Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cariera in IT de la zero?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View PostLunaCrystal, on 10 mai 2023 - 11:14, said:

Nota: E clar ca daca ar fi sa trec pe munca in IT ar trebui intai sa imi actualizez un pic cunostintele, am abandonat demult posibilitatea de a lucra in IT doarece am constat ca engleza e cerinta universala, mai degraba angajau pe cineva care nu stie nici cat mine pe partea tehnica decat pe unul care nu stie engleza. Din pacate insa problema se propaga in societate - tot mai multe job-uri non-it cer engleza.
In ziua de azi sunt copii de 10-11 ani care deja vorbesc bine engleza (suficient pentru a se descurca la un job cu clienti straini), chiar nu vad de ce nu ai putea sa o inveti in timp fara eforturi foarte mari.

#38
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Te apuci de un proiect și lucrezi la el 12 ore pe zi. Așa vezi dacă într-adevăr ești făcut pentru meseria asta.

IT-ul nu este vreun El Dorado. Puțini reușesc. Concurența e mare. Trebuie să fii rapid.

#39
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
"12 ore pe zi"   basme, fabule, am auzit ca ...Posted Image

Multi reusesc si mai multi ar reusi in cazul ca ar avea rabdare un an, un an si un pic...

Edited by iulian_1976, 18 May 2023 - 18:45.


#40
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
6 luni! Atat i-a luat unui coleg sa treaca de la vanzari la Suport IT. :) Umbla acum (ca au trecut ceva ani de la angajare) prin baze ca pestele in acvariu.

#41
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Aceea este oportunitate in cadrul aceleiasi firme el cunostea contextul firmei. A plectat de la Vanzari la suport IT, nu la development, retelistica.

#42
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
N-am fost clar atunci, scuze... vanzarile erau la o firma, ITul la alta :)

#43
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postsorin147, on 18 mai 2023 - 20:15, said:

6 luni! Atat i-a luat unui coleg sa treaca de la vanzari la Suport IT. Posted Image Umbla acum (ca au trecut ceva ani de la angajare) prin baze ca pestele in acvariu.
Suport IT nu spune mare lucru. Oricum exista ramuri mai simplu de abordat si in IT, daca esti motivat, ai ceva baze matematice/logice solide, poti sa inveti sa faci ceva util in 6 luni. De aici pana la a aduce cu adevarat valoare in domeniu si a merita niste salarii bune, e cale lunga, pentru aia iti trebuie 3+ ani de munca serioasa zic eu.

#44
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 18.03.2006

View Postionut76, on 10 mai 2023 - 14:05, said:

E foarte posibil ca intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat munca uzuala a programatorilor sa fie facuta de inteligenta artificiala. Dar asta nu inseamna ca nu merita sa inveti programare, administrare, creare baze de date etc.

... si mai exista posibilitatea ca pe viitor sa fie nevoie  păstori umani pentru AI, un fel de paznic la oi din zilele noastre, ca sa inteleaga si cei de acasa din fata televizoarelor.

#45
Bvb0010

Bvb0010

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2023
Salut!
Va cer si eu o opinie. Incerc sa fac trecerea din lucrul in domeniul bancar (preponderent activitate B2B) in care am activat 11 ani in diverse banci. Am 38 de ani, cu engleza ma descurc de bine.

Pe la inceputul lui 2022 am avut o perioada in care timp de vreo 4 luni am incercat pe cont propriu sa invat programare in limbajul Java (practic am descarcat un curs Udemy de pe torrente si am inceput sa scriu cod in Eclipse).

In Noimebrie 2022 am inceput cursurile la o academie in domeniu, cusuri pe care le voi finaliza in septembrie anul acesta. Sunt deja in al 2-lea modul, numit Junior Developer.
Din punct de vedere al educatiei, am terminat politehnica din Iasi, dar nu pe profil gen electrotehnica sau cibernetica, ci pe Constructii de Masini si Management Industrial, sectia Inginerie Economica.

Ma intereseaza opinia voastra, celor care aveti radacini in domeniu, despre ce asteptari sa imi fac, cu privire la aceasta schimbare. Merita, nu merita etc. Nu ma intereseaza beneficiile precum Work from home sau mai stiu eu ce abonamente pe la diverse.
Motivul dorintei de schimbare, sistemul, oamenii etc.

multumesc

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBvb0010, on 23 iunie 2023 - 13:32, said:

Merita, nu merita etc.
Motivul dorintei de schimbare, sistemul, oamenii etc.
Pai tu stii daca merita, eu pot raspunde doar pt. mine, nu pentru altul. Asta cu sistemul si oamenii nu e cuantificabila matematic, e doar perceptie.

#47
Bvb0010

Bvb0010

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2023
Motivul schimbarii adica motivele pt care renunt la banking :) in sensul asta. Despre zona de IT, am auzit doar de bine, comparativ cu ce se intampla in banci :)

Din punctul meu de vedere merita, motiv pentru care am rennuntat la timpul liber pentru a invata :) Deci? Orice informatie poate fi de ajutor.

#48
nabari

nabari

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.04.2023
Nu merita in ziua de astazi sa mai activezi in IT, pentru ca nu mai e la fel de bine platit ca in trecut iar companiile acum fac mega-restructurari de personal in IT, plus ca acum AI-ul va fi developerul tau din firma, in 5 ani, deci nu prea e de viitor. In companiile IT din Romania, nu ai nici o sansa sa lucrezi daca nu ai experienta. Nimeni, nici o firma din Romania nu iti va oferi vreo sansa daca tu nu ai experienta de minim 3-5 ani si asta pentru un rol de junior iar experienta nu poti sa o cumperi din piata.

#49
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostBvb0010, on 23 iunie 2023 - 13:32, said:

Salut!
....
Motivul dorintei de schimbare, sistemul, oamenii etc.

multumesc


In cazul ca iti place ce faci merita, cauta un intership, stagiu cred ca se spune in Romana, o sa vezi in acel moment cum sta treaba.

#50
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostBvb0010, on 23 iunie 2023 - 13:32, said:

Pe la inceputul lui 2022 am avut o perioada in care timp de vreo 4 luni am incercat pe cont propriu sa invat programare in limbajul Java (practic am descarcat un curs Udemy de pe torrente si am inceput sa scriu cod in Eclipse).

In Noimebrie 2022 am inceput cursurile la o academie in domeniu, cusuri pe care le voi finaliza in septembrie anul acesta. Sunt deja in al 2-lea modul, numit Junior Developer.
Parerea mea e ca ai inceput bine, apoi te-ai blocat in diplome si academii care nu valoreaza mare lucru. Din cate am vazut pana acum singura diploma care conteaza (cat de cat) este cea de facultate, si aia doar la 20 ani cand vrei sa intrii la vreun internship.

In rest, pentru reconversie, inveti cat mai mult pe cont propriu, cauti sa te bagi la fel de fel de proiecte, apoi te duci la interviuri cat mai multe. Daca ai habar despre ce se intampla acolo si nu exagerezi la bani, iti gasesti imediat un job de junior. Aia cu castigatul de bani multi dureaza.

#51
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View Postnabari, on 23 iunie 2023 - 16:24, said:

Nu merita in ziua de astazi sa mai activezi in IT, pentru ca nu mai e la fel de bine platit ca in trecut iar companiile acum fac mega-restructurari de personal in IT, plus ca acum AI-ul va fi developerul tau din firma, in 5 ani, deci nu prea e de viitor. In companiile IT din Romania, nu ai nici o sansa sa lucrezi daca nu ai experienta. Nimeni, nici o firma din Romania nu iti va oferi vreo sansa daca tu nu ai experienta de minim 3-5 ani si asta pentru un rol de junior iar experienta nu poti sa o cumperi din piata.

Prostii, prostii, prostii!

View PostBvb0010, on 23 iunie 2023 - 14:19, said:

Despre zona de IT, am auzit doar de bine, comparativ cu ce se intampla in banci Posted Image

Ce inseamna asta? Ce faci acum?
Departamente de IT sunt si la banci, pe langa alte industrii.

#52
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostAlexEn, on 27 iunie 2023 - 08:47, said:

Ce inseamna asta? Ce faci acum?
Departamente de IT sunt si la banci, pe langa alte industrii.

Foarte adevarat. Si eu stiu persoane care lucreaza in banci atat in departamente de IT cat si in pozitii front/back office. IT-ul e departament "privilegiat" si in cadrul bancilor, cu salarii asemanatoare cu orice alta firma de IT (altfel nu iti vine nimeni la interviuri).

#53
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View Postnabari, on 23 iunie 2023 - 16:24, said:

Nu merita in ziua de astazi sa mai activezi in IT, pentru ca nu mai e la fel de bine platit ca in trecut iar companiile acum fac mega-restructurari de personal in IT, plus ca acum AI-ul va fi developerul tau din firma, in 5 ani, deci nu prea e de viitor. In companiile IT din Romania, nu ai nici o sansa sa lucrezi daca nu ai experienta. Nimeni, nici o firma din Romania nu iti va oferi vreo sansa daca tu nu ai experienta de minim 3-5 ani si asta pentru un rol de junior iar experienta nu poti sa o cumperi din piata.

Confirm cel putin partial.
Am cunoscut angajati "proaspeti" in IT&C care nu aveau habar nici macar cum functioneaza LAN-ul pe care lucrau... in cloud Posted Image
Cand a cazut LAN-ul intreaga firma era panicata de ce nu mai are acces in cloud Posted Image
Este adevarat ca aveau si salariile unor vanzatori de la LIDL sau unele benzinarii...

Edited by dagobar, 28 June 2023 - 13:19.


#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Scopul intrarii in domeniu nu e  sa fii printre ratati! Ca exista si aici destui. Tinta e sa fii intre cei buni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate