Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Ce fac angajatii bancilor din sucursalele desfiintate?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011
Am vazut ca unele (destule) banci au mai taiat din sucursale (inca de acum ani buni) si ma intrebam cam ce fac angajatii? Cam incotro o iau? Se tem oamenii? Poate stiti poevsti mai din interior, asa... :)

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
din pacate, aia pe care ii stiu eu, au primit niste salarii compensatorii si au plecat in alte domenii...

#3
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postaaaa4567, on 06 mai 2023 - 17:28, said:

Am vazut ca unele (destule) banci au mai taiat din sucursale (inca de acum ani buni) si ma intrebam cam ce fac angajatii? Cam incotro o iau? Se tem oamenii? Poate stiti poevsti mai din interior, asa... Posted Image

Si asa in sucursalele mici mai sunt 2-3 persoane maxim care fac munca pe care o faceau acum 10-15 ani, 6-7angajati.
Unde erau 12-15angajati au mai ramas 4-5. Daca desfiinteaza si aceste unitati, asta este, sunt schimburi valutare, amanet, credit cu buletinu' , cont online. Angajatii de acum au mai multa experienta in domeniu decat cei de acum 10ani. Pe care ii stiu eu si erau mai lenesi, s-au dus deja la bugetari.

#4
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Isi cauta job in alta parte(banca)sa nu moara de foame :)) Banuiesc ca au si temeri..

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Câțiva se mută în alte sucursale sau centrală, depinde de ce locuri mai au disponibile. Restul iau niște salarii compensatorii și sunt trimiși acasă.

Edited by george_alexandru, 06 May 2023 - 18:50.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Devin bugetari si se jura ca nu vor mai lucra niciodata la privat, ca e prea mare stresul.

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Somaj ce sa faca. Si dupa un timp in cazul fericit gasesc de lucru (sezonier) pe la vreun bar, terasa, pacanele, amanet sau in strainatate.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 24.11.2015
Am un prieten care a lucrat la o sucursala BT, cred ca asa se numeste corect. S-a desfiintat si a plecat in strainatate la munca, agricultura si dupa la ceva hoteluri prin italia.
Inainte era toata ziua la costum, abia isi permitea o masina de 3500euro, de cand a plecat, si-a luat Mercedes clasa C din 2015 si a renovat casa foarte misto. Posted Image
Nu stiu daca a primit ceva la disponibilizare, nu am fost curios si nu imi place sa intru in detalii.

Edited by TruculMagic, 06 May 2023 - 20:06.


#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
A primit câteva salarii (în funcție de vechime). În sucursale nu sunt salarii mari, deci nu s-a îmbogățit.

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Vacantarea posturilor din restaurantele McD este foarte bună... când vedeam cu ce sictir te tratează unii funcționari din băncile private parcă mă bucur acuma că li se taie macaroana.

#11
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009

View PostAdm, on 06 mai 2023 - 19:31, said:

Devin bugetari si se jura ca nu vor mai lucra niciodata la privat, ca e prea mare stresul.

Daaa, angajatii de la banci, cei mai stresati dintre toti angajatii de la privat... /s

#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTruculMagic, on 06 mai 2023 - 20:04, said:

Am un prieten care a lucrat la o sucursala BT, cred ca asa se numeste corect. S-a desfiintat si a plecat in strainatate la munca, agricultura si dupa la ceva hoteluri prin italia.
Inainte era toata ziua la costum, abia isi permitea o masina de 3500euro, de cand a plecat, si-a luat Mercedes clasa C din 2015 si a renovat casa foarte misto. Posted Image
Nu stiu daca a primit ceva la disponibilizare, nu am fost curios si nu imi place sa intru in detalii.
Dar ce studii aveau? Banuiesc ca vreun ASE, ceva, nu? Adica... le e comod (din toate punctele de vedere - mental, capacitate fizica) sa se duca in agricultura?...

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Se duc acasa cu cateva salarii compensatorii si coboara din ''Olimp-ul'' in care s-au visat pana acum ! Le doresc la sapa si lopata...e nevoie de multe posturi  !
Urmeaza alte categorii de ''privilegiati'' sper 99% din bugetari !!! Singurii bugetari de care ar fi nevoie ar fi profesorii de calitate !!!

Edited by Alltrack, 07 May 2023 - 02:06.


#14
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Acum vreo 2 ani venind in Romania dupa vreo mai mult de 10 ani am fost am fost negativ surprins sa vad cad de ineficient sunt organizate sucursalele din Romania in comparatie cu cele de peste ocean. Peste ocean e un ghiseu lung fara geam despartitor la care stau in picioare cam pana la 5 functionari bancari ce pot face toate operatiunile bancare de durata mai scurta precum plati de facturi (mai sunt si pe aici oameni care nu se descurca cu internetul sau cu plata la telefon), eliberare de numerar mai mult decat poti sa scoti de la automat, eliberare de US$ (nu sunt automate in US$), eliberare de card bancar nou daca cel existent ti-a expirat sau l-ai pierdut, etc. In trecut cand pe cardul bancar scria numele primeai unul temporar pe care puteai sa-l folosesti imediat si-ti venea unul definitiv prin posta, dar acum nu mai scrie numele pe el, e definitiv si-l poti folosi imediat ce ai iesit din sucursala. Pentru operatii mai complicate gen deschidere de cont de investitii, imprumuturi pentru casa sunt cateva birouri mai mici unde se ocupa de tine un consilier financiar. Nu exista inovatii ca la BCR-ul din Romania unde te primeste numai cu programare facuta in prealabil. In Romania personalul bancar e specializat si unul munceste, ceilalti stau degeaba sau se uita pe telefon si tu stai la coada de te plictisesti si astepti sa-ti vina randul. Ca sa nu mai spun ca operatii simple ca schimbatul tipului de plan de cont in Romania nu se poate face on line sau ca sa-ti seteze o plata automata sau sa obtii un extras de cont (situatia financiara a contului) pe hartie trebuie sa te duci in sucursala. Concepte de gen KYC de peste ocean au fost copiate si aplicate in mod gresit in Romania. Eu nu inteleg de ce expirarea unui document de identitate are vreo importanta din moment ce tu ce continui sa fii aceasi persoana. Am vazut persoane nefericite pe motiv ca li se blocase cardul din cauza ca actul de identitate le expirase. De asemene peste ocean unii funtionari bancari lucreaza part time si e posibil sa-i chemi doar la orele de varf si sucursalele lucreaza cel putin o zi sau doua pe saptamana pana mai tarziu pe la ora 20:00 sau program scurt in weekend. La banca unde am eu cardul sucursalele sunt deshise L-V pana la orele 20:00 si in weekend au program scurt.

#15
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Postvladut01, on 07 mai 2023 - 04:27, said:

Acum vreo 2 ani venind in Romania dupa vreo mai mult de 10 ani am fost am fost negativ surprins sa vad cad de ineficient sunt organizate sucursalele din Romania in comparatie cu cele de peste ocean.

General valabil ptr toate domeniile. Poate la dat cu flit, obraznicie, fite.... le suntem superiori, in rest.....

#16
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
La mine în sat s-au închis BCR, BT, BRD.
A rămas CEC Bank. Pentru cât timp, nimeni nu știe.

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
In UK, HSBC a inchis foarte multe sucursale, in orasele mici , sucursale mici. 90% din cei ce lucrau acolo au fost concediati, cunosc cateva persoane care au lucrat la HSBC si au fost dati afara (nu stiu daca cu sau fara ceva compensator), restul de 10% au fost dispersati in alte sucursale care inca functioneaza, unora nu le-a convenit doeoarece erau prea departe de casa si dadeau pe naveta mai mult decat facea, si a uplecat d ebuna voie.

#18
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View PostTruculMagic, on 06 mai 2023 - 20:04, said:

Am un prieten care a lucrat la o sucursala BT, cred ca asa se numeste corect. S-a desfiintat si a plecat in strainatate la munca, agricultura si dupa la ceva hoteluri prin italia.
Inainte era toata ziua la costum, abia isi permitea o masina de 3500euro, de cand a plecat, si-a luat Mercedes clasa C din 2015 si a renovat casa foarte misto. Posted Image
Nu stiu daca a primit ceva la disponibilizare, nu am fost curios si nu imi place sa intru in detalii.
Zise Trucul deloc Magic.

Te salut, prietene!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate