude___

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.05.2022

View Postrhdghdhs, on 13 mai 2023 - 11:29, said:

Acolo scrie niste prostii... Vad ca pretul mediu la cartofi este de 2 lei, la ceapa de 3,6 lei la rosii 5,2 lei, pere 4,8 lei si asa mai departe... Unde vezi tu preturile astea?
Daca te uiti de exemplu in judetul Buzau, sunt preturi de acum 10 ani... 0,5 lei cartofii. 1 leu ceapa...
Acolo NU scrie prostii pentru că e pagina oficială ANAF.
În funcție de ceea ce scriu băieții acolo plătești tu impozit pe banii încasați de la arendaș.

Iar pe acest topic discutăm despre prețul pe care ți-l dă arendașul când îți calculează valoarea unei tone de grâu.
Nu discutăm cât costă ceapa în piața din Buzău ci cât îți dă ție arendașul pe un hectar de pământ pe care a pus el ceapă.

Arendașul îți va da prețul stabilit prin hotărârea Consiliului Județean Buzău.
Hotărâre pe care o găsești pe saitul lor.

#11
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postyekun, on 13 mai 2023 - 10:39, said:

Daca esti dispus sa te duci la targuri si sa vinzi graul cu sacul, vei obtine un pret mult mai bun...
Vei iesii in pierdere ,mai mult ca sigur

#12
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postflorinellll, on 13 mai 2023 - 15:18, said:


Vei iesii in pierdere ,mai mult ca sigur

Pe cuvântul tău de pionier?  
Ai idee cu cat se vinde grâul in piețe sau doar tastezi pt că te plictisești ?

#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,954
  • Înscris: 15.04.2019
Cine si la ce cantitati cumpara grau din piata targ? Scapi repede de 2 tone, la un pret bun? Posted Image

Edited by __Dan__, 13 May 2023 - 15:47.


#14
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Nu, doamne ferește, doar că obții un preț mai bun.
Iar 2 tone e un rahat pe batz...

#15
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Initiator:

Am avut o problema similara cu tine... uite cum am procedat eu prin renegocierea contractului:

1. Partea mea este de 1600 kg. grau per hectar
2. Arendasul imi trimite copie dupa factura de vanzare a graului, unde pot vedea pretul, cantitatea, data, si cumparatorul. De regula vinde cantitati mult mai mari pentru ca are teren arendat si de la altii precum si al lui personal. Oricand in perioada recoltarii si eu pot suna la cei care sunt in zona respectiva sa afirm ca am grau de vandut si la ce pret cumpara asa ca nu are cum sa-l vanda mult sub pretul pietei. Vezi ca pretul local este de obicei mai mic decat pretul de la bursa de marfuri sau decat in port la Constanta pentru ca celelalte locatii implica si costuri de transport.

Edited by dagobar, 13 May 2023 - 17:22.


#16
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Ideea e ca la mine in zona te intreaba vrei contravaloarea cu x/kg sau iti dau cereale (kg care ti se cuvin) si ti oe vinzi tu mai scump

Edited by katalyn03, 14 May 2023 - 08:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate