Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Cetatean UE, deschidere cont bancar pentru SRL nou infiintat, mi se cer date personale si "contracte de colaborare"?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
SirRodrick

SirRodrick

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.05.2023
Sunt cetatean UE, rezident in Romania, si incerc sa deschid un cont bancar pe persoana juridica - pentru un SRL cu activitate de traduceri, la care sunt fondator, administrator si unic asociat.
O anumita banca - ce ofera "primul an gratuit pentru SRL nou infiintate" mi-a cerut sa furnizez toate datele mele personale din tara UE de origine - adresa, facturi de utilitati, datele contului bancar - motivand ca "intai trebuie sa imi deschida mie personal un cont de persoana fizica si abia apoi un cont de persoana juridica pentru SRL". Cu mentiunea... "stati linistit, ca nu se intampla nimic cu ele, sa nu va ganditi la prostii"?!
Eu doresc deschiderea unui cont pentru SRL ca persoana juridica, nu pentru mine ca persoana fizica. Atunci de ce trebuie sa deschid un cont de persoana fizica si apoi sa il trec pe persoana juridica?
Mai ales ca de la ANAF mi s-a spus sa NU deschid contul pentru SRL la o banca la care am si cont pe persoana fizica.
De asemenea, mi s-a cerut sa aduc "contracte de colaborare" incheiate intre SRL-ul meu (care nu are inca nici o activitate, fiind abia infiintat) si diverse firme - "de exemplu, pentru colectare gunoi".
Sediul SRL-ului este gazduit la un cabinet de avocatura contra cost, firma neavand nici o activitate care sa se desfasoare in sediu fizic - e vorba de traduceri care se vor primi si efectua numai online. Nu inteleg ce "contracte de colaborare" - si cu cine  - ar putea incheia SRL-ul meu, care va functiona doar online?
Sincer, am ajuns la disperare si nu am nici cea mai mica idee ce am de facut. Tot ce doresc e sa deschid un cont bancar pentru acest SRL, ca sa pot efectua traduceri si sa imi platesc taxele in mod legal, dar exista atatea obstacole si probleme in tara dumneavoastra...
Daca cineva ma poate ajuta cu orice sfaturi, idei, sugestii as fi recunoscator si multumesc anticipat!

Edited by althea, 04 May 2023 - 19:05.


#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Welcome to Romania!

Ai dreptate, numai idioti peste tot. Nu este obligatoriu sa ai cont pe persoana fizica pentru a avea pe SRL. Dar... banca este privata si poate avea ce reguli vrea. Eventual sa suni la centru pentru a afla daca ai avut tu noroc de un angajat zelos care vrea sa-si faca planul la clienti noi. Altfel, sunt banci la toate colturile.

Pentru idiotii de la ANAF, numai de bine. Nu exista nici o lege/reglementare sa interzica asa ceva.

De ce nu mandatezi avocatul unde ai sediul sa iti rezolve toate acestea?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006
Renunta la acea anumita banca si alege o alta banca.
Nu-mi vine sa cred ca nu gasesti o banca care sa te multumeasca, mai ales ca in proportie de 98% absolut toate bancile existente in Romania provin din tarile europene cu drepturi si aplica birocratia impusa, pardon, recomandata de forul tutelar, adica de UE.

ps.
Vezi ce inseamna primul an gratuit si cat pierzi, alegand alta banca care nu acorda acea gratuitate. Suma economisita prin gratuitatea aia este aproape nesimtit de mica, nu-i mare scofala.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
Despre ce banca e vorba ?

View PostSirRodrick, on 04 mai 2023 - 18:42, said:

Mai ales ca de la ANAF mi s-a spus sa NU deschid contul pentru SRL la o banca la care am si cont pe persoana fizica.

Whaaat ? De ce ?Posted Image

Edited by Andreysc7, 04 May 2023 - 19:22.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Si mai importnt, vezi cat te costa peste un an de "gratuitate". Ca daca e de 3x costul medial la restul bancilor, long term n-ai facut nimic.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Vezi ca banca aia care ofera un an gratuit, mi-a facut surpriza ca dupa un an sa-si ia din cont, retroactiv, taxa lunara pentru tot anul.
Explicatia? Ca io aveam I.I. si reducerea e pentru IMM, si I.I. nu e IMM.

incearca otp, cu astia nu am avut surprize, si gratuit e chiar gratuit la ei.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca te-ai opintit la deschiderea unui cont bancar, nu te vad bine mai departe.

#8
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostSirRodrick, on 04 mai 2023 - 18:42, said:

Sunt cetatean UE, rezident in Romania, si incerc sa deschid un cont bancar pe persoana juridica - pentru un SRL cu activitate de traduceri, la care sunt fondator, administrator si unic asociat.
O anumita banca - ce ofera "primul an gratuit pentru SRL nou infiintate" mi-a cerut sa furnizez toate datele mele personale din tara UE de origine - adresa, facturi de utilitati, datele contului bancar - motivand ca "intai trebuie sa imi deschida mie personal un cont de persoana fizica si abia apoi un cont de persoana juridica pentru SRL". Cu mentiunea... "stati linistit, ca nu se intampla nimic cu ele, sa nu va ganditi la prostii"?!
Eu doresc deschiderea unui cont pentru SRL ca persoana juridica, nu pentru mine ca persoana fizica. Atunci de ce trebuie sa deschid un cont de persoana fizica si apoi sa il trec pe persoana juridica?
Mai ales ca de la ANAF mi s-a spus sa NU deschid contul pentru SRL la o banca la care am si cont pe persoana fizica.
De asemenea, mi s-a cerut sa aduc "contracte de colaborare" incheiate intre SRL-ul meu (care nu are inca nici o activitate, fiind abia infiintat) si diverse firme - "de exemplu, pentru colectare gunoi".
Sediul SRL-ului este gazduit la un cabinet de avocatura contra cost, firma neavand nici o activitate care sa se desfasoare in sediu fizic - e vorba de traduceri care se vor primi si efectua numai online. Nu inteleg ce "contracte de colaborare" - si cu cine  - ar putea incheia SRL-ul meu, care va functiona doar online?
Sincer, am ajuns la disperare si nu am nici cea mai mica idee ce am de facut. Tot ce doresc e sa deschid un cont bancar pentru acest SRL, ca sa pot efectua traduceri si sa imi platesc taxele in mod legal, dar exista atatea obstacole si probleme in tara dumneavoastra...
Daca cineva ma poate ajuta cu orice sfaturi, idei, sugestii as fi recunoscator si multumesc anticipat!

Taxa de guuuunnnnoooooiiiii, bravo ! - https://youtu.be/kCvzbDrBB0c?t=93

Posted Image

Mai au registre snuruite? Registrul Unic de Control, cu pagini numerotate, cu cuie batute, snur si sigiliu mai e?

Edited by aaaa4567, 05 May 2023 - 12:09.


#9
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2021
Dupa cum ai expus lucrurile aici, sunt doua variante, si anume :
1. Nu esti rezident in Romania
2. Ai dat de un incompetent

Persoana fizică este considerată rezidentă numai a statului în care are domiciliul, respectiv locuinţa permanentă (proprietate personală, închiriată de persoana sau dacă rămâne disponibilă oricând pentru această persoană şi/sau familia sa) aflată la dispoziţia sa.
Dacă aceasta deţine o locuinţă permanentă aflată la dispoziţia sa în ambele state, persoana este considerată rezidentă numai a statului în care îşi are centrul intereselor vitale, respectiv va prezenta organului fiscal documentele necesare prin care se atestă că veniturile obţinute în celălalt stat sunt superioare celor realizate în România şi autoritatea fiscală a statului respectiv îşi rezervă dreptul de a-l considera rezident fiscal din punct de vedere al impunerii veniturilor mondiale, caz în care impunerea acestui contribuabil în România se va face numai pentru veniturile din România.

Asadar, inainte de a arunca cu acuze pe oricine inafara de propria persoana, explica-ne putin situatia ta vis-a-vis de cele enuntate mai sus. Care e pozitia ta ?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu conteaza daca este rezident el, ca persoana fizica. SRL-ul e rezident roman.

#11
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

View Postun_q_paul, on 05 mai 2023 - 13:50, said:

Dacă aceasta deţine o locuinţă permanentă aflată la dispoziţia sa în ambele state, persoana este considerată rezidentă numai a statului în care îşi are centrul intereselor vitale, respectiv va prezenta organului fiscal documentele necesare prin care se atestă că veniturile obţinute în celălalt stat sunt superioare celor realizate în România şi autoritatea fiscală a statului respectiv îşi rezervă dreptul de a-l considera rezident fiscal din punct de vedere al impunerii veniturilor mondiale, caz în care impunerea acestui contribuabil în România se va face numai pentru veniturile din România.

Asadar, inainte de a arunca cu acuze pe oricine inafara de propria persoana, explica-ne putin situatia ta vis-a-vis de cele enuntate mai sus. Care e pozitia ta ?

Asta este o mizerie marca PSD, o interpretare proprie pentru a jupui romanii plecati la munca in strainatate. Nu te baga nimeni in seama cu aberatiile astea cand se face evaluarea in caz de duble impozitare.

Oriunde in lumea asta poti avea mai multe rezidente "normale" iar rezidenta fiscala este unde persoana petrece cel mai mult timp. Si nu exista ca fac impunerea unui rezident in alt stat pe veniturile din Romania. Orice instanta desfiinteaza aberatiile astea de la ANAF.

#12
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2021

View Postpasilla, on 05 mai 2023 - 13:55, said:

Nu conteaza daca este rezident el, ca persoana fizica. SRL-ul e rezident roman.
Din contra, normal ca conteaza. Cine e reprezentantul legal al societatii? Cine e beneficiarul real ? Cine incaseaza eventualele dividende ? etc

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
i incerc sa deschid un cont bancar pe persoana juridica - pentru un SRL cu activitate de traduceri, la care sunt fondator, administrator si unic asociat.

#14
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

View Postun_q_paul, on 05 mai 2023 - 14:09, said:

Din contra, normal ca conteaza. Cine e reprezentantul legal al societatii? Cine e beneficiarul real ? Cine incaseaza eventualele dividende ? etc

El. Care e problema?

Eu am aterizat in UK si in doua saptamani aveam firma deschisa. Numai romanii cer dosarul cu sina... nu mai scapam o data de mentalitatea asta securista...

#15
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostLukRo, on 05 mai 2023 - 14:15, said:


El. Care e problema?

Eu am aterizat in UK si in doua saptamani aveam firma deschisa. Numai romanii cer dosarul cu sina... nu mai scapam o data de mentalitatea asta securista...
Sina ca sina, dar snur mai cer? Fara snur eu nu fac nimic.

Am apucat si registrul de incasari, completat manual. Am scapat doar dupa ce am facut cerere cum ca tin datele in Excel, pe calculator etc.

#16
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Prin 2007 inca imi cereau bilantul pe floppy-disk... :)

#17
SirRodrick

SirRodrick

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.05.2023
Multumesc tuturor care mi-au raspuns!
Cateva lamuriri:
- sunt rezident in Romania din 2008, am casa, am CNP, am carte de rezidenta permanenta, sunt casatorit cu o romanca din 2009;
-  pana acum am fost angajat la o "language school" care s-a inchis dupa problemele cu impozitarea muncii part-time;
- SRL-ul e deschis de mine, sunt fondator, unic asociat si administrator, deci si beneficiar real si reprezentant legal;
- banca respectiva este Trans_Silv_ania;
- de ce "contracte de colaborare pentru colectare gunoi"? De ce "toate datele, adrese de resedinta, numerele conturilor bancare din tara UE"? Mister...

Edited by argonaut, 07 May 2023 - 15:44.


#18
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Incearca la alta banca, una care nu cere dosar cu sina si percep comision pentru ca respiri aerul din sucursale. ING, BCR, Libra, Raiffeisen; poate BRD, dar depinde de sucursala. Evita CEC.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate