Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

iOS 17

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
675 replies to this topic

#19
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,019
  • Înscris: 30.11.2021
Voi nu sunteti asa nitel dezamagiti ca update 16.5 a fost varza.
IOS 17 este inutil.

Nu va suparati ca va intreb, ma asteptam sa fie ca pe youtube, ca pe redit, sa fie care asteptati treburi punctuale si utile, nu tampenie de widget de puteai pune si pe un samsung vechi fara sistem de operare.

#20
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
Dezamagiti ca au introdus putine noutati, probabil da. Ma asteptam la putin mai multe desi se stia cu multa vreme inainte ca focusul va fi pe headset-ul AR/VR asa cum zicea si colegul mai sus.
Inutil nu e, asta e si esenta iOS-ul. Sa mearga fluid, sa nu aibe multe bug-uri, sa fie stabil si securitate buna. De la inceput nu a fost facut pentru briz-brizuri, poate de aia regreti ca ai renuntat la Android. Personal, prefer functii noi dupa ce apar la concurenta, pentru ca stiu ca in momentul in care vor veni, vor fi asa cum trebuie.Nu pline de crash-uri.

Legat de widget-uri, nu stiu altii, dar pe mine ma ajuta mult widget-urile interactive introduse in iOS17. Un exemplu simplu ar fi HomeAssistant: sa pot aprinde/stinge becuri/TV/AC etc direct din widget, apasand pe buton, fara a mai intra in aplicatie. Valabil si pentru Music, Reminders etc.

Edited by kvlq, 06 June 2023 - 13:15.


#21
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013
O mică treabă pe iOS 17 pe care nu au prezentat-o dar pe care o rîvneam de cînd cu iOS 16. Am observat într-o recenzie de pe YouTube, că acum poți stabili grosimea fontului orei, de pe ecranul blocat, putînd să aduci cifrele la grosimea din iOS dinainte de versiunea 16. Na, preferință proprie, îmi plăceau mai mult subțiri decît groase. Posted Image

În altă ordine de idei, observ că au adăugat colecții noi de wallpapere (cele originale care veneau cu anumite modele și care dispăruseră după iOS 16). Nu am beta-ul dar am observat și asta pe undeva.

PS.
Acum poți crea legături între notițe.
Sursă: https://www.macrumor...-between-notes/

Cred că luate așa, sînt multe adaosuri din astea micuțe în fiecare aplicație nativă, care nu au încăput în prezentare și care urmează să fie descoperite una cîte una.

Edited by theEvilPhilantropist, 06 June 2023 - 13:25.


#22
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
Da, sunt multe chestii mici.
Una mai mare, folositoare pentru noi, ar fi "predictive text" in limba romana.

LE: Mai putin si incep sa apara intrebarile legate de baterie. Eu inca nu mi-am putut forma o parere, e prea devreme, plus ca din cate se pare, peste noapte, am avut iar probleme cu Spark care a rulat cu orele in background...

LE2: Am uitat ce imi place la iOS17 pe langa widget-urile interactive. Noua modalitate de a trimite fisiere prin Airdrop. E suficient sa tii telefoanele apropiate pentru a putea trimite poze,fisiere sau acum, chiar si contacte. Pe langa asta, nu mai esti obligat sa stai in apropiere pana la finalizarea transferului. Daca ai un fisier mare de trimis, poti pleca iar transferul se va face prin internet, nu se va mai intrerupe. Deocamdata nu merge in 100% din cazuri, din ce am testat eu, intre doua iPhone 14Pro ambele desigur cu iOS17. Mai da gres, dar probabil se va rezolva in urmatorul/urmatoarele beta.

Attached Files


Edited by kvlq, 06 June 2023 - 14:29.


#23
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
Treaba asta cu textul predictiv în română era unul din motivele pentru care mi se părea “iOS-ul” (deși e vorba de o “aplicație” izolată) foarte în urmă față de android. La iOS 18 poate primim clipboard și la iOS 19 primim și imagini în clipboard-ul tastaturii.

#24
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020

View PostMindArchitect, on 06 iunie 2023 - 12:57, said:

Voi nu sunteti asa nitel dezamagiti ca update 16.5 a fost varza.
IOS 17 este inutil.

Nu va suparati ca va intreb, ma asteptam sa fie ca pe youtube, ca pe redit, sa fie care asteptati treburi punctuale si utile, nu tampenie de widget de puteai pune si pe un samsung vechi fara sistem de operare.

Nu, chiar deloc. Îl pun seara la încărcat, dimineața îl iau își face treaba in fiecare zi exact la fel, nu am emoții ca nu ar merge ceva sau ca au adăugat ceva nou și nu știu cum o sa funcționeze sau dacă o sa meargă.
Sincer mie îmi era ok și cu IOS 16.5 ca nu mă deranjează absolut nimic la el, nici nu am sa fac trecerea la iPhone 15 pentru ca nu ii văd efectiv rostul, iOS rules pentru mine sincer nu mai vreau Android pentru cel puțin 2-3 ani. 🙂

#25
Erwod

Erwod

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 28.06.2022

View Postkvlq, on 06 iunie 2023 - 14:21, said:

Da, sunt multe chestii mici.
Una mai mare, folositoare pentru noi, ar fi "predictive text" in limba romana.

Treaba asta aproape ca ma face sa vreau sa incerc beta-ul. Doar ca plec curand in concediu si n-as vrea dau de ceva bug-uri nasoale care sa ma incurce. Dar cum mai zicea cineva... era cazul.

#26
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Salut, are si swipe in limba romana? (Glisare pentru tastare)

#27
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
Da

#28
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Si cum e? Eu foloseam swiftkey de la microsoft dar era enervant sa dau si acolo din datele mele.
Din pacate nu pot sa imi pun beta-ul pana in iulie cand devine public.

#29
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
Acum ca ai zis, m-am jucat putin cu el si pare ca merge ok. Nu ma pricep insa, nu folosesc si nu am folosit niciodata swipe la tastatura.

#30
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,019
  • Înscris: 30.11.2021
Imi sunteti simpatici dar parca imi ziceti ca cineva captiv la puscarie.
Sa nu ma intelegeti gresit, imi pare ca atitudinea voastra este putin ciudata.

Eu sunt cumparator, atat, nu am actiuni la Apple, am interes sa pot face multitasking pe telefon.
Imi pare ciudat ca nu pot face multitasking.
Nu pot face un amarat de split screen, sunt obligat sa ma uit doar la youtube si doar la youtube sau sa navighez.

Ciudata limitare.
Ziceti de wallpapere? Sa inteleg ca in cazul wallpaperelor este ca si cu setarea tonului de apel?
A trebuit sa gasesc cine stie ce varianta de pe google sa pot pune un mp3 pe post de sonerie.

Nu are logica o asemenea limitare.

#31
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023

View Postkvlq, on 06 iunie 2023 - 14:21, said:

Da, sunt multe chestii mici.
Una mai mare, folositoare pentru noi, ar fi "predictive text" in limba romana.

LE: Mai putin si incep sa apara intrebarile legate de baterie. Eu inca nu mi-am putut forma o parere, e prea devreme, plus ca din cate se pare, peste noapte, am avut iar probleme cu Spark care a rulat cu orele in background...

LE2: Am uitat ce imi place la iOS17 pe langa widget-urile interactive. Noua modalitate de a trimite fisiere prin Airdrop. E suficient sa tii telefoanele apropiate pentru a putea trimite poze,fisiere sau acum, chiar si contacte. Pe langa asta, nu mai esti obligat sa stai in apropiere pana la finalizarea transferului. Daca ai un fisier mare de trimis, poti pleca iar transferul se va face prin internet, nu se va mai intrerupe. Deocamdata nu merge in 100% din cazuri, din ce am testat eu, intre doua iPhone 14Pro ambele desigur cu iOS17. Mai da gres, dar probabil se va rezolva in urmatorul/urmatoarele beta.
Wow, si transferul prin Bluetooth cum se numeste ? Android Drop ?
Va minunati de optiuni pe care le aveam la Android in anul 2009 , tare !
Eu sunt pe 15.6 si o sa mai stau , cel putin un an, apoi mai vedem, probabil inca 2 🤣 daca merg lucrurile cum ma astept sa mearga si daca voi putea folosi un iphone la fel de mult ca un Android.


#32
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
Am mai repetat-o si pe alte topicuri, nu o s-o mai fac inca o data. O singura intrebare am: de ce nu trecea lumea nemultumita de iOS inapoi la Android? Un sistem ramas la nivel de 2009... e mai usor sa arunci cu hate decat sa actionezi? Ceva ma face sa cred insa ca totusi iOS atrage cu ceva...

View Post_o_, on 06 iunie 2023 - 18:20, said:

Wow, si transferul prin Bluetooth cum se numeste ? Android Drop ?
Va minunati de optiuni pe care le aveam la Android in anul 2009 , tare !
Eu sunt pe 15.6 si o sa mai stau , cel putin un an, apoi mai vedem, probabil inca 2 �� daca merg lucrurile cum ma astept sa mearga si daca voi putea folosi un iphone la fel de mult ca un Android.
Wow, aceeasi atitudine, nu ma surprinde. Inca n-ai trecut inapoi la Android?
Da, asa veneau si update-urile la Android, in functie de producator, de X, de Z...unii primeau azi, altii peste jumate de an. Deci n-as zice ca e mult sa mai stai pe 15.6 inca un an, doi.

Din partea mea, subiectul pe tema asta s-a incheiat aici. Nu cred c-a ramas vreun topic de pe aria asta, din care sa nu se face un Android vs iOS.
Ciudat, eu n-am nicio postare pe aria de Android, desi am avut candva iar acum as putea arunca cu noroi acolo. ��

Edited by kvlq, 06 June 2023 - 18:39.


#33
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
Alte mici chestii despre care nu s-a vorbit in prezentare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zay_p70L0Xo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,019
  • Înscris: 30.11.2021

View Postkvlq, on 06 iunie 2023 - 18:26, said:

O singura intrebare am: de ce nu trecea lumea nemultumita de iOS inapoi la Android?

Ciudat, eu n-am nicio postare pe aria de Android, desi am avut candva iar acum as putea arunca cu noroi acolo. ��
De ce gandesti asa?
Sa nu se schimbe nimic, sa nu gandim ca aia de isi spun parerea pe youtube, redit.

Chiar am cautat pe google ca nu mai stiam daca am avut si Samsung cu Bada OS. Symbian, Am avut avut si cu sistemul de operare de la Microsoft.
Niciodata nu am gandit, gata, nu imbunatatim nimic.

Nu am citit nimic de IOS Vs. Android. Discutia este sa introduca Apple Split screen. Nu widget-uri si alte astea de caterinca.

Eu tot timpul am scris despre ce telefoane am folosit.
Nu am scris vreodata pe aria asta ca nu am avut Iphone, nici nu am urmarit prezentarile lor.
Cand a venit seful lor pe partea de soft si erau asteptarile bune, si el prezinta niste widget si wallpaper.
Am crezut ca troleaza, vorbesc serios, am zis... poate ii vreo caterinca ceva, mai si glumesc oameni.

Si nu iti poti da cu parerea dupa cateva zile, testezi, incerci, cum am facut si eu, ba, poate nu fac eu ceva bine, hai sa caut poate sunt programe sa te poti uita naiba gratuit la youtube fara sa te streseze publicitatea.
Hai ca or exista programe sa faci split screen.
ETC...

Discutam.

Edited by MindArchitect, 06 June 2023 - 21:14.


#35
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
Nu vreau sa mai dezbat subiectul "ce are Samsung si nu are Apple", "de ce pe Android merge si pe iOS nu..", asta e fix ce am zis, Apple vs restu'. Mesajul anterior a fost mai mult pentru celalalt coleg, revoltat. Discutam, evident, nicio problema. Dar intr-un mod civilizat, constructiv, nu cu ironii si hate.

Revenind strict la subiect, split screen a fost mentionat de multe ori de catre "leak-eri". Probabil va aparea intr-un viitor update. Poate in 17.1. Nu e prima data cand ar face asta.
Dar ma indoiesc. Motivul pentru care nu a aparut, ca si multe alte chestii, e pentru ca probabil nu are cerere destul de mare. Au introdus mai tot ce s-a cerut la scara larga (lent, dar au introdus).
Problema e ca lumea cere X si Y pe forum. Exista alte cai de comunicare daca vrei sa se intample ceva. De ex. aplicatia Feedback. Daca ar testa mai multi versiunile beta si ar adauga bug-urile acolo, lucrurile s-ar rezolva mult mai usor si rapid. Asa ne plangem aici si suntem nemultumiti ca nu se intampla nimic. Nu ma refer aici la cazul tau, vorbesc in general.

O alta chestie la care ma gandesc legata de faptul ca nu au introdus split-screen, e pentru ca probabil ar fi destul de dificil sa lucrezi pe un ecran de 6.1" sau 6.5" in split screen. Pentru asta exista iPad (acolo si ai Split Screen). Sau MacBook. Eu nu ma vad uitandu-ma pe display-ul de la iPhone 14 la cel putin doua aplicatii in acelasi timp, sau cel putin nu as putea face ceva productiv.

LE: O alta chestie pe care am observat-o e ca acum, parolele au favicons in Settings->Passwords.

Edited by kvlq, 06 June 2023 - 21:24.


#36
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Se pare ca oricine poate instala beta-ul de ios 17: https://9to5mac.com/...oper-beta-free/
Nu stiam, eram convins ca tb sa am cont de developer dar vad ca imi apare si mie in general-actualizare software.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate