Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

CI la o casa parasita in paragina

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttytysor, on 05 mai 2023 - 19:15, said:

ceea ce este, nu-i asa, o aberatie! doar se poate trai si in cloud, nu e nevoie de o locuinta!
E nevoie si de o femeie, insa nu esti obligat sa te insori.

#20
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018

View Postsags, on 05 mai 2023 - 21:59, said:

@Winc:
Mai intai de toate, daca sunteti in indiviziune atunci fiecare e proprietar pe cate fractie din TOT bunul si il poate folosi dar fara a impiedica pe ceilalti coproprietari sa il foloseasca. Asa ca legal nu e casa ta cea darapanata, ci ai parte si din ce darapanata si din cea buna. (Ca, in scopul utilizarii, ar exista o intelegere ‘de buna convietuire’ sa nu va deranjati reciproc e altceva, dar aceasta modifica situatia juridica.)

Mai apoi, cele 2 corpuri de casa au adrese diferite? Banuiesc ca strada/numar e una singura. Sunt cumva apartamente distincte? Cred ca nu, ca altfel erau doua bunuri imobile distincte si altfel se discuta cu indiviziunea - poate nici nu ar fi existat ci ar fi fost fiecare proprietar pe cate unul din apartamente.

La final, DACA adresa e una singura si coproprietari sunteti toti pe toate, cum ar putea sustine cineva ca ai domiciliul intr-o casa care nu [mai] exista? Cu atat mai putin sa iti anuleze boletinu’.


Adresa e un singur numar. am zis in primul post ca iesirea din indiviziune nu este facuta si de ce. Problema e ca verisoara o tine una si buna ca ar exista o parte a ei si una a noastra si a zis ca o sa faca tot ce poate sa isi vanda "partea ei" si sa scape de stresul pe care il provoaca aceasta situatie.
Dar cum se pare ca nu poate sa vanda pentru ca nu a gasit pe nimeni pana acum sa se bage sa cumpere in conditiile astea, ma gandesc daca nu cumva ar putea incerca altceva, gen sa ne reclame ca de fapt nu locuim acolo si sa cheme politia sa le arate ca e in paragina, desi asta tot din cauza ei se intampla pentru ca ne incalca dreptul de proprietate de peste 30 de ani si nu a investit nimic in partea pe care o considera a noastra si nici pe noi nu ne-a lasat.

Edited by Winc, 05 May 2023 - 22:49.


#21
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Nu stie nimeni ce va va face acea persoana. Tu fa - ti cat mai repede carte de identitate, ocupa- te de ce poti controla tu. Daca aia nu are vreo pila la politie, nu se deranjeaza nimeni ! Sa constate ce?  Nu esti obligat sa stai acolo non stop, chiar daca ai adresa acolo declarata.

Edited by SharonCollins, 05 May 2023 - 22:55.


#22
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Avem CI la acea adresa dar nu sunt sigura ce drepturi vom mai avea noi cele doua coproprietare dupa ce se va darama "partea noastra" de tot. Verisoara sau persoana careia ii va vinde (daca prin absurd gaseste pe cineva care sa cumpere in conditiile astea) va putea darama si radia din acte proprietatea complet sau partial fara acordul nostru al celorlalte doua coproprietare? Si sa ne trezim ca atunci cand ne vom duce sa ne facem CI din nou la acea adresa nu ni se mai accepta?

Edited by Winc, 05 May 2023 - 23:00.


#23
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View Postdimripper, on 05 mai 2023 - 15:19, said:

Sau poate vreo 60 de ani, am un coleg de peste 50 de ani caruia ii expira noua CI in 2088, probabil dsoara de la sectie avea unghiile proaspat lacuite si a gresit tastele.
A fost 55 ani, s-a marit la 60, acum, iar la astea electronice se fac cu valabilitate permanenta dupa 70 ani.
https://www.profit.r...varste-20560773

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

View PostVenboteam, on 05 mai 2023 - 15:30, said:


De la o anumita varsta, CI se emite "pe viata".


View PostAlexEn, on 05 mai 2023 - 15:31, said:

Pentru ca dupa 55 de ani cartea de identitate e valabila permanent. Nu a gresit nimeni nicio tasta.


Așa știam și eu. Până le-am făcut părinților noile cărți de identitate, că și-au schimbat adresa de domiciliu. Sunt valabile zece ani, deși ei au aproape 80. Alea vechi erau valabile până în 2070 sau ceva de genul.

Edited by caiuscorneliu, 05 May 2023 - 23:39.


#25
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
@Winc:
Cele doua corpuri de casa, ca din alte postari ale tale am inteles ca nu e doar aceasta darapanata ci inca una in buna stare, au adrese - complete, adica de exemplu cu numar de apartament - separate? (Poti vedea la adresa ta din CI daca pe langa localitate/strada/numar mai exista ceva mai detaliat, gen bloc/corp si numar de apartament.) Ca daca nu, dpdv adresa nu locuiesti nici intr-o cladire nici in alta ci in oricare si in ambele din acea curte deodata.

Iar daca nu exista proprietati separate, atunci sunteti coproprietari pe ambele cladiri. Juridic nu exista ‘a ei’ si ‘a ta’ orice ar spune ea, deci chiar daca cea din poza este demolata tot ramai cu jumatate din cea buna.

Edited by sags, 06 May 2023 - 08:00.


#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,604
  • Înscris: 13.03.2005

View Postcaiuscorneliu, on 05 mai 2023 - 23:37, said:







Așa știam și eu. Până le-am făcut părinților noile cărți de identitate, că și-au schimbat adresa de domiciliu. Sunt valabile zece ani, deși ei au aproape 80. Alea vechi erau valabile până în 2070 sau ceva de genul.
Probabil s-a întâmplat acest lucru, pentru că urmează să ni se schimbe la toți cu cele cu chip, de dimensiunea permisul de conducere auto.

Edited by wertyck, 06 May 2023 - 08:26.


#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
io, după refuzul rudelor de a mă primi pe proprietate (chiar și cu poliția, cum ai scris :( ), mă organizam, adunam o echipă de constructori, apoi intram cu o basculantă-n curte și mă apucam de renovat partea care mă durea; noaptea legam 2 amstaffi în zonă!

nici în cazul ăsta poliția nu mă putea împiedica să intru pe proprietatea MEA!

dar e doar o altă perspectivă a boașelor diferite!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate