Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

CI la o casa parasita in paragina

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.09.2018
Este legal sa am / sa avem CI (carte de identitate) la o adresa la care se afla o casa formata din doua parti dintre care o parte este parasita si in paragina, practic demolabila la care detin act de mostenitor impreuna cu sora si cu o verisoara care si-a dobandit dreptul prin conventie de la tatal ei (unchi pentru mine si sora)?
Care va fi situatia legala dupa ce partea respectiva se va darama de tot? Nu am gasit nici un articol de lege referitor la asta. Va mai ramane practic doar jumatate din proprietatea care apare in acte si despre care verisoara sustine ca e "partea ei" desi nu avem facuta iesirea din indiviziune, nu se poate face iesire din indiviziune deoarece ar rezulta loturi sub limita admisa pentru constructie de 150 mp, ar rezulta doua loturi cam de 130 mp fiecare.
Mentionez ca eu si sora nu avem acces la proprietate de peste 30 de ani, dreptul de proprietate ne este incalcat de catre unchi, matusa, verisoara si sotul ei. Am incercat sa am o discutie FB Messenger cu verisoara dar nu se poate discuta cu ea, sustine ca nu a avut bani si ca vecinii minoritari ar fi adus proprietatea in starea asta. I-am zis ca eu am cheltuit mii de euro pe chirii bani care ar fi putut fi investiti in proprietate daca m-ar fi lasat sa stau acolo cand am solicitat si acum ea sustine ca ea de fapt nu ne-a incalcat niciodata dreptul de proprietate desi pe mine la telefon m-a refuzat explicit cand i-am solicitat sa stau acolo, nu ne-a primit nici cu politia, i-a imbarligat de asa natura incat acestia nu au luat nici o masura, doar ne-au zis ca e caz de tribunal si acum desi sustine ca ne putem duce sa ne ocupam nu clarifica cum anume putem avea acces la proprietate.
Mentionez ca eu nu vreau sa investesc nimic acolo acum la stadiul in care e, ma intereseaza doar in ce masura mai e legal sa avem CI -uri inregistrate la acea adresa. Multumesc.



Attached File  174663997_739988186685393_3899798421969062136_n.png   1.28MB   187 downloads


Edited by Winc, 05 May 2023 - 15:02.


#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Legal e, atata vreme cat cladirea exista in acte, nu e demolata legal.
Crezi ca vine cineva sa verifice pe teren ca ai peretii cazuti? Sa te intrebe cum de te induri sa locuiesti acolo? Nu vine nimeni.

#3
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
In primul felicitari pentru ca te interesezi de aspectul legal al cauzei tale.

Statul roman considera ca nu merita sa ai un act de identitate valid daca nu ai in proprietate un imobil sau persoane care sa te ia in spatiu, fie si din mila. Iti ofera in schimb un carton cu poza capsata si completat de mana, cu care nu vei putea trece granita si se vor uita toate institutiile chioras la tine. Am trecut prin mizeria asta, locuind cu chirie si nevrand nici de parinti sa ma milogesc, acum as scuipa in ochi pe oricine mi.ar reprosa ca nu locuiesc in realitate la adresa din CI, cu toate riscurile aferente.

Strict on-topic, din cate cunosc, nu exista nici un aspect legal care sa te impiedice. Si odata facut, 10 ani te folosesti fara griji de ea, pentru ca nu poate fi anulat cat timp nu s.au folosit falsuri la momentul emiterii.

Sau poate vreo 60 de ani, am un coleg de peste 50 de ani caruia ii expira noua CI in 2088, probabil dsoara de la sectie avea unghiile proaspat lacuite si a gresit tastele.

#4
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postdimripper, on 05 mai 2023 - 15:19, said:

[...]am un coleg de peste 50 de ani caruia ii expira noua CI in 2088, probabil dsoara de la sectie avea unghiile proaspat lacuite si a gresit tastele.
De la o anumita varsta, CI se emite "pe viata".

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru ca dupa 55 de ani cartea de identitate e valabila permanent. Nu a gresit nimeni nicio tasta.

#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostWinc, on 05 mai 2023 - 15:00, said:

Este legal [...]
Putem spune ca nu e foarte moral. Dar, legal este. Nu este lege care sa descrie cum ar trebui sa arate un imobil in care putem avea domiciliu.
Decat carte de identitate provizorie (cu valabilitate de 1 an) pentru lipsa locuinta, mai bine asa. ;)

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

View PostWinc, on 05 mai 2023 - 15:00, said:

Este legal sa am / sa avem CI (carte de identitate) la o adresa la care se afla o casa formata din doua parti dintre care o parte este parasita si in paragina, practic demolabila la care detin act de mostenitor impreuna cu sora si cu o verisoara care si-a dobandit dreptul prin conventie de la tatal ei (unchi pentru mine si sora)?


Tot nu ai terminat saga cu casa aia? Nu iti anuleaza nimeni CI-ul o data ce e facut.
Mai bine pune-te pe treaba si rezolva-ti problemele.

#8
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Esti coproprietar la toată cladirea până dezbateți succesiunea, lucru pe care se pare ca nu aveți chef sa l faceți, (ne)intelegerile voastre verbale neavand nici o relevanță.


#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View PostVenboteam, on 05 mai 2023 - 15:32, said:

Putem spune ca nu e foarte moral.
Ba e si moral, ca nu pacaleste pe nimeni cu nimic. Satisface doar capriciile statului tampit, care presupune ca e musai sa ai un domiciliu pentru ca sa existi.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAlexEn, on 05 mai 2023 - 15:31, said:

Pentru ca dupa 55 de ani cartea de identitate e valabila permanent. Nu a gresit nimeni nicio tasta.

Nu chiar permanent.
Si in acest caz este vorba de un termen, chiar daca de vreo 60 - 70 de ani. Dar nu se stie niciodata care din noi nu va trebui sa-si schimbe si aceasta CI.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Da, vor trebui sa isi schimbe "buletinele" si cei peste 55 de ani daca vor sa calatoreasca fara pasaport in UE si in tarile care ne permit acum intrarea doar cu cartea de identitate. Vor trebui sa isi faca de la anul,  cele noi, cu "CHIP"

#12
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 20.05.2013
Pe vremea buletinelor de hartie, se tragea linie la anul limita al valabilitatii. Acum totul e electronic, si anul pana cand e valabil trebuie specificat, nu poate fi lasat gol. Din aceasta cause se pune un termen suficient de lung ( 60 de ani) pt a-ti oferi posibilitatea sa mori linistit, daca nu cumva vei intra in cartea recordurilor si vei ajunge la 110 -120 de ani.

Acum referitor la unde ai domiciliul - nu verifica nimeni. Au fost niste scandaluri legate de faptul ca intr-o garsoniera din Bucuresti "locuiau" 40 de personae ... dar din cate stiu nu a fost nimeni tras la raspundere.

Ar trebui sa fie "recenzate" toate locuintele, un "expert" sa determine numarul maxim de persoane care pot locui, si aceste informatii sa fie puse la dispozitia Directiei de evidenta a populatiei. Dar nu exista lege, gdpr-ul nu permite transferul acestor informatii fara acordul tau samd ..

#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
40 de persoane, asa de putini?
Pai in Iasi sunt si cu peste 44.000 (patruzeci si patru de mii) de oameni cu domiciliu la aceeasi adresa si venituri de 2milioare de euro adunati. Link la articol, au facut sectie de votare special pentru aceea adresa.
Se lucreaza la o lege...

#14
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postmaccip, on 05 mai 2023 - 16:23, said:


Ba e si moral, ca nu pacaleste pe nimeni cu nimic. Satisface doar capriciile statului tampit, care presupune ca e musai sa ai un domiciliu pentru ca sa existi.

Oare e un capriciu ?
Unde va vota la alegerile locale un suveran de asta, la București sau la Cucuieți ?
Sau unde vrea muschiul lui ?
Unde va plăti impozite si taxe, unde va putea fi contactat in cazul in care va fi cercetat penal ?

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdimripper, on 05 mai 2023 - 15:19, said:

In primul felicitari pentru ca te interesezi de aspectul legal al cauzei tale.

Statul roman considera ca nu merita sa ai un act de identitate valid daca nu ai in proprietate un imobil sau persoane care sa te ia in spatiu, fie si din mila. Iti ofera in schimb un carton cu poza capsata si completat de mana, cu care nu vei putea trece granita si se vor uita toate institutiile chioras la tine. Am trecut prin mizeria asta, locuind cu chirie si nevrand nici de parinti sa ma milogesc, acum as scuipa in ochi pe oricine mi.ar reprosa ca nu locuiesc in realitate la adresa din CI, cu toate riscurile aferente.

Strict on-topic, din cate cunosc, nu exista nici un aspect legal care sa te impiedice. Si odata facut, 10 ani te folosesti fara griji de ea, pentru ca nu poate fi anulat cat timp nu s.au folosit falsuri la momentul emiterii.

Sau poate vreo 60 de ani, am un coleg de peste 50 de ani caruia ii expira noua CI in 2088, probabil dsoara de la sectie avea unghiile proaspat lacuite si a gresit tastele.
Tu trebuie ''sa te milogesti'' de parinti?

iar domnisoara n-a gresit nimic, dupa virsta respectiva asa se procedeaza. Initial la termenul de expirare se tragea o liniuta, dupa care s-a trecut o durata de 70 de ani!

View Postmaccip, on 05 mai 2023 - 16:23, said:

Ba e si moral, ca nu pacaleste pe nimeni cu nimic. Satisface doar capriciile statului tampit, care presupune ca e musai sa ai un domiciliu pentru ca sa existi.
ceea ce este, nu-i asa, o aberatie! doar se poate trai si in cloud, nu e nevoie de o locuinta!

Edited by tytysor, 05 May 2023 - 19:15.


#16
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostVenboteam, on 05 mai 2023 - 15:32, said:

Putem spune ca nu e foarte moral. Dar, legal este...

Poti detalia partea cu [i]moralitatea?

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View Postyekun, on 05 mai 2023 - 17:32, said:

Oare e un capriciu ?
Unde va vota la alegerile locale un suveran de asta, la București sau la Cucuieți ?
Sau unde vrea muschiul lui ?
Unde va plăti impozite si taxe, unde va putea fi contactat in cazul in care va fi cercetat penal ?

Sunt false probleme, dacă eu de exemplu vreau să fiu comis voiajor și să locuiesc lunar în alt oraș, poate nu am nevoie să votez la alegerile locale din moment ce oricum stau acolo doar o lună. Când mă așez la bătrânețe într-o localitate, voi vota acolo și basta.
Taxe și impozite se plătesc acolo unde ai înregistrate bunurile. Iar pentru poliție, se poate rezolva treaba cu o declarație pe propria răspundere online. chiar nu e necesară plăcuță de identitate pentru asta.

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
@Winc:
Mai intai de toate, daca sunteti in indiviziune atunci fiecare e proprietar pe cate fractie din TOT bunul si il poate folosi dar fara a impiedica pe ceilalti coproprietari sa il foloseasca. Asa ca legal nu e casa ta cea darapanata, ci ai parte si din ce darapanata si din cea buna. (Ca, in scopul utilizarii, ar exista o intelegere ‘de buna convietuire’ sa nu va deranjati reciproc e altceva, dar aceasta modifica situatia juridica.)

Mai apoi, cele 2 corpuri de casa au adrese diferite? Banuiesc ca strada/numar e una singura. Sunt cumva apartamente distincte? Cred ca nu, ca altfel erau doua bunuri imobile distincte si altfel se discuta cu indiviziunea - poate nici nu ar fi existat ci ar fi fost fiecare proprietar pe cate unul din apartamente.

La final, DACA adresa e una singura si coproprietari sunteti toti pe toate, cum ar putea sustine cineva ca ai domiciliul intr-o casa care nu [mai] exista? Cu atat mai putin sa iti anuleze boletinu’.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate