Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

SRL - deduceri si 10% din 12xsalarii minim

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Salut.

Am infiintat un SRL, sunt programator, platesc lunar contributia si asigurarile, iar trimestrial 8% dividende.

As avea 2 intrebari:
1. Ce deduceri sunt legale pe SRL?
2. Daca intr-un an scot dividende > 12x salarii minime pe economie, trebuie sa platesc 10% din 12 x salarii minime? Aceasta din urma nu apare niciunde ca datorie la stat din ce am observat.

Intreb pentru linistea mea si sa ma stiu in ordine cu toate cele.

Stima.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru dividende impozitul e de 8% din valoare.
Dividendele nu se pot scoate inainte de repartizare prin bilant.

Deducerile sunt multe si marunte. In principiu se pot deduce cheltuielile necesare activitatii si in limita bunului simt.
Adica nu iti cumperi masina de 50k euro, dar tu ai cifra de afaceri de 1k euro.

Edited by pasilla, 02 May 2023 - 20:08.


#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Dividendele intra in categoria veniturilor din investitii. Dpdv CASS (sanatate) se aduna cu o serie de alte venituri non-salariale (chirii, dobanzi, si altele) si daca totalul pe an depaseste 6-12-24 salarii minime atunci platesti CASS 10% din 6-12-24 salarii minime. (Pana in 2022 a fost un singur plafon la 12× dar incepand cu veniturile aferente 2023 sunt 3 plafoane.) La CAS (pensie) nu intra.

#4
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Da, stiu ca sunt 8% dividendele.

Dar am mai auzit ceva de 10% din 12 salarii minime daca se scot dividende mai mari de valoarea asta.

View Postsags, on 02 mai 2023 - 20:13, said:

Dividendele intra in categoria veniturilor din investitii. Dpdv CASS (sanatate) se aduna cu o serie de alte venituri non-salariale (chirii, dobanzi, si altele) si daca totalul pe an depaseste 6-12-24 salarii minime atunci platesti CASS 10% din 6-12-24 salarii minime. (Pana in 2022 a fost un singur plafon la 12× dar incepand cu veniturile aferente 2023 sunt 3 plafoane.) La CAS (pensie) nu intra.
Corect, de CASS intreb eu acum. Ele nu apar niciunde ca as avea de plata, de asta ma framanta.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
CASS pe veniturile non-salariale de care am scris se declara si plateste prin Declaratia Unica, termenul limita atat pentru depunere declaratie cat si pentru plata fiind 25 mai anul urmator celui de realizare a venitului; vezi Codul Fiscal art. 155 alin. (1) lit g) si art. 170 si urmatoarele <https://static.anaf...._norme_2023.htm>. Este ‘alt’ CASS decat cel pe salariu, care se plateste lunar.

Edited by sags, 02 May 2023 - 20:25.


#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Banuiesc ca depasesti 36 salarii minime.
Caz in care la anul, ai de dat 7200 ron.

Cel mai usor si practic este sa pui lunar 700 ron deoparte sa iti fie mai usor, eu asa fac.
De fapt din toata suma bruta care o incasezi, scazi 3,000 ron (daca iti dai minim pe economie ) apoi scazi 9% si 700 ron. Nu ai griji.

La deduceri poti deduce orice arelegatura cu firma.
Eu deduc motorina in limita a 1,000 ron pe luna. Mai mult mi se pare un pic exagerat.
Mai deduc cate un toner din cand in cand, pericerice laptop/pc, anumite lucruri de igiena la fel din cand in cand. S-a spart o data un boiler si am dedus unul nou.

Te orientezi si tu. Insa nu prea ai ce sa se si simta in afara de combustibil.

Un leasing te ajuta oarecum sa ai rate fara (aproape) dobanda.

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007

View Posti7zooke, on 02 mai 2023 - 20:14, said:

Corect, de CASS intreb eu acum. Ele nu apar niciunde ca as avea de plata, de asta ma framanta.

Trebuie sa depui declaratia unica, discuta cu contabilul. Mai poti depune pana in 25 mai, dar vezi ca si datoriile sunt scadente la aceeasi data. Daca nu depui, iti va calcula ANAF peste vreo 5 ani si vei plati o gramada de dobanzi.

Edited by Argv, 03 May 2023 - 05:59.


#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Daca a infiintat SRL-ul acum, acel CASS pe dividende are termen (declaratie + plata) la anul iar pentru venituri din investitii nu cred ca este obligat sa depuna (ceea e ar avea termen acum) estimare, dar acest utlim aspect trebuie verificat cu cineva mai priceput ca mine. Daca SRL-ul e de anul trecut sau mai vechi da, pentru dividendele (plus alte venituri non-salariale, ca se aduna si ele) peste plafon din 2022 are de depus DU pana in 25 mai anul acesta.

#9
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Da, multumesc.
Fix acum am scris contabilului pentru declaratia de anul trecut.
Ce s-ar fi intamplat daca de exemplu as fi intarziat cu termenul de 25 mai?

Multumesc.

#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
In cazul obligatiilor fiscale principale nedeclarate, sau care sunt declarate incorect de catre contribuabili, si care sunt stabilite prin decizii de impunere in urma inspectiei fiscale, se datoreaza o penalitate de nedeclarare.
Codul de procedura fiscala prevede ca aceasta penalitate de nedeclarare este de 0,08% pentru fiecare zi -- din ziua de dupa scadenta si pana la data platii sumei datorate -- din obligatiile fiscale principale nedeclarate sau declarate incorect.

Sursa: https://e-juridic.ma...arate incorect.

#11
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Inițiator, pune întrebarea asta pe grupul contabililor din România, pe feisbuci. Acolo găsești oameni pricepuți la asta! Succes!

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Se poate un link?

#13
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Intri pe feisbuci și dai căutare Grupul contabililor din România. Nu mai am feisbuc de ceva vreme....din fericire

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate